Προς το περιεχόμενο

[Access Point] - TP-LINK σύστημα Wi-Fi Whole Home Mesh Deco M4 AC1200 2-Pack - 79€ + επιστροφή


sphinxgr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, sphinxgr είπε

δεν έχει διαφορά v1 με v2. Μόνο στο βύσμα τροφοδοσίας. Καμία άλλη. 

Υπάρχουν και διάφορες στην εμβέλεια.

Στο Κώτσο που είχα πάρει πριν κανα εξάμηνο ήταν v2.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 276
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, IKARIWTHS είπε

εχει δυνατοτητα schedule? μπορεις να ανοιγοκλεινεις το wifi οποιες ωρες θελεις μεσω software? αν αποφασισεις να δουλεψεις μονο το 2.4ghz γινεται?

παρακαλω ας απαντησει οποιος εχει εμπειρια με αυτο η με αλλο wifi mesh συστημα.

Δεν υποστηρίζει scheduling, αλλά επειδή το ζητάει αρκετός κόσμος στο φόρουμ της tp-link, διάβαζα ότι το εξετάζουν. Μπορείς όμως να κάνεις πχ toggle on/off το guest network από το mobile app αν θες να κόβεις το wifi access σε συγκεκριμένες ομάδες. (Τώρα εκεί δε ξέρω αν παίζει κάποιο routine app να το κάνεις automate).

Και ναι, έχει επιλογή για να κάνεις toggle και το 2.4GHz και το 5GHz αν θες.

Επεξ/σία από thanasis00
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό  https://www.germanos.gr/product/smarthome----diktuaka/diktiaka/whole-home-wifi---mesh/tp-link-sustima-wi-fi-deco-m5-mesh-3-pack/?productId=20370702&fname=&fvalue= συγκριτικά με το σύστημα του θέματος σε τι διαφέρουν ;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, green18 είπε

Αυτό  https://www.germanos.gr/product/smarthome----diktuaka/diktiaka/whole-home-wifi---mesh/tp-link-sustima-wi-fi-deco-m5-mesh-3-pack/?productId=20370702&fname=&fvalue= συγκριτικά με το σύστημα του θέματος σε τι διαφέρουν ;

Το Μ5 έχει 4 εσωτερικές κεραίες, Bluetooth, 100Mbps παραπάνω στα 2,4GHz και ενσωματωμένο Antivirus...

Τ/S Ευχαριστώ! Πήρα το 3 Pack Μ4 από Κωτσόβολο, με κέρδος την επιστροφή των πόντων...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, SaFiS είπε

Το Μ5 έχει 4 εσωτερικές κεραίες, Bluetooth, 100Mbps παραπάνω στα 2,4GHz και ενσωματωμένο Antivirus...

Τ/S Ευχαριστώ! Πήρα το 3 Pack Μ4 από Κωτσόβολο, με κέρδος την επιστροφή των πόντων...

Ευχαριστώ για την απάντηση γιατί βλέπω η αντίστοιχη συσκευασία του Μ4 με τρία τεμάχια έχει τιμολόγηση κοντά στα Μ5 https://www.kotsovolos.gr/computing/networking/range-extenders-and-wifi-adapters/202125-tp-link-deco-m4-(3-pack)-ac1200-whole-home-mesh.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, thanasis00 είπε

Θεωρώ πως ναι, μιας και έχει επιλογή να λειτουργεί και σαν access point ή σαν router, οπότε μπορείς να κάνεις διάφορα πράγματα. Απλά σαν router θα πρέπει να είναι το ένα Deco σαν Main, και τα άλλα θα συνδέονται πάνω σε αυτό.

Τώρα νομίζω θα βγει και firmware για ethernet backhaul που μπορείς να κάνεις chain τα Deco με ethernet, και να μιλάνε μεταξύ τους με ethernet και όχι wifi.

Ethernet backhaul υποστηρίζουν ΗΔΗ. Επίσης ένα άλλο ωραίο είναι ότι για να τα ρυθμίσεις δεν χρειάζεται να είσαι στον χώρο. Μπορείς μέσω του app να κάνεις την ρύθμιση και εκτός σπιτιού! Προσωπικά μου έχουν λύσει τα χέρια. Η εμβέλειά τους είναι πολύ καλή και απλά δουλέυουν. Όσον αφορά τα M5 έχουν και ενσωματωμένο antivirus αλλά θέλει licence μετά από κάποια χρόνια (1ή 3) άρα δώρον άδωρον, όμως λογικά μπορεί να έχουν και άλλες επιπλεόν λειτουργίες.

 

1 ώρα πριν, IKARIWTHS είπε

εχει δυνατοτητα schedule? μπορεις να ανοιγοκλεινεις το wifi οποιες ωρες θελεις μεσω software? αν αποφασισεις να δουλεψεις μονο το 2.4ghz γινεται?

παρακαλω ας απαντησει οποιος εχει εμπειρια με αυτο η με αλλο wifi mesh συστημα.

 

ΟΧΙ schedule. Ναι στην επιλογή 2,4/5Ghz

 

2 ώρες πριν, qwertyuiop2 είπε

Αυτό είναι πολύ σημαντικό και οριακά dealbreaker. Δε μπορεί να κρατήσει δλδ ο αδερφός μου τη δική του εκπομπή και να παίρνω εγώ από αυτή και να διαμοιράζω στο δικό μου διαμέρισμα; Πρέπει υποχρεωτικά να κλείσει τη δική του;. :(

Δεν καταλαβαίνω το πρόβλημα ποιο είναι; Εξήγησε καλύτερα.

Αν θέλετε 2 διαφορετικά SSID μπορεί ο αδερφός να έχει το δικό του δίκτυο είτε με το υπάρχον router είτε με το deco. Αν επιλέξει τη λύση του Deco εσύ μπορείς να χρησιμοποιήσεις το Guest δίκτυο (το ονομάζεις όπως θες) και να είστε και οι δύο χαρούμενοι.

Επεξ/σία από Ionlab
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Ionlab είπε

Δεν καταλαβαίνω το πρόβλημα ποιο είναι; Εξήγησε καλύτερα.

Αν θέλετε 2 διαφορετικά SSID μπορεί ο αδερφός να έχει το δικό του δίκτυο είτε με το υπάρχον router είτε με το deco. Αν επιλέξει τη λύση του Deco εσύ μπορείς να χρησιμοποιήσεις το Guest δίκτυο (το ονομάζεις όπως θες) και να είστε και οι δύο χαρούμενοι.

Αν κλείσει εκείνος την εκπομπή wifi επειδή το επιβάλλει το mesh, δε θα πιάνει στο δικό του σπίτι. 😛

Αυτό που θέλω είναι να "πιάνει" από το δικό του δίκτυο η μία μπουκάλα -εκεί που έχω σήμα στο δικό μου διαμέρισμα-, μετά να το μεταδίδει στην άλλη μπουκάλα που θα καλύπτει το υπόλοιπο διαμέρισμά μου, και να είμαστε όλοι αγαπημένοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, qwertyuiop2 είπε

Αν κλείσει εκείνος την εκπομπή wifi επειδή το επιβάλλει το mesh, δε θα πιάνει στο δικό του σπίτι. 😛

Αυτό που θέλω είναι να "πιάνει" από το δικό του δίκτυο η μία μπουκάλα -εκεί που έχω σήμα στο δικό μου διαμέρισμα-, μετά να το μεταδίδει στην άλλη μπουκάλα που θα καλύπτει το υπόλοιπο διαμέρισμά μου, και να είμαστε όλοι αγαπημένοι.

Modem του μένει όπως έχει. Συνδέεται το 1 mesh στο ίδιο σημείο και εκπέμπει άλλο όνομα δικτύου. 

Το 2ο μπαίνει στο διαμέρισμα σου. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό του θέματος ή το d-link AC1200 που είναι στα €70;

και χωρίς μεταφορικά από το πλαίσιο;

https://www.plaisio.gr/anavathmisi-diktia/diktiaka/whole-home-wifi/d-link-wifi-mesh-system-ac1200-covr-1102_3421546

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, qwertyuiop2 είπε

Αν κλείσει εκείνος την εκπομπή wifi επειδή το επιβάλλει το mesh, δε θα πιάνει στο δικό του σπίτι. 😛

Αυτό που θέλω είναι να "πιάνει" από το δικό του δίκτυο η μία μπουκάλα -εκεί που έχω σήμα στο δικό μου διαμέρισμα-, μετά να το μεταδίδει στην άλλη μπουκάλα που θα καλύπτει το υπόλοιπο διαμέρισμά μου, και να είμαστε όλοι αγαπημένοι.

ΟΚ κατάλαβα....η συσκευή δεν λειτουργεί ως repeater .... ο πρώτος κόμβος πρέπει να έχει ΕΝΣΥΡΜΑΤΗ σύνδεση με το dsl modem. Επομένως θέλεις μια "μπουκάλα" στο δικό του router και εν συνεχεία βάζεις μπουκάλες μέχρι να καλύψεις την περιοχή που σε ενδιαφέρει. Ενδεχομένως να σε καλύψουν 2 μπορεί όμως να χρειαστείς και τρίτη

Την λύση του να συνεχίσει να εκπέμπει το δικό του δίκτυο δεν την προτείνω. Ούτως ή άλλως θα υπάρχει η μια μπουκάλα κοντά στο dsl modem άρα καλύτερα να πιάνετε και οι δύο από τα Deco (ας έχουν διαφορετικά ονόματα το δικό σου και το δικό του δίκτυο) για να μειώσετε τη χρήση του φάσματος και τις παρεμβολές. Για να μην χρειάζεται να ξαναπερνα συνθηματικά μπορείς το δικό του δίκτυο να το ονομάσεις όπως το παλιό και να του δώσεις και το παλιό password

Επεξ/σία από Ionlab
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Ionlab είπε

ΟΚ κατάλαβα....η συσκευή δεν λειτουργεί ως repeater .... ο πρώτος κόμβος πρέπει να έχει ΕΝΣΥΡΜΑΤΗ σύνδεση με το dsl modem. Επομένως θέλεις μια "μπουκάλα" στο δικό του router και εν συνεχεία βάζεις μπουκάλες μέχρι να καλύψεις την περιοχή που σε ενδιαφέρει. Ενδεχομένως να σε καλύψουν 2 μπορεί όμως να χρειαστείς και τρίτη

Ok, άρα θα βγάλω ethernet στο μπαλκόνι αναγκαστικά...

Κάποια άλλη λύση, δεδομένου ότι ΟΣΑ repeaters και να έχω πάρει, είναι... κλάφτα; Έστω και σε πμ. Για να μην καταχρώμαι το χώρο και το χρόνο εδώ.

Σας ευχαριστώ θερμά για το χρόνο σας και τους δύο (+ @sphinxgr ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, qwertyuiop2 είπε

Ok, άρα θα βγάλω ethernet στο μπαλκόνι αναγκαστικά...

Κάποια άλλη λύση, δεδομένου ότι ΟΣΑ repeaters και να έχω πάρει, είναι... κλάφτα; Έστω και σε πμ. Για να μην καταχρώμαι το χώρο και το χρόνο εδώ.

Σας ευχαριστώ θερμά για το χρόνο σας και τους δύο (+ @sphinxgr ).

Δεν χρειάζεται ethernet στο μπαλκόνι. Μια μπουκάλα στο μόντεμ, μια σε απόσταση που είχες σχετικά καλό σήμα τώρα και ίσως χρειαστεί μια 3η στη μέση του άλλου σπιτιού. 

Αν θες να τραβήξεις utp στο μπαλκόνι με 2 επιτοιχια πριζακια στην αρχή και το τέλος , μπορείς να κάνεις τη δουλειά σου ενδεχομένως και με 1~2

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γίνεται να εχω το 2ο συνδεδεμένο με καλωδιο σε pc? Ποιο ειναι το το πιο αξιοπιστο. Σε 100αρα vdsl με poweline της TP-LINK πιανω max 30. (καποιος "ειδικος" μου ειπε λογω τριφασικου) Η αποσταση απο το router ειναι 5-10 μετρα.  Με ποιο θα εχω την καλυτερη ταχυτητα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, papars είπε

Αυτό του θέματος ή το d-link AC1200 που είναι στα €70;

και χωρίς μεταφορικά από το πλαίσιο;

https://www.plaisio.gr/anavathmisi-diktia/diktiaka/whole-home-wifi/d-link-wifi-mesh-system-ac1200-covr-1102_3421546

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...