Προς το περιεχόμενο

[Access Point] - TP-LINK σύστημα Wi-Fi Whole Home Mesh Deco M4 AC1200 2-Pack - 79€ + επιστροφή


sphinxgr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, TeoTheDoctor είπε

Για μεταφορά ιντερνετ από το ισόγειο στον 2ο όροφο πιστεύετε θα χρειαστώ το πακέτο με τα 3 η θα με καλύψουν και τα 2 . 

Ψεύτο κανω τη δουλεια μου με ένα repeater extender της xiaomi στο μπαλκόνι.

Λογικά 3 χρειάζεσαι. 1 για κάθε όροφο. 

1 ώρα πριν, vdeseris είπε

Οποτε θα πρέπει να κρατήσω και το tplink 9980 στο δίκτυο? Απλα να του κλείσω την εκπομπή wifi?

Δεν καταλαβαίνω ακριβώς τι θες να κερδίσεις με την αλλαγή που θες να κάνεις. 

Έχεις έναν όροφο που έχει ίντερνετ μέσω Power plug. Θες να πάρεις mesh για να έχεις και ασύρματο δίκτυο σε αυτό τον όροφο? Γιατί δεν έπαιρνες εξαρχής power plug που δίνει κ ασύρματο δίκτυο? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, vdeseris είπε

Οποτε θα πρέπει να κρατήσω και το tplink 9980 στο δίκτυο? Απλα να του κλείσω την εκπομπή wifi?

Μα αφού σου δίνει πριζάκι ethernet, μπορείς να το ξηλωσεις τελείως το υπάρχον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
34 λεπτά πριν, sphinxgr είπε

Δεν καταλαβαίνω ακριβώς τι θες να κερδίσεις με την αλλαγή που θες να κάνεις. 

Έχεις έναν όροφο που έχει ίντερνετ μέσω Power plug. Θες να πάρεις mesh για να έχεις και ασύρματο δίκτυο σε αυτό τον όροφο? Γιατί δεν έπαιρνες εξαρχής power plug που δίνει κ ασύρματο δίκτυο? 

Στον κατω όροφο δίνει internet το speedport του ΟΤΕ.  Επειδή δεν έφτανε το σήμα σε ολο τον πανω όροφο, μεσω powerline δινω internet στο tplink 9980 και το μοιράζει ασύρματα. Επίσης έχει συνδεδεμένο πανω του με usb ενα εκτυπωτή ώστε να μπορούν να εκτυπώσουν οι δυο σταθεροί υπολογιστές του σπιτιού. 

 

Εχω μεν το ιδιο ssd αλλα δεν είναι σαν το mesh. Δηλαδή πρέπει το κινητό να χάσει το σήμα για να αλλάξει router.

 

Οποτε σκέφτηκα να αλλάξω και να παρω τα deco m4 για να ειναι το δίκτυο παντου ισχυρό και να μην έχω αποσύνδεση/σύνδεση στις κινητές συσκευές οταν αλλάζω όροφο. 

 

Όμως με τον εκτυπωτή προβληματίζομαι. Πως θα τον βλέπουν και οι δυο υπολογιστές? Μονο usb έχει σαν σύνδεση. 

Ευχαριστώ 

Επεξ/σία από vdeseris
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, sils είπε

Θελει κανεις να τα παρουμε και να τα μοιραστουμε απο ενα ο καθένας και μισα μισα τα λεφτα

Ψήνομαι. Εγώ πήρα τα Μ4 από τον Γερμανό (ζευγάρι) αλλά μάλλον θα χρειαστώ και ένα τρίτο. @silsΠου βρίσκεσαι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σόρι για το off-topic αλλά προσπαθώ να προχωρήσω την αγορά από Γερμανό ως επισκέπτης ωστόσο δε με αφήνει. Δοκίμασα και από Android και από desktop. Να τα παρατήσω και να φτιάξω λογαριασμό? Σημείωση, θέλω με τιμολόγιο και σε διαφορετική διεύθυνση από αυτή της χρέωσης δηλαδή της επιχείρησης. Μήπως για αυτό δε με αφήνει? 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Επεξ/σία από splinterace
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, Karatzanis είπε

Ψήνομαι. Εγώ πήρα τα Μ4 από τον Γερμανό (ζευγάρι) αλλά μάλλον θα χρειαστώ και ένα τρίτο. @silsΠου βρίσκεσαι;

Ειμαι επαρχια αν θελεις στειλε μου το τηλ σου να τα πουμε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω έβαλα παραγγελία από THEFIXERS την Παρασκευή το πρωί και Σαββάτο μεσημέρι μου το έφεραν με δικά τους μέσα για να μην καθυστερήσει μέσω courie 🤪. Το σέταρα σε 10 λεπτά. Απλά τα σπάει !!!!

https://eshop.thefixers.gr/shop/diafora-aksesouar/diktiaka/product/tp-link-deco-m4-ac1200-1848.html?skr_prm=WyJmMTI4NjhlYi01ZDQwLTQ0MDctYjE4OS04MjM3YzlkZDBlNzMiLDE2MDY2ODA5NDQzNjEseyJhcHBfdHlwZSI6IndlYiIsImNwIjoiZiIsInRhZ3MiOiIifV0

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, vdeseris είπε

Στον κατω όροφο δίνει internet το speedport του ΟΤΕ.  Επειδή δεν έφτανε το σήμα σε ολο τον πανω όροφο, μεσω powerline δινω internet στο tplink 9980 και το μοιράζει ασύρματα. Επίσης έχει συνδεδεμένο πανω του με usb ενα εκτυπωτή ώστε να μπορούν να εκτυπώσουν οι δυο σταθεροί υπολογιστές του σπιτιού. 

 

Εχω μεν το ιδιο ssd αλλα δεν είναι σαν το mesh. Δηλαδή πρέπει το κινητό να χάσει το σήμα για να αλλάξει router.

 

Οποτε σκέφτηκα να αλλάξω και να παρω τα deco m4 για να ειναι το δίκτυο παντου ισχυρό και να μην έχω αποσύνδεση/σύνδεση στις κινητές συσκευές οταν αλλάζω όροφο. 

 

Όμως με τον εκτυπωτή προβληματίζομαι. Πως θα τον βλέπουν και οι δυο υπολογιστές? Μονο usb έχει σαν σύνδεση. 

Ευχαριστώ 

Οπότε έχεις 2 θέματα. 

Να έχεις ασύρματο δίκτυο παντού, κάτι το οποίο επιλύεται με το προϊόν του θέματος και να κάνεις εκτυπωτή δικτύου έναν εκτυπωτή με usb. Αυτό δεν το επιλύει το μηχάνημα του τίτλου. 

Υπάρχουν usb printer servers αλλά έχουν 50€. Να κρατήσεις το ίδιο που έχεις μόνο ως printer server και αυτό δεν είναι λύση. Οπότε δεν υπάρχει εύκολη κατ φθηνή σωστή απάντηση στο πρόβλημα σου.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε περίπτωση που σκέφτεται κανείς να πάρει το πακέτο της προσφοράς και να το μοιραστούμε (μόνο για m4) ας μου στείλει pm.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σήμερα το πρωί παρέλαβα από κωτοσοβολο. 

Πανεύκολη εγκατάσταση μέσω της εφαρμογής. 

Στα σημαντικά: σε 3 οροφή μεζονέτα έχω το ρουτερ στο ισόγειο. Εκεί με το ρουτερ της cosmote μέσω ethernet πιάνω 21 down και με WiFi έπιανα 16 down. Στον 1ο οφορο έπιανα 9 το πολύ 10. Στον 2ο όροφο δεν έφτανε σε πολλά σημεία το WiFi και στα ελάχιστα που έπιανε μιλάμε για ταχύτητες 2-3 down.

 

Το πρώτο deco m4 το σύνδεσα απευθείας πάνω στο ίδιο το ρουτερ της cosmote και εκεί πλέον πιάνω σε όλο το ισόγειο 18.5 down.

Στον 1ο όροφο τοποθέτησα το δεύτερο deco m4 και αν και δεν το περίμενα πιάνω επίσης 18.5 down σε ολόκληρο τον 1ο όροφο χωρίς dead spots,χωρις αποσυνδέσεις και φουλ σήμα εννοείται. 

Στον 2ο όροφο δεν είχα να βάλω τρίτο deco μιας και πήρα το σετ των 2 αλλά φτάνει η εμβέλεια του δεύτερου από τον 1ο όροφο και πιάνω (αν και με μόνο 1 στις 5 γραμμές σήμα) 15-17 down (δοκιμασμένο σε πολλά σημεία του δεύτερου ορόφου) 

 Αν στο μέλλον πάρω και ένα ακόμα τρίτο deco για τον δεύτερο όροφο θα είναι σίγουρα ακόμα καλύτερα το δίκτυο αλλά για την ώρα δεν το χρειάζομαι. 

 

 

 

 

 

 

 

 

Επεξ/σία από Fabbyyy
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, Fabbyyy είπε

Σήμερα το πρωί παρέλαβα από κωτοσοβολο. 

Πανεύκολη εγκατάσταση μέσω της εφαρμογής. 

Στα σημαντικά: σε 3 οροφή μεζονέτα έχω το ρουτερ στο ισόγειο. Εκεί με το ρουτερ της cosmote μέσω ethernet πιάνω 21 down και με WiFi έπιανα 16 down. Στον 1ο οφορο έπιανα 9 το πολύ 10. Στον 2ο όροφο δεν έφτανε σε πολλά σημεία το WiFi και στα ελάχιστα που έπιανε μιλάμε για ταχύτητες 2-3 down.

 

Το πρώτο deco m4 το σύνδεσα απευθείας πάνω στο ίδιο το ρουτερ της cosmote και εκεί πλέον πιάνω σε όλο το ισόγειο 18.5 down.

Στον 1ο όροφο τοποθέτησα το δεύτερο deco m4 και αν και δεν το περίμενα πιάνω επίσης 18.5 down σε ολόκληρο τον 1ο όροφο χωρίς dead spots,χωρις αποσυνδέσεις και φουλ σήμα εννοείται. 

Στον 2ο όροφο δεν είχα να βάλω τρίτο deco μιας και πήρα το σετ των 2 αλλά φτάνει η εμβέλεια του δεύτερου από τον 1ο όροφο και πιάνω (αν και με μόνο 1 στις 5 γραμμές σήμα) 15-17 down (δοκιμασμένο σε πολλά σημεία του δεύτερου ορόφου) 

 Αν στο μέλλον πάρω και ένα ακόμα τρίτο deco για τον δεύτερο όροφο θα είναι σίγουρα ακόμα καλύτερα το δίκτυο αλλά για την ώρα δεν το χρειάζομαι. 

 

 

 

 

 

 

 

 

Μπορεις σε παρακαλω να περιγραψεις αν θελεις με περισσοτερες λεπτομερειες ολη τη διαδικασια με τις συνδεσεις και την εφαρμογη που κατεβασες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρέλαβα κι εγώ από Κωτσόβολο χθες και το σέταρα εύκολα. Σε σημείο που το σαπάκι της Wind δεν έφτανε καν, τώρα με speedtest στη συσκευή κατεβάζω με 100+ MBps. Στην ουσία, @Ametanoitos, κατεβάζεις ένα app (Android ή iOS) και σε καθοδηγεί βήμα βήμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...