Προς το περιεχόμενο

Γιατι η ACS κολλάει μονο χαρτάκια;


aris1986

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το ίδιο μου κάνει και η elta courier. Ήμουν σπίτι δεν άκουσα ποτέ το θυροτηλέφωνο και βρίσκω χαρτί και μήνυμα στο κινητό ότι πέρασαν και δεν με βρήκαν. Πήρα τηλ στο κατάστημα και μου είπε να περάσω μετά τις 5 το απόγευμα που θα έχει παραδώσει ο courier (αντικείμενο που το χρειαζόμουν το πρωί εν τω μεταξύ), έγινε χαμός προφανώς γιατί δεν είδαν τον αποστολέα και μόλις τον ενημέρωσα τι έγινε πήρε κατευθείαν στα κεντρικά, με πήρε υπεύθυνος να μου ζητήσει συγνώμη για την ταλαιπωρία και τελικά ήρθε σπίτι με το παλικάρι που δούλευε delivery στην καφετέρια που έχει δίπλα από το κατάστημα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 195
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

23 ώρες πριν, spectaculator είπε

Έχει κάνει κανείς καταγγελία στον συνήγορο του καταναλωτή, ή τα λέμε έτσι εδώ για να βγει ο καημός μας;

Ναι, εκανα εγω στο 1o Lockdown στην ΕΕΤΤ 

(https://apps.eett.gr/complaints/Complaint.seam?ctype=postal

το στορυ: 


Μου αφησαν χαρτακι απο acs ενω ειμασταν 2 ατομα 24/7 στο σπιτι. 
Το ειδα μετα απο τις καμερες για επιβεβαιωση. 
Σε επικοινωνια μου με το καταστημα μου ειπαν οτι στην καραντινα δεν ερχονται δευτερη φορα. 
Ζητησα ονομα της κοπελας που μιλουσα κ ονομα υπευθυνου του υποκαταστηματος. 
Επικοινωνησα με κεντρικα acs οπου ουτε εκει εβγαλα ακρη. 
Εκανα εγγραφη κ επωνυμη καταγγελια λοιπον στην ΕΕΤΤ δηλωνοντας ολο το ιστορικο. 
 

Παραλληλα, ακυρωσα αλλες 3 παραγγελιες που περιμενα κ εμαθα οτι ερχονται με ACS, ζητωντας να δηλωθει οτι εδω προβλημα με την πρακτικη της εταιρειας και δεν θελω συνεργασια μαζι τους. 

Με καλεσε μια ευγενικη κυρια μερικες μερες μετα απο την ACS 

Προφανως ηταν αυτη που εσκαγε στα χερια της η καταγγελια χωρις ισως να φταιει η ιδια. 
Καταλαβα οτι αυτη ειναι πρακτικη απο καποια υποκαταστηματα της acs (το χαρτακι δλδ χωρισνα εχουν καν μαζι τους το δεμα) που εχει να κανει με οικονομικους λογους. 
Μου ζητησε να προχωρησει σε παραδωσεις εστω των αλλων 3 παραγγελιων που ειχα ακυρωσει. 
Αρνηθηκα ευγενικα γιατι ετσι θα ακυρωνα την καταγγελια μου. 
 

Καπου μεσα στο καλοκαιρι μου ηρθε στο μαιλ μου η κοινοποιηση της καταγγελιας της ΕΕΤΤ προς την ACS

Τωρα αν εγινε κατι μετα απο αυτό ή ποια ηταν η "τιμωρια" της Acs δεν εχω ιδεα. 
Απο οσο φαινεται για να συνεχιζετει η πρακτικη αυτη δεν θα ηταν κ τιποτα σημαντικο

  • Like 7
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από ότι έχω καταλάβει έχει να κάνει με το κάθε υποκατάστημα. Πχ εδώ στην Πάτρα στην περιοχή της Αγυΐας, ACS & Ελτά Κούριερ, η εξυπηρέτηση είναι υποφερτή. Αντίθετα η Γενική Ταχυδρομική είναι σαν μην υπάρχει. Αυτό που με εκνευρίζει είναι ότι δεν κάνουν μια προσπάθεια από τα κεντρικά να καλυτερεύσουν τις υπηρεσίες. Στην τελική να κόψουν το franchise.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, randomcat είπε

Η κατάσταση είναι αντιμετωπίσιμη με έναν τρόπο - τουλάχιστον για δέματα Εσωτερικού. Αντικαταβολή.

Mπα.

Η λυση σου εχει περιπου +100% εξτρα κοστος στον τελικο καταναλωτη.

Αν δωσεις το οκ στις κουριερ να σου ανεβασουν τις τιμες κατα 100%, προφανως ενα μερος των αυξησεων θα παει σε προσωπικο ικανο να βγαλει τη δουλεια και θα σε εξυπηρετουν ουτως ή αλλως χωρις να χρειαζεται αντικαταβολη.

Αυτο που συζηταμε ομως ειναι η ανικανοτητα τους να εξυπηρετησουν με το υπαρχον μοντελο/χρεωσεις κλπ κι οχι να αλλαξουμε το μοντελο παραγγελιων σε κατι με +100% κοστος στον καταναλωτη.

38 λεπτά πριν, randomcat είπε

Η κατάσταση είναι αντιμετωπίσιμη με έναν τρόπο - τουλάχιστον για δέματα Εσωτερικού. Αντικαταβολή.

Mπα.

Η λυση σου εχει περιπου +100% εξτρα κοστος στον τελικο καταναλωτη.

Αν δωσεις το οκ στις κουριερ να σου ανεβασουν τις τιμες κατα 100%, προφανως ενα μερος των αυξησεων θα παει σε προσωπικο ικανο να βγαλει τη δουλεια και θα σε εξυπηρετουν ουτως ή αλλως χωρις να χρειαζεται αντικαταβολη.

Αυτο που συζηταμε ομως ειναι η ανικανοτητα τους να εξυπηρετησουν με το υπαρχον μοντελο/χρεωσεις κλπ κι οχι να αλλαξουμε το μοντελο παραγγελιων σε κατι με +100% κοστος στον καταναλωτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θεωρω απολυτος απαραιτητη την αναγκη ΕΙΔΟΠΟΙΗΣΗΣ του πελατη οτι σημερα κυριε πελατη θα περασουμε απο την ταδε ωρα μεχρι την ταδε ωρα (σε ενα 4ωρο) κατανοω οτι παει απο το ενα σημειο στο αλλο και δεν μπορει να δωσει ραντεβου με ακριβεια στον καθενα.
Αυτη η ACS ειναι πραγματικα περιπτωση εταιριας.
Οντως ηρθαν και χτυπησαν το κουδουνι, δεν μας ειχαν ενημερωσει και ηταν σπιτι το παιδι 10 ετων το οποιο με πηρε τηλεφωνο, φυσικα του ειπα οτι δεν ανοιγει σε κανεναν. Μας αφησε χαρτακι και τωρα θα πρεπει να παω να το παραλαβω απο το γραφειο, να παω αναμεσα σε αλλους πολλους που τους εκαναν το ιδιο πραγμα.
Δηλαδη κλεισαμε το Public απο το οποιο αγορασα κατι βιβλια για να υπαρξει συνωστισμος και μεταφερθηκε ο συνωστισμος στα υποκαταστηματα των κατα φαντασιαν μεταφορικων.

Μου φαινεται λογικο οτι σε ενα λεπτο θα πρεππει να εχεις απαντησει, εχει βαρυ προγραμμα ο διανομεας και δεν μπορει να καθεται 5 και 10 λεπτα περιμενωντας τον καθενα. ΑΛΛΑ ΕΝΗΜΕΡΩΣΤΕ ΠΡΩΤΑ 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 hours ago, apos2008 said:

ψεμματα θα σου πω ?

Στο προηγουμενο νημα παντως, μας ελεγες οτι η φαση με τα χαρτακια που κολλανε αντι να μας φερουν τα δεματα, επισης δε γινεται. Εκτιθεσαι και συνεχιζεις.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, infini είπε

Υπάρχει δυνατότητα παραλαβής από κατάστημα της courier ή είναι κλειστά λόγω Lockdown;

Φυσικά γίνεται, αφού αυτό είναι το ζουμί για το νταβαντούρι. Οι ίδιοι σου λένε έλα πάρτο αντί να το φέρουμε εμείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, fysikos είπε

Δεν είναι υποχρεωτικό να έχουν δελτίο παραπόνων;

Αυτο ειναι ενδιαφερον, θα ταλαιπωρηθω που θα ταλαιπωρηθω ας κανω ενα γραπτο παραπονο.
Και για την ACS και για το Public

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισης πριν 1,5-2 χρονια ειχα παραγγειλει το REDdead redemption απο ενα μαγαζι.

Τριτη το παραγγελνω, 3 εργασιμες παει παρασκευη. Εντωμεταξυ ειχα φτιαξει τα ρεπο στην δυλεια μου να εχω το 3μερο να λιωσω στο παιχνιδι.

Σκηνικο με χαρτακι οπως τα ξερετε και τελικα εμεινα με την κονσολα στο χερι και να βριζω παιζοντας τα ιδια και τα ιδια, γιατι ηρθε η Δευτέρα και πηγα και το παρελαβα απο κει μετα την δουλεια. Τοτε νομιζα βεβαια οτι οντως περασε και δεν με βρηκε και οτι εφταιγα εγω, ποσο αθωος ημουν!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παραγγέλνω κάτι πράγματα, και επειδή στο σπίτι μου κάνουν συνέχεια την μπινιά με τα χαρτάκια, στέλνω το δέμα σε μαγαζί ενός φίλου που βρίσκεται εκεί όλη την ημέρα. Μου έρχεται μήνυμα στο κινητό απο την Speedex ότι περάσανε απο το μαγαζί, δεν με βρήκανε και να τους πάρω τηλέφωνο. Πάιρνω τον φίλο, μου λέει ούτε ήρθε κανένας να χτυπήσει, ούτε χαρτάκι αφήσανε. Ψάχνω στο Google το τηλέφωνο που μου δώσανε στο μήνυμα, και μου βγάζει Speedex βοτανικού ενώ είμαι στο Γέρακα. Τους έπαιρνα τηλέφωνο για 3 μέρες δεν απαντήσανε ποτέ. Τους έστειλα 5 email δεν απαντήσανε ποτέ. Τελικά μου ήρθε email απο το μαγαζί που είχα παραγγείλει και με ρωτούσε γιατί δεν παρέλαβα την παραγγελία! Ποτέ ξανά speedex.

  • Like 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κεφαλονιά είναι όλοι πραγματικά άψογοι (ACS, Speedex, Elta). Ακόμα και αν δεν σε βρουν έρχονται μετά από λίγο αν τους πάρεις τηλέφωνο, χωρίς extra χρέωση.

Το χειρότερο που μπορεί να συμβεί αν έχουν πάρα πολύ δουλειά είναι να μην στο φέρουν την ίδια μέρα που θα φτάσει στο μαγαζί τους (λόγω πλοίου φτάνουν αργά τα δέματα).

Επεξ/σία από elpenor
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ACS στο Μεσολόγγι πάντως μου έρχονται σπίτι χωρίς ειδοποίηση. Λίγο first world problem, αλλά καμιά φορά με ξυπνάνε.

Speedex παίρνει τηλέφωνο και αν τους πεις το φέρνουν. Απλά πάντα πάω εγώ, πιο γρήγορο.

Γενική το ίδιο.

ΕΛΤΑ Courier είναι λόγος να μην παραγγείλω από μαγαζί που συνεργάζεται. Κατευθείαν μήνυμα ότι δεν με βρήκανε (ψέμα εννοείται). Αν το δεις μέσω tracking ότι έχει έρθει και πας μόνος σου, παίζει ο τύπος να μην έχει ιδέα που είναι το δέμα σου και ψάχνει μέσα στο χάος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, mendr_j είπε

Ίδια κακή εμπειρία και από εμένα. Να σας την περιγράψω... Παραγγελία από ένα eshop και παράδοση στο σπίτι από ACS. Μου έρχεται sms για αδυναμία παράδοσης και να το παραλάβω από καταστήμα. Τηλ στο στο κατάστημα δεν απαντάγε κάνεις επί 2 ημέρες (πολλά τηλ και διαφορετικές ώρες). Την 3η ημέρα πήρα τηλ στο τηλ κέντρο της ACS. Ζητάω στο αυτόματο IVR αλλαγή διεύθυνσης σε δέμα (για να αλλάξω την διεύθυνση από το κατάστημα που ήταν το δεμα, να έρθει στο σπίτι μου) και προφανώς δεν πήρα απάντηση όπως και αν το είπα (τι τα έχουν τα αυτόματα IVR, όταν δεν σε καταλαβαίνουν :) ). Επομένως ζήτησα "εκπρόσωπο".. Το IVR με ενημέρωσε για 6 λεπτά μέσω χρόνο αναμονής και περίμενα 26 λεπτά μέχρι να απάντησε κάποιος (τι σου λένε μέσω χρόνο αναμονής όταν δεν ισχύει!! Παρένθεση άσχετο: Στο eshop.gr το IVR σε ενημερώνει με πραγματικό χρόνο αναμονής). Η κοπέλα στο τηλ μου λέει ότι δεν σας βρήκαν (το προσπερνάω γιατί το κουδούνι στην κεντρική πορτα της πολικατοικιας είναι σύγχρονο και κρατάει timestamp, φώτο και στέλνει Alert σε εφαρμογή στο κινητό για κάθε "πάτημα του" - οπότε δεν χτύπησε κάνεις το κουδούνι μου!! ) και της λέω να μου το ξαναφέρουν οποτε αυτοί μπορούν! Η απάντηση που πήρα ήταν ότι δεν ξανά φέρνουν δέματα και ότι θα έπρεπε να το πάρω εγώ από το υποκατάστημα. Αφού μιλήσαμε κάποια ώρα την "έπεισα" να το ξανά φέρουν! Περιμενα 2-3 ακόμα ημέρες και τίποτα (μου ήρθε sms ότι αν δεν παραλάβω το δέμα σε 2 ακόμα ημέρες θα το επιστρέψουν πίσω) ! Ξανά παίρνω τηλ στο κεντρικά (πάλι στο τοπικό κατάστημα δεν σήκωνε κάνεις το τηλ) για να ρωτήσω σε τι status είναι η παράδοση (πάλι τα ίδια με την "πρόβλεψη" αναμονής - 8 λεπτά "πρόβλεψη" και 30 λεπτά να απάντηση κάποιος στο τηλ). Μου απάντησε η κοπέλα ότι "σας το είχαν φέρει το δέμα τότε (την 1η φορά) και ότι θα πρέπει εσείς να το παραλάβετε από το κατάστημα." Της εξηγώ ότι είχα μιλήσει τηλ και μου είπαν στο τηλ κέντρο της ACS... μπλα.. μπλα.. Και μου απαντάει ότι δεν βλέπει τέτοια καταχώρηση στο σύστημα (και λέω από μέσα μου, μα καλά με δουλεύουν.. Νεύρα..) και ότι δεν το παραδίδουν ξανά και θα πρέπει να το παραλαβω από το τοπικο κατάστημα... Εν τέλει το πήγα στο κατάστημα και το παρέλαβα.. 

H acs εχει αλλαξει την τακτικη της λογω Covid το εχει βαλει στη κεντρικη σελιδα. Μονο 1 προσπαθεια παραδοσης μετα  το δεμα μενει στο καταστημα 5 μερες αλλιως επιστρεφει. Με αυτο το χαμο σιγα μη κατσουν να παιξουν. που σημαινει οτι και να μην εκαναν πρακτικα προσπαθεια παραδοσης . Εικονικα στο συστημα την εκαναν . οποτε θες δε θες αναγκαστικα θα πας να το παρεις ο ιδιος.

46 λεπτά πριν, Kostasspil είπε

Στο προηγουμενο νημα παντως, μας ελεγες οτι η φαση με τα χαρτακια που κολλανε αντι να μας φερουν τα δεματα, επισης δε γινεται. Εκτιθεσαι και συνεχιζεις.

Εδω που ειμαι τουλαχιστον εγω σε επαρχιακη πολη δε το εχω δει να γινεται . Αλλοι που ειπαν που λογικα ειναι απο αθηνα καλαματα η  ξερω γω που λενε οτι το ειδαν να γινεται. Μαλλον δε θα λενε και ψεμματα !! για να το λενε 10 ξεχωριστα ατομα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...