Προς το περιεχόμενο

Μετάφορά σε ΔΟΥ Εξωτερικού


Nikos Chatzoglou

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, Xejolontas είπε

Με κάρτα τράπεζας Καναδά, ποιος σου είπε ότι υπάρχει έλεγχος? Χαχαχα

Και ποιος σου είπε ότι όταν πληρώνεις με κάρτα καταγράφονται και τα στοιχεία σου?

ΟΚ Με κάρτα τράπεζας εξωτερικού δεν καταγράφονται.

Αλλά ο άνθρωπος θέλει να επιστρέψει Ελλάδα. Θα πληρώνει ενοίκιο, λογαριασμούς κ.λπ. Πιθανόν θα θέλει να αγοράσει αυτοκίνητο, ίσως και σπίτι! Πώς θα τα δικαιολογήσει όταν τα προηγούμενα χρόνια έκανε μηδενικές δηλώσεις?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 142
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 λεπτό πριν, SB_1957 είπε

ΟΚ Με κάρτα τράπεζας εξωτερικού δεν καταγράφονται.

Αλλά ο άνθρωπος θέλει να επιστρέψει Ελλάδα. Θα πληρώνει ενοίκιο, λογαριασμούς κ.λπ. Πιθανόν θα θέλει να αγοράσει αυτοκίνητο, ίσως και σπίτι! Πώς θα τα δικαιολογήσει όταν τα προηγούμενα χρόνια έκανε μηδενικές δηλώσεις?

 

Θα νοικιάζει και σπίτι και αμάξι, και όλα μαύρα. Λύσεις υπάρχουν πάντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, kokto88 είπε

Καλησπέρα, ευχαριστώ, φαίνεται ότι γίνεται αρκετά πολύπλοκη η διαδικασία, αν και μου είπαν όταν ρώτησα στη ΔΟΥ εξωτερικού ότι γίνεται πρακτικά μπορεί να ζημιωθω πολύ περισσότερο. Μάλλον θα παραμείνω αρκετά προσεκτικός στις κινήσεις μου.

Ίσως θα μπορούσες να κάνεις τη διαδικασία μόνο για την προηγούμενη χρονιά, καθώς ναι μεν η προθεσμία είναι μέχρι τον Μάρτιο, αλλά γίνονται δεκτές αιτήσεις και εκπρόθεσμα χωρίς πρόστιμο, ενώ τα δικαιολογητικά κατατίθενται μέχρι τον Σεπτέμβριο.

Μόλις τώρα, Xejolontas είπε

Θα νοικιάζει και σπίτι και αμάξι, και όλα μαύρα. Λύσεις υπάρχουν πάντα.

Ναι και μετά θα έρχεται εδώ και θα ρωτάει με βγάζει ο σπιτονοικοκύρης από το σπίτι που νοικιάζω χωρίς συμβόλαιο, τι δικαιώματα έχω και πώς μπορώ να προστατευτώ!!! 🤣

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, SB_1957 είπε

Ίσως θα μπορούσες να κάνεις τη διαδικασία μόνο για την προηγούμενη χρονιά, καθώς ναι μεν η προθεσμία είναι μέχρι τον Μάρτιο, αλλά γίνονται δεκτές αιτήσεις και εκπρόθεσμα χωρίς πρόστιμο, ενώ τα δικαιολογητικά κατατίθενται μέχρι τον Σεπτέμβριο.

Ναι έχω ενημερωθεί από την λογίστρια μου για αυτό και μπορεί να το κάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, SB_1957 είπε

Ίσως θα μπορούσες να κάνεις τη διαδικασία μόνο για την προηγούμενη χρονιά, καθώς ναι μεν η προθεσμία είναι μέχρι τον Μάρτιο, αλλά γίνονται δεκτές αιτήσεις και εκπρόθεσμα χωρίς πρόστιμο, ενώ τα δικαιολογητικά κατατίθενται μέχρι τον Σεπτέμβριο.

Η προθεσμία στην πράξη είναι μέχρι το Σεπτέμβριο, δεν τίθεται θέμα εκπρόθεσμης και σαφώς μπορεί να το κάνει αυτό μόνο για το 2020, αν όμως έχει κι άλλα χρόνια πιο πίσω βάζεις το χέρι σου στη φωτιά ότι δε θα τους δώσει αφορμή να κοιτάξουν και πιο πίσω και να μπλέξει;
Άσε που αν το κάνει του χρόνου πρέπει ξανά μανά ν' αλλάζει Δ.Ο.Υ. λες και δεν έχει άλλη δουλειά να κάνει ο άνθρωπος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, SB_1957 είπε

Ίσως θα μπορούσες να κάνεις τη διαδικασία μόνο για την προηγούμενη χρονιά, καθώς ναι μεν η προθεσμία είναι μέχρι τον Μάρτιο, αλλά γίνονται δεκτές αιτήσεις και εκπρόθεσμα χωρίς πρόστιμο, ενώ τα δικαιολογητικά κατατίθενται μέχρι τον Σεπτέμβριο.

Ναι και μετά θα έρχεται εδώ και θα ρωτάει με βγάζει ο σπιτονοικοκύρης από το σπίτι που νοικιάζω χωρίς συμβόλαιο, τι δικαιώματα έχω και πώς μπορώ να προστατευτώ!!! 🤣

Ακόμα δεν είμαστε σε σημείο που το μαύρο χρήμα έχει λιγότερη αξία από το καθαρό. Υπάρχουν λύσεις να ζεις ζωή και κότα με μαύρο χρήμα. Ειδικά για Ελλάδα, Αμέρικα πράγματι ελέγχουν πολύ περισσότερο

Cash is king 👑

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, kostikasre είπε

Η προθεσμία στην πράξη είναι μέχρι το Σεπτέμβριο, δεν τίθεται θέμα εκπρόθεσμης και σαφώς μπορεί να το κάνει αυτό μόνο για το 2020, αν όμως έχει κι άλλα χρόνια πιο πίσω βάζεις το χέρι σου στη φωτιά ότι δε θα τους δώσει αφορμή να κοιτάξουν και πιο πίσω και να μπλέξει;
Άσε που αν το κάνει του χρόνου πρέπει ξανά μανά ν' αλλάζει Δ.Ο.Υ. λες και δεν έχει άλλη δουλειά να κάνει ο άνθρωπος...

Πλεόν είμαι στην ελλάδα τους τελευταίους μήνες, επομένως πιθανότατα δεν θα μπώ καθόλου στη διαδικασία, δεν έχω και χρόνο.

Είναι κρίμα να μην διευκολύνουν το όλο θέμα μιας και πολύ περισσότεροι ίσως θα σκεφτόντουσαν να εισάγουν, επενδύσουν χρήματα που κέρδισαν στο εξωτερικό πάλι στην ελλάδα. Μόνο στον κύκλο μου ξέρω 4 - 5 άτομα που δέν έχουν αλλάξει φορολογική κατοικία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, kokto88 είπε

Πλεόν είμαι στην ελλάδα τους τελευταίους μήνες, επομένως πιθανότατα δεν θα μπώ καθόλου στη διαδικασία, δεν έχω και χρόνο.

Είναι κρίμα να μην διευκολύνουν το όλο θέμα μιας και πολύ περισσότεροι ίσως θα σκεφτόντουσαν να εισάγουν, επενδύσουν χρήματα που κέρδισαν στο εξωτερικό πάλι στην ελλάδα. Μόνο στον κύκλο μου ξέρω 4 - 5 άτομα που δέν έχουν αλλάξει φορολογική κατοικία.

Να είσαι καλά και μακάρι να μην έχεις προβλήματα στο μέλλον.

Πάντως αν αποφασίσεις να προχωρήσεις με τον τρόπο που σου πρότεινε και η λογίστρια, ενημέρωσέ μας να ξέρουν και άλλοι που βρίσκονται στη δική σου θέση για το αποτέλεσμα.

Υπάρχει και ένα έντυπο αποφυγής διπλής φορολογίας, το οποίο χρησιμοποιούν κάποιοι αντί για τη διαδικασία μεταφοράς στην ΔΟΥ εξωτερικού. Ρώτα σχετικά τη λογίστρια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
37 λεπτά πριν, kokto88 είπε

α)Πλεόν είμαι στην ελλάδα τους τελευταίους μήνες, επομένως πιθανότατα δεν θα μπώ καθόλου στη διαδικασία, δεν έχω και χρόνο.

β)Είναι κρίμα να μην διευκολύνουν το όλο θέμα μιας και πολύ περισσότεροι ίσως θα σκεφτόντουσαν να εισάγουν, επενδύσουν χρήματα που κέρδισαν στο εξωτερικό πάλι στην ελλάδα. Μόνο στον κύκλο μου ξέρω 4 - 5 άτομα που δέν έχουν αλλάξει φορολογική κατοικία.

α)Ε τότε τι το συζητάμε;😅

β)Επίτηδες διατηρούν περίπλοκη τη διαδικασία (να πρέπει να πας π.χ. το Μάρτιο για την αίτηση και ξανά ως το Σεπτέμβριο για τα δικαιολογητικά που η κάθε Δ.Ο.Υ. ζητάει τα δικά της κ.λπ. κ.λπ.) για να μη μπαίνει ο κόσμος στη διαδικασία να την κάνει και να μπορούν να εισπράττουν κατά καιρούς ΚΑΙ από εκεί:
Απόφαση του ΣτΕ 1627/2020: Αναδρομική μεταφορά φορολογικής κατοικίας | TaxBlock.gr
Διάβασε με τι γελοίο σκεπτικό έβγαλε αυτή την απόφαση το ΣτΕ (το γνωστό δεκανίκι του κράτους και των συντεχνιών του) και θα καταλάβεις!😉
Και βέβαια επίτηδες δεν ελέγχουν τους πάντες (ενώ πλέον είναι πολύ εύκολο να το κάνουν) παρά μόνο δειγματοληπτικά γιατί αλλιώς θα πάρει έκταση το θέμα θα ξεσηκωθούν εκατοντάδες χιλιάδες Έλληνες του εξωτερικού κι έτσι θ' αναγκαστούν να εξορθολογίσουν τη διαδικασία και θα γίνουν γι' άλλη μια φορά διεθνώς ρεζίλι...

26 λεπτά πριν, SB_1957 είπε

Υπάρχει και ένα έντυπο αποφυγής διπλής φορολογίας, το οποίο χρησιμοποιούν κάποιοι αντί για τη διαδικασία μεταφοράς στην ΔΟΥ εξωτερικού. Ρώτα σχετικά τη λογίστρια.

Αυτό το χρησιμοποιούν όταν πάνε οικειοθελώς να δηλώσουν στην Ελλάδα ξένα εισοδήματα ή όταν τους τσακώσουν γι' αδήλωτα εισοδήματα και πάνε μέσω ενδικοφανούς προσφυγής να τροποποιήσουν τον τελικό "λογαριασμό" (π.χ. να συμψηφίσουν τους φόρους που ήδη έχουν πληρωθεί στο εξωτερικό με τους Ελληνικούς φόρους) κ.λπ.
Όταν κάνεις μεταβολή φορολογικής κατοικίας απλά δεν είσαι υποχρεωμένος να δηλώνεις τα ξένα εισοδήματα στην Ελλάδα!
Δεν έχουν καμία σχέση αυτά τα δύο που αναφέρεις μεταξύ τους...

Υ.Γ. Συμπάθα με αλλά έχεις γράψει ένα σωρό ανακρίβειες με αφορμή το θέμα αυτό σε αρκετά μηνύματα, καλό θα ήταν να σταματήσεις...

Επεξ/σία από kostikasre
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, kostikasre είπε

α)Ε τότε τι το συζητάμε;😅

β)Επίτηδες διατηρούν περίπλοκη τη διαδικασία (να πρέπει να πας π.χ. το Μάρτιο για την αίτηση και ξανά ως το Σεπτέμβριο για τα δικαιολογητικά που η κάθε Δ.Ο.Υ. ζητάει τα δικά της κ.λπ. κ.λπ.) για να μη μπαίνει ο κόσμος στη διαδικασία να την κάνει και να μπορούν να εισπράττουν κατά καιρούς ΚΑΙ από εκεί:
Απόφαση του ΣτΕ 1627/2020: Αναδρομική μεταφορά φορολογικής κατοικίας | TaxBlock.gr
Διάβασε με τι γελοίο σκεπτικό έβγαλε αυτή την απόφαση το ΣτΕ (το γνωστό δεκανίκι του κράτους και των συντεχνιών του) και θα καταλάβεις!😉
Και βέβαια επίτηδες δεν ελέγχουν τους πάντες (ενώ πλέον είναι πολύ εύκολο να το κάνουν) παρά μόνο δειγματοληπτικά γιατί αλλιώς θα πάρει έκταση το θέμα θα ξεσηκωθούν εκατοντάδες χιλιάδες Έλληνες του εξωτερικού κι έτσι θ' αναγκαστούν να εξορθολογίσουν τη διαδικασία και θα γίνουν γι' άλλη μια φορά διεθνώς ρεζίλι...

Αυτό το χρησιμοποιούν όταν πάνε οικειοθελώς να δηλώσουν στην Ελλάδα ξένα εισοδήματα ή όταν τους τσακώσουν γι' αδήλωτα εισοδήματα και πάνε μέσω ενδικοφανούς προσφυγής να τροποποιήσουν τον τελικό "λογαριασμό" (π.χ. να συμψηφίσουν τους φόρους που ήδη έχουν πληρωθεί στο εξωτερικό με τους Ελληνικούς φόρους) κ.λπ.
Όταν κάνεις μεταβολή φορολογικής κατοικίας απλά δεν είσαι υποχρεωμένος να δηλώνεις τα ξένα εισοδήματα στην Ελλάδα!
Δεν έχουν καμία σχέση αυτά τα δύο που αναφέρεις μεταξύ τους...

Υ.Γ. Συμπάθα με αλλά έχεις γράψει ένα σωρό ανακρίβειες με αφορμή το θέμα αυτό σε αρκετά μηνύματα, καλό θα ήταν να σταματήσεις...

Ναι το διάβασα το σκεπτικό του ΣΤΕ πραγματικά αστείο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, kostikasre είπε

α)Ε τότε τι το συζητάμε;😅

β)Επίτηδες διατηρούν περίπλοκη τη διαδικασία (να πρέπει να πας π.χ. το Μάρτιο για την αίτηση και ξανά ως το Σεπτέμβριο για τα δικαιολογητικά που η κάθε Δ.Ο.Υ. ζητάει τα δικά της κ.λπ. κ.λπ.) για να μη μπαίνει ο κόσμος στη διαδικασία να την κάνει και να μπορούν να εισπράττουν κατά καιρούς ΚΑΙ από εκεί:
Απόφαση του ΣτΕ 1627/2020: Αναδρομική μεταφορά φορολογικής κατοικίας | TaxBlock.gr
Διάβασε με τι γελοίο σκεπτικό έβγαλε αυτή την απόφαση το ΣτΕ (το γνωστό δεκανίκι του κράτους και των συντεχνιών του) και θα καταλάβεις!😉
Και βέβαια επίτηδες δεν ελέγχουν τους πάντες (ενώ πλέον είναι πολύ εύκολο να το κάνουν) παρά μόνο δειγματοληπτικά γιατί αλλιώς θα πάρει έκταση το θέμα θα ξεσηκωθούν εκατοντάδες χιλιάδες Έλληνες του εξωτερικού κι έτσι θ' αναγκαστούν να εξορθολογίσουν τη διαδικασία και θα γίνουν γι' άλλη μια φορά διεθνώς ρεζίλι...

Αυτό το χρησιμοποιούν όταν πάνε οικειοθελώς να δηλώσουν στην Ελλάδα ξένα εισοδήματα ή όταν τους τσακώσουν γι' αδήλωτα εισοδήματα και πάνε μέσω ενδικοφανούς προσφυγής να τροποποιήσουν τον τελικό "λογαριασμό" (π.χ. να συμψηφίσουν τους φόρους που ήδη έχουν πληρωθεί στο εξωτερικό με τους Ελληνικούς φόρους) κ.λπ.
Όταν κάνεις μεταβολή φορολογικής κατοικίας απλά δεν είσαι υποχρεωμένος να δηλώνεις τα ξένα εισοδήματα στην Ελλάδα!
Δεν έχουν καμία σχέση αυτά τα δύο που αναφέρεις μεταξύ τους...

Υ.Γ. Συμπάθα με αλλά έχεις γράψει ένα σωρό ανακρίβειες με αφορμή το θέμα αυτό σε αρκετά μηνύματα, καλό θα ήταν να σταματήσεις...

Εγώ γράφω ανακρίβειες ενώ εσύ είσαι ολόσωστος σε όλα!

ΟΚ

Ο άνθρωπος ψάχνει τρόπο να φέρει τα λεφτά του στην Ελλάδα, επειδή αμέλησε να κάνει αλλαγή φορολογικής κατοικίας.

Το αν η διαδικασία είναι πολύπλοκη και χρονοβόρα δεν το ξέρεις αφού δεν το έχεις κάνει.

Σε βεβαιώ ότι δεν ήταν καθόλου, καθώς την κάναμε δύο φορές για τα παιδιά μου.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 12/6/2021 στις 3:14 ΜΜ, SB_1957 είπε

α)Εγώ γράφω ανακρίβειες ενώ εσύ είσαι ολόσωστος σε όλα!

ΟΚ

β)Ο άνθρωπος ψάχνει τρόπο να φέρει τα λεφτά του στην Ελλάδα, επειδή αμέλησε να κάνει αλλαγή φορολογικής κατοικίας.

γ)Το αν η διαδικασία είναι πολύπλοκη και χρονοβόρα δεν το ξέρεις αφού δεν το έχεις κάνει.

δ)Σε βεβαιώ ότι δεν ήταν καθόλου, καθώς την κάναμε δύο φορές για τα παιδιά μου.

α)Να μου πεις σε τι δεν είμαι "ολόσωστος" να το συζητήσουμε...μέχρι στιγμής εσύ είσαι που πετάς τη μια κοτσάνα μετά την άλλη!

β)Το θέμα είναι ότι το Ελληνικό κράτος ΔΕΝ δίνει τη δυνατότητα στον άνθρωπο αυτό ν' αλλάξει αναδρομικά τη φορολογική του κατοικία, πλέον και με τη βούλα του ΣτΕ!
Άρα αν ο άνθρωπος αυτός θελήσει στο μέλλον να κάνει κάποια σημαντική αγορά (Ι.Χ. ακίνητο κ.λπ.) και δεν έχει δηλωμένα εισοδήματα στην Ελλάδα από προηγούμενα έτη (μέχρι να φύγει στον Καναδά δηλαδή) τώρα η μόνη λύση που του απομένει είναι να δηλώσει "παγκόσμιο εισόδημα", πληρώνοντας επιπλέον φόρους (η κλίμακα φορολόγησης μισθωτών στην Ελλάδα συνήθως είναι μεγαλύτερη από την αντίστοιχη σοβαρών κρατών του εξωτερικού, οπότε πληρώνεις τη διαφορά που προκύπτει σε σχέση με τους φόρους που πλήρωσες στο ξένο κράτος) συν τόκους καθυστέρησης συν τα 100€ ανά τροποποιητική που θα είναι και εκπρόθεσμη!
Εγώ πάντως θα του πρότεινα να ξαναγυρίσει στον Καναδά απ' το να μπλέξει μ' όλα αυτά εδώ πέρα!😉

γ)Και που ξέρεις ότι δεν την έχω κάνει, με ξέρεις κι από χθες;

δ)Ακόμη και στην περίπτωση που γίνουν όλα όπως πρέπει δηλαδή στην περίπτωση π.χ. που θα βρεις τον αρμόδιο της Δ.Ο.Υ. κατευθείαν χωρίς ταλαιπωρία, θα είναι συνεννοήσιμος, θα σου ζητήσει 2-3 χαρτιά όλα κι όλα κ.λπ. μόνο και μόνο που πρέπει να ΠΑΣ ως τη Δ.Ο.Υ. (να πάρεις δηλαδή άδεια απ' τη δουλειά σου να γυρίσεις πίσω Ελλάδα, να πληρώσεις μεταφορικά, δικηγόρο για τις μεταφράσεις που ζητάνε κ.λπ.) αρκεί για να πει κανείς "ρε δεν πα' να κουρεύεστε" και να μην ασχοληθεί ποτέ...κι έχε υπόψη σου ότι δεν έχουν όλοι έναν μπαμπάκα στην Ελλάδα (όπως είχαν τα δικά σου τα παιδιά εσένα) να τον εξουσιοδοτούν και να τους κάνει το διεκπεραιωτή!😏

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, kostikasre είπε

α)Να μου πεις σε τι δεν είμαι "ολόσωστος" να το συζητήσουμε...μέχρι στιγμής εσύ είσαι που πετάς τη μια κοτσάνα μετά την άλλη!

β)Το θέμα είναι ότι το Ελληνικό κράτος ΔΕΝ δίνει τη δυνατότητα στον άνθρωπο αυτό ν' αλλάξει αναδρομικά τη φορολογική του κατοικία, πλέον και με τη βούλα του ΣτΕ!
Άρα αν ο άνθρωπος αυτός θελήσει στο μέλλον να κάνει κάποια σημαντική αγορά (Ι.Χ. ακίνητο κ.λπ.) και δεν έχει δηλωμένα εισοδήματα στην Ελλάδα από προηγούμενα έτη (μέχρι να φύγει στον Καναδά δηλαδή) τώρα η μόνη λύση που του απομένει είναι να δηλώσει "παγκόσμιο εισόδημα", πληρώνοντας επιπλέον φόρους (η κλίμακα φορολόγησης μισθωτών στην Ελλάδα συνήθως είναι μεγαλύτερη από την αντίστοιχη σοβαρών κρατών του εξωτερικού, οπότε πληρώνεις τη διαφορά που προκύπτει σε σχέση με τους φόρους που πλήρωσες στο ξένο κράτος) συν τόκους καθυστέρησης συν τα 100€ ανά τροποποιητική που θα είναι και εκπρόθεσμη!
Εγώ πάντως θα του πρότεινα να ξαναγυρίσει στον Καναδά απ' το να μπλέξει μ' όλα αυτά εδώ πέρα!😉

γ)Και που ξέρεις ότι δεν την έχω κάνει, με ξέρεις κι από χθες;

δ)Ακόμη και στην περίπτωση που γίνουν όλα όπως πρέπει δηλαδή στην περίπτωση π.χ. που θα βρεις τον αρμόδιο της Δ.Ο.Υ. κατευθείαν χωρίς ταλαιπωρία, θα είναι συνεννοήσιμος, θα σου ζητήσει 2-3 χαρτιά όλα κι όλα κ.λπ. μόνο και μόνο που πρέπει να ΠΑΣ ως τη Δ.Ο.Υ. (να πάρεις δηλαδή άδεια απ' τη δουλειά σου να γυρίσεις πίσω Ελλάδα, να πληρώσεις μεταφορικά, δικηγόρο για τις μεταφράσεις που ζητάνε κ.λπ.) αρκεί για να πει κανείς "ρε δεν πα' να κουρεύεστε" και να μην ασχοληθεί ποτέ...κι έχε υπόψη σου ότι δεν έχουν όλοι έναν μπαμπάκα στην Ελλάδα (όπως είχαν τα δικά σου τα παιδιά εσένα) να τον εξουσιοδοτούν και να τους κάνει το διεκπεραιωτή!😏

Ο άνθρωπος για τους δικούς του λόγους θέλει να επιστρέψει Ελλάδα και θέλει να μεταφέρει τα χρήματά του εδώ.

Πιθανόν όταν έφυγε δεν είχε κατά νου να επιστρέψει και για λόγους που δεν έχει υποχρέωση να μας πει, δεν δήλωσε κάτοικος εξωτερικού.

Ζήτησε γνώμες και πληροφορίες αν κάποιος με παρόμοιο πρόβλημα μπόρεσε να το λύσει.

Εσύ από τη μια λες ότι είναι βλακεία να δηλώσεις κάτοικος εξωτερικού και από την άλλη  πού  ξέρουμε ότι δεν το έχεις κάνει!

Όχι δεν έκανε ο μπαμπάκας τη διαδικασία στα παιδιά μας καθώς πρέπει να γίνει προσωπικά, αλλά υποχρεωτικά πρέπει να δηλώσεις φορολογικό εκπρόσωπο, ώστε αν τυχόν προκύψει κάποιο θέμα να μη χρειάζεται να έρχεσαι από το εξωτερικό για να το διευθετήσεις!

Δεν ήταν τόσο πολυέξοδο, και στην τελική τί γίνεται δωρεάν στον κόσμο και θέλεις στην Ελλάδα να μην πληρώνει κανείς τίποτε πουθενά?

Και οι πιθανές λύσεις που προτάθηκαν ήταν παρόμοιες με ό,τι του είπαν η ΑΑΔΕ και η λογίστρια!

Πήρε γνώμες, προτάσεις, πληροφορίες και ως ενήλικας και γνώστης της κατάστασης στην οποία βρίσκεται θα αποφασίσει τί θα κάνει ή δεν θα κάνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
27 λεπτά πριν, SB_1957 είπε

α)Ο άνθρωπος για τους δικούς του λόγους θέλει να επιστρέψει Ελλάδα και θέλει να μεταφέρει τα χρήματά του εδώ.

Πιθανόν όταν έφυγε δεν είχε κατά νου να επιστρέψει και για λόγους που δεν έχει υποχρέωση να μας πει, δεν δήλωσε κάτοικος εξωτερικού.

Ζήτησε γνώμες και πληροφορίες αν κάποιος με παρόμοιο πρόβλημα μπόρεσε να το λύσει.

β)Εσύ από τη μια λες ότι είναι βλακεία να δηλώσεις κάτοικος εξωτερικού και από την άλλη  πού  ξέρουμε ότι δεν το έχεις κάνει!

γ)Όχι δεν έκανε ο μπαμπάκας τη διαδικασία στα παιδιά μας καθώς πρέπει να γίνει προσωπικά, αλλά υποχρεωτικά πρέπει να δηλώσεις φορολογικό εκπρόσωπο, ώστε αν τυχόν προκύψει κάποιο θέμα να μη χρειάζεται να έρχεσαι από το εξωτερικό για να το διευθετήσεις!

δ)Δεν ήταν τόσο πολυέξοδο, και στην τελική τί γίνεται δωρεάν στον κόσμο και θέλεις στην Ελλάδα να μην πληρώνει κανείς τίποτε πουθενά?

ε)Και οι πιθανές λύσεις που προτάθηκαν ήταν παρόμοιες με ό,τι του είπαν η ΑΑΔΕ και η λογίστρια!

α)Ναι το εμπεδώσαμε αυτό "ο άνθρωπος μπλα μπλα μπλα", γιατί το επαναλαμβάνεις;Συνταγή γιατρού είναι;

β)Ακριβώς επειδή έχω ασχοληθεί μ' ένα κάρο τέτοιες υποθέσεις είμαι σε θέση να ξέρω ότι στο 99% των περιπτώσεων είναι χάσιμο χρόνου, μπελάς κ.λπ. κι οι περισσότεροι που ασχολούνται στο τέλος καταλήγουν από το ν' αναρωτιούνται απλά "τι όφελος είχα τελικά που το έκανα" μέχρι και να μπλέξουν άσχημα με τους Ελληνικούς φορολογικούς μηχανισμούς και να τραβάνε τα μαλλιά τους...

γ)Άρα έρχεσαι στα λόγια μου ("να πάρεις δηλαδή άδεια απ' τη δουλειά σου να γυρίσεις πίσω Ελλάδα, να πληρώσεις μεταφορικά, δικηγόρο για τις μεταφράσεις που ζητάνε κ.λπ.") γι' αυτό σχολιάζω ακόμα...

δ)Και ποιος είσαι εσύ ρε φίλε που θα υποδείξεις στον καθένα τι είναι "πολυέξοδο" και τι όχι;!
Ρωτάς τον άλλο απ' την Αμερική, τον Καναδά, την Αυστραλία κ.λπ. αν μπορεί να διαθέσει τετραψήφια ποσά και ν' αφήνει τη δουλειά του για να έρχεται εδώ να συναλλάσσεται με τον κάθε κηφήνα πασοκοφρουρό;
Στα περισσότερα σοβαρά δυτικά κράτη αυτή η διαδικασία γίνεται με μια απλή δήλωση μέσω υπολογιστή μέσα σε λίγα λεπτά κι εσύ ΑΥΤΟ έχεις να πεις για το (ύπουλο) χάλι που ισχύει εδώ πέρα;!
Για κούνα την κεφάλα σου λίγο γιατί μάλλον απεργεί το περιεχόμενο!

ε)Η Δ.Ο.Υ. εξωτερικού του είπε μια μπούρδα που δε γίνεται και η λογίστρια του πρότεινε κάτι που μπορεί να τον μπλέξει σε χειρότερες περιπέτειες αργότερα (νομίζετε προφανώς κι εσύ η κι λογίστρια ότι τρώνε χόρτο στις Δ.Ο.Υ. και δεν ψάχνουν πριν τις 01/01/2020 κ.ο.κ. να δουν τι έκανε ο φορολογούμενος)...
 

Επεξ/σία από kostikasre
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, kostikasre είπε

α)Ναι το εμπεδώσαμε αυτό "ο άνθρωπος μπλα μπλα μπλα", γιατί το επαναλαμβάνεις;Συνταγή γιατρού είναι;

β)Ακριβώς επειδή έχω ασχοληθεί μ' ένα κάρο τέτοιες υποθέσεις είμαι σε θέση να ξέρω ότι στο 99% των περιπτώσεων είναι χάσιμο χρόνου, μπελάς κ.λπ. κι οι περισσότεροι που ασχολούνται στο τέλος καταλήγουν από το ν' αναρωτιούνται απλά "τι όφελος είχα τελικά που το έκανα" μέχρι και να μπλέξουν άσχημα με τους Ελληνικούς φορολογικούς μηχανισμούς και να τραβάνε τα μαλλιά τους...

γ)Άρα έρχεσαι στα λόγια μου ("να πάρεις δηλαδή άδεια απ' τη δουλειά σου να γυρίσεις πίσω Ελλάδα, να πληρώσεις μεταφορικά, δικηγόρο για τις μεταφράσεις που ζητάνε κ.λπ.")...

δ)Και ποιος είσαι εσύ ρε φίλε που θα υποδείξεις στον καθένα τι είναι "πολυέξοδο" και τι όχι;
Ρωτάς τον άλλο απ' την Αμερική, τον Καναδά, την Αυστραλία κ.λπ. αν μπορεί να διαθέσει τετραψήφια ποσά και ν' αφήνει τη δουλειά του για να έρχεται εδώ να συναλλάσσεται με τον κάθε κηφήνα πασοκοφρουρό;
Στα περισσότερα σοβαρά δυτικά κράτη αυτή η διαδικασία γίνεται με μια απλή δήλωση μέσω υπολογιστή μέσα σε λίγα λεπτά κι εσύ ΑΥΤΟ έχεις να πεις για το (ύπουλο) χάλι που ισχύει εδώ πέρα;!
Για κούνα την κεφάλα σου λίγο γιατί μάλλον απεργεί το περιεχόμενο...

ε)Η Δ.Ο.Υ. εξωτερικού του είπε μια μπούρδα που δε γίνεται και η λογίστρια του πρότεινε κάτι που μπορεί να τον μπλέξει σε χειρότερες περιπέτειες αργότερα (νομίζετε προφανώς κι εσύ η κι λογίστρια ότι τρώνε χόρτο στις Δ.Ο.Υ. και δεν ψάχνουν πριν τις 01/01/2020 κ.ο.κ. να δουν τι έκανε ο φορολογούμενος)...
 

Σιγά ρε μεγάλε!
Θα μας δείρεις κιόλας?

Ήρθαν για διακοπές και το τακτοποίησαν σε μία ώρα! Σιγά μην ήρθαν μόνο γι' αυτό το λόγο. Έχεις περιθώριο σχεδόν ένα χρόνο για να το κάνεις.

Κανείς δεν είπε ότι όλα λειτουργούν τέλεια στην Ελλάδα, αλλά αυτό το μίσος που έχετε κάποιοι για τον τόπο που γεννηθήκατε θαρρείς και είμαστε η χειρότερη χώρα στον πλανήτη δείχνει πολύ κόμπλεξ.
Το ακριβώς αντίθετο από το κόμπλεξ που έχουν κάτι ελληνάρες που νομίζουν ότι είμαστε ο περιούσιος λαός και η ωραιότερη χώρα στον κόσμο που όλοι την ζηλεύουν και θέλουν να την καταστρέψουν!

Όσο ότι για το 99% των υποθέσεων που έχεις ασχοληθεί είναι χάσιμο χρόνου άστο καλύτερα γιατί είναι μπαρούφα! 
Όταν αφήνεις εκκρεμότητες, γιατί κάποιος σε συμβούλεψε να μην ασχοληθείς γιατί είναι χάσιμο χρόνου, μην διαμαρτύρεσαι όταν τελικά το βρεις μπροστά σου και χρειάζεσαι περισσότερο χρόνο και χρήμα για να το διευθετήσεις!

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...