Προς το περιεχόμενο

[Access Point] - TP-LINK σύστημα Wi-Fi Whole Home Mesh Deco M4 AC1200 2-Pack - 79€ + επιστροφή


sphinxgr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 ώρες πριν, kostakiss είπε

Παρατήρησα ότι αν βάλω το slave deco με έθερνετ, δε λειτουργεί καθόλου .

υπαρχει κανείς να έχει βγάλει άκρη πως μπορεί να δουλέψει σωστά το δεύτερο με εθερνετ ;

Απλά βάζεις το ethernet δεν θέλει κάτι ιδιαίτερο. Νεκρώνει ή συνεχίζει να σου λέει source wifi;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 276
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

9 hours ago, Carrion said:

Απλά βάζεις το ethernet δεν θέλει κάτι ιδιαίτερο. Νεκρώνει ή συνεχίζει να σου λέει source wifi;

Έχει σημασία αν θα μπει στη Θυρα 1 η 2 του slave ? Αφού το βάλω , δεν μπαίνει στην εφαρμογή και κάποια φορά το είδα και με κόκκινο λαμπάκι 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 minutes ago, christou said:

Μια ερώτηση σε όσους το έχουν: τα λεντ είναι αναμμένα σε εσάς;  Εμένα παραμένουν σβηστά εκτός και αν τα κάνω επανεκκίνηση.

Ανοιχτά είναι , αλλά έχουν επιλογή να είναι κλειστά από την εφαρμογή .

 

αληθεια , την επιλογή για schedule , που την βρίσκουμε ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα, να κάνω μια ερώτηση. Μπορεί να συνδεθεί εξωτερικός σκληρός με usb 3.0 στα deco m4 για να έχουν πρόσβαση όσοι είναι συνδεδεμένοι στο wifi ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, liakosx είπε

Καλημέρα, να κάνω μια ερώτηση. Μπορεί να συνδεθεί εξωτερικός σκληρός με usb 3.0 στα deco m4 για να έχουν πρόσβαση όσοι είναι συνδεδεμένοι στο wifi ? 

Αυτο δε το γνωριζω (δε ξερω αν εχουν υποδοχη), αλλα αν έχεις σκληρο δισκο συνδεδεμένο στο μητρικο μοντεμ/ρουτερ και συνδεσεις τα  deco ως access point λογικα θα εχεις προσβαση στο σκληρο

Επεξ/σία από mtzs
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γνωρίζετε αν αυξάνεται το πινγκ, σε σχεση με την απλή σύνδεση με εθερνετ; Εννοείται χρησιμοποιώντας εθερνετ απο το ντεκ στο πισι.

Απλά ρωτώ ωστε να αλλαξω θεση το ρούτερ και να το βγαλω απο το δωμάτιο που βρίσκεται τώρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, GeorgeHellas είπε

Γνωρίζετε αν αυξάνεται το πινγκ, σε σχεση με την απλή σύνδεση με εθερνετ; Εννοείται χρησιμοποιώντας εθερνετ απο το ντεκ στο πισι.

Απλά ρωτώ ωστε να αλλαξω θεση το ρούτερ και να το βγαλω απο το δωμάτιο που βρίσκεται τώρα.

Αυτό εξαρτάται απο πολλά πράγματα. Λογικά θα ανέβει λίγο το ping. Δοκιμάζεις και βλέπεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Επιτέλους έφτασαν από Amazon (σετ των 3) τα S4.

Εξαιρετικά γρήγορη και απλή η διαδικασία σεταρισματος.

Μία που μπήκαν στην πριζα (το ένα με σύνδεση με το Router) μια που άνοιξα την εφαρμογή και σε 1-2 λεπτά το κάθε ένα σεταριστηκε αυτόματα.

Πλήρες κάλυψη σε διαμέρισμα 130τμ. με την χρήση μόνο 2 κομματιών. Όπου στα δυο δωμάτια ακόμη και με καλό dual repeater υπήρχε θέματακι (πιθανολογώ τα δυο WC μπλοκαρουν το σήμα πιο έντονα) τώρα πια έχω φουλ ταχύτητα παντού με την 50αρα.

Με το dual band repeater έπρεπε να έχω σε άλλη συχνότητα τις συσκευες και για να δουν τα chromecast/rokku που έχω έπρεπε να αλλάζεις.

Τώρα πια έχω 100% κάλυψη με φουλ σήμα και ταχύτητα χωρίς παίδεμα.

Είναι και καλαίσθητα.

Άψογη αγορά. Αξίζει τα χρήματα σίγουρα.

Επεξ/σία από SeNNinhA
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 19/12/2020 στις 4:24 ΜΜ, senes είπε

Παραγγελία 8/12 από wind και ακόμα αναμονή. Χθες έλαβα το παρακάτω SMS:

ΛOΓΩ AYΞHMENHΣ KINHΣHΣ ΣTIΣ YΠHPEΣIEΣ TAXYMETAΦOPΩN ENΔEXETAI NA ΠAPATHPHΣETE KAΘYΣTEPHΣH ΣTHN ΠAPAΔOΣH THΣ ΠAPAΓΓEΛIAΣ ΣAΣ. EYXAPIΣTOYME ΓIA THN KATANOHΣH.

Παραλαβή σήμερα  από ΑCS, χρειάστηκε να περάσουν 16 ημέρες από την παραγγελία.

Anyway Υγεία να έχουμε όλοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά την βοήθεια σας.

Θα κάνω μερικές "χαζές ερωτήσεις" ζητώ την κατανόηση σας.

Αυτή την στιγμή στην μία μεριά του σπιτιού είναι το μόντεμ ρουτερ του παρόχου όπου σε switch δίνω στις ενσύρματες συσκευές και ανοιχτό το wifi. Επειδή το wifi στο πίσω σπίτι δεν έφτανε έβαλα 2ο ρούτερ σε bridge mode με το ίδιο όνομα wifi όπου συνδέετε με ethernet παρεμβάλλοντας 2 switch για την σύνδεση κι άλλων συσκευών.

Το θέμα μου είναι οτι στην εναλλαγή του wifi απο μια συσκευή στο σπίτι αργεί και γι αυτό σκεφτόμουν αυτή τη λύση.

Το θέμα είναι οτι έχω αρκετές συσκευές με static ip καθορισμένες απο το μοντεμ ρούτερ του παρόχου

Θα μπορέσω να βάλω τα m4 και τα 2 με ethernet ουσιαστικά όπως έχω τώρα το setup 

και θα έχω ουσιαστική διαφορά ?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, xchribiza said:

Παιδιά την βοήθεια σας.

Θα κάνω μερικές "χαζές ερωτήσεις" ζητώ την κατανόηση σας.

Αυτή την στιγμή στην μία μεριά του σπιτιού είναι το μόντεμ ρουτερ του παρόχου όπου σε switch δίνω στις ενσύρματες συσκευές και ανοιχτό το wifi. Επειδή το wifi στο πίσω σπίτι δεν έφτανε έβαλα 2ο ρούτερ σε bridge mode με το ίδιο όνομα wifi όπου συνδέετε με ethernet παρεμβάλλοντας 2 switch για την σύνδεση κι άλλων συσκευών.

Το θέμα μου είναι οτι στην εναλλαγή του wifi απο μια συσκευή στο σπίτι αργεί και γι αυτό σκεφτόμουν αυτή τη λύση.

Το θέμα είναι οτι έχω αρκετές συσκευές με static ip καθορισμένες απο το μοντεμ ρούτερ του παρόχου

Θα μπορέσω να βάλω τα m4 και τα 2 με ethernet ουσιαστικά όπως έχω τώρα το setup 

και θα έχω ουσιαστική διαφορά ?

 

Εγώ με το που βάζω το slave με εθερνετ , του οποίου η γραμμή , έρχεται από switch , μπλοκάρει το σύστημα και όταν το βγάλω συνέρχεται . Αν γνωρίζει κάποιος ας μας πει 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, xchribiza είπε

Παιδιά την βοήθεια σας.

Θα κάνω μερικές "χαζές ερωτήσεις" ζητώ την κατανόηση σας.

Αυτή την στιγμή στην μία μεριά του σπιτιού είναι το μόντεμ ρουτερ του παρόχου όπου σε switch δίνω στις ενσύρματες συσκευές και ανοιχτό το wifi. Επειδή το wifi στο πίσω σπίτι δεν έφτανε έβαλα 2ο ρούτερ σε bridge mode με το ίδιο όνομα wifi όπου συνδέετε με ethernet παρεμβάλλοντας 2 switch για την σύνδεση κι άλλων συσκευών.

Το θέμα μου είναι οτι στην εναλλαγή του wifi απο μια συσκευή στο σπίτι αργεί και γι αυτό σκεφτόμουν αυτή τη λύση.

Το θέμα είναι οτι έχω αρκετές συσκευές με static ip καθορισμένες απο το μοντεμ ρούτερ του παρόχου

Γιατί κάνεις address reservation μέσα από το router και δεν αφήνεις εκτός DHCP ένα range διευθύνσεων για static χρήση;

Π.χ. DHCP από 192.168.1.50-254 και δίνεις εσύ static από 192.168.1.2-49 (υποθέτω ότι το router έχει ΙP 192.168.1.1)

Αν το Deco είναι σε access point δεν θα έχεις πρόβλημα (ούτε θα χρειαστεί να πειράξεις το υπάρχον setup)

Αναφορά σε κείμενο

Θα μπορέσω να βάλω τα m4 και τα 2 με ethernet ουσιαστικά όπως έχω τώρα το setup 

Ναι

Αναφορά σε κείμενο

και θα έχω ουσιαστική διαφορά ?

 

Γρηγορότερο roaming

27 λεπτά πριν, kostakiss είπε

Εγώ με το που βάζω το slave με εθερνετ , του οποίου η γραμμή , έρχεται από switch , μπλοκάρει το σύστημα και όταν το βγάλω συνέρχεται . Αν γνωρίζει κάποιος ας μας πει 

Δοκίμασε να ξάναρυθμίσεις τα deco από την αρχή. Εν συνεχεία συνδέεις τα deco με ethernet μεταξύ τους.

Δοκίμασε το καλώδια ethernet με τα οποία ήρθαν μαζί και κανά δυο ακόμα (για να αποκλείσεις το θέμα ελαττωματικού καλωδίου)

Αν δουλευουν τότε το πρόβλημά σου είναι αλλού (μάλλον στο switch). Αν δεν δουλεύουν τότε έχεις ελαττωματικό σετ.

Επεξ/σία από Ionlab
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...