Προς το περιεχόμενο

[Access Point] - TP-LINK σύστημα Wi-Fi Whole Home Mesh Deco M4 AC1200 2-Pack - 79€ + επιστροφή


sphinxgr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 27/11/2020 στις 4:45 ΜΜ, sphinxgr είπε

Αν όντως ξέρεις τι ρωτάς και το πρόβλημα σου προέρχεται απο τις ασύρματες συνδέσεις που τρώνε ιντερνετ, η απάντηση ειναι Ναι. Αυτό ηδη μπορεί να το κάνει και το τρέχον router σου. Ψάχνεις στο QOS (Quality Of Service). Ρυθμιση ειναι. 

Όλα μια χαρά είναι. Το θέμα είναι τι θες να κάνεις εσύ.

Οι συσκευές του θέματος θα καλύψουν 200 τετραγωνικά για 10άδες ασύρματες συσκευές, απόλυτα αξιόπιστα. 

Αν θες απλά μια επιπλέον πριζούλα σε άλλο δωμάτιο με 1φασική παροχή όμως, μια χαρα ειναι και 1 καλό powerline

Αυτό το QOS που βρίσκεται; Εχω το speedport της cosmote αλλά δεν βρίσκω τέτοια ρύθμιση.

Επεξ/σία από geornirv
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, geornirv είπε

Αυτό το QOS που βρίσκεται; Εχω το speedport της cosmote αλλά δεν βρίσκω τέτοια ρύθμιση.

Δες εδώ μήπως σε βοηθήσει https://www.modulus.gr/helpdesk/configurations/qos_for_cosmote_speedport_entry_2i/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, sphinxgr είπε

Έχω το plus και είδα ότι δεν υπάρχει τέτοια επιλογή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα.

Θέλω να καλύψω ένα χώρο 120 τμ. Το ρούτερ βρίσκεται στο σαλόνι όπου πιάνει πολύ καλά το 5G αλλά υπάρχει θέμα στα υπνοδωμάτια που έχουν απόσταση περίπου 10 μέτρα και δύο τοίχους από το ρούτερ. Για την ώρα χρησιμοποιώ έναν extender της TP link για το 2.4G ώστε να υπάρχει σήμα αλλά η ταχύτητα είναι πολύ χαμηλή και έχει γενικά θέματα το 2.4G, πιθανώς λόγω του πλήθους των συσκευών που συνδέονται σε αυτό.

 

Με βάση όσα διάβασα, θα είναι πολύ καλύτερη η λύση του Mesh. Αυτό που με απασχολεί όμως είναι αν το desktop που έχω στο ένα δωμάτιο θα μπορεί να τρέξει online gaming χωρίς lag spikes. Δηλαδή, έστω ότι τοποθετώ το δεύτερο deco πολύ κοντά στο desktop μου (ή ακόμα ακόμα το συνδέω καλωδιακά σε αυτο). Η επικοινωνία που έχει με το άλλο deco (που θα μπει δίπλα στο ρούτερ) είναι τόσο καλή που θα είναι σαν να έχω το ρούτερ δίπλα στο desktop;  Θα κάνει αναμετάδοση του 5G το δεύτερο deco δεδομένου ότι με το ζόρι φτάνει μέχρι εκεί το σήμα του 5G;

Αν καταλαβαίνω καλά, ουσιαστικά το δεύτερο deco λειτουργεί σαν πολύ καλός repeater στο πρώτο deco. Με ποιον τρόπο παίρνει τόσο καλό σήμα ώστε να είναι τόσο καλύτερο από τα κλασικά extenders;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, parvanitis είπε

Καλησπέρα.

Θέλω να καλύψω ένα χώρο 120 τμ. Το ρούτερ βρίσκεται στο σαλόνι όπου πιάνει πολύ καλά το 5G αλλά υπάρχει θέμα στα υπνοδωμάτια που έχουν απόσταση περίπου 10 μέτρα και δύο τοίχους από το ρούτερ. Για την ώρα χρησιμοποιώ έναν extender της TP link για το 2.4G ώστε να υπάρχει σήμα αλλά η ταχύτητα είναι πολύ χαμηλή και έχει γενικά θέματα το 2.4G, πιθανώς λόγω του πλήθους των συσκευών που συνδέονται σε αυτό.

 

Με βάση όσα διάβασα, θα είναι πολύ καλύτερη η λύση του Mesh. Αυτό που με απασχολεί όμως είναι αν το desktop που έχω στο ένα δωμάτιο θα μπορεί να τρέξει online gaming χωρίς lag spikes. Δηλαδή, έστω ότι τοποθετώ το δεύτερο deco πολύ κοντά στο desktop μου (ή ακόμα ακόμα το συνδέω καλωδιακά σε αυτο). Η επικοινωνία που έχει με το άλλο deco (που θα μπει δίπλα στο ρούτερ) είναι τόσο καλή που θα είναι σαν να έχω το ρούτερ δίπλα στο desktop;  Θα κάνει αναμετάδοση του 5G το δεύτερο deco δεδομένου ότι με το ζόρι φτάνει μέχρι εκεί το σήμα του 5G;

Αν καταλαβαίνω καλά, ουσιαστικά το δεύτερο deco λειτουργεί σαν πολύ καλός repeater στο πρώτο deco. Με ποιον τρόπο παίρνει τόσο καλό σήμα ώστε να είναι τόσο καλύτερο από τα κλασικά extenders;

Έχω συνδέσει το desktop μου με LAN πάνω στο Deco, με το Main Deco (αυτό που έχει συνδεθεί στο router) να βρίσκεται στον πάνω όροφο. Δεν είδα καμία απολύτως διαφορά στην ταχύτητα σε σχέση με όταν το PC ήταν συνδεδεμένο απευθείας στο router (100άρα γραμμή). Επίσης υπάρχει ασύρματη κάλυψη παντού, σε όποιο σημείο βρεθείς. Με 2 Deco δηλαδή έχω καλύψει 2 σπίτια (220 τ.μ.). 

Για το online gaming δεν έχω εικόνα, λίγο Fall Guys που έπαιξα στο PS4 δεν είχα κάποιο θέμα.

Σε γενικές γραμμές φοβερά ευχαριστημένος, από όταν το σέταρα δεν ξανασχολήθηκα μαζί του.

Επεξ/σία από vdanasto
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, prometheas είπε

"Απόκτησέ το με 40% έκπτωση σε συνδυασμό με προγράμματα WIND ONE"

δλδ δεν μπορείς να το πάρεις μόνο του?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, journeyman77 είπε

"Απόκτησέ το με 40% έκπτωση σε συνδυασμό με προγράμματα WIND ONE"

δλδ δεν μπορείς να το πάρεις μόνο του?

 

Έξτρα 40% στην αναγραφόμενη τιμή. Βάλτο στο καλάθι να δεις πως η τιμή του ειναι  77.93 €

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστώ, ετοιμάζομαι να το χτυπήσω. Μια τελευταία ερώτηση όποιος γνωρίζει, στο πιο απομακρυσμένο deco που θα εκπέμπει ασύρματα, μπορώ να δώσω internet και δίκτυο μέσω των ενσωματωμένων θυρών που διαθέτει ή αυτές είναι μόνο για backhaul?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, parvanitis είπε

Καλησπέρα.

Θέλω να καλύψω ένα χώρο 120 τμ. Το ρούτερ βρίσκεται στο σαλόνι όπου πιάνει πολύ καλά το 5G αλλά υπάρχει θέμα στα υπνοδωμάτια που έχουν απόσταση περίπου 10 μέτρα και δύο τοίχους από το ρούτερ. Για την ώρα χρησιμοποιώ έναν extender της TP link για το 2.4G ώστε να υπάρχει σήμα αλλά η ταχύτητα είναι πολύ χαμηλή και έχει γενικά θέματα το 2.4G, πιθανώς λόγω του πλήθους των συσκευών που συνδέονται σε αυτό.

 

Με βάση όσα διάβασα, θα είναι πολύ καλύτερη η λύση του Mesh. Αυτό που με απασχολεί όμως είναι αν το desktop που έχω στο ένα δωμάτιο θα μπορεί να τρέξει online gaming χωρίς lag spikes. Δηλαδή, έστω ότι τοποθετώ το δεύτερο deco πολύ κοντά στο desktop μου (ή ακόμα ακόμα το συνδέω καλωδιακά σε αυτο). Η επικοινωνία που έχει με το άλλο deco (που θα μπει δίπλα στο ρούτερ) είναι τόσο καλή που θα είναι σαν να έχω το ρούτερ δίπλα στο desktop;  Θα κάνει αναμετάδοση του 5G το δεύτερο deco δεδομένου ότι με το ζόρι φτάνει μέχρι εκεί το σήμα του 5G;

Αν καταλαβαίνω καλά, ουσιαστικά το δεύτερο deco λειτουργεί σαν πολύ καλός repeater στο πρώτο deco. Με ποιον τρόπο παίρνει τόσο καλό σήμα ώστε να είναι τόσο καλύτερο από τα κλασικά extenders;

Δεν νομίζω το πρόβλημα σου να είναι το 2,4ghz ή το 5ghz. Ειδικά αν αναφέρεσαι σε ταχύτητα του internet. Εκτός και αν το ζητούμενο είναι να streamαρεις local πχ κανένα αρχείο ταινίας 80Gb που θα φτάσει στα όρια του bandwidth. Λογικά οι τοίχοι και τα μπετά σε κόβουν, κάτι που στα 5ghz είναι και πιο έντονο.

Το συγκεκριμένο deco το έχω και έχει κάτσει πολύ σωστά και αποδοτικά στο δίκτυο του σπιτιού. Με έκανε να απαλλαγώ από τα πολλά powerline και extenders. Κράτησα μόνο 2 powerline και χρησιμοποιούνται για το ethernet backhaul των deco. Δηλαδή η σύνδεση μεταξύ τους, η οποία μπορεί να γίνει και ασύρματα. Πέρα από αυτά όμως μπορείς να συνεχίσεις να συνδέεις με καλώδιο συσκευές από το router σου αν κυνηγάς το μικρότερο δυνατό lag.

Το μεγάλο + στα mesh είναι το roaming για μένα κάτι που δουλεύει πολύ καλά με αυτά. Τέρμα τα on/off δηλαδή του wifi στο κινητό, που ενώ είναι δίπλα στο extender προσπαθεί να κρατηθεί από την μισή γραμμή wifi που πιάνει από την άλλη πηγή.

 

14 λεπτά πριν, journeyman77 είπε

ευχαριστώ, ετοιμάζομαι να το χτυπήσω. Μια τελευταία ερώτηση όποιος γνωρίζει, στο πιο απομακρυσμένο deco που θα εκπέμπει ασύρματα, μπορώ να δώσω internet και δίκτυο μέσω των ενσωματωμένων θυρών που διαθέτει ή αυτές είναι μόνο για backhaul?

Ναι γίνεται.

Στην μια βάζεις το καλώδιο για το backhaul και την άλλη σε συσκευή ή ακόμα και σε switch. 

Q8 στο faq εδώ https://www.tp-link.com/us/support/faq/1794/

Επεξ/σία από Carrion
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα 120€ (με τα μεταφορικά) το σετακι Μ4 των 3 τεμαχίων από Amazon UK

https://www.amazon.co.uk/Deco-M4-Seamless-Coverage-Replacement/dp/B07NH1J543

Και στα ίδια χρήματα 115€ το σετακι S4 των 3 τεμαχίων επίσης (ίδια με τα Μ4 με επιπλέον υποστήριξη CE transmit power και μικρότερο μέγεθος).

https://www.amazon.co.uk/Deco-M4-Seamless-Coverage-Replacement/dp/B0851D6MXY?th=1&psc=1

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
11 minutes ago, kostakiss said:

Γιατί όχι 1 ubiquity που δε θέλει και παροχή ρεύματος ;

Δεν θέλει μόνο αν έχεις PoE switch, το οποίο δεν διαθέτουν και πολλοί..

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, kostakiss είπε

Γιατί όχι 1 ubiquity που δε θέλει και παροχή ρεύματος ;

Δεν είναι όχι. Μια πολύ καλή εναλλακτική το unifi που για την ώρα είναι 100 το κομμάτι.

Πώς ακριβώς δεν θέλει παροχή; Με poe ή usb-c δουλεύει.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 minutes ago, Thresh said:

Δεν θέλει μόνο αν έχεις PoE switch, το οποίο δεν διαθέτουν και πολλοί..

 

 

3 minutes ago, Carrion said:

Δεν είναι όχι. Μια πολύ καλή εναλλακτική το unifi που για την ώρα είναι 100 το κομμάτι.

Πώς ακριβώς δεν θέλει παροχή; Με poe ή usb-c δουλεύει.

 

Ένα εθερνετ τραβάς από το ρουτερ απευθείας στο ubiquity και μπαίνει στο ταβάνι .

 

οχι ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...