Προς το περιεχόμενο

[NVME SSD] ADATA XPG GAMMIX S11 PRO 1TB, 118€ @ eshop [TEΛΟΣ]


imvrios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, NOODLE είπε

Ερωτηση: βλεπώ ειναι με ψυκτρα επανω. Εχω την maximus vIII formula.
Πως θα μπει ρε παιδια ο m2  αφου εχει ολη η μητρικη plate επναω της? Αφαιρειται η ψυκτρα του Μ2? η χανω εγγυηση

Στον S11 Pro αφαιρειτε κανονικα η ψυκτρα και μπορεις να τον κουμπωσεις κατω απο την ψυκτρα της μητρικης που εχει για M2. Ο 8200 pro δεν εχει ψυκτρα πανω του οταν τον παρεις αλλα δινουν μαζι ενα μεταλικο κομματι σε μαυρο ωστε να το βαλεις. Και με τους 2 δεν θα εχεις προβλημα απλα στον S11 pro θα πρεπει να αφαιρεσεις το μεταλλικο κομματι αλλιως δεν μπαινει. Επισης οχι δεν χανεις εγγυηση 1-2 βιδες ειναι να αφαιρεθει η ψυκτρα της μητρικης για M2 και αν σου αρεσει αφηνεις κανονικα τον ssd με τη δικη του ψυκτρα οπως ειναι.

Επεξ/σία από Arkin
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 290
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 minutes ago, NOODLE said:

Ερωτηση: βλεπώ ειναι με ψυκτρα επανω. Εχω την maximus vIII formula.
Πως θα μπει ρε παιδια ο m2 αφου εχει ολη η μητρικη plate επναω της? Αφαιρειται η ψυκτρα του Μ2? η χανω εγγυηση

Spoiler

Πιστευεις οτι με το heatsink δεν θα χωραει να μπει ξανα το cover/shield της μητρικης;
To εξτρα παχος που δινει το heatsink του M.2 ειναι περιπου 3,7-4mm.
Ισως να ελεξγεις ποσο χωρο εχει κενο πριν τον αγορασεις...

 

Επεξ/σία από Σαϊνόμπι
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@NOODLE Αν αφαιρεθεί η ψυκτρα του s11 Pro, ναι, χάνεται η εγγύηση. Αν θέλει κάποιος μπορεί να τον αφαιρέσει αλλά αντε να πέσουν περίπου 5-10C οι θερμοκρασίες ανάλογα το πάχος και το υλικό φυσικά της m2 ψυκτρας της μητρικής ή κάποιας άλλης aftermarket. Διαβάζω σχετικά δροσερός είναι οπότε δεν υπάρχει πρόβλημα να μείνει με την ψυχτρα του.

Στην αντίπερα όχθη, εκεί όχι σαφώς και δεν χάνεται η εγγύηση αν ξεβιδωσεις το Μ2/mobo cover. Αφαίρεσε το και κούμπωσε τον μοναχό του εκεί και τέλος. asus_rog_maximus_formula_1.jpg

 

 

 

 

Επεξ/σία από 7nisiotis
autocorrect errors
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οποιος παραλαβει απο τη τωρινη φουρνια του eshop ας γραψει τι γινεται με τον controller.

Εκανα μια παραγγελια με παραλαβη αλλα θα περιμενω για να δω αν θα τον παρω η οχι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, elpenor είπε

Δύσκολο να ξέρεις ακριβώς, σίγουρα 10MB/s κάτω αλλά τα benchmark σε SSD είναι τόσο δύσκολα. Άλλο fresh drive άλλο conditioned (ενεργοποιημένοι οι wear-level algorithms μετά από κάποια χρήση), άλλο άδειο άλλο γεμάτο, άλλες μετρήσεις ανάλογα το chipset της μητρικής, ακόμα και η θέση παίζει ρόλο (αν είναι από τα PCI του CPU ή της μητρικής).

Το καταλαβαινω. Οχι οτι εχει καποιο ιδιαιτερο ενδιαφερον αλλα τι μπορει να "φταιει" που δε βλεπω στο benchmark πανω απο 3000 στο seq read q8t1?

Επεξ/σία από VasKag
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 λεπτά πριν, 7nisiotis είπε

@NOODLE Αν αφαιρεθεί η ψυκτρα του s11 Pro, ναι, χάνεται η εγγύηση. Αν θέλει κάποιος μπορεί να τον αφαιρέσει αλλά αντε να πέσουν περίπου 5-10C οι θερμοκρασίες ανάλογα το πάχος και το υλικό φυσικά της m2 ψυκτρας της μητρικής ή κάποιας άλλης aftermarket. Διαβάζω σχετικά δροσερός είναι οπότε δεν υπάρχει πρόβλημα να μείνει με την ψυχτρα του.

Στην αντίπερα όχθη, εκεί όχι σαφώς και δεν χάνεται η εγγύηση αν ξεβιδωσεις το Μ2/mobo cover. Αφαίρεσε το και κούμπωσε τον μοναχό του εκεί και τέλος. asus_rog_maximus_formula_1.jpg

 

 

 

 

Έχω βάλει ήδη φίλε μου τον 950 ξέρω ότι δεν χάνεται η εγγύηση της μητρικής (αν και έληξε)

Το θέμα μου είναι με τον ssd και με καλυψες και σε αυτό!

Χωράει άραγε ο  adata με την ψυκτρα μαζί κάτω από mobo cover; Δεν τον έχω δει ποτέ από κοντά τον adata

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, NOODLE είπε

Χωράει άραγε ο  adata με την ψυκτρα μαζί κάτω από mobo cover

Όχι. Αλλά και να χωρούσε λέμε τώρα θα πνιγόταν εκεί μέσα σαν σάντουιτς

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, 7nisiotis είπε

Όχι. Αλλά και να χωρούσε λέμε τώρα θα πνιγόταν εκεί μέσα σαν σάντουιτς

Άρα πάω για Samsung ... Αφού αλλιώς χάνψ εγγύηση πφφ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, VasKag είπε

Το καταλαβαινω. Οχι οτι εχει καποιο ιδιαιτερο ενδιαφερον αλλα τι μπορει να "φταιει" που δε βλεπεω στο benchmark πανω απο 3000 στο seq read q8t1?

Καλά η διαφορά του 2960 που βγάζεις με το 3050 που βγάζουν άλλοι είναι ελάχιστη. Μπορεί να οφείλεται σε ένα κάρο πράγματα.

Εμένα ο 500GB 970 Evo (screenshot από κάτω) είχε στα benchmarks 10% με 30% καλύτερες επιδόσεις από 7-8 άτομα του forum με τον ίδιο δίσκο και από όλα τα site που τον έχουν κάνει review, βγάλε άκρη.

crystal-default-970.jpg.f05e852603139528ffaeede59b6e2665.jpg

EDIT: Δεν μπορώ να κάνω upload photo, τι νέα bugs είναι αυτά. Δοκίμασα και PNG και JPG και Webm. Τελικά μπορώ να κάνω upload image μόνο από Edge, σαν να προσπαθεί το site να χρησιμοποιήσει το canvas του browser και να το μπερδεύει το resistFingerprint του Firefox.

Επεξ/σία από elpenor
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, elpenor είπε

Καλά η διαφορά του 2960 που βγάζεις με το 3050 που βγάζουν άλλοι είναι ελάχιστη. Μπορεί να οφείλεται σε ένα κάρο πράγματα.

Εμένα ο 500GB 970 Evo (screenshot από κάτω) μου είχε στα benchmarks 10% με 30% καλύτερες επιδόσεις από 7-8 άτομα του forum με τον ίδιο δίσκο και από όλα τα site που τον έχουν κάνει review, βγάλε άκρη.

crystal-default-970.jpg.f05e852603139528ffaeede59b6e2665.jpg

EDIT: Δεν μπορώ να κάνω upload photo, τι νέα bugs είναι αυτά. Δοκίμασα και PNG και JPG και Webm. Τελικά μπορώ να κάνω upload image μόνο από Edge, σαν να προσπαθεί το site να χρησιμοποιήσει το canvas του browser και να το μπερδεύει το resistFingerprint του Firefox.

Και μένα είναι αρκετά λιγότερο σε σχεδόν όλα

16066664402151816013762.jpg

16066666221481007316884.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, κατέχω την μητρική Z490 prime .καλύτερος ο s11 ή ο 8200 , χρήση πολύ ελαφριά; Με την συναρμολόγηση , θα έχω κάποιο θέμα; Υπάρχει κάποια οδηγία/βίντεο με το πώς να βάλω τον σκληρό δίσκο της προσφοράς;

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, AStamelos είπε

Καλησπέρα, κατέχω την μητρική Z490 prime .καλύτερος ο s11 ή ο 8200 , χρήση πολύ ελαφριά; Με την συναρμολόγηση , θα έχω κάποιο θέμα; Υπάρχει κάποια οδηγία/βίντεο με το πώς να βάλω τον σκληρό δίσκο της προσφοράς;

Ευχαριστώ

Πάρε τον S11 Pro να είσαι σίγουρος.

Οδηγίες: https://www.wikihow.com/Install-an-M.2-SSD-on-a-Desktop

Πρόσεχε μην χάσεις το βιδάκι, δεν θα είσαι ο πρώτος.

Επεξ/σία από elpenor
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω τον ADATA XPG GAMMIX S11 PRO 512GB περίπου 1 χρόνο και η υγεία του είναι στο 97% με γραμμένα 8TB εάν δεν κάνω λάθος. 

Από θερμοκρασίες 37C σε δωμάτιο με 21C [ idle ].

Μπορώ να πω ότι είμαι ικανοποιημένος και χωρίς κανένα πρόβλημα εκτός του ότι η υγεία του έχει πάει στο 97%.

Σκέφτομαι να πάρω τον tb διότι μου έμειναν σχεδόν 100gb σε αυτόν που έχω ελεύθερα και συνεχώς ο χώρος μειώνεται αλλά θα ήθελα να κρατήσω τα πάντα, κάτι σαν image ώστε να μην χρειαστεί να ξαναπεράσω windows και όλα τα προγράμματα, καθώς φυσικά να ξαναδημιουργώ από την αρχή τους λογαριασμούς των χρηστών μιας και δεν είμαι ο μόνος που χρησιμοποιεί τον υπολογιστή. Γνωρίζει κανείς πως θα μπορέσω να το καταφέρω;

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, elpenor είπε

Εμένα ο 500GB 970 Evo (screenshot από κάτω) είχε στα benchmarks 10% με 30% καλύτερες επιδόσεις από 7-8 άτομα του forum με τον ίδιο δίσκο και από όλα τα site που τον έχουν κάνει review, βγάλε άκρη.

crystal-default-970.jpg.f05e852603139528ffaeede59b6e2665.jpg

EDIT: Δεν μπορώ να κάνω upload photo, τι νέα bugs είναι αυτά. Δοκίμασα και PNG και JPG και Webm. Τελικά μπορώ να κάνω upload image μόνο από Edge, σαν να προσπαθεί το site να χρησιμοποιήσει το canvas του browser και να το μπερδεύει το resistFingerprint του Firefox.

Δεν είναι αυτές οι πραγματικές επιδόσεις του 970 EVO.

Έχεις ενεργοποιήσει το caching από το Samsung Magician. Φαίνεται από το 387GB χωρητικότητα όπου θα έπρεπε να λέει ~470GB. Έχασες 80GB για καλύτερες επιδόσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, kkatzos είπε

Δεν είναι αυτές οι πραγματικές επιδόσεις του 970 EVO.

Έχεις ενεργοποιήσει το caching από το Samsung Magician. Φαίνεται από το 387GB χωρητικότητα όπου θα έπρεπε να λέει ~470GB. Έχασες 80GB για καλύτερες επιδόσεις.

Έχω δεύτερο partition με Ubuntu. Δεν έχω το Samsung Magician.

partitions.png.a1afbe8ee63149d3517c06c11b353e96.png

Επεξ/σία από elpenor
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...