Προς το περιεχόμενο

Μετάφορά σε ΔΟΥ Εξωτερικού


Nikos Chatzoglou

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πέρσι που έκανα τη διαδικασία, αρχές Αυγούστου κατατέθηκαν τα χαρτιά, μέσα Σεπτεμβρίου έγινε η αλλαγή (ήταν σε ΔΟΥ επαρχία).

Θυμάμαι ότι ήρθε ενημέρωση στον πατέρα μου όταν έγινε η αλλαγή (φορολογικός εκπρόσωπος).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 142
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

9 λεπτά πριν, DimosthenisG είπε

δηλαδη θα βγαλεις εσυ αμκα , και για μεχρι να πεθανεις θα ζεις πχ στην αλβανια (που δεν ειναι ΕΕ), και θα ερχεσε ελλαδα για δωρεαν νοσηλεία. Τι λογικη εχει αυτο?

Ναι θα πληρωνεις εφνια, αλλα αν εισαι επισημα κατοικος εξωτερικου γιατι να σε αφησει το κρατος να το αρμεγεις?

Φιλε εγω ζω 10 χρονια εξω, τα εχω βαλει τα πραγματα κατω και βλεπω οτι δεν συμφέρει.  Ο νομος για ΔΟΥ κατοικων εξωτερικου κλπ ειναι για ελληνικη πατεντα που σιγουρα καποτε θα καταργηθει. Και φυσικα για κατι μικροποσο που μπορει να κινεις εσυ στην ελλαδα δεν θα ασχοληθει κανεις. Τα χρηματα σου φυσικα απο το εξωτερικο τα εχεις αλλου.

Ξαναλεω, το ΚΟΙΝΩΝΙΚΟ ΚΡΑΤΟΣ της ελλαδας δεν θελεις να το χασεις. Μεχρι και συνταξη θα σου δωσει καποτε ακομα και με 0 ενσυμα. 

Αν ζεις στο εξωτερικό κ χρειαστείς πχ εγχείριση και για κάποιο λόγο θέλεις να την κάνεις στην Ελλάδα δεν είναι τόσο εφικτό να την κάνεις σε δημόσιο νοσοκομείο (δεν είναι και αδύνατο αλλά σίγουρα πολυέξοδο) πχ πες ότι ζεις στη Σουηδία κ θες να κάνεις εγχείριση ας πούμε κρεατάκια. 1. Πρέπει να κλείσεις ραντεβού στα εξωτερικά ιατρεία το οποίο μπορεί να είναι από 1 έως 5 μήνες μετά, να βρεις εισιτήρια αεροπορικά για να πας κ να γυρίσεις εντός της ημερομηνίας, να έχεις κανονίσει να πάρεις άδεια από τη δουλειά εντός εκείνης της ημερομηνίας και μετά ξανά το ίδιο  για όταν οριστεί το χειριυργείο και μετά ξανα το ίδιο γτ πρέπει να πας για επανεξέταση λίγες μέρες αφότου βγεις από το χειρουργείο και μετά από κανα 2 μήνες πάλι. Οπότε από το να πας και να έρθεις εις τριπλούν στην Ελλάδα συν όλα τα υπόλοιπα που πρέπει να κανονίσεις, δεν είναι πολύ πιο βολικό να ψαχτείς να κάνεις την εγχείριση στη χώρα που μένεις;;

Το άλλο που λες ότι η ΔΟΥ εξωτερικού είναι ελληνική πατέντα, δεν ακριβώς έτσι. Σε ΟΛΕΣ τις χώρες εντός ΕΕ (και σε πολλές εκτός) πρέπει να δηλώνεις το παγκόσμιο εισόδημά σου εάν ζεις πάνω από 183 μέρες εκεί μέσα στο ίδιο φορολογικό έτος. Η Ελλάδα βάζει κάποιες έξτρα γραφειοκρατικές διαδικασίες τις οποίες όμως τις βάζουν και κάποιες άλλες γραφειοκρατικές χώρες πχ Πορτογαλία, Σλοβενία.

Τέλος πάντων ξεφύγαμε λίγο από το θέμα.

5 λεπτά πριν, ioankav είπε

Πέρσι που έκανα τη διαδικασία, αρχές Αυγούστου κατατέθηκαν τα χαρτιά, μέσα Σεπτεμβρίου έγινε η αλλαγή (ήταν σε ΔΟΥ επαρχία).

Θυμάμαι ότι ήρθε ενημέρωση στον πατέρα μου όταν έγινε η αλλαγή (φορολογικός εκπρόσωπος).

Ευχαριστώ φίλε μου. Η ενημέρωση ήρθε μέσω ιμέιλ ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σε πολλές χώρες μάλιστα (πχ Γερμανία) αμα έχεις κατοικία αρκεί για να θεωρείσαι φορολογικός κατοικος, και ας μην κατοικείς εκει τουλάχιστον 183 μέρες. Αλλά οι 183 μέρες καθεαυτού υπάρχουν σχεδόν σε όλες τις ευρωπαϊκές χώρες, σίγουρα δεν αποτελεί ελληνική πατέντα .

Επεξ/σία από Papakaliati
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή είμαι άσχετος, που είναι το παράνομο να κάνεις μηδενική δήλωση Ελλάδα αν πληρώνεις τους φόρους σε χώρα της ΕΕ; Νόμιζα ότι η απαγόρευση "διπλής" φορολόγησης σε κάλυπτε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, gregysuper είπε

Επειδή είμαι άσχετος, που είναι το παράνομο να κάνεις μηδενική δήλωση Ελλάδα αν πληρώνεις τους φόρους σε χώρα της ΕΕ; Νόμιζα ότι η απαγόρευση "διπλής" φορολόγησης σε κάλυπτε.

Νομίζω ότι αυτός ακριβώς είναι ο λόγος που δηλώνεσαι φορολογικός κάτοικος εξωτερικού, για να υπάγεσαι μέσα στην συμφωνία αποφυγής διπλής φορολόγισης. Αλλά από εκεί και πέρα, το σωστό είναι προφανώς να συζητήσεις με τον λογιστή σου. Έχω την εντύπωση, ότι αν δεν έχεις δηλωθεί κάτοικος εξωτερικού, φορολογείται στην Ελλάδα το παγκόσμιο εισόδημα, αλλά θα αφαιρεθεί το ποσό που έχεις ήδη πληρώσει. Πχ αν για 50.000 ευρώ έχεις πληρώσει φόρο στο εξωτερικό 20.000, αλλά στην Ελλάδα για αυτό το ποσό θα έπρεπε να πληρώσεις 25.000, τότε είσαι υπόλογος για την διαφορά και χρωστάς 5.000. Προφανώς και τα νούμερα που ανέφερα είναι τυχαία.

 Επίσης δεν είμαι λογιστής, όποτε τα παραπάνω αποτελούν την εντύπωση που έχω προσκομίσει, και σε καμία περίπτωση δεν αποτελεί περιγραφη του φορολογικού πλαισίου και κανένας δεν θα πρέπει να το ενστερνιστεί σαν απόλυτη αλήθεια. Για τέτοια ζητήματα θα απευθυνόμουν σε λογιστή / δικηγόρο, όχι μόνο στην Ελλάδα αλλά και στην χώρα του εξωτερικού που βρίσκομαι, επειδή κάθε χώρα αντιμετωπιζει το ζήτημα διαφορετικά, ανάλογα με τους δικούς της νόμους. (όπως ανέφερα ήδη, άμα έχεις σπίτι στην Γερμανία, είσαι απεριόριστα φορολογικά υπόλογος, ακόμη και αν διαμένεις εκεί λιγότερες από 183 μέρες τον χρόνο.)

Επεξ/σία από Papakaliati
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ως κάτοικοι εξωτερικού και τα δύο παιδιά μας, κάνουν μηδενική φορολογική δήλωση στην Ελλάδα και δεν πληρώνουν τίποτε.

Όμως ως κάτοχοι ακίνητης περιουσίας πληρώνουν κανονικά τον ΕΝΦΙΑ.

Όποτε χρειάστηκαν γιατρό όταν ήταν Ελλάδα μπορούσαν να εξεταστούν και να κάνουν δωρεάν εξετάσεις μόνο σε δημόσιες δομές (νοσοκομεία, κέντρα υγείας κ.λπ.), όπως ισχύει για κάθε άνεργο/ανασφάλιστο Έλληνα ή πρόσφυγα.

Αν πας σε ιδιωτικό πληρώνεις κανονικά.

Για φάρμακα υποθέτω ότι πληρώνεις όλο το ποσό, αλλά ευτυχώς δεν χρειάστηκε ποτέ!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

57 λεπτά πριν, Papakaliati είπε

Νομίζω ότι αυτός ακριβώς είναι ο λόγος που δηλώνεσαι φορολογικός κάτοικος εξωτερικού, για να υπάγεσαι μέσα στην συμφωνία αποφυγής διπλής φορολόγισης. Αλλά από εκεί και πέρα, το σωστό είναι προφανώς να συζητήσεις με τον λογιστή σου. Έχω την εντύπωση, ότι αν δεν έχεις δηλωθεί κάτοικος εξωτερικού, φορολογείται στην Ελλάδα το παγκόσμιο εισόδημα, αλλά θα αφαιρεθεί το ποσό που έχεις ήδη πληρώσει. Πχ αν για 50.000 ευρώ έχεις πληρώσει φόρο στο εξωτερικό 20.000, αλλά στην Ελλάδα για αυτό το ποσό θα έπρεπε να πληρώσεις 25.000, τότε είσαι υπόλογος για την διαφορά και χρωστάς 5.000. Προφανώς και τα νούμερα που ανέφερα είναι τυχαία.

Αυτό ισχύει, απλώς πολλοί δεν το κάνουν, δεν το γνωρίζουν, το γνωρίζουν αλλά δεν ασχολούνται κλπ.
Εντάξει η μεταφορά φορολογικής κατοικίας δεν είναι και αμάν δύσκολη διαδικασία που να θέλει δικηγόρο κλπ (άσε που νομίζω ότι οι δικηγόροι δεν ασχολούνται με τέτοια θέματα). Αρχικά πρέπει να τσεκάρεις τι χαρτιά ζητάει η ΔΟΥ σου και μετά να τα μαζέψεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Nikos Chatzoglou είπε

Αυτό ισχύει, απλώς πολλοί δεν το κάνουν, δεν το γνωρίζουν, το γνωρίζουν αλλά δεν ασχολούνται κλπ.
Εντάξει η μεταφορά φορολογικής κατοικίας δεν είναι και αμάν δύσκολη διαδικασία που να θέλει δικηγόρο κλπ (άσε που νομίζω ότι οι δικηγόροι δεν ασχολούνται με τέτοια θέματα). Αρχικά πρέπει να τσεκάρεις τι χαρτιά ζητάει η ΔΟΥ σου και μετά να τα μαζέψεις.

Όχι Νίκο εννοούσα άμα δεν θέλεις να μεταφέρεις την φορολογική σου κατοικία στο εξωτερικό, τότε θα πρέπει να συμβουλευτείς λογιστή / δικηγόρο για να μάθεις τα συν, τα πλην και να τα ζυγισεις. 

Για να το κανεις δεν χρειάζεται να το ψάξεις, δεν έχει αρνητικά. 

Επεξ/σία από Papakaliati
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 27/11/2020 στις 5:46 ΜΜ, Nikos Chatzoglou είπε

Θα ήθελα μια πληροφορία από κάποιον που έχει ήδη ολοκληρώσει τη διαδικασία. Όταν καταθέτεις όλα τα χαρτιά που χρειάζεται η εφορία, πόσο καιρό τους παίρνει μέχρι να ολοκληρώσουν τη μεταφορά και πώς ενημερώνεσαι γι' αυτό (σου έρχεται κάποιον ιμειλ, μπαίνεις και το βλέπεις στο λογαριασμό σου στο taxis);

(Προς αποφυγή παρερμηνειών η ερώτησή μου δεν αφορά το τι χαρτιά χρειάζονται γι' αυτή τη διαδικασία κλπ αλλά καθαρά το κομμάτι αφού έχεις ολοκληρώσει την κατάθεση όλων των εγγράφων).

Οταν γίνει η αλλαγή, μαλλον δεν θα σε πάρει κανενας τηλ. Εμενα δεν με πήραν, ουτε έστειλαν email. 

Στο taxis στα στοιχεία προσώπου ειδα μια ωραια μερα "ΔΟΥ ΚΑΤΟΊΚΩΝ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΎ". 

Εχω μια εφαρμογή στο Android κινητο "Taxis Smart App" μου που εχει κανει τη ζωη λιγο πιο ευκολη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, AgiosEfraim είπε

Οταν γίνει η αλλαγή, μαλλον δεν θα σε πάρει κανενας τηλ. Εμενα δεν με πήραν, ουτε έστειλαν email. 

Στο taxis στα στοιχεία προσώπου ειδα μια ωραια μερα "ΔΟΥ ΚΑΤΟΊΚΩΝ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΎ". 

Εχω μια εφαρμογή στο Android κινητο "Taxis Smart App" μου που εχει κανει τη ζωη λιγο πιο ευκολη. 

εσυ που εισαι ηδη , για πες μας τι κερδισες απο αυτο? δηλωνεις οτι βγαζεις λεφτα απο το εξωτερικο και τα νομιμοποιεις στην ελλαδα? κατι αλλο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, DimosthenisG είπε

εσυ που εισαι ηδη , για πες μας τι κερδισες απο αυτο? δηλωνεις οτι βγαζεις λεφτα απο το εξωτερικο και τα νομιμοποιεις στην ελλαδα? κατι αλλο?

Δεν καταλαβαίνω τι εννοείς τι κέρδισα. Τίθεται θέμα επιλογής; 

Ενα πολυ απλο ειναι οτι δεν ειμαι υποχρεωμένος πλεον να δηλωσω το εισοδημα μου απο την αλλοδαπή(παγκόσμιο εισόδημα) στην Ελλάδα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσθένη δεν καταλαβαίνω τι σκάλωμα έχεις φάει πραγματικά.

Εφόσον ζεις σε άλλη χώρα πάνω απο 183 μέρες πρέπει να γραφτείς στην ΔΟΥ Εξωτερικού. Τόσο απλό. Αν δεν γραφτείς για χ,ψ λόγους θέλω να δω τι θα κανεις σε τυχόν διασταύρωση κ ξέρεις ποτε θα γίνει, οταν θα θες να φέρεις κάνα ποσό Ελλάδα. 

Ts μην  πολύ αγχώνεσαι για το πότε θα γίνει η αλλαγή. Εγω την εκανα σχεδόν ενα χρόνο εκπροθεσμα.

Ειδικά αν έχεις μηδέν εισόδημα δεν παίζει διαφορά.

ΕΝΦΙΑ κτλπ πληρώνω κανονικά, μετά απο 3 χρόνια ο λογιστής εκανε ανανέωση στοιχείων κ για πρώτη φορά δήλωσα κ το NINO στην εφορία. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, DimosthenisG είπε

εσυ που εισαι ηδη , για πες μας τι κερδισες απο αυτο? δηλωνεις οτι βγαζεις λεφτα απο το εξωτερικο και τα νομιμοποιεις στην ελλαδα? κατι αλλο?

Θέλεις να το δουμε από οικονομικά και μόνο οφέλη;

Όταν αποφασίσω να επιστρέφω Ελλάδα, θα μπορεσω να φέρω το αμάξι που χωρίς να πληρώσω τελωνείο. Κάνα 10-15κ κέρδος. Έπιπλα , ηλεκτρικές συσκευές κτλ άμα το επιθυμησω. Βάλε και το καινούργιο νομοσχέδιο που άμα είσαι 7 χρόνια κάτοικος εξωτερικού έχεις 50% έκπτωση φόρου για 7 χρόνια ...

Το αρνητικό πιο είναι; Ότι ίσως κάποια στιγμή σαν μακροχρόνιος άνεργος πάρεις από την Ελλάδα 400 ευρώ επίδομα , μια φορά στα 10 χρόνια ένα πράγμα; 

Στις 28/11/2020 στις 10:37 ΠΜ, SB_1957 είπε

Όποτε χρειάστηκαν γιατρό όταν ήταν Ελλάδα μπορούσαν να εξεταστούν και να κάνουν δωρεάν εξετάσεις μόνο σε δημόσιες δομές (νοσοκομεία, κέντρα υγείας κ.λπ.), όπως ισχύει για κάθε άνεργο/ανασφάλιστο Έλληνα ή πρόσφυγα.

Αν πας σε ιδιωτικό πληρώνεις κανονικά.

Για φάρμακα υποθέτω ότι πληρώνεις όλο το ποσό, αλλά ευτυχώς δεν χρειάστηκε ποτέ!

Γιατι, ποιος ιδιωτικος γιατρος στην Ελλάδα δούλευει με ταμεία; Αντε άμα καταφέρεις να βρεις ραντεβού τις 3 πρώτες μέρες κάθε μήνα, μετά ο γιατρός θα έχει ολοκληρωσει τον αριθμό των ασθενών που δικαιολογει το ταμείο, και προφανώς κανένας δεν θα σε δει δωρεάν. Ο γιατρός από το ταμείο παίρνει ελάχιστα λεφτά, για έναν συγκεκριμένο (χαμηλό) αριθμό ασθενών, και πληρώνεται από το ταμείο μετά από ένα μεγάλο χρονικό διάστημα. 

 

Επεξ/σία από Papakaliati
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, DimosthenisG είπε

εσυ που εισαι ηδη , για πες μας τι κερδισες απο αυτο? δηλωνεις οτι βγαζεις λεφτα απο το εξωτερικο και τα νομιμοποιεις στην ελλαδα? κατι αλλο?

Μα αν δηλωθείς κάτοικος εξωτερικού δεν χρειάζεται να δηλώνεις λεφτά που βγάζεις έξω.

 

2 ώρες πριν, bilya είπε

Ts μην  πολύ αγχώνεσαι για το πότε θα γίνει η αλλαγή. Εγω την εκανα σχεδόν ενα χρόνο εκπροθεσμα.

Ειδικά αν έχεις μηδέν εισόδημα δεν παίζει διαφορά.

ΕΝΦΙΑ κτλπ πληρώνω κανονικά, μετά απο 3 χρόνια ο λογιστής εκανε ανανέωση στοιχείων κ για πρώτη φορά δήλωσα κ το NINO στην εφορία. 

Αγχώνομαι διότι έχω κάποια εισοδήματα και στην Ελλάδα, οπότε πρέπει να κάνω φορ. δήλωση για το 2019 μέχρι τις 31 Δεκεμβρίου. Αν δεν είχα κανένα εισόδημα στην Ελλάδα δεν θα ετίθετο θέμα. Και ναι θα έπρεπε να έχω τελειώσει τη διαδικασία νωρίτερα μέσα στη χρονιά αλλά οι καθυστερήσεις του HMRC ήταν απελπιστικές, έφτασα στο σημείο να τους παρακαλάω να μου στείλουν το χαρτί αφού περίμενα μήνες.

 

9 ώρες πριν, AgiosEfraim είπε

Στο taxis στα στοιχεία προσώπου ειδα μια ωραια μερα "ΔΟΥ ΚΑΤΟΊΚΩΝ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΎ". 

Εχω μια εφαρμογή στο Android κινητο "Taxis Smart App" μου που εχει κανει τη ζωη λιγο πιο ευκολη. 

Ευχαριστώ! ΘΥμάσαι μετά από πόσο καιρό ήρθε αυτή η ωραία μέρα; Εννοώ πόσο καιρό αφού κατέθεσες όλα τα χαρτιά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 hours ago, DimosthenisG said:

εσυ που εισαι ηδη , για πες μας τι κερδισες απο αυτο? δηλωνεις οτι βγαζεις λεφτα απο το εξωτερικο και τα νομιμοποιεις στην ελλαδα? κατι αλλο?

όταν δεν είσαι στη ΔΟΥ εξωτερικού υποχρεωτικά πρέπει να δηλώνεις το εισόδημα από το εξωτερικό και να φορολογείσαι.
εφόσον δεν το κανεις είσαι παράνομος για τις ελληνικές αρχές ακόμα και αν φορολόγησε στο εξωτερικό κανονικά

Επεξ/σία από Dark_son20
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...