Προς το περιεχόμενο

Τεχνικός gaming υπολογιστή


antonisps

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν ονοματίζω, αλλά αυτή η εντύπωση δημιουργείται. 
 

Δεν δικάζω αλλά λέω την γνώμη μου, τουλάχιστον στο πως φαίνονται κάποια πράγματα. Φυσικά στον γραπτό λόγο εύκολα παρεξηγούνται πράγματα, συνεπως επιφυλάσσομαι :)

Keep it cool παίδες.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 30
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

53 λεπτά πριν, greekfragma είπε

το τροφοδοτικό είναι οριακό για να πάρεις τα μέγιστα από τον 9700K και την 1070ti. Οριακά εντός συνολικής κατανάλωσης μετά την παρέμβαση αλλά δεν συστήνεται να είσαι μονίμως οριακά και για αρκετό διάστημα.

για τον i7 κοντά στα 5 έχεις 220-240watts 

για την 1070ti κάπου στα 190-220watts

Αν προσθέσεις δίσκους και 4 12άριδες ανεμιστήρες αγγίζεις τα 500watts καθαρά. το rm650x θα δουλεύει σχεδόν τέρμα.

για αρχή θες αλλαγή τροφοδοτικού με κάποιο 750w π.χ. seasonic

Καλύτερα να βάλει ένα χιλιοδιακοσαρι titanium. 

@antonisps

Είναι υπεραρκετό το τροφοδοτικό σου.

 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άντε πάλι να ξαναγυρίσουμε στα παλιά... πολλοί τρώγωνται μου φαίνεται για καυγά... @Sheogorath άστους να λένε, ξέρουμε εμείς οι παλιότεροι...

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Sheogorath είπε

Δεν ονοματίζω, αλλά αυτή η εντύπωση δημιουργείται. 
 

Δεν δικάζω αλλά λέω την γνώμη μου, τουλάχιστον στο πως φαίνονται κάποια πράγματα. Φυσικά στον γραπτό λόγο εύκολα παρεξηγούνται πράγματα, συνεπως επιφυλάσσομαι :)

σε ποιό σημείο σου δημιουργήθηκε η εντύπωση; λύσαμε αρκετές απορίες του παιδιού στη 1η σελίδα. Εσύ μπορεί να λες οτι το Corsair 650 θα αντέξει εγώ είμαι της άποψης οτι θα είναι οριακό και προτιμώ να μη το ζορίσω.

μόνος του ψαρεύει τιμές σε ένα τεχνολογικό φορουμ που αρκετοί εδώ μέσα ασχολούμαστε επαγγελματικά. δεν ανοίξαμε εμείς το θέμα ή τον τραβήξαμε με το ζόρι να ρωτήσει.

επειδή όμως θέλω να μιλάμε σταράτα.

θεωρείς πρωτοφανές μέσα σε ένα φορουμ να υπάρχει και επαγγελματική συσχέτιση στην ανταλλαγή πληφοροριών και μέσα από την ανταλλαγή πληροφοριών να υπάρξει μετά και μια γνωριμία για ανταλλαγή υπηρεσιών;

σε φορουμ οχημάτων ξέρεις πόσα θέματα είναι αφορμή μέλη που συζητάνε να κάνουν και επαγγελματικές συναλλαγές και να επισκέπτεται κάποιος το συνεργείο-κατάστημα για να κάνει service εκεί λόγω γνωριμίας;

σε φορουμ μηχανών ξέρεις πόσο εύκολα μέλη που πάνε βόλτες εκδρομές πάνε μετά στο συνεργείο του μέλους που ε...κάνει και αντίστοιχη δουλειά.

για να ασχολείσαι με ένα αντικείμενο ιντερνετικά και να συνομιλείς λογικό να είσαι και επαγγελματικά εκεί.

δε βρίσκω λοιπόν κάτι μεμπτό στην υπόνοιά σου περί "ψαρέματος"

αν εσύ θες να βοηθήσεις σαν καλός σαμαρείτης καλά κάνεις. μπορεί να έχεις λύσει και το οικονομικό σου και να είσαι άνετος για δωρεάν συμβουλές.

 άλλοι όμως έξω έχουν ανάγκη και το έξτρα εισόδημα και αν παρουσιαστεί ευκαιρία θα το πράξουν.

αν σου αναφέρω λοιπόν οτι το παλικάρι από μόνος του έστειλε μήνυμα να ζητήσει βοήθεια τι θεωρείς οτι πρέπει να κάνω; να αρνηθώ; να τον παραπέμψω πρώτα στο teamviewer free support σου;

Ευχαριστώ.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@antonisps Επειδή το έχω φρέσκο. Παρόμοιο σύστημα έχουμε, Z390 Aorus μητρική, ίδιες μνήμες, i7 9700Κ με RTX 3080 Aorus master, 3 HDD και 4 x 140mm fans πάνω στο ίδιο PSU με σένα (RM650x). Για να φτάσω το psu στα όρια του και να σφυράει το UPS, έπρεπε να κλοκάρω την CPU στα 5GHz με 1.350v και την GPU OC στα 2150ΜΗz core και +1000 μνήμες. 

Κάτι μου λέει πως με την 1070ti σου θα είσαι καλά λοιπόν.

Επεξ/σία από iazriel
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, greekfragma είπε

σε ποιό σημείο σου δημιουργήθηκε η εντύπωση; λύσαμε αρκετές απορίες του παιδιού στη 1η σελίδα. Εσύ μπορεί να λες οτι το Corsair 650 θα αντέξει εγώ είμαι της άποψης οτι θα είναι οριακό και προτιμώ να μη το ζορίσω.

μόνος του ψαρεύει τιμές σε ένα τεχνολογικό φορουμ που αρκετοί εδώ μέσα ασχολούμαστε επαγγελματικά. δεν ανοίξαμε εμείς το θέμα ή τον τραβήξαμε με το ζόρι να ρωτήσει.

επειδή όμως θέλω να μιλάμε σταράτα.

θεωρείς πρωτοφανές μέσα σε ένα φορουμ να υπάρχει και επαγγελματική συσχέτιση στην ανταλλαγή πληφοροριών και μέσα από την ανταλλαγή πληροφοριών να υπάρξει μετά και μια γνωριμία για ανταλλαγή υπηρεσιών;

σε φορουμ οχημάτων ξέρεις πόσα θέματα είναι αφορμή μέλη που συζητάνε να κάνουν και επαγγελματικές συναλλαγές και να επισκέπτεται κάποιος το συνεργείο-κατάστημα για να κάνει service εκεί λόγω γνωριμίας;

σε φορουμ μηχανών ξέρεις πόσο εύκολα μέλη που πάνε βόλτες εκδρομές πάνε μετά στο συνεργείο του μέλους που ε...κάνει και αντίστοιχη δουλειά.

για να ασχολείσαι με ένα αντικείμενο ιντερνετικά και να συνομιλείς λογικό να είσαι και επαγγελματικά εκεί.

δε βρίσκω λοιπόν κάτι μεμπτό στην υπόνοιά σου περί "ψαρέματος"

αν εσύ θες να βοηθήσεις σαν καλός σαμαρείτης καλά κάνεις. μπορεί να έχεις λύσει και το οικονομικό σου και να είσαι άνετος για δωρεάν συμβουλές.

 άλλοι όμως έξω έχουν ανάγκη και το έξτρα εισόδημα και αν παρουσιαστεί ευκαιρία θα το πράξουν.

αν σου αναφέρω λοιπόν οτι το παλικάρι από μόνος του έστειλε μήνυμα να ζητήσει βοήθεια τι θεωρείς οτι πρέπει να κάνω; να αρνηθώ; να τον παραπέμψω πρώτα στο teamviewer free support σου;

Ευχαριστώ.

Άποψη σου, άποψη μου. Καλή καρδιά να έχουμε :)

Για το τροφοδοτικό, θες να είσαι σίγουρος για το τι θα προτείνεις και να έχει αέρα. Προσωπικά θα ακουσω περισσότερο κάποιον με ίδιο σύστημα που έχει μετρήσει. Δεν είναι κάποια άποψη λάθος.

Να σου πω την αλήθεια, στην δουλειά έχω i7 4770S με tesla k10 (GTX 690ish), με Seasonic 350. Μια χαρα κραταει και σε 100%.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Με 3900χ αλλά και 9900κ oc στα 5 πιο πριν ,με rams oc και oc την 2080ti strix matrix bios στα τέρματα και με 3ssd k 2 hdd το rm650x δεν έκανε κιχ.αλλα ήμουν πολύ όρια για αυτό και πήγα σε 1000w

Επεξ/σία από azazil1190
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Pc παιχνιδομηχανη 9700 k (1.29v) oc με 2070super (asus strix) oc μπορειτε να δειτε τα ρολογια στην πρωτη φωτο..psu 750w.. Τρεχω cinebench r20 k furmark ταυτοχρονα.. Την συνολικη καταναλωση απο τοιχο την βλεπετε στην δευτερη φωτο.. Κ μιλαμε για συστημα με custom loop δηλ αντλια, rgb μπιμπλικια, 2 nvme, 7 fans.. . Οποτε καλα εισαι με 650.

IMG_20201128_230337_compress23.jpg

IMG_20201128_230236_compress34.jpg

IMG_20200904_215443_compress32.jpg

Επεξ/σία από niko13
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, duffyduck είπε

άψογος niko13

εγω δεν το κατεχω με τις custom

Μπα αδερφε μη νομιζεις, λιγο καψιμο στο ιντερνετ για research k βγαινει ακρη.. Δεν ειμαι κ κανενας που πιανουν τα χερια του τρελα.. Αλλα εννοειται χασιμο χρηματων.. Στα ορια παθους με hobby😁.... Ενα σκαλι χειροτερα απο τα να αγοραζεις overpriced gpu σε χρονιες σαν την   φετινη η να βαζεις hardware στο pc που δεν θα το χρησιμοποιησεις στην πραγματικοτητα απλα επειδη θες το τελευταιο/δυνατοτερο.. 😁

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...