Προς το περιεχόμενο

[Access Point] - TP-LINK σύστημα Wi-Fi Whole Home Mesh Deco M4 AC1200 2-Pack - 79€ + επιστροφή


sphinxgr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 λεπτά πριν, qwertyuiop2 είπε

Παιδιά θέλω από το διπλανό διαμέρισμα (του αδερφού μου) που μας χωρίζει μεσοτοιχία, να τραβήξω wifi που να καλύπτει τα 100 τμ του δικου μου διαμερίσματος. Στο υπνοδωμάτιο που εφάπτεται στο διαμέρισμα του αδερφού έχω 2/3 μπάρες σήμα, ενώ στο περισσότερο σπιτι μου δεν πιάνω τιποτα.

Ποιο mesh με βολεύει καλύτερα; Της προσφοράς, ή αυτό; (είναι κι αυτό σε προσφορά και βγαίνει 20 ευρώ περίπου κάτω). Με προβλημάτισε αυτό που είπε ο ts για απενεργοποιηση του wifi στο ρούτερ. Δλδ ο αδερφός μου θα πρέπει να πιάνει από μένα μετά;

Το Mesh ειναι 2 κομμάτια. Το ένα πάει στο router απευθειας και αντικαθιστά το ασυρματο του. Για την περίπτωση σου μάλλον χρειάζεται για να πιάνει όλο το σπίτι σου με 3 τεμάχια. ϊσως βέβαια να δουλευει και με 2, αλλά αν δεν δοκιμάσεις δεν ξέρεις

https://www.kotsovolos.gr/computing/networking/range-extenders-and-wifi-adapters/202125-tp-link-deco-m4-(3-pack)-ac1200-whole-home-mesh

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 276
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 λεπτά πριν, parmenidis είπε

μπορω να τα χρησιμοποιησω και σαν 2 ξεχωριστα access points, που το καθενα θα συνδεεται με καλωδιο με το modem/router, και η δευτερη θυρα ethernet θα συνδεεται σε σταθερο υπολογιστη? και προφανως θα μοιραζει και ασυρματα

Θεωρώ πως ναι, μιας και έχει επιλογή να λειτουργεί και σαν access point ή σαν router, οπότε μπορείς να κάνεις διάφορα πράγματα. Απλά σαν router θα πρέπει να είναι το ένα Deco σαν Main, και τα άλλα θα συνδέονται πάνω σε αυτό.

Τώρα νομίζω θα βγει και firmware για ethernet backhaul που μπορείς να κάνεις chain τα Deco με ethernet, και να μιλάνε μεταξύ τους με ethernet και όχι wifi.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, dispi είπε

Προσέξτε το version. Το v1 έχει ξαναπάει σε αυτή την τιμή, ενώ το ν2  όχι. Αν είναι να κάνετε αγορά προτιμήστε το ν2 και μάλλον το you είναι μονόδρομος εκεί.

Προσέξτε το λινκ στο αρχικό ποστ, οδηγεί στο ν1.

δεν έχει διαφορά v1 με v2. Μόνο στο βύσμα τροφοδοσίας. Καμία άλλη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
36 λεπτά πριν, Thresh είπε

Δεν θα έκανε τόσο. 😛

Προς επίρρωση των λεχθέντων

TP-Link Deco X20

Παίζει και το M5-3Pack στα 150€ για κάλυψη μεγάλων σπιτιών. Πολύ μικρότερο από το Μ4 σε μέγεθος (το ένα τρίτο θα έλεγα) και με πολύ περισσότερες δυνατότητες στην εφαρμογή (για έλεγχο σε συσκευές παιδιών/PS4-Xbox/Smart TVs κλπ).

Για δίπατα σίπιτια δοκιμασμένο παίζει άριστα

Επεξ/σία από ninos30
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ αγορά από Cosmodata https://www.cosmodata.gr/product/334493/diktia-tilefonia/diktiaka-pro-onta/access-points/whole-home-mesh-wi-fi-system-tp-link-deco-m4-ac1200-v2 και ως χρήστης powerline της Devolo (ασύρματο και ενσύρματο) πολλά χρόνια, μπορώ να πω ότι με το Deco έχω ίντερνετ σε σημεία που με 100ρα έπιανε 30-40, ενώ τώρα έχω 94-96 παντού. Με ethernet επίσης καμία απώλεια μιας και όλες μου η συνδέσεις σπίτι περνάνε από switch επίσης της Tp-link. Το προτιμώ ανεπιφύλακτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για ethernet ισχύει ότι και στα powerline? Ότι θα πρέπει να κουμπώνει απευθείας σε πρίζα στον τοίχο και όχι σε κάποιο πολυπριζο ώστε να μην υπάρχει απώλεια στην ταχύτητα και latency? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω VDSL 50 και το  θελω για επαγγελματικο χωρο 

Με το TP-LINK θα μπορω να περιορισω το bandwith στο wifi ωστε  οι ενσυρματες συνδεσεις(desktop) να μην σερνονται?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού το ανοίξαμε το θέμα και λύνονται απορίες να ρωτήσω κι εγώ, τί είναι καλύτερο για να επεκτείνεις το δίκτυο; Το mesh ή το powerline;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, kukukali είπε

Εχω VDSL 50 και το  θελω για επαγγελματικο χωρο 

Με το TP-LINK θα μπορω να περιορισω το bandwith στο wifi ωστε  οι ενσυρματες συνδεσεις(desktop) να μην σερνονται?

Αν όντως ξέρεις τι ρωτάς και το πρόβλημα σου προέρχεται απο τις ασύρματες συνδέσεις που τρώνε ιντερνετ, η απάντηση ειναι Ναι. Αυτό ηδη μπορεί να το κάνει και το τρέχον router σου. Ψάχνεις στο QOS (Quality Of Service). Ρυθμιση ειναι. 

6 λεπτά πριν, C@dfael είπε

Αφού το ανοίξαμε το θέμα και λύνονται απορίες να ρωτήσω κι εγώ, τί είναι καλύτερο για να επεκτείνεις το δίκτυο; Το mesh ή το powerline;

Όλα μια χαρά είναι. Το θέμα είναι τι θες να κάνεις εσύ.

Οι συσκευές του θέματος θα καλύψουν 200 τετραγωνικά για 10άδες ασύρματες συσκευές, απόλυτα αξιόπιστα. 

Αν θες απλά μια επιπλέον πριζούλα σε άλλο δωμάτιο με 1φασική παροχή όμως, μια χαρα ειναι και 1 καλό powerline

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 λεπτά πριν, sphinxgr είπε

Το Mesh ειναι 2 κομμάτια. Το ένα πάει στο router απευθειας και αντικαθιστά το ασυρματο του. Για την περίπτωση σου μάλλον χρειάζεται για να πιάνει όλο το σπίτι σου με 3 τεμάχια. ϊσως βέβαια να δουλευει και με 2, αλλά αν δεν δοκιμάσεις δεν ξέρεις

https://www.kotsovolos.gr/computing/networking/range-extenders-and-wifi-adapters/202125-tp-link-deco-m4-(3-pack)-ac1200-whole-home-mesh

Αυτό είναι πολύ σημαντικό και οριακά dealbreaker. Δε μπορεί να κρατήσει δλδ ο αδερφός μου τη δική του εκπομπή και να παίρνω εγώ από αυτή και να διαμοιράζω στο δικό μου διαμέρισμα; Πρέπει υποχρεωτικά να κλείσει τη δική του;. :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, qwertyuiop2 είπε

Αυτό είναι πολύ σημαντικό και οριακά dealbreaker. Δε μπορεί να κρατήσει δλδ ο αδερφός μου τη δική του εκπομπή και να παίρνω εγώ από αυτή και να διαμοιράζω στο δικό μου διαμέρισμα; Πρέπει υποχρεωτικά να κλείσει τη δική του;. :(

Λογικά μπορεί να αφήσει τη δικιά του όπως είναι και να φτιάξεις εσύ ένα νέο δίκτυο με άλλο όνομα και όλοι να είναι χαρούμενοι 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 λεπτά πριν, C@dfael είπε

Αφού το ανοίξαμε το θέμα και λύνονται απορίες να ρωτήσω κι εγώ, τί είναι καλύτερο για να επεκτείνεις το δίκτυο; Το mesh ή το powerline;

Έχω δουλέψει και τις 2 λύσεις. Στο πατρικό μου είχα powerline (AV1200) για χρόνια, το ένα συνδεδεμένο στο modem/router του παρόχου και το δεύτερο στην άλλη άκρη του σπιτιού, πάνω στο οποίο είχα συνδέσει ένα σκέτο router. Είχα μεν κάλυψη παντού αλλά υπήρχε μεγάλη απώλεια στην ταχύτητα αλλά και στην απόκριση στο δεύτερο router. Δεν έβλεπα ποτέ ταχύτητες πάνω από 40-50Mbps σε VDSL 100Mbps. Η πραγματική ταχύτητα σύνδεσης μεταξύ των powelines ήταν κάπου στα 200-250Mbps.

Στη συνέχεια δοκίμασα το σετάκι του θέματος. Πραγματικά το σετάρεις και το ξεχνάς. Απροβλημάτιστο και έπιανα την πλήρη ταχύτητα της γραμμής σε όλο το σπίτι και στους εξωτερικούς χώρους.

Τώρα έχω μετακομίσει και έχω χρησιμοποιήσει το ίδιο σετάκι για να καλύψω 2 οροφοδιαμερίσματα. Ένα Deco έχει μπει στο router του πάνω διαμερίσματος και το 2ο στο κάτω διαμέρισμα. Καλύπτει χώρο 220 τετραγωνικών με full σήμα και ταχύτητα παντού, ακόμη και στα μπαλκόνια-κήπο κλπ.

Φοβερά ευχαριστημένος και μετά την λύση του ethernet θεωρώ πως είναι ότι καλύτερο για τα λεφτά του.

Παρεπιπτόντως η τιμή αυτή έχει παίξει πολλές φορές και είναι αστείο που την βαφτίζουν προσφορά Black Friday. Τόσο τα αγόρασα και τις 2 φορές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, sphinxgr είπε

Αν όντως ξέρεις τι ρωτάς και το πρόβλημα σου προέρχεται απο τις ασύρματες συνδέσεις που τρώνε ιντερνετ, η απάντηση ειναι Ναι. Αυτό ηδη μπορεί να το κάνει και το τρέχον router σου. Ψάχνεις στο QOS (Quality Of Service). Ρυθμιση ειναι. 

 

Το εχω ψαξει το QOS στο speedport αλλα  βοηθα οταν εχεις "μονιμες" ασυρματες συσκευες και οχι περαστικες.

Γιαυτο ψαχνω για μια απλη μονιμη λυση που θα τις περιοριζει ολες κατα το ημισυ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι ανάμεσα σε αυτό του θέματος και στο D-Link Covr -1102 που βγαίνει 69,9€. Ποιο είναι καλύτερο;

Χρειάζομαι και τη θύρα ethernet για να συνδέσω υπολογιστή σε άλλο όροφο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχει δυνατοτητα schedule? μπορεις να ανοιγοκλεινεις το wifi οποιες ωρες θελεις μεσω software? αν αποφασισεις να δουλεψεις μονο το 2.4ghz γινεται?

παρακαλω ας απαντησει οποιος εχει εμπειρια με αυτο η με αλλο wifi mesh συστημα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...