Προς το περιεχόμενο

[Access Point] - TP-LINK σύστημα Wi-Fi Whole Home Mesh Deco M4 AC1200 2-Pack - 79€ + επιστροφή


sphinxgr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Να ρωτήσω και εγώ κάτι πριν το πάρω;

Μένω σε ένα διαμέρισμα περίπου 100τμ. Έχω 3 παιδιά στο δημοτικό που μπαίνουν την ίδια ώρα στο webex ενώ εγώ δουλεύω ταυτόχρονα εκείνη την ώρα και χρειάζεται να έχω πρόσβαση στο δίκτυο. Μέχρι στιγμής εγώ μπαίνω με 4g hotspot στο κινητό για να μην τρώω bandwidth, αλλά τα παιδιά έχουν θέμα (2 tablets και 1 laptop ενώ ταυτόχρονα παίζει και ένα κινητό ενώ υπάρχουν και διάφορα "smart" πραγματάκια γύρω γύρω).  Το δίκτυο δυστηχώς είναι τραγικό (adsl που παίζει γύρω στα 6 - 7 mbps) αλλά πέρα από αυτό καταλαβαίνω ότι το πρόβλημα είναι σε μεγάλο βαθμό το router της Vodafone (υπάρχουν φορές που δεν μπορώ να συνδεθώ στο ασύρματο, κλπ κλπ).

Οπότε το ερώτημα είναι αυτό το mesh σύστημα θα μου διορθώσει την κατάσταση ή να χτυπήσω το WiFi 6 router της tp-link  archer ax10 που είναι και αυτό σε προσφορά; Επειδή είναι wifi6 και έχει όλες αυτές τις τεχνολογίες για υποστήριξη πολλαπλών συσκευών μήπως για τα 100μ2 που είναι το σπίτι μου με βολεύει εξίσου; (Επίσης έχω ήδη ένα tp-link repeater για να το υποστηρίξει αν δεν φτάνει στην "άκρη" που ήδη χρησιμοποιώ.)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, Karatzanis είπε

Να ρωτήσω και εγώ κάτι πριν το πάρω;

Μένω σε ένα διαμέρισμα περίπου 100τμ. Έχω 3 παιδιά στο δημοτικό που μπαίνουν την ίδια ώρα στο webex ενώ εγώ δουλεύω ταυτόχρονα εκείνη την ώρα και χρειάζεται να έχω πρόσβαση στο δίκτυο. Μέχρι στιγμής εγώ μπαίνω με 4g hotspot στο κινητό για να μην τρώω bandwidth, αλλά τα παιδιά έχουν θέμα (2 tablets και 1 laptop ενώ ταυτόχρονα παίζει και ένα κινητό ενώ υπάρχουν και διάφορα "smart" πραγματάκια γύρω γύρω).  Το δίκτυο δυστυχώς είναι τραγικό (adsl που παίζει γύρω στα 6 - 7 mbps) αλλά πέρα από αυτό καταλαβαίνω ότι το πρόβλημα είναι σε μεγάλο βαθμό το router της Vodafone (υπάρχουν φορές που δεν μπορώ να συνδεθώ στο ασύρματο, κλπ κλπ).

Οπότε το ερώτημα είναι αυτό το mesh σύστημα θα μου διορθώσει την κατάσταση ή να χτυπήσω το WiFi 6 router της tp-link  archer ax10 που είναι και αυτό σε προσφορά; Επειδή είναι wifi6 και έχει όλες αυτές τις τεχνολογίες για υποστήριξη πολλαπλών συσκευών μήπως για τα 100μ2 που είναι το σπίτι μου με βολεύει εξίσου; (Επίσης έχω ήδη ένα tp-link repeater για να το υποστηρίξει αν δεν φτάνει στην "άκρη" που ήδη χρησιμοποιώ.)

Το πρόβλημα σου δεν είναι ούτε το router, ούτε το ασύρματο δίκτυο, ούτε κάτι απ όλα αυτά. Αν έχεις 6 Mbps ότι και να πάρεις, καμία απολύτως διαφορά δεν θα δεις σε αύξηση ταχύτητας.

Αν θες απλά να βελτιώσεις την αξιοπιστία του ασύρματου δικτύου σου και περιοχές που δεν έχεις κάλυψη, ναι αυτό του τρέχοντος θέματος είναι εξαιρετικό. 

Για το θέμα ταχύτητας στο xDSL που έχεις για να έχεις αξιόπιστη άποψη τι γίνεται πρέπει:

  1. Να γίνει μέτρηση στην εισαγωγή του σπιτιού - εκεί που έρχονται τα καλώδια του ΟΤΕ στην είσοδο της πολυκατοικίας να δεις τι ταχύτητα πιάνει
  2. Να γίνει η ίδια μέτρηση μέσα στο σπίτι σου να δεις πόση ταχύτητα έχεις

Και αν αυτές οι 2 έχουν μεγάλη διαφορά, να ασχοληθείς να δεις γιατί πέφτει η ταχύτητα απο την εισαγωγή έως την πρώτη πρίζα του σπιτιού σου. Γιατι πάντα το router το βάζουμε στην πρώτη πρίζα και αποσυνδέουμε όλες τις άλλες (εφόσον έχουμε VoBB / VoIP) και τις συνδέουμε με την έξοδο του router αν θέλουμε τηλέφωνο σταθερό και σε άλλες πρίζες.

Επεξ/σία από sphinxgr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, sphinxgr είπε

Το πρόβλημα σου δεν είναι ούτε το router, ούτε το ασύρματο δίκτυο, ούτε κάτι απ όλα αυτά. Αν έχεις 6 Mbps ότι και να πάρεις, καμία απολύτως διαφορά δεν θα δεις σε αύξηση ταχύτητας.

Αν θες απλά να βελτιώσεις την αξιοπιστία του ασύρματου δικτύου σου και περιοχές που δεν έχεις κάλυψη, ναι αυτό του τρέχοντος θέματος είναι εξαιρετικό. 

Για το θέμα ταχύτητας στο xDSL που έχεις για να έχεις αξιόπιστη άποψη τι γίνεται πρέπει:

  1. Να γίνει μέτρηση στην εισαγωγή του σπιτιού - εκεί που έρχονται τα καλώδια του ΟΤΕ στην είσοδο της πολυκατοικίας να δεις τι ταχύτητα πιάνει
  2. Να γίνει η ίδια μέτρηση μέσα στο σπίτι σου να δεις πόση ταχύτητα έχεις

Και αν αυτές οι 2 έχουν μεγάλη διαφορά, να ασχοληθείς να δεις γιατί πέφτει η ταχύτητα απο την εισαγωγή έως την πρώτη πρίζα του σπιτιού σου. Γιατι πάντα το router το βάζουμε στην πρώτη πρίζα και αποσυνδέουμε όλες τις άλλες (εφόσον έχουμε VoBB / VoIP) και τις συνδέουμε με την έξοδο του router αν θέλουμε τηλέφωνο σταθερό και σε άλλες πρίζες.

Thanks @sphinxgr για την απάντηση.

Στο θέμα της ταχύτητας που έχει το adsl μου έχουν γίνει πολλές φορές και τα 2 βήματα και από τον ΟΤΕ που είχα πριν αλλά και από την Voda. Δυστηχώς το πρόβλημα αυτό δεν αλλάζει καθότι η ταχύτητα που φτάνει στο σπίτι μου είναι αυτή... :-(  (αν και είμαι 98 μέτρα από την καμπίνα και μόλις πρόσφατα έβαλαν δίπλα από την καμπίνα του adsl και μία για vdsl, αλλά ακόμα δεν "προσφέρεται" το συγκερκιμένο πακέτο στην διεύθυνσή μου. 

Το πρακτικό πρόβλημα που έχω είναι ότι το δίκτυο στο σπίτι μου είναι ασταθές. Δηλαδή πάω από το σαλόνι (που είναι και το router) στο δωμάτιο (μεσολαβούν 2 τοίχοι) και έχω δεν έχω σήμα. Ή πολλές φορές δεν μπορώ να μπω ούτε στο interface του router ώστε π.χ. να κλείσω το ssid που έχω κάνει για τα παιδιά, ή βλέπω ότι παίζει κανονικά η τηλεόραση π.χ. που είναι συδεδεμένη με το ethernet ενώ εγώ έχω σήμα αλλά δεν κατεβάζει τίποτα (είανι κολλημένο και πρέπει κατά κάποιο περίεργο τρόπο να αποσυνδέσω τη συσκευή από το wifi και να ξανασυνδεθώ για να παίξει...)

Οπότε η ερώτηση μου είναι στην ουσία ένα mesh σύστημα ή ένα wifi 6 router για ένα σπίτι 100τμ?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Karatzanis είπε

Thanks @sphinxgr για την απάντηση.

Στο θέμα της ταχύτητας που έχει το adsl μου έχουν γίνει πολλές φορές και τα 2 βήματα και από τον ΟΤΕ που είχα πριν αλλά και από την Voda. Δυστηχώς το πρόβλημα αυτό δεν αλλάζει καθότι η ταχύτητα που φτάνει στο σπίτι μου είναι αυτή... :-(  (αν και είμαι 98 μέτρα από την καμπίνα και μόλις πρόσφατα έβαλαν δίπλα από την καμπίνα του adsl και μία για vdsl, αλλά ακόμα δεν "προσφέρεται" το συγκερκιμένο πακέτο στην διεύθυνσή μου. 

Το πρακτικό πρόβλημα που έχω είναι ότι το δίκτυο στο σπίτι μου είναι ασταθές. Δηλαδή πάω από το σαλόνι (που είναι και το router) στο δωμάτιο (μεσολαβούν 2 τοίχοι) και έχω δεν έχω σήμα. Ή πολλές φορές δεν μπορώ να μπω ούτε στο interface του router ώστε π.χ. να κλείσω το ssid που έχω κάνει για τα παιδιά, ή βλέπω ότι παίζει κανονικά η τηλεόραση π.χ. που είναι συδεδεμένη με το ethernet ενώ εγώ έχω σήμα αλλά δεν κατεβάζει τίποτα (είανι κολλημένο και πρέπει κατά κάποιο περίεργο τρόπο να αποσυνδέσω τη συσκευή από το wifi και να ξανασυνδεθώ για να παίξει...)

Οπότε η ερώτηση μου είναι στην ουσία ένα mesh σύστημα ή ένα wifi 6 router για ένα σπίτι 100τμ?

 

Mesh με 2 κομμάτια ~ ίσως 3 ανάλογα με την διαρρύθμιση του σπιτιού. Έτσι θα έχεις μόνο από το mesh ασύρματο δίκτυο. Όλα τα άλλα ασύρματα δίκτυα που έχεις, θα τα απενεργοποιήσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Χρηστης powerplug και εγω εδω και χρονια για να στελνω σημα σε αλλο χωρο γιατι το wifi δεν φτανει (μεσολαβουν 2-3 τοιχοι και 7+ μετρα.

Να δω αν καταλαβα λοιπον.

1) Συνδεω το ενα απο αυτα με το vdsl router και σβηνω το wifi του router (ήταν ετσι και αλλιως 5G οποτε εκει δεν θα εχουμε διαφορες).

2) Εγκαθιστω το δευτερο καπου στην ενδιαμεση αποσταση που να υπαρχει πριζα ρευματος

3) τα δυο μεταξυ τους αναγνωριζονται και επικοινωνουν αυτοματα δημιουργώντας ένα αδιάλειπτο δικτυο wifi που θα παρεχει καλυψη σχεδον σε ολο το σπιτι

Ερωτησεις

α) το νουμερο 1 που συνδεω στο ρουτερ, βγαζει και αλλο lan πριζακι για να συνδεθει συσκευή πχ υπολογιστης?

β) το νουμερο 2 θα συνδεεται ασυρματα με το νο1 αρα το lan θα μενει ελευθερο για σταθερες συνδεσεις ή καποιο switch για να μοιρασεις σταθερα σε περισσοτερες συσκευες πχ δορυφορικο, τηλεοραση με lan αλλα οχι wifi, λαπτοπ στον 2ο χωρο κτλ.

γ) τα νο1 και νο2 μεταξυ τους σε τι αποστασεις πρεπει να ειναι (μετρα / τοιχοι ωστε να επικοινωνουν και να μη δημιουργουνται κενα σημεια ή το νο2 εχει αδυναμο σημα απο το νο1 και πεφτει η mesh καλυψη στο 2ο μισο του σπιτιου?

δ) ειναι οντως plug and play δλδ κουμπωνεις και ξεχνας? Πχ το tplink powerplug ηθελα λιγο παιχνιδι και συνδεση με πισι για να γινουν οι ρυθμισεις

ε) το νο2 που θα παιρνει ασυρματα wifi 5G απο το νο1 οταν θα δινει lan 1000αρα συνδεση πρακτικα με τι ταχυτητα θα δινει? Θα εχει σημαντικη βελτιωση απο ενα powerplug?

στ) τι γινεται με την "ακτινοβολια" των 2 συσκευων. Ηδη το να εχεις ενα ρουτερ με wifi εκπεμπει εστω μια Χ ποσοτητα. Τα δυο mesh που θα αλληλεπιδρουν 24/7/365?

ζ) "Τα M4 V1 vs V2 τη μόνη διαφορά που έχουν είναι στην τροφοδοσία. Τα 1 έχουν usb C και τα 2 βύσμα μετασχηματιστή." Αυτο σημαινει ότι τα V1 έρχονται χωρις καλωδιο/φορτιστη ή απλα αλλαζει ο τυπος συνδεσης για ρευμα? Δεν ειναι πιο versatile να ειναι usb-c (πχ αν χαλασει ποτε το καλωδιο υπαρχει αφθονια usb cables)

Επεξ/σία από Sebu
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, marios32 είπε

Γίνεται να είναι και τα δύο συνδεδεμένα με ethernet σε access point mode, δηλαδή ένα να μπει στο ρούτερ στο σαλόνι, ένα στο switch στο δωμάτιο (με powerline) και να μοιράζουν και τα δύο το ίδιο access point σε mesh σε όλο το σπίτι;

Η μήπως τα δεύτερα/τρίτα κτλ που θα συνδέσεις πρέπει να συνδεθούν στο αρχικό μόνο με wifi?

Το ψάχνω αλλά δε βρίσκω ξεκάθαρη απάντηση, αν γνωρίζει κανείς παρακαλώ ας γράψει.

Edit: https://www.tp-link.com/gr/support/faq/1794/

Πρέπει να γίνεται αυτό με το backhaul ethernet feature που περιγράφει. Έχει κανείς παρόμοιο setup?

Ναι έχω εγώ τέτοιο setup. Δυο Μ4 συνδεδεμένα μεταξύ τους με powerline για ethernet backhaul.

2 λεπτά πριν, Ionlab είπε

Ναι έχω εγώ τέτοιο setup. Δυο Μ4 συνδεδεμένα μεταξύ τους με powerline για ethernet backhaul.

Εν γένει για να δουλέψει το ethernet backhaul δεν χρειάζεται να συνδεθούν όλα στο "1ο" node. Αν υπάρχει ethernet από node σε node επίσης αναγνωρίζονται ώς ethernet backhaul.

Επίσης δουλέυει και σε mixed mode (1->2 με ethernet backhaul και 1 ή 2->3 με wifi). Βασικά στο setup τα ρυθμίζεις όλα με ασύρματο backhaul. Αν κάποια μεταξύ τους συνδεθούν με ethernet τότε αυτοματα γυρνάνε σε ethernet backhaul (εσύ δεν κάνεις τπτ). Αν τυχόν χαθεί η σύνδεση ethernet επανέρχονται σε λειτουργία wireless backhaul

55 λεπτά πριν, Sebu είπε

Χρηστης powerplug και εγω εδω και χρονια για να στελνω σημα σε αλλο χωρο γιατι το wifi δεν φτανει (μεσολαβουν 2-3 τοιχοι και 7+ μετρα.

Να δω αν καταλαβα λοιπον.

1) Συνδεω το ενα απο αυτα με το vdsl router και σβηνω το wifi του router (ήταν ετσι και αλλιως 5G οποτε εκει δεν θα εχουμε διαφορες).

2) Εγκαθιστω το δευτερο καπου στην ενδιαμεση αποσταση που να υπαρχει πριζα ρευματος

3) τα δυο μεταξυ τους αναγνωριζονται και επικοινωνουν αυτοματα δημιουργώντας ένα αδιάλειπτο δικτυο wifi που θα παρεχει καλυψη σχεδον σε ολο το σπιτι

Ερωτησεις

α) το νουμερο 1 που συνδεω στο ρουτερ, βγαζει και αλλο lan πριζακι για να συνδεθει συσκευή πχ υπολογιστης?

β) το νουμερο 2 θα συνδεεται ασυρματα με το νο1 αρα το lan θα μενει ελευθερο για σταθερες συνδεσεις ή καποιο switch για να μοιρασεις σταθερα σε περισσοτερες συσκευες πχ δορυφορικο, τηλεοραση με lan αλλα οχι wifi, λαπτοπ στον 2ο χωρο κτλ.

γ) τα νο1 και νο2 μεταξυ τους σε τι αποστασεις πρεπει να ειναι (μετρα / τοιχοι ωστε να επικοινωνουν και να μη δημιουργουνται κενα σημεια ή το νο2 εχει αδυναμο σημα απο το νο1 και πεφτει η mesh καλυψη στο 2ο μισο του σπιτιου?

δ) ειναι οντως plug and play δλδ κουμπωνεις και ξεχνας? Πχ το tplink powerplug ηθελα λιγο παιχνιδι και συνδεση με πισι για να γινουν οι ρυθμισεις

ε) το νο2 που θα παιρνει ασυρματα wifi 5G απο το νο1 οταν θα δινει lan 1000αρα συνδεση πρακτικα με τι ταχυτητα θα δινει? Θα εχει σημαντικη βελτιωση απο ενα powerplug?

στ) τι γινεται με την "ακτινοβολια" των 2 συσκευων. Ηδη το να εχεις ενα ρουτερ με wifi εκπεμπει εστω μια Χ ποσοτητα. Τα δυο mesh που θα αλληλεπιδρουν 24/7/365?

ζ) "Τα M4 V1 vs V2 τη μόνη διαφορά που έχουν είναι στην τροφοδοσία. Τα 1 έχουν usb C και τα 2 βύσμα μετασχηματιστή." Αυτο σημαινει ότι τα V1 έρχονται χωρις καλωδιο/φορτιστη ή απλα αλλαζει ο τυπος συνδεσης για ρευμα? Δεν ειναι πιο versatile να ειναι usb-c (πχ αν χαλασει ποτε το καλωδιο υπαρχει αφθονια usb cables)

1. NAI

2. NAI (μπορείς να χρησιμοποιήσεις και τα powerplug για την μεταξύ τους σύνδεση)

3. ΝΑΙ

 

α. ΝΑΙ

β. ΝΑΙ

γ. Εξαρτάται από το σπίτι σου (εν γένει έχουν πολύ καλή κάλυψη wifi)

δ. ΟΧΙ θέλουν ρύθμιση ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ από το Deco app (δεν έχουν web interface). Δεν είναι δύσκολη.

ε. Υπάρχουν powerplug με διαφορετικές ταχύτητες. Άρα δεν μπορείς να πεις (εν γένει όμως πιστεύω το powerplug μάλλον θα είναι πιο γρήγορο). H 1000αρα σύνδεση σε ενδιαφέρει μονο αν θες να μεταφέρεις αρχεία ΕΝΤΟΣ του εσωτερικού δικτύου. Γιατί αλλιώς η ταχύτητά σου στο internet είναι το bottleneck.

στ. Η ακτινονοβολία είναι κάτι τελείως προσωπικό για τον καθένα (προσωπικά θεωρώ ότι είναι πολύ χαμηλής ισχύος)

ζ. Και γω αν είχα επιλογή θα προτιμούσα τα USB-C

 

  • Like 1
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σε ευχαριστω για τις απαντησεις

Αρα πρακτικα εχοντας ήδη ενα wifi repeater συνδεδεμενο με το powerplug στον αλλο χωρο και δινοντας wifi και σε εκεινο το μερος του σπιτιου τώρα, δεν θα δω φοβερη διαφορα αν καταργησω την τρεχουσα εγκατασταση και παω σε Deco. Το μονο συν ειναι το mesh γιατι τωρα οταν μετακινεισαι απο χωρο σε χωρο και χασει το 1 wifi πρεπει να συνδεθεις στο 2ο.

Το powerplug τωρα ειναι σε τριφασικο αρα χανει αρκετα (ειναι 200αρι tplink μετρημενο στην τελικη παροχη παιζει καπου στα 60-70mbps που ετσι και αλλιως υπαρκαλυπτει τη vdsl).

Αρα αντιλαμβανομαι οτι για τη διαμορφωση που εχω ηδη εγκατεστημενη το mesh αυτο δεν θα δωσει καμια φοβερη διαφορα. Μονο αν ειχα μεγαλυτερο χωρο για να εβαζα και αλλα deco ή αν ηθελα να το κανω πιο πυκνο ωστε να εχω παντου φουλ wifi σημα.

Επεξ/σία από Sebu
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιθανόν να βγαίνω και εκτός θέματος, mea culpa αν συμβαίνει. Ημουν και γω έτοιμος να κάνω αγορά ενός mesh τη BF. 1η μου επιλογή είχα το Acus CT8 αλλά λόγω κόστους έκανα πίσω (260€ περιπου από Amazon). Μετά από πολλές σκέψεις κατέληξα στα M4 ή S4 αλλά τελικά αναβλήθηκαν για αργότερα. Η ταχύτητα είναι χάλια, γυρω στα 3, λόγω απόστασης από DSLAM. Στόχος μου είναι να καλύψει σπίτι 200 τμ περίπου, που με extender εκανα τη δουλειά μου οπου δεν είχε σήμα, και τον εξωτερικό χώρο αυτού απόσταση περιπου 80 τμ ωστε να εβαζα και μια ip καμερα εξωτερικά στο οικόπεδο. Θα μπορεί το τριπλό M4 ή S4 ν ανταποκριθεί;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, taskon είπε

Πιθανόν να βγαίνω και εκτός θέματος, mea culpa αν συμβαίνει. Ημουν και γω έτοιμος να κάνω αγορά ενός mesh τη BF. 1η μου επιλογή είχα το Acus CT8 αλλά λόγω κόστους έκανα πίσω (260€ περιπου από Amazon). Μετά από πολλές σκέψεις κατέληξα στα M4 ή S4 αλλά τελικά αναβλήθηκαν για αργότερα. Η ταχύτητα είναι χάλια, γυρω στα 3, λόγω απόστασης από DSLAM. Στόχος μου είναι να καλύψει σπίτι 200 τμ περίπου, που με extender εκανα τη δουλειά μου οπου δεν είχε σήμα, και τον εξωτερικό χώρο αυτού απόσταση περιπου 80 τμ ωστε να εβαζα και μια ip καμερα εξωτερικά στο οικόπεδο. Θα μπορεί το τριπλό M4 ή S4 ν ανταποκριθεί;

Κάθε περίπτωση είναι ξεχωριστή γιατί παίζει ρόλο η διαμόρφωση του σπιτιού, ο οπλισμός που έχει και άλλα πολλά. Θεωρητικά με 3πλο θα είσαι μια χαρά αν στηθούν σε σωστά σημεία. 

Για ip camera πάντως αφού θα τραβήξεις καλώδιο τροφοδοσίας ούτως ή άλλως, τράβα και utp και μην ασχολείσαι με ασύρματο δίκτυο και cameras. Αν θες να κάνεις σωστή δουλειά μπορείς να παίξεις και με poe cameras 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, sphinxgr είπε

Κάθε περίπτωση είναι ξεχωριστή γιατί παίζει ρόλο η διαμόρφωση του σπιτιού, ο οπλισμός που έχει και άλλα πολλά. Θεωρητικά με 3πλο θα είσαι μια χαρά αν στηθούν σε σωστά σημεία. 

Για ip camera πάντως αφού θα τραβήξεις καλώδιο τροφοδοσίας ούτως ή άλλως, τράβα και utp και μην ασχολείσαι με ασύρματο δίκτυο και cameras. Αν θες να κάνεις σωστή δουλειά μπορείς να παίξεις και με poe cameras 

Poe το εχω σκεφτεί ναι, ή ακόμη και μπαταρίας με ηλιακό πάνελ. Ευχαριστώ για την συμβουλή πάντως

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις χτύπησα κι εγώ από Κωτσόβολο την προσφορά (με το λινκ του φίλου). Βέβαια δεν μπορώ να καταλάβω αν είναι η version 1 ή η version 2, αλλά δεν με πολύ-νοιάζει. Έχω ένα router από τη wind που φτάνει στα όρια του πολλές φορές και κάποιες συσκευές αποσυνδέονται, οπότε τώρα πιστεύω θα λυθούν αυτά τα θέματα. Συνολικά έχω καμία 15αριά συσκευές WiFi και Ethernet αυτή τη στιγμή.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σε όλους. Στο 2ο όροφο εχω ένα tp-link 9980 σαν access point (μεσω powerline παίρνει internet) και πάνω του εχω έναν εκτυπωτή συνδεδεμένο μεσω usb. Οποτε το tp link εκτελεί χρέη printer server.

 

Μπορώ με τα deco να κανω κατι αντίστοιχο για τον εκτυπωτή?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, vdeseris είπε

Καλημέρα σε όλους. Στο 2ο όροφο εχω ένα tp-link 9980 σαν access point (μεσω powerline παίρνει internet) και πάνω του εχω έναν εκτυπωτή συνδεδεμένο μεσω usb. Οποτε το tp link εκτελεί χρέη printer server.

 

Μπορώ με τα deco να κανω κατι αντίστοιχο για τον εκτυπωτή?

Το deco σου βγάζει έξοδο δικτύου για να έχεις και πρίζα δικτύου στο 2ο σημείο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για μεταφορά ιντερνετ από το ισόγειο στον 2ο όροφο πιστεύετε θα χρειαστώ το πακέτο με τα 3 η θα με καλύψουν και τα 2 . 

Ψεύτο κανω τη δουλεια μου με ένα repeater extender της xiaomi στο μπαλκόνι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, sphinxgr είπε

Το deco σου βγάζει έξοδο δικτύου για να έχεις και πρίζα δικτύου στο 2ο σημείο 

Οποτε θα πρέπει να κρατήσω και το tplink 9980 στο δίκτυο? Απλα να του κλείσω την εκπομπή wifi?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...