Προς το περιεχόμενο

[NVME SSD] ADATA XPG GAMMIX S11 PRO 1TB, 118€ @ eshop [TEΛΟΣ]


imvrios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

34 λεπτά πριν, terrabytegr είπε

Έχω τον ADATA XPG GAMMIX S11 PRO 512GB περίπου 1 χρόνο και η υγεία του είναι στο 97% με γραμμένα 8TB εάν δεν κάνω λάθος. 

Από θερμοκρασίες 37C σε δωμάτιο με 21C [ idle ].

Μπορώ να πω ότι είμαι ικανοποιημένος και χωρίς κανένα πρόβλημα εκτός του ότι η υγεία του έχει πάει στο 97%.

Σκέφτομαι να πάρω τον tb διότι μου έμειναν σχεδόν 100gb σε αυτόν που έχω ελεύθερα και συνεχώς ο χώρος μειώνεται αλλά θα ήθελα να κρατήσω τα πάντα, κάτι σαν image ώστε να μην χρειαστεί να ξαναπεράσω windows και όλα τα προγράμματα, καθώς φυσικά να ξαναδημιουργώ από την αρχή τους λογαριασμούς των χρηστών μιας και δεν είμαι ο μόνος που χρησιμοποιεί τον υπολογιστή. Γνωρίζει κανείς πως θα μπορέσω να το καταφέρω;

Για δες το AcronisTrueImage

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 290
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

40 λεπτά πριν, terrabytegr είπε

Έχω τον ADATA XPG GAMMIX S11 PRO 512GB περίπου 1 χρόνο και η υγεία του είναι στο 97% με γραμμένα 8TB εάν δεν κάνω λάθος. 

Από θερμοκρασίες 37C σε δωμάτιο με 21C [ idle ].

Μπορώ να πω ότι είμαι ικανοποιημένος και χωρίς κανένα πρόβλημα εκτός του ότι η υγεία του έχει πάει στο 97%.

Σκέφτομαι να πάρω τον tb διότι μου έμειναν σχεδόν 100gb σε αυτόν που έχω ελεύθερα και συνεχώς ο χώρος μειώνεται αλλά θα ήθελα να κρατήσω τα πάντα, κάτι σαν image ώστε να μην χρειαστεί να ξαναπεράσω windows και όλα τα προγράμματα, καθώς φυσικά να ξαναδημιουργώ από την αρχή τους λογαριασμούς των χρηστών μιας και δεν είμαι ο μόνος που χρησιμοποιεί τον υπολογιστή. Γνωρίζει κανείς πως θα μπορέσω να το καταφέρω;

Εγώ χρησιμοποίησα επιτυχώς τη δωρεάν έκδοση του Macrium Reflect με το οποίο έφτιαξα και το πρόβλημα που μου παρουσιάστηκε στο boot από το νέο "δίσκο".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, MiLToS_666 είπε

Εγώ χρησιμοποίησα επιτυχώς τη δωρεάν έκδοση του Macrium Reflect με το οποίο έφτιαξα και το πρόβλημα που μου παρουσιάστηκε στο boot από το νέο "δίσκο".

Δηλαδή με καλύπτει η δωρεάν έκδοση για να κάνω πλήρη αντιγραφή του nvme στον καινούργιο; 

Προφανώς όλα τα αρχεία θα πρέπει να τα μεταφέρω σε εξωτερικό σκληρό δίσκο και έπειτα ξανά μεταφορά από τον σκληρό στον καινούργιο nvme ε;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, terrabytegr είπε

Δηλαδή με καλύπτει η δωρεάν έκδοση για να κάνω πλήρη αντιγραφή του nvme στον καινούργιο; 

Προφανώς όλα τα αρχεία θα πρέπει να τα μεταφέρω σε εξωτερικό σκληρό δίσκο και έπειτα ξανά μεταφορά από τον σκληρό στον καινούργιο nvme ε;

 

Αν ο νέος nvme είναι μεγαλύτερης χωρητικότητας από τον δίσκο σου όχι. Αν είναι αρχεία που μεταφέρονται όμως ναι, μπορείς για να γλιτώσεις και χώρο και χρόνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, terrabytegr είπε

Δηλαδή με καλύπτει η δωρεάν έκδοση για να κάνω πλήρη αντιγραφή του nvme στον καινούργιο; 

Προφανώς όλα τα αρχεία θα πρέπει να τα μεταφέρω σε εξωτερικό σκληρό δίσκο και έπειτα ξανά μεταφορά από τον σκληρό στον καινούργιο nvme ε;

 

Δεν κάνεις "αντιγραφή". Image πρέπει να πάρεις. Και ναι αν δεν έχει 2 slot NVME το ΜΒ σου πρέπει να το κάνεις έτσι όπως λες.

Επειδή χρησιμοποιώ το Macrium καθημερινά σου δίνω σύντομες οσηγίες: θα στήσεις στο PC σου το Macrium και θα πάρεις image σε external τον Boot SSD σου. Μετά θα φτιάξεις ένα boot USB stick (το κάνεις μέσα από το Macrium). Θα κλείσεις το PC θα αλλάξεις τους NVME και θα κάνεις boot από το USB. Θα έχεις κουμπωμένο και τον external με το Image. Θα κάνεις restore και όλα ΟΚ. Σπάνια το έχω δει να αποτυχάνει. Αν κολλήσεςι pm με (να μην ζαλίζουμε και το forum).

Αν έχεις δύο NVME slots κουμπώνεις και τους δύο και κάνεις κατευθείαν "Clone"

SRY για το offtopic

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

παιδιά επειδή των παρήγγειλα και εγω από eshop των s11 pro 512gb 69€ τώρα έχω ένα 970 evo 250gb αξίζει λέτε η αναβάθμιση η να των ακυρώσω και να πάω σε 970 evo plus 500gb? δουλεύω πολύ μοντάζ stream games και γενικά βαριές χρίσης ανοίγω πολλά παράθυρα μαζί και γενικά το στύβω το μηχάνημα. επίσης για των s11 θα βάλω 19€ εννοώ για των 970 evo plus 40€ τι λέτε εσείς?

 

Επεξ/σία από subarus-14
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, subarus-14 είπε

παιδιά επειδή των παρήγγειλα και εγω από eshop των s11 pro 512gb 69€ τώρα έχω ένα 970 evo 250gb αξίζει λέτε η αναβάθμιση η να των ακυρώσω και να πάω σε 970 evo plus 500gb? δουλεύω πολύ μοντάζ stream games και γενικά βαριές χρίσης ανοίγω πολλά παράθυρα μαζί και γενικά το στύβω το μηχάνημα. επίσης για των s11 θα βάλω 19€ εννοώ για των 970 evo plus 40€ τι λέτε εσείς?

 

Να πας για 1TB.

Επεξ/σία από Aurumnus
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί 1tb? Δεν μου χρειάζεται τόσο πολύ και ποια μαρκα? εχω ήδη 4tb αποθήκευση σε μηχανικούς στο pc + έναν 860 qvo 1tb για προγράμματα μονο και games. Πάμε στα 5tb + ο 970 250gb...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, subarus-14 είπε

Γιατί 1tb? Δεν μου χρειάζεται τόσο πολύ και ποια μαρκα? εχω ήδη 4tb αποθήκευση σε μηχανικούς στο pc + έναν 860 qvo 1tb για προγράμματα μονο και games. Πάμε στα 5tb + ο 970 250gb...

Τώρα έχεις:
4TB HDD για αποθήκευση + 860 QVO 1TB για προγράμματα μονο και games + 970 EVO 250GB ;

Στον 970 EVO 250GB τι έχεις μέσα; Τα Windows 10;
Και για ποιον σκοπό τον χρησιμοποιείς; 

Επεξ/σία από Aurumnus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, aekoriginal21 είπε

Προχώρησαν οι παραγγελίες σας; Υποτίθεται σήμερα θα παραλάμβαναν και τα ίδια εμένα.

και εμενα το ιδια μου λεει αναμονη παραλαβεις..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...