Προς το περιεχόμενο

Να κάνω αναβάθμιση?


dennissgr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γειά σας. 

Έχω τον παρακάτω υπολογιστή 

Cpu Ryzen 2600

Gpu 5700xt

Ram 3200 στα 16gb

M/B Msi b450 a-pro

Οθόνη 1080p sta  72hz

Παιζω κυρίως ΑΑ τίτλους π. Χ AC VALHALLA, LEGION κτλπ και είμαι λάτρης τον ultra graphics. 

Σκέφτομαι να αλλάξω σε μια οικονομική αλλά ποιοτική οθόνη 1440p. 

Έχετε να μου προτείνετε κάποια έως 250 ευρώ? 

Σκέφτομαι να αλλάξω και τον επεξεργαστή και να παω σε έναν 3600xt αλλά επειδή ανά πάσα στιγμή μπορεί να αρχίσει διαθεσιμότητα τον 5000 έχω προβληματιστει και δεν ξέρω αν αξίζει το κόπο και τα λεφτά . Απλά συνήθως γιορτές τον Χριστουγέννων περισσεύουν 2 φράγκα και πάντα έκανα μικρή η μεγάλη αναβαθμισουλα αλλά φέτος είναι μπερδεμένα τα πράγματα με τα h/w γιαυτό και σας ρωτάω. 

Επεξ/σία από dennissgr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, dennissgr είπε

Γειά σας. 

Έχω τον παρακάτω υπολογιστή 

Cpu Ryzen 2600

Gpu 5700xt

Ram 3200 στα 16gb

M/B Msi b450 a-pro

Οθόνη 1080p sta  72hz

Παιζω κυρίως ΑΑ τίτλους π. Χ AC VALHALLA, LEGION κτλπ και είμαι λάτρης τον ultra graphics. 

Σκέφτομαι να αλλάξω σε μια οικονομική αλλά ποιοτική οθόνη 1440p. 

Έχετε να μου προτείνετε κάποια έως 250 ευρώ? 

Σκέφτομαι να αλλάξω και τον επεξεργαστή και να παω σε έναν 3600xt αλλά επειδή ανά πάσα στιγμή μπορεί να αρχίσει διαθεσιμότητα τον 5000 έχω προβληματιστει και δεν ξέρω αν αξίζει το κόπο και τα λεφτά . Απλά συνήθως γιορτές τον Χριστουγέννων περισσεύουν 2 φράγκα και πάντα έκανα μικρή η μεγάλη αναβαθμισουλα αλλά φέτος είναι μπερδεμένα τα πράγματα με τα h/w γιαυτό και σας ρωτάω. 

Προσωπικά με την μητρική σου θα πήγαινα κατευθείαν στον R5600X και δεν θα χαλούσα λεφτά για ένα "μικρό-ενδιάμεσο" βήμα

Τώρα όσον αφορά τα 1440p στους ΑΑΑ τίτλους συχνά θα συμβιβάζεσαι στα settings με το μηχάνημα που έχεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προς το παρόν η msi δεν υποστηρίζει τους 5000 σε b450 και δεν ξέρω πόσο μελλοντικά θα το κάνει. Για οθόνη υπάρχουν προτάσεις? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, dennissgr είπε

Προς το παρόν η msi δεν υποστηρίζει τους 5000 σε b450 και δεν ξέρω πόσο μελλοντικά θα το κάνει. Για οθόνη υπάρχουν προτάσεις? 

σε 1 μήνα όλοι οι κατασκευαστές θα τον υποστηρίζουν

για οθόνη δες τις προσφορές , υπάρχουν επιλογές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, dennissgr είπε

Γειά σας. 

Έχω τον παρακάτω υπολογιστή 

Cpu Ryzen 2600

Gpu 5700xt

Ram 3200 στα 16gb

M/B Msi b450 a-pro

Οθόνη 1080p sta  72hz

Παιζω κυρίως ΑΑ τίτλους π. Χ AC VALHALLA, LEGION κτλπ και είμαι λάτρης τον ultra graphics. 

Σκέφτομαι να αλλάξω σε μια οικονομική αλλά ποιοτική οθόνη 1440p. 

Έχετε να μου προτείνετε κάποια έως 250 ευρώ? 

Σκέφτομαι να αλλάξω και τον επεξεργαστή και να παω σε έναν 3600xt αλλά επειδή ανά πάσα στιγμή μπορεί να αρχίσει διαθεσιμότητα τον 5000 έχω προβληματιστει και δεν ξέρω αν αξίζει το κόπο και τα λεφτά . Απλά συνήθως γιορτές τον Χριστουγέννων περισσεύουν 2 φράγκα και πάντα έκανα μικρή η μεγάλη αναβαθμισουλα αλλά φέτος είναι μπερδεμένα τα πράγματα με τα h/w γιαυτό και σας ρωτάω. 

Άλλαξε την οθόνη μόνο, διέθεσε περισσότερα για αυτήν. Είμαι το μόνο εξάρτημα που αξίζει να επενδύσεις, όλα τα άλλα είναι αναλώσιμα. 

Σε qhd ανάλυση και πάνω, δεν θα χρειαστεί καν αλλαγή cpu. Στο λέω ως κάτοχος 2700x που δεν έχει τρελή διαφορά με τον δικό σου. Η κάρτα μόνιμα δουλεύει στο μαξ... 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Σκέφτηκα αυτή αν και μου φαίνεται τσουχτερή η τιμή του https://www.skroutz.gr/s/18199862/Acer-Nitro-VG270UP.html

Τι λέτε εσείς, έχετε να προτείνετε κάποια άλλη? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, dennissgr είπε

 Σκέφτηκα αυτή αν και μου φαίνεται τσουχτερή η τιμή του https://www.skroutz.gr/s/18199862/Acer-Nitro-VG270UP.html

Τι λέτε εσείς, έχετε να προτείνετε κάποια άλλη? 

όχι, σε αυτή τη κατηγορία πας εδώ:  https://www.skroutz.gr/s/20562075/Viewsonic-VX2758-2KP-mhd-27-Gaming-Monitor.html?

Αφου δεν παίζεις esports/fps Παιχνίδια, δεν καίγεσαι να είναι 144hz 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, leros2004 είπε

Αφου δεν παίζεις esports/fps Παιχνίδια, δεν καίγεσαι να είναι 144hz 

χαχαχα , έχει αποδειχθεί ότι τρώγοντας έρχεται η όρεξη. Ολοι ξεκινάνε με "κάτι φθηνό , σιγά το παιχνίδι που παίζω".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αποφάσισα να πάρω την https://www.skroutz.gr/c/43/othones-upologiston.html?keyphrase=odyssey+g7

 

Σκέφτομαι επίσης να πουλήσω την 5700xt και να βάλω την 3060ti. Αξίζει όμως το κόπο? Θα δω καμία διαφορά μιας και θα πάω σε 1440p? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, dennissgr είπε

Αποφάσισα να πάρω την https://www.skroutz.gr/c/43/othones-upologiston.html?keyphrase=odyssey+g7

 

Σκέφτομαι επίσης να πουλήσω την 5700xt και να βάλω την 3060ti. Αξίζει όμως το κόπο? Θα δω καμία διαφορά μιας και θα πάω σε 1440p? 

Πάρε αυτή που σου έβαλε ο @Leleouras . Για την κάρτα εσύ αποφασίζεις αν σε ικανοποιεί ή όχι η απόδοση της 5700xt. Γενικά μη βιαστείς να την δώσεις αν δεν σιγουρευτείς ότι βρήκες καινούργια κάρτα....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...