Προς το περιεχόμενο

Insomnia v2021 - Αναφορά bugs


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 hours ago, ph03n1x said:

προσωπικά στο ios δεν χρησιμοποιώ safari αλλά firefox.

για την αποφυγή διαφημίσεων και trackers χρησιμοποιώ το dnscloak.

όλη η κίνηση του διαδικτύου πηγαίνει μέσω αυτού και διαφημίσεις κλπ τέλος

σου προτείνω να το δοκιμάσεις.

όσο για την απόδοση είδα μεγάλη διαφορά σε sites (τα οποία έχουν αρκετές διαφημίσεις και trackers) τώρα φορτώνουν πιο γρήγορα. και με το insomnia δοκιμασμένο.

 

Ελπίζω να σε βοήθησα

Ευχαριστώ. Πήγα να το δοκιμάσω αλλά το μήνυμα που βγάζει ότι το traffic μπορεί να φιλτράρεται ή να παρακολουθείται δεν μ' άρεσε και όταν του είπα "Don't allow", ξαναέβγαζε την ερώτηση χωρίς να με αφήνει να βγω απ' την εφαρμογή εκτός αν του επέτρεπα την πρόσβαση (υποθέτω, δεν το έκανα), πράγμα που δεν μ' άρεσε καθόλου (συν ότι στο μήνυμα εμφανίζεται το όνομα του app στα Κινέζικα). Δεν το έβαλα, ευχαριστώ πάντως.

Το πρόβλημα της καθυστέρησης έχει κάπως βελτιωθεί αλλά όχι σε όλες τις περιοχές του site. Προφανώς είναι "πρόβλημα" του Insomnia, οπότε δεν έχω σκοπό να κάνω και πολλά για να το λύσω. Απλώς θα μπαίνω λιγότερο και μόνο για τα πιο ενδιαφέροντα θέματα. 

Καλά Χριστούγεννα σε όλους. 

Επεξ/σία από CheOnWeb
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 645
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Χρόνια πολλά σε όλους

Απλά μπήκα να αναφέρω 2 πράγματα και διάβασα ότι τα έχουν αναφέρει ήδη

1) Το site σέρνεται πλέον απο κινητό , όποτε κάνεις ειδικά back που κάνει refresh αργεί ακόμη και να καταλάβει το back (android firefox με adblock , ios safari)

2) Όταν πατάς στο μικρό αστεράκι που σε πάει σε μη αναγνωσμένα ή σε ειδοποίηση για κάποιο σχόλιο σε πηγαίνει όπου να ναι και όχι στο τελευταίο σχόλιο που έπρεπε να σου δείχνει (windows firefox)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και χρόνια πολλά σε όλους με υγεία!! Βλέπετε τις αγγελίες που έχουν κλειδώσει? ή μόνο εγώ δεν μπορώ να τις δω? Υπάρχει κάποια ρύθμιση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Members
20 ώρες πριν, longus είπε

Καλησπέρα και χρόνια πολλά σε όλους με υγεία!! Βλέπετε τις αγγελίες που έχουν κλειδώσει? ή μόνο εγώ δεν μπορώ να τις δω? Υπάρχει κάποια ρύθμιση?

Οι αγγελίες που έχουν κλειδωθεί (ολοκληρωθεί) δεν εμφανίζονται πλέον στις λίστες κάθε κατηγορίας. Εμφανίζονται κανονικά στο μενού "Οι αγγελίες μου" και απενεργοποιούνται μετά από 90 ημέρες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα και χρόνια πολλά..

Στο site χρησιμοποιείται ευρέως σ ο συνδυασμός "Ανοιχτό πράσινο" σε buttons/labels, με "λευκό χρώμα" κειμένου. Αυτος ο συνδυασμός έχει προβλήματα accessibility. 

Αντι λευκού χρώματος, ας προτιμηθεί έντονο μαύρο, έτσι το περιεχόμενο θα φαίνεται.

Παραθέτω το σχετικό screenshot για το bug.

 

 

 

CleanShot 2020-12-31 at 17.10.04@2x.png

Επεξ/σία από Dr.MikeD
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Dr.MikeD είπε

Καλησπέρα και χρόνια πολλά..

Στο site χρησιμοποιείται ευρέως σ ο συνδυασμός "Ανοιχτό πράσινο" σε buttons/labels, με "λευκό χρώμα" κειμένου. Αυτος ο συνδυασμός έχει προβλήματα accessibility. 

Αντι λευκού χρώματος, ας προτιμηθεί έντονο μαύρο, έτσι το περιεχόμενο θα φαίνεται.

Παραθέτω το σχετικό screenshot για το bug.

 

 

 

CleanShot 2020-12-31 at 17.10.04@2x.png

Σχετικά με αυτό, έχω ένα θεματάκι με τον αριθμό των ειδοποιήσεων που εμφανίζεται λευκός σε πράσινο φόντο. Θα ήταν καλύτερα είτε με μεγαλύτερο μέγεθος αριθμού, είτε με άλλο συνδυασμό χρωμάτων. Όπως είναι τώρα διακρίνεται δύσκολα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλή χρονιά σε όλους.

Στην αρχική σελίδα (insomnia.gr) το Main Menu (όλο το περιεχόμενο των τριών γραμμών τέλος πάντων) δεν εμφανίζεται (σε κινητό) όταν το πατάω. Μετά από λίγο ψάξιμο, είδα ότι το Menu εμφανίζεται εκτός της οθόνης (κάνω slide στα δεξιά και υπάρχει εκεί εκτός οθόνης).

Screenshot_20210101-132601.jpg

Επεξ/σία από Realakias
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρατήρησα ότι όταν πατάω το αστεράκι για να με πάει στο πρώτο μη ανανγωσμένο post, αν το νήμα έχει κι άλλη (επόμενη) αδιάβαστη σελίδα αλλά εγώ πατήσω back χωρίς να τη διαβάσω, με βγάζει στην κεντρική (π.χ. Μπλα Μπλα) και δείχνει το νήμα σαν διαβασμένο ενώ στην ουσία δεν είναι. Και δεν υπάρχει πλέον αστεράκι.

Λοιπόν απ' ότι βλέπω το κάνει και στα νήματα στα οποία δε συμμετέχεις (άρα δεν υπάρχει αστεράκι), αλλά μάλλον το κάνει μόνο αν πατήσεις back ενώ είσαι στην προτελευταία σελίδα και δεν έχεις διαβάσει την τελευταία).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, στην αναζήτηση αγγελιών με κείμενο, δεν υπάρχει πλέον η επιλογή για "λέξη" + "λέξη". Δηλαδή αν πατήσω Xiaomi θεσσαλονίκη μου βγάζει αγγελίες που περιέχουν ή τον έναν ή τον άλλον όρο, χωρίς να έχω την επιλογή να δω μόνο αγγελίες που περιέχουν και τους δύο όρους. Μήπως κάτι μου ξεφεύγει ή το βγάλατε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...