Προς το περιεχόμενο

Insomnia v2021 - Αναφορά bugs


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 645
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλημερα και απο μενα, 

Σε μενα δεν λειτουργει το κουμπι αναζητησης στις αγγελίες. Οτι και να γραψω μου αναφερει οτι δεν βρεθηκαν αγγελιες. Επισης στο μηνυμα το στριμωχνει στα δεξια. Ισως θα επρεπε να ειχε ενα κουμπι που θα εμφανιζε τα φιλτρα. Και οχι να φαινονται συνέχεια αριστερα. 

Ευχαριστώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
4 minutes ago, Giem said:

Καλημερα και απο μενα, 

Σε μενα δεν λειτουργει το κουμπι αναζητησης στις αγγελίες. Οτι και να γραψω μου αναφερει οτι δεν βρεθηκαν αγγελιες. Επισης στο μηνυμα το στριμωχνει στα δεξια. Ισως θα επρεπε να ειχε ενα κουμπι που θα εμφανιζε τα φιλτρα. Και οχι να φαινονται συνέχεια αριστερα. 

Ευχαριστώ 

  

8 hours ago, Hal9000 said:

Ενημερώσεις: Η λειτουργία αναζήτησης θα ενεργοποιηθεί σε λίγες ώρες. Μέχρι τότε σχετικές λειτουργίες όπως η Πρόσφατη Δραστηριότητα και το Νέο Περιεχόμενο, δεν θα είναι διαθέσιμες,

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Από πού φτιάχνεις νέα ροή με τα τελευταία ενεργά θέματα στο forum ;;

Ψάχνομαι εδώ και μισή ώρα και δεν βγάζω άκρη.

Άκυρο. Δεν είδα το προηγούμενο μνμ.
 

Επεξ/σία από dpolal
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γενικος καλο ειναι να γινεται μια αναβαθμιση   ,  αλλα να ειναι καλυτερη .

Πολυ ασπριλα  στο νεο theme  και μικρη γραμματοσειρά ,  εχω που εχω 4Κ  xps 13   στραβωθηκα😁   ,  και πολυ αχνα γραμματα σε γκρι χρωμα  , πραγματικα σε πιανει πονοκεφαλος ! !😄 

 

ΔΕΝ  δουλευει στο edit της αγγελιας  η αλλαγη μεγεθους   και χρωματος  ,  μενουν σταθερα  και φαίνονται  ειτε γκρι μικρα  ειτε  με μαυρο  φοντο πισω

Και ακομα  βαλτε τις αγγελιες να φαίνονται κατα λιστα ,  ειναι πολυ κουραστικο ετσι.

Επεξ/σία από jimmisk1974
  • Like 4
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα και "καλοφάγωτο" το νέο desing.

Μερικές επισημάνσεις από την δική μου πλευρά :

Αγγελίες
1. Οταν κάνω αναζήτηση εμφανίζεται το παρακάτω περιεχόμενο. Προσωπικά, οι "σκιές" του γκρι με έκαναν με δυσκολία να διαβάσω το περιεχόμενο. Επίσης το "Αναζήτηση ξανά" δεν έχει στοίχιση με το μπάρα αναζήτησης.

image.png.eec3910f2ad96c276efc8255b400a62c.png

2. Στην αριστερή μπάρα αναζήτησης εμφανίζεται το παρακάτω περιεχόμενο. Τα checkbox έχουν κάποιο πρόβλημα. Κάθε άλλο παρα μη λειτουργικό το βρίσκω.

image.png.d9f494f8ebfc0550ba81acca48f8e664.png

3. Στο button "Επικοινωνία με Πωλητη", πρέπει να υπάρχει μεγαλύτερο contrast, μεταξύ του background color / text color. Το ίδιο ισχύει και με την επιλογή "Προσθήκη για παρακολούθηση".
image.png.e3b671fe484d6d46a6f3e5d858b7a74e.png

 

Δημιουργία αγγελίας
4. Θέλουμε μεγαλύτερο contrast μεταξύ του background color και του text color.

image.png.6fa314ac64003b95d6760c4a3c46e503.png

Ανάλυση του παραπάνω προβλήματος :

image.png.b7302b66d0e25a70255152fe798116fc.png

Αν όμως βάλουμε από #fff σε #1b1e1f (μία από τις χρωματικές επιλογές του theme), τότε τα αποτελέσματα στο contrast είναι εξαιρετικά.

image.png.b0fc7132745002f574c4fe4978b66146.png

Δεν έχω δημιουργήσει αγγελία, αλλά μπηκα στην διαδικασία τόσο να δημιουργήω νέο θέμα αλλά και να διαβάσω αρκετές από αυτές. Προσωπικά βρήκα ΜΗ λειτουργικό τον τρόπο.

Μέχρι στιγμής δίνεται η δυνατότητα στον χρήστη με την επιλογή του ελεύθερου κειμένου να γράψει και να διαμορφώσει το περιεχόμενο όπως επιθυμεί. Ο καθένας από εμάς γράφει ότι θέλει, με τον τρόπο που το θέλει. Σε μερικές περιπτωσεις δεν είναι λειτουργικό από την πλευρά των αναγνωστών. Αντί αυτού θα πρότεινα κάποια fix πεδία.

  • Ο λόγος που πουλάει το αντικείμενο
  • Ελατώματα (αν έχει στην περίπτωση που είναι μεταχειρισμένο)
  • Από τι αποτελείται.
  • Περιοχή συναλλαγής
  • Τροπος συναλλαγής
  • Εξοδα μεταφοράς

(Με μία διεξοδική ανάλυση, τότε θα βρεθούν και άλλες επιλογές)

Γενικά πρέπει να βρεθεί ένας τρόπος με το οποίο θα είναι πιο αναγνώσιμο το περιεχόμενο, και όλα τα ενδιαφερόμενα πεδία να παρουσιάζονται σε μία λογική σειρά. Τέλος, παρατήρησα πως αρκετοί από τους πωλητές τοποθετούν φωτογραφίες web found, και όχι αληθινές. Εδω πάλι θα πρότεινα να δινόταν η παρότρυνση για τοποθέτηση αληθινών φωτογραφιών.

Forum
1. Σε αρκετά buttons, labes,  έχει εφαροστεί το συγκεκριμένο styling. Εδω πάλι θέλουμε να έχουμε μεγαλύτερο contrast για να πετύχουμε καλύτερη και αποδοτική ανάγνωση του περιεχομένου.

image.png.1fc8a9e41632be09b550374a6db33dba.png

2. Οταν θέλω να δημοσιεύσω μία απάντηση, δεν είναι εύκολα ευανάγνωστο να ξεχωρίσω τι μπορώ να κάνω εδώ. Οι επιλογές των χρωμάτων (background/text color) είναι πολύ "κοντινές".

image.png.8e17bf92637087860022dc19ae89d62b.png

3. Στην αρχική σελίδα, όταν κάνω κλικ στην φωτογραφία του κεντρικό άρθρο ΔΕΝ με κατευθύνει στο άρθρο.

4. Σε κάθε νέα δημοσίευση , σε θέμα που έχω απαντησει δεν έρχονται νέες ενημερώσεις. (νομίζω υπώθηκε)

5. Η γραμματοσειά είναι αρκετά μικρή (νομίζω υπώθηκε και σε προηγούμενες αναφορές μελών)

 

Εντυπώσεις

Γενικά, είναι ένα θέμα με τις "ιδιοτροπίες του". Εχουν επιλεχθεί αρκετοί χρωματιστοί συνδυασμοί, που απ ότι φαίνεται δεν έχουν μια αρμονία στο νεο theme. Υπάρχουν αρκέτα προβλήματα accessability. Θέλω χρόνο να συνηθίσω το νέο style. Ισως επανέλθω λίγο αργότερα με κάποιες άλλες παρατηρήσεις.

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατι παιζει με την αναζητηση στις αγγελιες ή και γενικα. 
Ψαχνω "Pocophone" ή "Poco" και δεν βγαζει τιποτα, ενω υπαρχουν αγγελιες.

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πιο χρήσιμο κουμπι για εμενα ήταν το "περιεχομενο που έχω δημοσιευσει" ετσι με ενα κλικ εβλεπα εαν υπαρχει κατι νεώτερο σε αυτα που εχω απαντήσει. Προσοχή δεν αναφέρομαι στο "περιεχομενο που έχω συνδρομη".

Θα επανέλθει η λειτουργια , αλλιως δεν μπορούμε να παρακολουθήσουμε τα topics.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ αν μου λέγατε να ψηφίσω ανάμεσα στα 2 παλιό και καινούργιο theme με κλειστά τα μάτια στο παλιό το καινούργιο κατά τη γνώμη μου είναι χάλια από πολλές απόψεις.

Επεξ/σία από Paragontas-x
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
13 minutes ago, Paragontas-x said:

Εγώ αν μου λέγατε να ψηφίσω ανάμεσα στα 2 παλιό και καινούργιο theme με κλειστά τα μάτια στο παλιό το καινούργιο κατά τη γνώμη μου είναι χάλια από πολλές απόψεις.

Αυτό τώρα ειναι σα να γράψω εγώ πως «δεν μου αρέσουν οι μπάμιες»...Χωρίς άλλη αιτιολόγηση... 😛

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, billdanos είπε

Αυτό τώρα ειναι σα να γράψω εγώ πως «δεν μου αρέσουν οι μπάμιες»...Χωρίς άλλη αιτιολόγηση... 😛

Αν θέλεις αιτιολόγηση, έλα στο άλλο θρεντ να σου την πω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://www.insomnia.gr/forums/topic/394423-περιοχή-για-test/page/83/?tab=comments#comment-58309844

Δεν το πιστευω πως χαλασανε ακομα και τα code tags με την αναβαθμηση! Καθε αναβαθμηση και χειροτερα δηλαδη...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...