Προς το περιεχόμενο

[Access Point] - TP-LINK σύστημα Wi-Fi Whole Home Mesh Deco M4 AC1200 2-Pack - 79€ + επιστροφή


sphinxgr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, papars είπε

Τα tp-link είναι πολύ αξιόπιστα και κάνουν καλά την δουλειά τους...όσες φορές έχω ασχοληθεί με dlink προσωπικά μένω απογοητευμένος...

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 276
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

50 λεπτά πριν, Lelouch_Area11 είπε

Γίνεται να εχω το 2ο συνδεδεμένο με καλωδιο σε pc? 

Ναι γίνεται. Διάβασε τα χαρακτηριστικά και θα το επιβεβαιώσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω home plug tp link plc 3 συσκευές. Θα παίζουν κι αυτές αν αγοράσω το σύστημα αυτό;; Αν η απάντηση είναι καταφατικη, το αγοράζω άμεσα.. 

Να είναι η βασική tp LINK plc σε θύρα ethernet του router, ώστε τα αλλα 2 να λειτουργούν και για το WiFi οι συσκευές αυτές.. Τα έχω συνδέσει για τηλεκπαίδευση λόγω καραντινας... Αν δεν παίζουν τα plc Home plug, δεν θα έχει Internet το desktop που έχει ο γιος.

Θα εκτιμήσω μια σίγουρη απάντηση ❤️

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, kgliat είπε

Εχω home plug tp link plc 3 συσκευές. Θα παίζουν κι αυτές αν αγοράσω το σύστημα αυτό;; Αν η απάντηση είναι καταφατικη, το αγοράζω άμεσα.. 

Να είναι η βασική tp LINK plc σε θύρα ethernet του router, ώστε τα αλλα 2 να λειτουργούν και για το WiFi οι συσκευές αυτές.. Τα έχω συνδέσει για τηλεκπαίδευση λόγω καραντινας... Αν δεν παίζουν τα plc Home plug, δεν θα έχει Internet το desktop που έχει ο γιος.

Θα εκτιμήσω μια σίγουρη απάντηση ❤️

Το home plug, συνδέεται σε μια ethernet του router και μετά σου βγάζει δίκτυο σε πρίζες του σπιτιού. Σωστά? 

Το σύστημα του θέματος είναι εντελώς διαφορετικό και ανεξάρτητο. Συνδέεται σε μια ethernet του modem και μετά δημιουργεί ασύρματο δίκτυο. 

Οπότε ναι. Αυτά τα 2 μπορούν να συνυπάρχουν. 

*μπορούσες εξαρχής να πάρεις home plugs που δίνουν και ασύρματο εκτός από ενσύρματο δίκτυο και να γλίτωνες τα επιπλέον κόστη για να έχεις ασύρματο παντού

Επεξ/σία από sphinxgr
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γίνεται να είναι και τα δύο συνδεδεμένα με ethernet σε access point mode, δηλαδή ένα να μπει στο ρούτερ στο σαλόνι, ένα στο switch στο δωμάτιο (με powerline) και να μοιράζουν και τα δύο το ίδιο access point σε mesh σε όλο το σπίτι;

Η μήπως τα δεύτερα/τρίτα κτλ που θα συνδέσεις πρέπει να συνδεθούν στο αρχικό μόνο με wifi?

Το ψάχνω αλλά δε βρίσκω ξεκάθαρη απάντηση, αν γνωρίζει κανείς παρακαλώ ας γράψει.

Edit: https://www.tp-link.com/gr/support/faq/1794/

Πρέπει να γίνεται αυτό με το backhaul ethernet feature που περιγράφει. Έχει κανείς παρόμοιο setup?

Επεξ/σία από marios32
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, sphinxgr είπε

Το home plug, συνδέεται σε μια ethernet του router και μετά σου βγάζει δίκτυο σε πρίζες του σπιτιού. Σωστά? 

Το σύστημα του θέματος είναι εντελώς διαφορετικό και ανεξάρτητο. Συνδέεται σε μια ethernet του modem και μετά δημιουργεί ασύρματο δίκτυο. 

Οπότε ναι. Αυτά τα 2 μπορούν να συνυπάρχουν. 

*μπορούσες εξαρχής να πάρεις home plugs που δίνουν και ασύρματο εκτός από ενσύρματο δίκτυο και να γλίτωνες τα επιπλέον κόστη για να έχεις ασύρματο παντού

Τέτοια plc έχω εγώ που δίνουν wifi αλλά δεν έχουν το roaming των mesh .

Και μόνο για το roaming αξίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, marios32 είπε

Γίνεται να είναι και τα δύο συνδεδεμένα με ethernet σε access point mode, δηλαδή ένα να μπει στο ρούτερ στο σαλόνι, ένα στο switch στο δωμάτιο (με powerline) και να μοιράζουν και τα δύο το ίδιο access point σε mesh σε όλο το σπίτι;

Η μήπως τα δεύτερα/τρίτα κτλ που θα συνδέσεις πρέπει να συνδεθούν στο αρχικό μόνο με wifi?

Το ψάχνω αλλά δε βρίσκω ξεκάθαρη απάντηση, αν γνωρίζει κανείς παρακαλώ ας γράψει.

Δεν καταλαβαίνω τι ζητάς. Το πρώτο μπορεί να συνδεθεί σε router να παίρνει δίκτυο και διευθύνσεις κλπ

Το δεύτερο να δίνει μέσω καλωδίου δικτύου σε switch δίκτυο κλπ. 

15 λεπτά πριν, Carrion είπε

Τέτοια plc έχω εγώ που δίνουν wifi αλλά δεν έχουν το roaming των mesh .

Και μόνο για το roaming αξίζουν.

Οπότε κλείνεις το WiFi των power plug και αφήνεις μόνο των mesh 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, vdanasto είπε

Έχω δουλέψει και τις 2 λύσεις. Στο πατρικό μου είχα powerline (AV1200) για χρόνια, το ένα συνδεδεμένο στο modem/router του παρόχου και το δεύτερο στην άλλη άκρη του σπιτιού, πάνω στο οποίο είχα συνδέσει ένα σκέτο router. Είχα μεν κάλυψη παντού αλλά υπήρχε μεγάλη απώλεια στην ταχύτητα αλλά και στην απόκριση στο δεύτερο router. Δεν έβλεπα ποτέ ταχύτητες πάνω από 40-50Mbps σε VDSL 100Mbps. Η πραγματική ταχύτητα σύνδεσης μεταξύ των powelines ήταν κάπου στα 200-250Mbps.

Στη συνέχεια δοκίμασα το σετάκι του θέματος. Πραγματικά το σετάρεις και το ξεχνάς. Απροβλημάτιστο και έπιανα την πλήρη ταχύτητα της γραμμής σε όλο το σπίτι και στους εξωτερικούς χώρους.

Τώρα έχω μετακομίσει και έχω χρησιμοποιήσει το ίδιο σετάκι για να καλύψω 2 οροφοδιαμερίσματα. Ένα Deco έχει μπει στο router του πάνω διαμερίσματος και το 2ο στο κάτω διαμέρισμα. Καλύπτει χώρο 220 τετραγωνικών με full σήμα και ταχύτητα παντού, ακόμη και στα μπαλκόνια-κήπο κλπ.

Φοβερά ευχαριστημένος και μετά την λύση του ethernet θεωρώ πως είναι ότι καλύτερο για τα λεφτά του.

Παρεπιπτόντως η τιμή αυτή έχει παίξει πολλές φορές και είναι αστείο που την βαφτίζουν προσφορά Black Friday. Τόσο τα αγόρασα και τις 2 φορές.

Εγώ είχα καλώς ή κακώς παραγγείλει powerline της tplink, το οποίο σε διαφορετικό όροφο από το modem-router ενσύρματα δίνει την ίδια ταχύτητα, ασύρματα όμως σέρνεται. Δεν ξέρω μήπως είναι κάποια ρύθμιση που έπρεπε να κάνω και μου έχει ξεφύγει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, marios32 είπε

Γίνεται να είναι και τα δύο συνδεδεμένα με ethernet σε access point mode, δηλαδή ένα να μπει στο ρούτερ στο σαλόνι, ένα στο switch στο δωμάτιο (με powerline) και να μοιράζουν και τα δύο το ίδιο access point σε mesh σε όλο το σπίτι;

Η μήπως τα δεύτερα/τρίτα κτλ που θα συνδέσεις πρέπει να συνδεθούν στο αρχικό μόνο με wifi?

Το ψάχνω αλλά δε βρίσκω ξεκάθαρη απάντηση, αν γνωρίζει κανείς παρακαλώ ας γράψει.

Edit: https://www.tp-link.com/gr/support/faq/1794/

Πρέπει να γίνεται αυτό με το backhaul ethernet feature που περιγράφει. Έχει κανείς παρόμοιο setup?

Όσο το δίκτυο πάνω στο οποίο είναι συνδεδεμένα είναι πάνω στο ίδιο router ναι γίνεται, από όσο έχω δει το αναφέρουν και στο site τους. Mε αυτό τον τρόπο έχεις και καλύτερη ταχύτητα στο mesh wifi μιας που και τα δύο θα τραβάνε από ethernet και όχι ασύρματα από κάποιο άλλο deco, που είναι η άλλη επιλογή σύνδεσης.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, powerthunder είπε

Όσο το δίκτυο πάνω στο οποίο είναι συνδεδεμένα είναι πάνω στο ίδιο router ναι γίνεται, από όσο έχω δει το αναφέρουν και στο site τους. Mε αυτό τον τρόπο έχεις και καλύτερη ταχύτητα στο mesh wifi μιας που και τα δύο θα τραβάνε από ethernet και όχι ασύρματα από κάποιο άλλο deco, που είναι η άλλη επιλογή σύνδεσης.

Εν τέλη, ναι αυτό κατάλαβα και γω φίλε μου.
Θενξ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρελαβα σημερα απο Κωτσο, ν2 για οποιον ενδιαφερεται, το εγκατεστησα σε μεζονετα με 50αρα vdsl μεχρι τωρα ειχα tplink extender πριζας, το δικτυο παει σφαιρα καταλαβαινω  διαφορα με πριν. Ειχα κ περιορισμο 8 συσκευων που ηταν προβλημα.

 

Για οποιον ενδιαφερεται εβαλα το 1 στο ρουτερ με λαν και το δευτερο στον αλλο οροφο, πιανω σημα και στους δυο φουλ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, VagVene είπε

Παρελαβα σημερα απο Κωτσο, ν2 για οποιον ενδιαφερεται, το εγκατεστησα σε μεζονετα με 50αρα vdsl μεχρι τωρα ειχα tplink extender πριζας, το δικτυο παει σφαιρα καταλαβαινω  διαφορα με πριν. Ειχα κ περιορισμο 8 συσκευων που ηταν προβλημα.

Για οποιον ενδιαφερεται εβαλα το 1 στο ρουτερ με λαν και το δευτερο στον αλλο οροφο, πιανω σημα και στους δυο φουλ

Τι ταχύτητες πιάνεις με καλώδιο στο Ίντερνετ και τι ταχύτητα με WiFi στον πάνω όροφο;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, bower είπε

Τι ταχύτητες πιάνεις με καλώδιο στο Ίντερνετ και τι ταχύτητα με WiFi στον πάνω όροφο;

47.35  με speedest απο το κινητο στον πανω οροφο με wifi, και απο οσο ξερω με ethernet το desktop και αυτο ειναι καπου εκει. Απλα εχω συνδεσει ασυρματα το ενα deco με το αλλο.

Επειδη εχω lan δικτυο και στους 2 οροφους δεν ξερω αν συνδεσω κ τα δυο με καλωδιο αν θα εχει διαφορα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστω, τσιμπησα και εγω την προσφορα με τα 3. Μεχρι τωρα ειχα το modem tis wind με το wifi off. και ειχα το δικο μου παλιο ρουτερ που δυστυχως δεν ειχε vectoring μονο για το wifi.

Αλλα το σημα δεν επιανε παντου το 5ghz. και ειχα παρει ενα απλο extender tp link για 2.4ghz.

Οποτε με αυτο ξενοιαζω, φουλ ταχυτητες παντου. Θα επανελθω μετα απο δοκιμη, οταν το παρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, VagVene είπε

47.35  με speedest απο το κινητο στον πανω οροφο με wifi, και απο οσο ξερω με ethernet το desktop και αυτο ειναι καπου εκει. Απλα εχω συνδεσει ασυρματα το ενα deco με το αλλο.

Επειδη εχω lan δικτυο και στους 2 οροφους δεν ξερω αν συνδεσω κ τα δυο με καλωδιο αν θα εχει διαφορα

Σίγουρα θα δεις διαφορά στην επικοινωνία των συσκευών στο τοπικό δίκτυο, προτίμησε να βάλεις το ethernet.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...