Προς το περιεχόμενο

[Access Point] - TP-LINK σύστημα Wi-Fi Whole Home Mesh Deco M4 AC1200 2-Pack - 79€ + επιστροφή


sphinxgr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

30 λεπτά πριν, kostakiss είπε

Εγώ με το που βάζω το slave με εθερνετ , του οποίου η γραμμή , έρχεται από switch , μπλοκάρει το σύστημα και όταν το βγάλω συνέρχεται . Αν γνωρίζει κάποιος ας μας πει 

Έτσι ακριβώς τα έχω και παίζουν μια χαρά. Δες μήπως είναι θέμα του switch. Ειναι managed ή απλό?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 276
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 λεπτό πριν, Angeldust είπε

Έτσι ακριβώς τα έχω και παίζουν μια χαρά. Δες μήπως είναι θέμα του switch. Ειναι managed ή απλό?

Σε μένα απο το master δίνω σε switch και από το switch (1->switch->2,3) σε δύο άλλα deco και επίσης δουλεύει μια χαρά.

Ακόμα και όταν είχα συνδέσει σαν αλυσίδα 3 deco μεταξύ (1->2->3) τους επίσης  δούλευε μια χαρά. Ακόμα και όταν είχα παρεμβάλλει powerplugs δούλευε κανονικά.

Μήπως στο switch έχεις ορίσει VLAN;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Ionlab είπε

Γιατί κάνεις address reservation μέσα από το router και δεν αφήνεις εκτός DHCP ένα range διευθύνσεων για static χρήση;

Π.χ. DHCP από 192.168.1.50-254 και δίνεις εσύ static από 192.168.1.2-49 (υποθέτω ότι το router έχει ΙP 192.168.1.1)

Αν το Deco είναι σε access point δεν θα έχεις πρόβλημα (ούτε θα χρειαστεί να πειράξεις το υπάρχον setup)

Ναι

Γρηγορότερο roaming

Καταρχήν ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

Θα πρέπει απο ότι κατάλαβα να μπούν και τα 2 deco σε access point σωστα ?

Άμα αφήσω εκτός range απο το dhcp τις διευθύνσεις δεν θα πρέπει σε κάθε συσκευή να βάλω την static ip που θέλω για το καθένα?  και επίσης κερδίζω κάτι? (συγνώμη ρωτάω καθότι άσχετος) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, xchribiza είπε

Καταρχήν ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

Θα πρέπει απο ότι κατάλαβα να μπούν και τα 2 deco σε access point σωστα ?

Άμα αφήσω εκτός range απο το dhcp τις διευθύνσεις δεν θα πρέπει σε κάθε συσκευή να βάλω την static ip που θέλω για το καθένα?  και επίσης κερδίζω κάτι? (συγνώμη ρωτάω καθότι άσχετος) 

Απλα βαλτα σε access point και θα σου λυθουν ολες οι αποριες :)

Εγω τα εβαλα ετσι, δινω καρφωτες static ip address απο το base ρουτερ και λειτουργουν μια χαρα. ουσιαστικα θα λειτουργουν ως ενα ασυρματο switch. Οι συσκευες που ειναι πανω στο ντεκο έχουν τις στατικες που εχω καθορισει στο base router. Επισης εδωσα στατικες ip και στα 2 deco (δεν ξερω αν εχω κανει καλα η οχι) και μου παιζουν μια χαρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
25 λεπτά πριν, xchribiza είπε

Καταρχήν ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

Θα πρέπει απο ότι κατάλαβα να μπούν και τα 2 deco σε access point σωστα ?

Ναι για να μην χρειαστεί να πειράξεις το υπάρχον setup. H ρύθμιση γίνεται για το κύριο deco όχι για κάθε ένα ξεχωριστά.

Αναφορά σε κείμενο

Άμα αφήσω εκτός range απο το dhcp τις διευθύνσεις δεν θα πρέπει σε κάθε συσκευή να βάλω την static ip που θέλω για το καθένα?  και επίσης κερδίζω κάτι? (συγνώμη ρωτάω καθότι άσχετος) 

Ναι θα πρέπει να βάλεις σε κάθε συσκευή την static ip της.

Βασικά απελευθερώνεις (λιγα) επιπλεόν resources από το router.

Επεξ/σία από Ionlab
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, Angeldust said:

Έτσι ακριβώς τα έχω και παίζουν μια χαρά. Δες μήπως είναι θέμα του switch. Ειναι managed ή απλό?

 

1 hour ago, Ionlab said:

Σε μένα απο το master δίνω σε switch και από το switch (1->switch->2,3) σε δύο άλλα deco και επίσης δουλεύει μια χαρά.

Ακόμα και όταν είχα συνδέσει σαν αλυσίδα 3 deco μεταξύ (1->2->3) τους επίσης  δούλευε μια χαρά. Ακόμα και όταν είχα παρεμβάλλει powerplugs δούλευε κανονικά.

Μήπως στο switch έχεις ορίσει VLAN;

 

17 minutes ago, mtzs said:

Απλα βαλτα σε access point και θα σου λυθουν ολες οι αποριες :)

Εγω τα εβαλα ετσι, δινω καρφωτες static ip address απο το base ρουτερ και λειτουργουν μια χαρα. ουσιαστικα θα λειτουργουν ως ενα ασυρματο switch. Οι συσκευες που ειναι πανω στο ντεκο έχουν τις στατικες που εχω καθορισει στο base router. Επισης εδωσα στατικες ip και στα 2 deco (δεν ξερω αν εχω κανει καλα η οχι) και μου παιζουν μια χαρα

 

11 minutes ago, Ionlab said:

Ναι για να μην χρειαστεί να πειράξεις το υπάρχον setup. H ρύθμιση γίνεται για το κύριο deco όχι για κάθε ένα ξεχωριστά.

Ναι θα πρέπει να βάλεις σε κάθε συσκευή την static ip της.

Βασικά απελευθερώνεις (λιγα) επιπλεόν resources από το router.

Αυτό το switch έχω και δεν έχω κάνει καμία ρύθμιση 

https://www.skroutz.gr/s/12608758/TP-LINK-TL-SG1016D-v7.html?utm_source=ios&utm_campaign=skroutz_share

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, kostakiss είπε

 

 

 

Αυτό το switch έχω και δεν έχω κάνει καμία ρύθμιση 

https://www.skroutz.gr/s/12608758/TP-LINK-TL-SG1016D-v7.html?utm_source=ios&utm_campaign=skroutz_share

OK είναι unmanaged οπότε δεν έχεις να πειράξεις τπτ. Δοκίμασες τα άλλα που σου πρότεινα; Τι έγινε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

10 λεπτά πριν, kostakiss είπε

 

 

 

Αυτό το switch έχω και δεν έχω κάνει καμία ρύθμιση 

https://www.skroutz.gr/s/12608758/TP-LINK-TL-SG1016D-v7.html?utm_source=ios&utm_campaign=skroutz_share

Βάζεις και τα 2 deco σε access point ?

δοκίμασες το deco που δεν δουλεύει στην θέση αυτου που δουλεύει και αντίστροφα ?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καποιος που να το χρησιμοποιεί και να παίζει online, αυξάνεται το πινγκ σαν να εισαι με wifi? (Ενω εισαι συνδεδεμένος με εθερνετ).

Να είναι σχετικα μακρυά απο το ρούτερ.

Επεξ/σία από GeorgeHellas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, Ionlab said:

OK είναι unmanaged οπότε δεν έχεις να πειράξεις τπτ. Δοκίμασες τα άλλα που σου πρότεινα; Τι έγινε;

Όχι δεν πρόλαβα να το δω .

πως ανοίγω τα resources ? Δεν έχω ιδέα . 

1 hour ago, xchribiza said:

 

Βάζεις και τα 2 deco σε access point ?

δοκίμασες το deco που δεν δουλεύει στην θέση αυτου που δουλεύει και αντίστροφα ?

 

Το main είναι πάνω στο ρουτερ , το slave είναι σε θύρα του switch 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, kostakiss είπε

Όχι δεν πρόλαβα να το δω .

πως ανοίγω τα resources ? Δεν έχω ιδέα . 

Το main είναι πάνω στο ρουτερ , το slave είναι σε θύρα του switch 

Τα resources δεν τα ανοίγεις. Τα resources είναι η διαθέσιμή μνήμη και η επεξεργαστική ισχύς που έχει ανα πάσα στιγμή διαθέσιμα το router σου.

Δεν πιστεύω να πέφτει το adsl router πάνω στο switch ΚΑΙ το main deco επίσης στο switch και να είναι και μεταξύ τους συνδεδεμένα αυτά;

Δηλαδή router  -> switch, router -> main deco KAI main deco -> switch. Γιατί τότε έχεις την δημιουργία κυκλικού βρόχου.

 

Προσωπικά θα ξαναέκανα την διαδικασία του setup των deco αφού τους κάνεις reset από το κουμπακι που έχουν στο κάτω μέρος.

1. Φτιάξε το 1o Deco (main).

2. Πρόσθεσε στο δίκτυο αυτό και το επόμενο Deco (slave) ασύρματα όπως λέει η εφαρμογή.

Είναι όλα ΟΚ μέχρι εδώ;

3. Συνέδεσε μεταξύ τους τα deco με ethernet. Δες από την εφαρμογή αν λειτουργεί το ethernet backhaul.

Αν στο τελευταίο βήμα έχεις πρόβλημα δοκίμασε με 2-3 διαφορετικά καλώδια εκ των οποίων το ένα οποσδήποτε το καλώδιο που είχε μέσα η συσκευασία. Αν και εδώ είσαι ΟΚ προχώρα στο επόμενο βήμα. Αλλιώς δοκίμασε ξανά από το 1 αλλά κάνε τώρα main το άλλο deco όπως προτεινε ο xchribiza. Αν και πάλι έχεις θέμα μάλλον κάποιο ελάττωμα έχουν τα deco.

4. Αποσυνέδεσε το slave deco από το main και σύνδεσε και τα δύο πάνω στο switch. Στο switch ΔΕΝ θα συνδέεται το router.

Το router θα συνδέεται στην μια θύρα του main deco και από την δεύτερη θύρα του main deco θα πέφτεις στο switch. Αν όλα καλά μέχρι εδώ το μόνο που μένει είναι να γυρίσεις τo δίκτυο σε access point mode.

Εν συνεχεία μπορείς αν θέλεις να βγάλεις το καλώδιο που πάει από το router στο main deco και να ρίξεις το router απευθείας στο switch.

Επεξ/σία από Ionlab
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ερωτηση,εχω συνδεδεμενα στο router 3 συσκευες(υπολογιστες και τηλεοραση).Θα μπορεσω να συνεχισω να εχω συνδεδεμενες τις συσκευες αν παρω αυτο το deco η θα πρεπει να τις εχω ασυρματα? 

επισης αξιζει να παρω access point ή wifi repeater/extender ??

Επεξ/σία από iSwearSheWas18
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, iSwearSheWas18 είπε

ερωτηση,εχω συνδεδεμενα στο router 3 συσκευες(υπολογιστες και τηλεοραση).Θα μπορεσω να συνεχισω να εχω συνδεδεμενες τις συσκευες αν παρω αυτο το deco η θα πρεπει να τις εχω ασυρματα?

Εννοείται...

Εχε υπ' όψιν σου ότι θα πρέπει να συνδέσεις και το deco στο router

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για πρώτη φορά το έβαλα σε router mode μπροστά από το speedport plus της COSMOTE, χωρίς να κάνω κάποια άλλη ρύθμιση στο router της COSMOTE. Φυσικά και δεν είναι plug and play όπως θα ήθελε η tplink.  Κάποιες wired συσκευές έπαιρναν ότι ναναι IP και φυσικά δεν συνδέονταν αλλά και το parental control δεν δούλευε τέλεια. Υπάρχει κάποιος να το σέταρε σαν router με το μόντεμ  ΟΤΕ με voip τηλεφωνία που να του δούλεψαν όλα, να μας πει τι ακριβώς ρυθμίσεις πρέπει να βάλουμε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν λες το εβαλες μπροστα απο το ρουτερ της Κοτε τι εννοεις? Οτι ανελαβε αυτο ολο το routing και της Κοτε απλα στο modeming?

Δεν ξέρω αν αυτή είναι η optimal λειτουργία. Έχω την εντύπωση ότι το βέλτιστο είναι το mesh να κουμπώσει πάνω στο ρουτερ της Κοτε, το ρουτερ της Κοτε θα συνεχισει να ειναι ρουτερ για τις wired συνδεσεις αποδιδωντας ip οπως και πριν (ειτε manually οριζομενες ειτε αυτοματες) αλλα θα κλείσεις το wifi του ρουτερ της Κοτε και πλεον ολες οι ασυρματες συνδεσεις θα πεφτουν στο mesh της tplink. Επιπρόσθετα ότι θα κουμπώνει πάνω στις ethernet των mesh θα παιρνει ιντερνετ αλλα οριζομενο απο το mesh.

Σε αυτο το setup πιστευω θα εχεις αμεσο plug and play απλά δεν ξέρω αν θα μπορούν όλες οι συσκευες να ειδωθούν μεταξυ τους σε ενα κοινο δικτυο γιατι νομιζω το mesh διαμοιραζει αλλο ip range στις συσκευες του.

Αλλα καλύτερα να απαντησει καποιος που το εχει ψειρισει και το δουλευει εκτενεστερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...