Προς το περιεχόμενο

Προβλημα με σύστημα (RTX 3080 FE, B550, R9 5900X)


KouMasGR

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν είμαι γνώστης αλλά από 2 3 που έχω διαβάσει στο φορουμ μου έρχονται αυτά: (αν είναι τελείως λάθος shout)

Μήπως χρειάζεται κανένα bios update?

AMD official said for any 500-series AM4 motherboard to boot a new “Zen 3” Ryzen 5000 chip, it’ll have to have a UEFI/BIOS featuring an AMD AGESA BIOS numbered 1.0.8.0 or higher

και όταν έβαζες τις ραμ μία μία δοκίμασες στο slot 2 να αφήσεις μία και να δοκιμάσεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 75
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

20 ώρες πριν, sarpan είπε

Bios μπαινεις?? Μια χαζη σκεψη..Μπορεις να δοκιμασεις αλλαζοντας το pcie σε 3.0 απο 4.0?

Δεν μπαίνει. Δοκιμασα να το αλλαξω αλλα τιποτα. Τελικα είναι μητρικη ή ραμ. Δευτερα το στελνω πισω καθως φαινεται πως ειναι ελλατωματικο κατι απο τα δυο. Απο Msystems το πηρα οποτε δεν τους φοβαμαι αυτους θα βρουν την ακρη.

19 ώρες πριν, FiLw είπε

Δεν είμαι γνώστης αλλά από 2 3 που έχω διαβάσει στο φορουμ μου έρχονται αυτά: (αν είναι τελείως λάθος shout)

Μήπως χρειάζεται κανένα bios update?

AMD official said for any 500-series AM4 motherboard to boot a new “Zen 3” Ryzen 5000 chip, it’ll have to have a UEFI/BIOS featuring an AMD AGESA BIOS numbered 1.0.8.0 or higher

και όταν έβαζες τις ραμ μία μία δοκίμασες στο slot 2 να αφήσεις μία και να δοκιμάσεις;

Ναι Update χρειαζεται το ηξερα απο την αρχη αλλα δεν μου ανοιγει καν το bios. No post που λεμε. Ειναι ελλατωματικη κατα πασα πιθανοτητα η μητρικη.

20 ώρες πριν, Τέρης Α. είπε

Ποια είναι ακριβώς; (σειακός αριθμός) 

HyperX 32GB Fury RGB DDR4 3200MHz Non-ECC CL16 (Kit of 2) [HX432C16FB4AK2/32]
 
 
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, KouMasGR είπε

HyperX 32GB Fury RGB DDR4 3200MHz Non-ECC CL16 (Kit of 2) [HX432C16FB4AK2/32]

Σύμφωνα με τον κατασκευαστή δεν υποστηρίζονται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Τέρης Α. είπε

Σύμφωνα με τον κατασκευαστή δεν υποστηρίζονται.

Ωπα τι εννοεις;

 

Και μπορει η ραμ να κανει τοσο μεγαλο θεμα που να μην POSTαρει κιολας;

Μόλις τώρα, KouMasGR είπε

Ωπα τι εννοεις;

 

Και μπορει η ραμ να κανει τοσο μεγαλο θεμα που να μην POSTαρει κιολας;

βασικα θα μου πεις.. αν δεν εχει ραμ ο υπολογιστής δεν μπορεί να δείξει εικόνα.

μπορείς να μου στείλεις αυτό πυο το είδες για να ενημερώσω το κατάστημα κιόλας; να γνωρίζουν και αυτοί γιατί για να γίνει αλλαγή πρέπει να ελέγξουν όλο το σύστημα λένε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, KouMasGR είπε

Ωπα τι εννοεις;

 

Και μπορει η ραμ να κανει τοσο μεγαλο θεμα που να μην POSTαρει κιολας;

βασικα θα μου πεις.. αν δεν εχει ραμ ο υπολογιστής δεν μπορεί να δείξει εικόνα.

μπορείς να μου στείλεις αυτό πυο το είδες για να ενημερώσω το κατάστημα κιόλας; να γνωρίζουν και αυτοί γιατί για να γίνει αλλαγή πρέπει να ελέγξουν όλο το σύστημα λένε.

βγάλε τις μνήμες , χρησιμοποίησε το 1 dimmaki και βάλτο σε άλλη θέση από αυτό που τις είχες

δοκίμασε και πες μας αν κάνει ποστ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, jgeorgiou είπε

βγάλε τις μνήμες , χρησιμοποίησε το 1 dimmaki και βάλτο σε άλλη θέση από αυτό που τις είχες

δοκίμασε και πες μας αν κάνει ποστ

ολα αυτα τα ειχα δοκιμασει. γι αυτο και κατεληξα στην μητρικη οτι υπαρχει προβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, KouMasGR είπε

ολα αυτα τα ειχα δοκιμασει. γι αυτο και κατεληξα στην μητρικη οτι υπαρχει προβλημα.

shit happens , ελπίζω να σε εξυπερετήσει γρήγορα το μαγαζί που την αγόρασες.

Μόλις τώρα, jgeorgiou είπε

shit happens , ελπίζω να σε εξυπερετήσει γρήγορα το μαγαζί που την αγόρασες.

ΥΓ

Δοκίμασε να ξηλώσεις τα πάντα (καλώδια) από την μητρική και να κάνεις ποστ με τα απολύτως απαραίτητα

1 λεπτό πριν, jgeorgiou είπε

shit happens , ελπίζω να σε εξυπερετήσει γρήγορα το μαγαζί που την αγόρασες.

ΥΓ

Δοκίμασε να ξηλώσεις τα πάντα (καλώδια) από την μητρική και να κάνεις ποστ με τα απολύτως απαραίτητα

Κάποτε ένα προβληματικό usb καλώδιο του case μου δημιουργούσε ανάλογο πρόβλημα στην μητρική

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, jgeorgiou είπε

shit happens , ελπίζω να σε εξυπερετήσει γρήγορα το μαγαζί που την αγόρασες.

ΥΓ

Δοκίμασε να ξηλώσεις τα πάντα (καλώδια) από την μητρική και να κάνεις ποστ με τα απολύτως απαραίτητα

Κάποτε ένα προβληματικό usb καλώδιο του case μου δημιουργούσε ανάλογο πρόβλημα στην μητρική

Χαχα φιλε μου δυστυχως ολα τα δοκιμασα. Κααι την μητρικη εβγαλα τελειως χωρις ψυκτρα μονο με καρτα γραφικων και ραμ και τα δοκιμασα χωρις κανενα περιττο καλωδιο παρα μονο την τροφοδοσια τους, και τις ραμ εβγαλα και ξανα εβαλα με ολους τους πιθανους τροπους. Και καλωδια αλλαξα μηπως φταιγανε αυτα. τιποτα. Δυστυχώς ή ισχυει το οτι η ραμ δεν ειναι συμβατη ή η μητρικη ειναι dead. Οσο για την ραμ που λεει το παιδι πιο πανω οτι δεν ειναι συμβατη αυτο να πω την αληθεια δεν ξερω να το ελεγξω γιατι δεν ξερω τι εννοει. εγω οταν την πηρα κοιταξα ταχυτητες να ειναι συμβατες το latency και τα GB.

Επεξ/σία από KouMasGR
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, KouMasGR είπε

Χαχα φιλε μου δυστυχως ολα τα δοκιμασα. Κααι την μητρικη εβγαλα τελειως χωρις ψυκτρα μονο με καρτα γραφικων και ραμ και τα δοκιμασα χωρις κανενα περιττο καλωδιο παρα μονο την τροφοδοσια τους, και τις ραμ εβγαλα και ξανα εβαλα με ολους τους πιθανους τροπους. Και καλωδια αλλαξα μηπως φταιγανε αυτα. τιποτα. Δυστυχώς ή ισχυει το οτι η ραμ δεν ειναι συμβατη ή η μητρικη ειναι dead. Οσο για την ραμ που λεει το παιδι πιο πανω οτι δεν ειναι συμβατη αυτο να πω την αληθεια δεν ξερω να το ελεγξω γιατι δεν ξερω τι εννοει. εγω οταν την πηρα κοιταξα ταχυτητες να ειναι συμβατες το latency και τα GB.

Δεν νομίζω να είναι ασυμβατότητα μνημης , μια "ασύμβατη" μνήμη απλά δεν θα πιάσει το μέγιστο των δυνατοτήτων της όταν μιλάμε για καινούριο hardware.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, overmind7 είπε

Εχεις αλλη ραμ να το τσεκαρεις?

οχι δεν εχω δυστυχως.

1 λεπτό πριν, jgeorgiou είπε

Δεν νομίζω να είναι ασυμβατότητα μνημης , μια "ασύμβατη" μνήμη απλά δεν θα πιάσει το μέγιστο των δυνατοτήτων της όταν μιλάμε για καινούριο hardware.

δεν ξερω πραγματικα απλα τωρα πρεπει να στειλω ολο το pc πισω και να το δουν. οτι ειναι ας το διορθωσουν. Αλλα αν ειναι απο ραμ λογω συμβατοτητας θα χτυπαω το κεφαλι μου στον τοιχο γιατι σην αρχη ειχα επιλεξει corsair vengeance και για καποιο λογο το αλλαξα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

AMD official said for any 500-series AM4 motherboard to boot a new “Zen 3” Ryzen 5000 chip, it’ll have to have a UEFI/BIOS featuring an AMD AGESA BIOS numbered 1.0.8.0 or higher

Μηπως πρεπει να βαλεισ καποιο ποιο παλιο επεξεργαστη για να ξεκινησει και να κανεισ update

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, agiannesg59 είπε

AMD official said for any 500-series AM4 motherboard to boot a new “Zen 3” Ryzen 5000 chip, it’ll have to have a UEFI/BIOS featuring an AMD AGESA BIOS numbered 1.0.8.0 or higher

Μηπως πρεπει να βαλεισ καποιο ποιο παλιο επεξεργαστη για να ξεκινησει και να κανεισ update

Οχι, κανονικα επρεπε ξεκινησει και απλα να εμπαινα bios να κανω την αναβαθμιση. Ειναι κουλο να πρεπει να κανω κατι τετοιο γιατι μιλαμε για καινουργιο υπολογιστη. 

Ετσι ειχα κανει και το παλιο μου υπολογιστη που ειναι με Intel. Ηθελε αναβαθμιση το bios και απλα μπηκα και το εκανα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν ειναι κουλο συνεβαινε και με αλλους Ryzen παλιοτερα. Και εκανε ακριβώς το ιδιο συμπτωμα.

Επεξ/σία από agiannesg59
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, agiannesg59 είπε

Δεν ειναι κουλο συνσβενε και με αλλουw Ryzen. Και εκανε ακριβώς το ιδιο συμπτωμα

Εγω δεν το εχω συναντησει ποτε αυτο το πραγμα. Αν πραγματικα φταιει αυτο τοτε δεν μπορω να κανω κατι γιατι δεν εχω αλλον AMD.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...