Προς το περιεχόμενο

Modem router σε bridge mode, αλλά το routing λειτουργει


anavgous

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εκεί που κοιτούσα τις ρυθμίσεις στο tplink 8951n modem router μου, είδα ότι είναι σε bridge mode παρολο που λειτουργεί κανονικά όπως θα περίμενε κανένας από τη συσκευή σε pppoe, σε κανονική κατάσταση routing. Το dchp είναι ενεργοποιημενο, αν και δεν ξέρω πόση σχέση έχει με το πρόβλημα μου. Τι ακριβώς συμβαίνει και δε λειτουργεί το bridge mode? Είναι θέμα firmware, θέμα πλακέτας; Προς τα που να κοιτάξω; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το modem router που εχω ειναι το w8961n της tp-link (https://www.tp-link.com/gr/home-networking/dsl-modem-router/td-w8961n/) και η απορια μου ειναι για ποιο λογο λειτουργει κανονικα ως router ενω ειναι σε bridge mode και θα επρεπε να λειτουργει μονο ως modem.

image.png.d4bffcd7d841a1c1b4ca28bccd127aaa.png 

αντι να ειναι σε pppoe λειτουργια και να λειτουργει κανονικα σαν modem router πακετο, ειναι σε bridge. κανονικα στο bridge δε θα επρεπε να μη λειτουργει το κομματι του routing και να χρειαζομαι ξεχωριστο router?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 29/11/2020 at 10:58, anavgous said:

Το modem router που εχω ειναι το w8961n της tp-link (https://www.tp-link.com/gr/home-networking/dsl-modem-router/td-w8961n/) και η απορια μου ειναι για ποιο λογο λειτουργει κανονικα ως router ενω ειναι σε bridge mode και θα επρεπε να λειτουργει μονο ως modem.

image.png.d4bffcd7d841a1c1b4ca28bccd127aaa.png 

αντι να ειναι σε pppoe λειτουργια και να λειτουργει κανονικα σαν modem router πακετο, ειναι σε bridge. κανονικα στο bridge δε θα επρεπε να μη λειτουργει το κομματι του routing και να χρειαζομαι ξεχωριστο router?

κανονικα ναι θα πρεπε να μην εχεις ιντερνετ και να θες ξεχωριστο router.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...