Προς το περιεχόμενο

[NVME SSD] ADATA XPG GAMMIX S11 PRO 1TB, 118€ @ eshop [TEΛΟΣ]


imvrios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, silenoz66 είπε

Μόλις τσέκαρα και εγώ απο HD sentinel, για τον S11 pro 512gb ,αγορά e-shop πριν 2 μήνες.
Και εμένα φοράει SM2262EN.
Παραθέτω και ένα τεστ στο crystal disk mark που έκανα μόλις (είναι 44% γεμάτος) , δέν έχω ιδέα αν τα results είναι καλά! 

image.png.996fd61e30ebf7ded9026ece8f631dbe.png

Άψογα νούμερα. Από καιρό προτείνω μόνο τον s11 pro λόγο αλλαγής controller στον 8200 pro στις τελευταίες παρτίδες. Για θερμοκρασίες μια χαρά είναι η ψυκτρα του όμορφη και κρατάει κρύο τον nvme σίγουρα πολύ καλύτερα νούμερα από 970 evo που συγκρίνουμε. Για τον controller δεν πρέπει να τον έχουν αλλάξει στον s11 pro παρά μόνο στο πιο mainstream μοντέλο 8200 pro. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 290
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

13 λεπτά πριν, Arkin είπε

Άψογα νούμερα. Από καιρό προτείνω μόνο τον s11 pro λόγο αλλαγής controller στον 8200 pro στις τελευταίες παρτίδες. Για θερμοκρασίες μια χαρά είναι η ψυκτρα του όμορφη και κρατάει κρύο τον nvme σίγουρα πολύ καλύτερα νούμερα από 970 evo που συγκρίνουμε. Για τον controller δεν πρέπει να τον έχουν αλλάξει στον s11 pro παρά μόνο στο πιο mainstream μοντέλο 8200 pro. 

Σε παλιότερες αναρτήσεις σου δε θυμάμαι να έγραφες για controller, κάτι αναμασουσες για ανταγωνιστικό firmware. (που στον παράγοντα gaming και στην απλή χρήση δεν είχε καμμία διαφορά κάνοντας τον 8200 όντας φτηνοτερος τότε, καλύτερη επιλογή. Αλλά ακόμα και στο review τους το έγραφαν οι ίδιοι ότι ήταν πάνω σε light tasks απ'τον s11) Όσοι λοιπόν πήραν τον 8200 pro σε καλή τιμή έχοντας τον παλιό conttoller καλά έκαναν κι όσοι πήραν για τη χρήση που περιέγραψα πάνω με τον νεότερο, μόνο στα benchmarks θα το δουν γιατί σε real δε θα καταλάβουν το παραμικρό. Αυτά για να μην τρελαινομαστε.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, radiohead είπε

Σε παλιότερες αναρτήσεις σου δε θυμάμαι να έγραφες για controller, κάτι αναμασουσες για ανταγωνιστικό firmware. (που στον παράγοντα gaming και στην απλή χρήση δεν είχε καμμία διαφορά κάνοντας τον 8200 όντας φτηνοτερος τότε, καλύτερη επιλογή. Αλλά ακόμα και στο review τους το έγραφαν οι ίδιοι ότι ήταν πάνω σε light tasks απ'τον s11) Όσοι λοιπόν πήραν τον 8200 pro σε καλή τιμή έχοντας τον παλιό conttoller καλά έκαναν κι όσοι πήραν για τη χρήση που περιέγραψα πάνω με τον νεότερο, μόνο στα benchmarks θα το δουν γιατί σε real δε θα καταλάβουν το παραμικρό. Αυτά για να μην τρελαινομαστε.

 

Ο controller έχει αλλαχτεί τους τελευταίους 2 3 μήνες. Παλιότερα δεν υπήρχε θέμα και η διαφορά είναι στο firmware ο s11 pro είναι πιο gaming oriented nvme ο 8200 pro πιο mainstream. Για την ώρα δεν φαίνεται να έχουν φέρει Ελλάδα τον 8200 με τον νέο controller αλλά θέλει προσοχή. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, elpenor είπε

Ακούω για τα πράγματα που έχετε όλοι παραλάβει και νοιώθω πολύ άτυχος. Έχω κάνει 4 παραγγελίες το BF, δύο από αμερικάνικό amazon, ένα από γερμανικό και ένα S11 1tb από το eshop στις 24 του μηνός. Καμία παραγγελία μου δεν έχει αποσταλεί ακόμα .....

Εμένα μου σπάσανε το καινούργιο PC σε 8 parts. Καληνύχτα!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, elpenor είπε

Ακούω για τα πράγματα που έχετε όλοι παραλάβει και νοιώθω πολύ άτυχος. Έχω κάνει 4 παραγγελίες το BF, δύο από αμερικάνικό amazon, ένα από γερμανικό και ένα S11 1tb από το eshop στις 24 του μηνός. Καμία παραγγελία μου δεν έχει αποσταλεί ακόμα .....

Παραγγελία κι εγώ τον 1τβ από eshop.gr την Τετάρτη το βράδυ (μέσα από link στο θέμα των 970 Evo), στα +80 λεπτά σε σχέση με το τωρινό θέμα.

Έγραφε 2-3 ημέρες για διαθεσιμότητα, περιμένω από αύριο-μεθαύριο να έρθει, πριν αρχίσω γκρίνια.

Θα ενημερώσω για το τι θα παραλάβω.

Άλλες παραγγελίες, ακόμα και για μελάνια πλέον, απελπισιά.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, ma3stros είπε

Για λογαριασμου φιλου π θέλω να παραγγείλω των 500αρη... θεωρητικα φορανε τον ιδιο controller με αυτον του θεματος?

Ο καλος controller ειναι ο SM2262EN. Τον φορανε και ο 8200 pro και ο s11 pro. Στον 8200pro εδω και λιγους μηνες τον εχουν αλλαξει με τον SM2262G. Αναλυτικο review για τον νεο controller δεν υπαρχει αυτη τη στιγμη. Ειναι κατωτερος του SM2262EN ομως ειδικα σε Q1D1 που ο πρωτος ειναι ο κορυφαιος μεχρι σημερα περα απο optane. Για τον S11 Pro δεν εχει ακουστει τιποτα για αλλαγη του controller οποτε και καλυτερα να πας σε αυτον στον 500αρι παιζει και αυτος σε καλη εκπτωση απο eshop στα 68 ευρω.

Μόλις τώρα, Πέτρος είπε

Παραγγελία κι εγώ τον 1τβ από eshop.gr την Τετάρτη το βράδυ (μέσα από link στο θέμα των 970 Evo), στα +80 λεπτά σε σχέση με το τωρινό θέμα.

Έγραφε 2-3 ημέρες για διαθεσιμότητα, περιμένω από αύριο-μεθαύριο να έρθει, πριν αρχίσω γκρίνια.

Θα ενημερώσω για το τι θα παραλάβω.

Άλλες παραγγελίες, ακόμα και για μελάνια πλέον, απελπισιά.

Η κατασταση λογω covid ειναι αφορητη στην αγορα ηλεκτρονικων. Δεν κυκλοφορει τιποτα η οικονομια εχει πεσει στον πατο και γενικα το 2021 δεν προβλεπεται να αλλαξει κατι προς το καλυτερο αν δεν ανοιξουν οι αγορες να κινηθει το χρημα. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Και ο δικος μου απο οτι βλεπω (με hdsentinel) με το SM2262EN, ειναι. Αγορασμενος βεβαια πριν ενα χρονο. Οταν ειχε παιξει στα 66.90.

CrystalDiskMark_20201129140921.png

Επεξ/σία από VasKag
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λογικό να τον έχει καθώς η αλλαγή ξεκίνησε Σεπτέμβριο/Οκτώβριο οπότε αν έγινε αγορά μέσα Οκτωβρίου είναι προηγούμενη παρτίδα πριν την αλλαγή. Επίσης δεν γνωρίζουμε αυτό που γράφει ( παραλαβή στις 30 Νοεμβρίου ) το eshop είναι γενικώς νέες παρτίδες με ότι αυτό συνεπάγεται ή απλά μια ενημέρωση λόγω της κατάστασης των ημερών.

Επεξ/σία από 7nisiotis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παράγγειλα μόλις από eshop τον S11 500GB. Ευχαριστώ για την αναφορά της σχετικής προσφοράς (fanboy των samsung ssd χρόνια δεν είχα μάτια για άλλο, αλλά είπα πρώτη φορά να το ρισκάρω). Όσο για τον controller που λέτε, όταν με το καλό έρθει θα ενημερώσω. *fingers crossed* για EN

EDIT: EN ή ENG, ναι το ίδιο κάνει ;)

Επεξ/σία από Spectrus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...