Προς το περιεχόμενο

[NVME SSD] ADATA XPG GAMMIX S11 PRO 1TB, 118€ @ eshop [TEΛΟΣ]


imvrios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 290
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

5 λεπτά πριν, Spectrus είπε

Παράγγειλα μόλις από eshop τον S11 500GB. Ευχαριστώ για την αναφορά της σχετικής προσφοράς (fanboy των samsung ssd χρόνια δεν είχα μάτια για άλλο, αλλά είπα πρώτη φορά να το ρισκάρω). Όσο για τον controller που λέτε, όταν με το καλό έρθει θα ενημερώσω. *fingers crossed* για EN

Έριξα παραγγελία και γω τον 1ΤΒ. Πολύ ντόρος για το τίποτα. Αφού σε καθημερινή χρήση δεν βλέπεις καμία διαφορά. Αυτή η αρρώστια με τα benchmarks θα μας φάει.

Από αξιοπιστία δεν ξέρω τι κάνει και με αγχωνει γιατί δεν απαντάει κάνεις πάνω σε αυτό το κομμάτι 😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, VasKag είπε

Για ποση διαφορα μιλαμε? Δλδ αν ο "καλος" ειναι γυρω στα 70mb σε 4k-Q1T1, ο αλλος ποσο ειναι?

Δύσκολο να ξέρεις ακριβώς, σίγουρα 10MB/s κάτω αλλά τα benchmark σε SSD είναι τόσο δύσκολα. Άλλο fresh drive άλλο conditioned (ενεργοποιημένοι οι wear-level algorithms μετά από κάποια χρήση), άλλο άδειο άλλο γεμάτο, άλλες μετρήσεις ανάλογα το chipset της μητρικής, ακόμα και η θέση παίζει ρόλο (αν είναι από τα PCI του CPU ή της μητρικής).

Επεξ/σία από elpenor
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα που η μητρική έχει πάνω ψήκτρα για nvme (X470 Gaming Pro Carbon), ο 970 Evo Plus θα είναι εντάξει; Δεν θέλω να δώσω λεφτά στην Adata μετά από τέτοια καγκουριά που έκανε με τον 8200 και σίγουρα δεν θέλω να ρισκάρω να πάρω έναν ssd που σε περίπτωση βλάβης, μπορεί να μου γυρίσει με διαφορετικό controller. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, red7genius είπε

Αυτόν του θέματος ή τον 970 evo pro;;

970 Pro πολύ καλός δίσκος, πολύ ακριβός, τα πλεονεκτήματα του δεν αφορούν home use.

970 Evo, καλός δίσκος αλλά χωρίς heatsink δεν έχω δει κάποιον να μην τρώει throttle σε benchmark. Ακόμα και με heatsink είναι πιο αργός από S11 Pro 1tb.

970 Evo Plus, ελαφρά βελτιωμένος 970 Evo, λίγο ποιο αργός από τον S11 Pro σε home use, αν βάλεις όμως και χρήση επαγγελματική/server/enterprise είναι  ένα καλύτερος και ακριβότερος δίσκος (consistency, latency).

2 λεπτά πριν, Dinos_12345 είπε

Εμένα που η μητρική έχει πάνω ψήκτρα για nvme (X470 Gaming Pro Carbon), ο 970 Evo Plus θα είναι εντάξει; Δεν θέλω να δώσω λεφτά στην Adata μετά από τέτοια καγκουριά που έκανε με τον 8200 και σίγουρα δεν θέλω να ρισκάρω να πάρω έναν ssd που σε περίπτωση βλάβης, μπορεί να μου γυρίσει με διαφορετικό controller. 

Μια χαρά είναι ο Evo Plus, όμως άλλο 160 ευρώ και άλλο 119.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, vaggospro είπε

Ο δικός μου 500ρης απο eshop πέρισυ τέτοιο καιρό, η υγεία του σε ένα χρόνο έπεσε στο 97% δεν ξέρω αν επηρεάζει κάπως αυτό.

image.png.85e31d8786986cab97e16bd8d8ae116b.png

Εμένα έπεσε στο 99% σε ένα μήνα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, elpenor είπε

970 Pro πολύ καλός δίσκος, πολύ ακριβός, τα πλεονεκτήματα του δεν αφορούν home use.

970 Evo, καλός δίσκος αλλά χωρίς heatsink δεν έχω δει κάποιον να μην τρώει throttle σε benchmark. Ακόμα και με heatsink είναι πιο αργός από S11 Pro 1tb.

970 Evo Plus, ελαφρά βελτιωμένος 970 Evo, λίγο ποιο αργός από τον S11 Pro σε home use, αν βάλεις όμως και χρήση επαγγελματική/server/enterprise είναι  ένα καλύτερος και ακριβότερος δίσκος (consistency, latency).

Μια χαρά είναι ο Evo Plus, όμως άλλο 160 ευρώ και άλλο 119.

Εντάξει, άλλο 160 ευρώ και άλλο 120 όμως ο υπολογιστής μου χρησιμοποιείται για δουλειά και συνεπώς, θέλω αξιοπιστία πρώτα και ας είναι λίγο μεγαλύτερο το κόστος. Δεν έχω κάτι με την Adata όμως δεν μου αρέσει όταν βλέπω τέτοιες κινήσεις από εταιρίες, χάνουν την εμπιστοσύνη μου και δυσκολεύομαι να πιστέψω ότι σε μια στραβή, θα είναι εντάξει από εξυπηρέτηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι πτωσεις υγειας που βλεπετε στο HDD Sentinel εχει να κανει καθαρα με ποσα γραμμενα TB εχετε. Δεν εχει καμια σχεση με την υγεια των HDD που βλεπαμε τοσα χρονια. Μην ανησυχειτε.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Dinos_12345 είπε

Εντάξει, άλλο 160 ευρώ και άλλο 120 όμως ο υπολογιστής μου χρησιμοποιείται για δουλειά και συνεπώς, θέλω αξιοπιστία πρώτα και ας είναι λίγο μεγαλύτερο το κόστος. Δεν έχω κάτι με την Adata όμως δεν μου αρέσει όταν βλέπω τέτοιες κινήσεις από εταιρίες, χάνουν την εμπιστοσύνη μου και δυσκολεύομαι να πιστέψω ότι σε μια στραβή, θα είναι εντάξει από εξυπηρέτηση.

Καταρχάς σε καταλαβαίνω και εγώ έτσι σκέφτομαι. Το θέμα εδώ είναι ότι ακόμα και για δουλειά όλοι οι δίσκοι είναι αρκετά γρήγοροι και ότι η αντοχή τους δεν έχει αποδειχθεί διαφορετική.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρόλα τα αποθαρρυντικά σχόλια, παράγγειλα τον πρώτο μου 512ρι nvme. Δε νομίζω να υπάρχει κάτι καλύτερο σε αυτή την τιμή και αυτή την περίοδο. Και μάλλον οι τιμές θα πάρουν την ανηφόρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερωτηση: βλεπώ ειναι με ψυκτρα επανω. Εχω την maximus vIII formula.
Πως θα μπει ρε παιδια ο m2  αφου εχει ολη η μητρικη plate επναω της? Αφαιρειται η ψυκτρα του Μ2? η χανω εγγυηση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...