Προς το περιεχόμενο

Η Apple μεταφέρει μερικώς την παραγωγή iPad και MacBook εκτός Κίνας


Crash24

Προτεινόμενες αναρτήσεις

23 λεπτά πριν, allure_boy είπε

οτι πεις ... ο καθενας εχει την γνωμη του θα πρεπει να την σεβεσε πολυ απλο . οσο για το αν ξερω περι αγορας ειναι δικο μου θεμα . εγω  μιλησα για μενα προσωπικα και εχω προιοντα  απλ. νομιζω ναι σταματαει εδω η κουβεντα μας 

Καποια στιγμή θα πρέπει να σταματήσετε να κρύβεστε πίσω από το επιχείρημα του σεβασμού και να αντιμετωπίσετε ως ενήλικες την κριτική στο του να λέτε άκριτα ότι θέλετε...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 42
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 ώρες πριν, AtiX είπε
AtiX·

Δημοσ. πριν από 2 ώρες

Θα σε παρακαλούσα πάρα πολύ να μου δικαιολογήσεις το γιατί κάτι που συναρμολογείται στο Βιετνάμ θα πρέπει σώνει και καλά φθηνό?

Να σου θυμίσω ότι...

iPhone-12-Pro-Components.jpg.f704f1a63d550156594662d2fdacd057.jpg

Το chart αυτό μας δείχνει πού έχουν έδρα οι providers ή που κατασκευάζονται τα υποσυστήματα; 
Εάν είναι το πρώτο, δεν λέει και πολλά πράγματα. Ίσα ίσα, εάν κατασκευάζονται και αυτά στην Κίνα, η μεταφορά της συναρμολόγησης εκτός Κίνας θα αυξήσει το κόστος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Vaggos02 είπε

Το chart αυτό μας δείχνει πού έχουν έδρα οι providers ή που κατασκευάζονται τα υποσυστήματα; 
Εάν είναι το πρώτο, δεν λέει και πολλά πράγματα. Ίσα ίσα, εάν κατασκευάζονται και αυτά στην Κίνα, η μεταφορά της συναρμολόγησης εκτός Κίνας θα αυξήσει το κόστος.

Κοίτα από τα λίγα που ξέρω, οι εταιρίες που έχουν έδρα Ιαπωνία, Νότιο Κορέα και Ταϊβάν έχουν δικά τους τοπικά εργοστάσια, Αμερική επίσης αρκετές... αν ξέραμε πχ τα parts και που αντιστοιχούν το κάθε ένα θα είχαμε πιο πλήρη εικόνα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, AtiX είπε

Κοίτα από τα λίγα που ξέρω, οι εταιρίες που έχουν έδρα Ιαπωνία, Νότιο Κορέα και Ταϊβάν έχουν δικά τους τοπικά εργοστάσια, Αμερική επίσης αρκετές... αν ξέραμε πχ τα parts και που αντιστοιχούν το κάθε ένα θα είχαμε πιο πλήρη εικόνα...

Συνεπώς, δεν ξέρουμε καν τι σημαίνει το γράφημα, πλην του που φορολογούνται(?) οι πάροχοι υποσυστημάτων της Apple. 

Για να μην παρεξηγηθώ, χρήσιμο μέχρι ενός σημείου για να καταλάβουμε πως θα μπορούσαν να επηρεάσουν την παραγωγή τυχόν αλλαγές στις σχέσεις μεταξύ κρατών του γραφήματος και των ΗΠΑ, αλλά μέχρι εκεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, Vaggos02 είπε

Συνεπώς, δεν ξέρουμε καν τι σημαίνει το γράφημα, πλην του που φορολογούνται(?) οι πάροχοι υποσυστημάτων της Apple. 

Για να μην παρεξηγηθώ, χρήσιμο μέχρι ενός σημείου για να καταλάβουμε πως θα μπορούσαν να επηρεάσουν την παραγωγή τυχόν αλλαγές στις σχέσεις μεταξύ κρατών του γραφήματος και των ΗΠΑ, αλλά μέχρι εκεί.

Από το γράφημα άνετα και με ασφάλεια μπορείς να βγάλεις το συμπέρασμα ότι πάνω από το 50% και κάτω από το 94% κατασκευάζεται εκτός Κίνας...

αν βάλεις και μέσα στην συνάρτηση ότι όλα τα εξαρτήματα είναι σχεδιασμένα από την ίδια την apple και δεν είναι τύπου φασόν, θα μπορούσαμε να πούμε με βεβαιότητα ότι το οτιδήποτε δημιουργεί η Apple είναι ένα αμερικανικό προϊόν που απλά το συναρμολογεί σήμερα στην Κίνα, αύριο στο Βιετνάμ μεθαύριο αν θέλει στην Ελλάδα...

Αν το συναρμολογούσε στην Ελλάδα θα έλεγες ότι πχ τα iPhone είναι ελληνικά προϊόντα? Στην Τουρκία φτιάχνονται, και δεν συναρμολογούνται απλά, κάποια μοντέλα αυτοκίνητων των Ford, Honda και Hyundai... Τα θεωρείς τουρκικά?

Επεξ/σία από AtiX
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, AtiX είπε

Από το γράφημα άνετα και με ασφάλεια μπορείς να βγάλεις το συμπέρασμα ότι πάνω από το 50% και κάτω από το 94% κατασκευάζεται εκτός Κίνας...

αν βάλεις και μέσα στην συνάρτηση ότι όλα τα εξαρτήματα είναι σχεδιασμένα από την ίδια την apple και δεν είναι τύπου φασόν, θα μπορούσαμε να πούμε με βεβαιότητα ότι το οτιδήποτε δημιουργεί η Apple είναι ένα αμερικανικό προϊόν που απλά το συναρμολογεί σήμερα στην Κίνα, αύριο στο Βιετνάμ μεθαύριο αν θέλει στην Ελλάδα...

Αν το συναρμολογούσε στην Ελλάδα θα έλεγες ότι πχ τα iPhone είναι ελληνικά προϊόντα? Στην Τουρκία φτιάχνονται, και δεν συναρμολογούνται απλά, κάποια αυτοκίνητα των Ford & Honda... Τα θεωρείς τουρκικά?

Αρχικά, να ξεκαθαρίσουμε πως είτε αμερικανικό, είτε κινέζικο είτε ελληνικό, ένα προϊόν είτε είναι καλό / ποιοτικό είτε δεν είναι. Δεδομένου ότι δεν έχω πιάσει στα χέρια μου το συγκεκριμένο (iphone 12) για να αποκτήσω προσωπική άποψη, δέχομαι ό,τι διαβάζω από την πλειοψηφία των χρηστών του και δέχομαι ότι είναι εξαιρετικό. 

Από κει και πέρα, η πρώτη μου ερώτηση στόχευε ακριβώς στο να δούμε με πόση ασφάλεια μπορούμε να βγάλουμε το συμπέρασμα που αναφέρεις. Αν δεχτούμε οτι "οι εταιρίες που έχουν έδρα Ιαπωνία, Νότιο Κορέα και Ταϊβάν έχουν δικά τους τοπικά εργοστάσια", ισχύει αυτό που λες.
 

Το πρόβλημα που εγώ εντοπίζω (που πιθανόν να πατάει σε λάθος βάση εάν ισχύει ότι "οι εταιρίες που έχουν έδρα Ιαπωνία, Νότιο Κορέα και Ταϊβάν έχουν δικά τους τοπικά εργοστάσια") είναι το γεγονός ότι, εάν χρειαστεί να μεταφερθεί η μονάδα συναρμολόγησης εκτός Κίνας αλλά οι προμηθευτές των υποσυστημάτων συνεχίσουν να τα παράγουν στην Κίνα, αυτό θα έχει αντίκτυπο στην τιμή του τελικού προϊόντος. 

Επεξ/σία από Vaggos02
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, Vaggos02 είπε

Αρχικά, να ξεκαθαρίσουμε πως είτε αμερικανικό, είτε κινέζικο είτε ελληνικό, ένα προϊόν είτε είναι καλό / ποιοτικό είτε δεν είναι. Δεδομένου ότι δεν έχω πιάσει στα χέρια μου το συγκεκριμένο (iphone 12) για να αποκτήσω προσωπική άποψη, δέχομαι ό,τι διαβάζω από την πλειοψηφία των χρηστών του και δέχομαι ότι είναι εξαιρετικό. 

Από κει και πέρα, η πρώτη μου ερώτηση στόχευε ακριβώς στο να δούμε με πόση ασφάλεια μπορούμε να βγάλουμε το συμπέρασμα που αναφέρεις. Αν δεχτούμε οτι "οι εταιρίες που έχουν έδρα Ιαπωνία, Νότιο Κορέα και Ταϊβάν έχουν δικά τους τοπικά εργοστάσια", ισχύει αυτό που λες.
 

Το πρόβλημα που εγώ εντοπίζω (που πιθανόν να πατάει σε λάθος βάση εάν ισχύει ότι "οι εταιρίες που έχουν έδρα Ιαπωνία, Νότιο Κορέα και Ταϊβάν έχουν δικά τους τοπικά εργοστάσια") είναι το γεγονός ότι, εάν χρειαστεί να μεταφερθεί η μονάδα συναρμολόγησης εκτός Κίνας αλλά οι προμηθευτές των υποσυστημάτων συνεχίσουν να τα παράγουν στην Κίνα, αυτό θα έχει αντίκτυπο στην τιμή του τελικού προϊόντος. 

Όλα έχουν να κάνουν με τι συμφωνίες θα κάνει η apple και η κάθε apple με τους προμηθευτές της...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) το τελικό κόστος λιανικής σε τέτοια προιόντα το ορίζει το τμήμα μαρκετινγκ και δεν έχει καμία σχέση με το κόστος παραγωγής. Αν ανεβάζοντας την τιμή βρίσκει πολλούς πελάτες και βγάζει περισσότερα κέρδη θα το κάνει αλλιώς θα μειώσει την τιμή.

2) Μπαγκλαντες &  Βιετνάμ την τελευταία 5ετία έχουν υποδεχθεί ΠΟΛΛΕΣ ΧΙΛΙΑΔΕΣ εργοστάσια από Κίνα (διαφόρων συμφερόντων - συνήθως όχι κινέζικων). Σε αυτές τις χώρες υπάρχουν βιομηχανικές ζώνες αχανείς , που έχουν έκταση όσο ένα μεγάλο ελληνικό νησί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 29/11/2020 στις 3:08 ΜΜ, Choulio είπε

Επειδη έχω όρεξη να ρίξω λαδακι στη φωτιά σου έχω και χειρότερο!! Δεν δίνει 2 χρόνια εγγύηση αλλά 1!! Είναι ο μόνος κατασκευαστής που δίνει 1 έτος. Αίσχος λέμε. Σκανδαλο 

 2 χρονια εγγυηση εχουν τα προιοντα της   λαπτοπ κηνιτα ολα ειναι δυο χρονια εγγυηση εχω ρωτησει 3 φορες την απλ . και καποτε πριν κανενα  χρονο ελεγε πριν ανοιξει  η συνομιλια με την εξυπηρετιση  πελατων  στην  αθηα οταν ειχα παρει τηλ  ειχε ηχογραφημενο μηνυμα που ελεγε βαση ευρωπαικης ενωσης τα προιοντα της απλ  εχουν 2 χρονια εγγυηση  και κατι αλλες χαζομαρες που ελεγε   ισχυει 500 % στην  ελλαδα δινει δυο χρονια  πχ στην αγγλια εχει 6 χρονια εγγυηση η απλ ειναι αναλογα τι χωρα . ψαξε να το διαβασεις    :)  στο ελλαντα δινει 2 χρονια μονο :) το γραφει και στην σελιδα της απλ . Αν ενα  κηνιτο παθει κατι μετα απο ενα χρονο δικαουσε να ζητησεις απο την απλ τον δευτερο χρονο για  επισκευη και ειναι υποχρεωμενη να το δεχθει βαση ευρωπαικης ενωσης γιατι αλλιως της κανεις μηνυση και αυτο δεν  την συμφερει  

 

Επεξ/σία από allure_boy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 minutes ago, allure_boy said:

 2 χρονια εγγυηση εχουν τα προιοντα της   λαπτοπ κηνιτα ολα ειναι δυο χρονια εγγυηση εχω ρωτησει 3 φορες την απλ . και καποτε πριν κανενα  χρονο ελεγε πριν ανοιξει  η συνομιλια με την εξυπηρετιση  πελατων  στην  αθηα οταν ειχα παρει τηλ  ειχε ηχογραφημενο μηνυμα που ελεγε βαση ευρωπαικης ενωσης τα προιοντα της απλ  εχουν 2 χρονια εγγυηση  και κατι αλλες χαζομαρες που ελεγε   ισχυει 500 % στην  ελλαδα δινει δυο χρονια  πχ στην αγγλια εχει 6 χρονια εγγυηση η απλ ειναι αναλογα τι χωρα . ψαξε να το διαβασεις    :)  στο ελλαντα δινει 2 χρονια μονο :) το γραφει και στην σελιδα της απλ . Αν ενα  κηνιτο παθει κατι μετα απο ενα χρονο δικαουσε να ζητησεις απο την απλ τον δευτερο χρονο για  επισκευη και ειναι υποχρεωμενη να το δεχθει βαση ευρωπαικης ενωσης γιατι αλλιως της κανεις μηνυση και αυτο δεν  την συμφερει  

 

Η Apple δίνει έναν χρόνο εγγύηση σε όλον τον κόσμο. Στην Ελλάδα, βάσει οδηγίας της ΕΕ, ο πωλητής (όχι η Apple, εκτός αν έχεις ψωνίσει από Apple Store, που στην Ελλάδα δεν υπάρχει)  έχει υποχρέωση να σου παρέχει εγγύηση τον 2ο χρόνο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...