Προς το περιεχόμενο

ΣΔΟΕ: Απάτη από Eshops με ζημιά ύψους 15 εκατομμυρίων ευρώ


JohnVani18

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 71
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

17 ώρες πριν, shadow cloud είπε

 

Από το άρθρο που παράθεσες:  Σύμφωνα με πληροφορίες του edolio5 ο εγκέφαλος του κυκλώματος είναι συγγενής υπουργού της κυβέρνησης. Ίσως αυτό εξηγεί και το γεγονός ότι δεν δίνετε το όνομα του στη δημοσιότητα.

Καλά άμα διαβάσεις λίγο το συγκεκριμένο blog, για ότι γίνεται στη χώρα πάντα κάποιος συγγενής μέλους της κυβέρνησης φταίει. Άμα πουν ότι τον Κένεντι τον έφαγε κάποιος συγγενής του Χ της νουδου δεν θα μου φανεί παράξενο.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, apostolisk86 είπε

Καλά άμα διαβάσεις λίγο το συγκεκριμένο blog, για ότι γίνεται στη χώρα πάντα κάποιος συγγενής μέλους της κυβέρνησης φταίει. Άμα πουν ότι τον Κένεντι τον έφαγε κάποιος συγγενής του Χ της νουδου δεν θα μου φανεί παράξενο.

Εχεις δίκιο,δεν έδωσαν κανένα δικαίωμα σε μια χώρα που τη χρεοκόπησαν...👍

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, kostasgpa είπε

Μ'αρέσει που ορισμένοι χαίρεστε που καμία επιχείρηση στην Ελλάδα δε μπορεί να επιβιώσει χωρίς να δίνει ληστρικούς φόρους στον νταβατζή που λέγεται ελ κράτος. Όσες δίνουν, πάλι δεν επιβιώνουν, αλλά να χαμε να λέγαμε.

ενω παλιοτερα που ετρωγαν ολοι αυτοι με χρυσα κουταλια χωρις κανενα ελεγχο ηταν καλα....μετα βαραγαν και μια χρεωκοπια για τα ματια της τσεπης του ,πετουσαν στο δρομο ολους τους υπαλληλους,χωρις καμια δημευση περιουσιας (βλεπε μαρινοπουλος τρανταχτο παραδειγμα ) και κατσε εσυ ως Ελληνας πολιτης να καλυψεις τα χρεη του ενω αυτοι συνεχιζουν τη ζωαρα τους.καποιοι δεν εχετε καταλαβει οτι  οτι την ευθυνη για την κατασταση αυτη την μοσχοαναθρεψαμε ολοι μας,εγω εσυ αυτος.υπολογοι ειναι και το ελληνικο "κρατος" με τους Ελληνες πολιτες και ο ιδιωτικος τομεας 50-50.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, kwstasarva είπε

Έχεις επιχείρηση και ξέρεις; Γιατί εγώ έχω επιχείρηση και ξέρω. Να χαμε να λέγαμε. Ακριβώς αυτό

Γιατι φίλε μου μήπως έχεις καμία ένσταση σε αυτοπμ που ειπε ο φιλος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μακάρι να πιάσουν μέχρι και το τελευταίο λαμογιο. Τωρα το bestprice έχει σειρά γιατί εκεί ακόμη αλωνίζουν, τα e  -shop με σημαίες Βουλγαρίας και όχι μόνο. Ας ζητήσει τιμολόγιο χωρίς ΦΠΑ το ΣΔΟΕ και θα καταλάβει πολλά απο τις απαντήσεις που θα πάρει. Δεν μπορεί οι 50 του skroutz και του bestprice να λειτουργούν εις βάρος χιλιάδων άλλων επαγγελματιών. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Ελληνας μονο την τσεπη του κοιταει σιγα μην ασχοληθει κανενας αν σε ενα ενα καταστημα βρισκει ενα κινητο φθηνα μην το ψαξει.. καταρχας οταν η κυβερνηση 'φτιαχνει' την κατηγορια 'εταιρειες ' ΙΚΕ για να περναει της δικες της λαμογιες μην  την παραξενευει που καποιοι το εκμεταλευονται για τις δικες τους παρανομιες.. δεν θα μπορεσουν ποτε να τους πιασουν ΠΟΤΕ μονο αυτους που δεν λαδωνουν πιανουν και αυτους με δυσκολια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 27/11/2020 στις 1:42 ΜΜ, kostasgpa είπε

Μ'αρέσει που ορισμένοι χαίρεστε που καμία επιχείρηση στην Ελλάδα δε μπορεί να επιβιώσει χωρίς να δίνει ληστρικούς φόρους στον νταβατζή που λέγεται ελ κράτος. Όσες δίνουν, πάλι δεν επιβιώνουν, αλλά να χαμε να λέγαμε.

Δεν ξέρω αν έχεις επιχείρηση στην Ελλάδα αλλά επειδή εγώ έχω...Μία στην Ελλάδα και μία στο ΗΒ. Σε πληροφωρώ λοιπόν ότι και στο προηγμένο ΗΒ οι φόροι δεν είναι τραγικά λιγότεροι από την Ελλάδα. Στο θέμα μας όμως όταν έρχεται ο πελάτης στο μαγάζι και σου λέει πόσο έχει η τάδε συσκευή και του λες πχ 150 ευρώ σου λέει στο σκρουτζ τη βρίσκω 120€...Του εξηγείς ότι κάνουν απάτη με το ΦΠΑ, και ότι ο επίσημος εισαγωγέας μας την πουλάει εμάς 125€ σου λέει ναι αλλά εγώ τη βρίσκω 120€... Και αντε να εξηγήσεις στον τραχανοπλαγιά ότι πληρώνει 24% ΦΠΑ που αυτός που του πουλάει το κινητό το βάζει στην τσέπη!

Αρά αυτό που λες οτι χαιρόμαστε δεν ισχύει. Αλλά ξέρω σίγουρα οτι δε στεναχωριέμαι για 5 καθίκια που ανοίγουν 10 μαγαζιά και με αναγκάζουν να φαίνομαι φαρμακείο και ενώ εγώ πάω για 10€ αυτός να πουλάει κάτω από το κόστος και να βγάζει 40€ ΚΛΕΒΟΝΤΑΣ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, alex1_kgr είπε

Δεν ξέρω αν έχεις επιχείρηση στην Ελλάδα αλλά επειδή εγώ έχω...Μία στην Ελλάδα και μία στο ΗΒ. Σε πληροφωρώ λοιπόν ότι και στο προηγμένο ΗΒ οι φόροι δεν είναι τραγικά λιγότεροι από την Ελλάδα. Στο θέμα μας όμως όταν έρχεται ο πελάτης στο μαγάζι και σου λέει πόσο έχει η τάδε συσκευή και του λες πχ 150 ευρώ σου λέει στο σκρουτζ τη βρίσκω 120€...Του εξηγείς ότι κάνουν απάτη με το ΦΠΑ, και ότι ο επίσημος εισαγωγέας μας την πουλάει εμάς 125€ σου λέει ναι αλλά εγώ τη βρίσκω 120€... Και αντε να εξηγήσεις στον τραχανοπλαγιά ότι πληρώνει 24% ΦΠΑ που αυτός που του πουλάει το κινητό το βάζει στην τσέπη!

Αρά αυτό που λες οτι χαιρόμαστε δεν ισχύει. Αλλά ξέρω σίγουρα οτι δε στεναχωριέμαι για 5 καθίκια που ανοίγουν 10 μαγαζιά και με αναγκάζουν να φαίνομαι φαρμακείο και ενώ εγώ πάω για 10€ αυτός να πουλάει κάτω από το κόστος και να βγάζει 40€ ΚΛΕΒΟΝΤΑΣ!

Κοινωνικός αυτοματισμός σημαίνει να τρώγονται οι πολίτες μεταξύ τους. Εχθρός σου δεν είναι ο σκρουτζοπωλητής με το ΦΠΑ που πιθανόν να πεινάει ή έστω να ζει μέτρια. Εχθρός σου είναι ο βολευτής με τα 6 χιλιάρικα μισθό και τζάμπα τηλέφωνα/αστυνομικούς/μετακινήσεις κλπ που δεν φορολογείται σχεδόν καθόλου. Ο τελευταίος μένει το πιθανότερο στην Εκάλη, ο πρώτος Κυψέλη ή Πατήσια. Αυτό από μόνο του λέει κάτι. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μηπως θα ηθελες οι βουλευτες, να αμειβονται με μισθο βασικου?

Ωστε να "ειναι νηστικοι" κι αρα να μπορει να τους "ταϊζει" ο οποισδηποτε?

Να λαμβανουν αποφασεις αναλογως του highest bidder?

 

ΥΓ. κι επισης...επειδη ολα τα ακολουθα ειναι του "εχθρου"...την επομενη φορα να θυμηθεις να Μην πιεις νερο απο τη βρυση σου, να Μην κυκλοφορησεις στους δημοσιους δρομους με το οχημα σου, να Μην στειλεις το παιδι σου στο σχολειο, να Μην κατευθυνθεις προς το Κρατικο Νοσοκομειο οταν κινδυνευσεις.......(*δεν περιγραφω αλλο*)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, 1600 είπε

Μηπως θα ηθελες οι βουλευτες, να αμειβονται με μισθο βασικου?

Ωστε να "ειναι νηστικοι" κι αρα να μπορει να τους "ταϊζει" ο οποισδηποτε?

Να λαμβανουν αποφασεις αναλογως του highest bidder?

ΥΓ. κι επισης...επειδη ολα τα ακολουθα ειναι του "εχθρου"...την επομενη φορα να θυμηθεις να Μην πιεις νερο απο τη βρυση σου, να Μην κυκλοφορησεις στους δημοσιους δρομους με το οχημα σου, να Μην στειλεις το παιδι σου στο σχολειο, να Μην κατευθυνθεις προς το Κρατικο Νοσοκομειο οταν κινδυνευσεις.......(*δεν περιγραφω αλλο*)

Κοτσάνες. Δεν ισχύει το επιχείρημα ότι άμα εισαι πλούσιος θα σαι λιγότερο διεφθαρμένος από έναν φτωχό. Επίσης τους δρόμους τους χρυσοπληρώνω με ασφάλειες, τέλη, τεκμήρια,, διοδια κλπ. Για τα κρατικά νοσοκομεία και τα σχολεία μη μιλήσω καλύτερα, μπουλντόζα χρειάζεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...