Προς το περιεχόμενο

Insomnia v2021 - Αναφορά bugs


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δικό σας είναι το forum και κάνετε ότι θέλετε, αλλά διορθώστε τα χρώματα. Το dark theme δεν βλέπεται μιας και όλα είναι flat, χωρίς χρώματα να ξεχωρίζουν τα links και τα visited θέματα.

Από την μια βασίζεστε στους χρήστες και τους θέλετε, για να παράγουμε περιεχόμενο (ο καθένας με τον τρόπο του), από την άλλη πάτε και κάνετε αυθαίρετες αλλαγές και αποφάσεις.

- username ποτέ θα μας αφήσετε να αλλάζουμε, έστω και 1 φορά το χρόνο;

- ποτέ θα κάνετε υποχρεωτική την αναγραφή τοποθεσίας στις αγγελίες;

- ποτέ θα αυτοματοποιήσετε την αναφορά θεμάτων, ώστε να μπορούμε μετά από 10-20 report να σβήνουμε άκυρα χωρίς να περιμένουμε mod;

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 645
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
27 λεπτά πριν, FatMan είπε

- username ποτέ θα μας αφήσετε να αλλάζουμε, έστω και 1 φορά το χρόνο;

 

Αδυνάτισες??😛

Spoiler

💗

 

Επεξ/σία από Geocheats2
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, FatMan είπε

 

 

 

26 λεπτά πριν, FatMan είπε

 

 

- ποτέ θα αυτοματοποιήσετε την αναφορά θεμάτων, ώστε να μπορούμε μετά από 10-20 report να σβήνουμε άκυρα χωρίς να περιμένουμε mod;

Αυτο το ειχα αναφερει κι εγω πριν μερικες ημερες και πρεπει να γινει αμεσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

συνέταιροι στην δεη μπηκατε για να καιμε ρευμα??οχι dark mode δεν θελουμε:P 

αν δεν κανατε αλλαγη για τιποτα compression ή security ειναι fail..καθε last version και καλυτερh  😛

 

 

Επεξ/σία από kage
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα και παλι.

Δεν είμαι από τους χρήστες που μπαίνουν αλλά και συμμετέχουν τόσο πολύ στο forum (εγγραφή από το 2013), αλλά εντούτοις το τελευταίο διάστημα όλο και περισσότερο περνάω παραπάνω χρόνο. Βρίσκω ενδιαφέροντα θέματα να διαβάσω, τα οποία είναι πέραν των γνώσεων μου, με βοηθά να λύνω τις όποιες απορίες μου. Απο την άλλη πλευρά, ισως θα έπρεπε να είμαι και από τους τελευταίους που θα έπρεπε να αναφερθεί για το νέο design.

Σέβομαι τον χώρο που είμαι φιλοξενούμενος και σας ευχαριστώ για άλλη μία φορά που μου δίνεται την δυνατότητα να εκφράζομαι (κυριολεκτικά και μεταφορικά) μέσα από αυτον τον χώρο.

Εδω και ωρες έχω ξεκινήσει να κάνω ένα doc και αρχισα να σημειώνω εκεί τις όποιες επισημάνσεις μου, αλλά πραγματικά δεν ξέρω αν θα βρώ τον χρόνο για να κάνω κάτι τόσο σοβαρό, μιας και στο "δικό μου μάτι" αρκετά πράγματα είναι διαφορετικά και λάθος, όχι μόνο ως χρήστης του forum, αλλά και με το "ειδικό βάρος" λόγω των εμπειριών καθώς και των γνώσεων μου. Συνεπώς, θα σταματήσω ότι κάνω και θα αρκεστώ στο να καταθέσω συνολικά την άποψη μου.

Πριν προχωρήσεις στο νέο design, πρέπει να ξέρεις ποιο πρόβλημα θα λύσεις.  Επίσης, πριν γίνει final launch ένα website πρέπει να πραγματοποείται διεξοδικά, ένα prototype testing. Με την εφαρμογή διαφόρων εργαλείων και πρακτικών βλέπεις στην πράξη τι πάει καλά στο νέο design που έχεις δημιουργήσει.

Αν πάλι το theme είναι "έτοιμο" (κώδικας) και δεν υπάρχει κάποιο prototype, τότε συνίσταται να γίνεται ένα demo όλων των νέων αλλαγών σε ένα "subdomain" και στην συνέχεια καλείς μία πληθώρα (παλιών και νέων) χρηστών, στο website ώστε να κάνουν το testing. Παράλληλα το παλιο design μένει στο κανονικό domain.

Με την διαδικασία του A/B testing (παλιό και νέο design) βλεπεις στην πράξη τις "αστοχίες" και στην συνέχεια προχωράς τις όποιες αλλαγές σου, αν και εφόσον κρίνεται αναγκαίο. Οταν βεβαιωθείς πως έχει λύση το πρόβλημα, τότε το κάνεις launch.

Τώρα, ξαφνικά όλα αλλάξαν, παλέτα χρωμάτων, usability, accessability κοκ. Παράλληλα, νιώθω πως περισσότερα προβλήματα δημιουργήθηκαν παρά λύθηκαν. (Συγνώμη, αλλά αυτή την αίσθηση εχω)

Μετα απ' όλα αυτά νιώθω πως μας απλά κάνατε launch το νέο design και είπατε "Παιδιά βρείτε το πρόβλημα". Συγνώμη, αλλά δεν είναι έτσι. Αυτή την στιγμή υπάρχουν online χρήστες, όπου σε πάρα πολλές περιπτώσεις (μεταξύ άλλων και εμένα) έχει αλλάξει κάθετα με αρνητικά συναισθήματα την εμπειρία μας στον χειρισμό της ιστοσελίδας και εν κατακλείδι στον συνολικό τροπο περιήγησης στο forum, αφενώς είναι πάρα πολύ δύσκολο να το συνηθίσουμε και αφετέρου είναι χρονικά ακατόρθωτο να κληθούμε καθημερινά να κάνουμε την όποια "υπομονή" μέχρι να λυθούν τα προβλήματα "χρηστικότητας".

"Σεβαστείτε" την εύκολη περιήγηση στην ιστοσελίδα. Λύστε τις ανάγκες και τα πρόβληματα χρηστικότητας των επισκεπτών της ιστοσελίδας.

Φιλικά.

Επεξ/σία από Dr.MikeD
Προσθήκη Πληροφοριών
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, FatMan είπε

- username ποτέ θα μας αφήσετε να αλλάζουμε, έστω και 1 φορά το χρόνο;

- ποτέ θα κάνετε υποχρεωτική την αναγραφή τοποθεσίας στις αγγελίες;

- ποτέ θα αυτοματοποιήσετε την αναφορά θεμάτων, ώστε να μπορούμε μετά από 10-20 report να σβήνουμε άκυρα χωρίς να περιμένουμε mod;

Ερώτηση και απάντηση μαζί..:P

1 ώρα πριν, HERTHAN είπε

Στο λευκο θεμα δεν υπαρχουν πουθενα διαχωριστικες γραμμες ουτε μεταξυ θεματων οταν μπαινεις μεσα στο forum ουτε μεταξυ των post αλλα και ουτε μεταξυ των παραθεσεων οταν απαντας σε καποιον με αποτελεσμα να χανεται το ματι σου και να μην ξερεις τι διαβαζεις και που να εστιασεις ευκολα και γρηγορα.

Συμφωνώ. Αν δεν έχεις μια Α εμπειρία στο φόρουμ μπερδεύεσαι. Επιπλέον, παρατηρώ πολλοί κάνουν το γνωστό λάθος και απαντάνε μέσα στο πλαίσιο της παράθεσης...αν η παράθεση είναι πάνω από κάποιες σειρές η απάντηση χάνεται τελείως και πρέπει να κάνεις expand για να τη διαβάσεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εμένα πάλι αυτό το dark theme μ'αρέσει περισσότερο από το προηγούμενο. Συνολικά θα έβαζα θετικό πρόσημο στην όλη αλλαγή. Ανυπομονώ για την επιστροφή του "Νέο Περιεχόμενο". 

Το font size πάνω που είναι το "My Dashboard" νομίζω θα μπορούσε να είναι λίγο μεγαλύτερο.

Επεξ/σία από Maple
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, billdanos είπε

Αυτό τώρα ειναι σα να γράψω εγώ πως «δεν μου αρέσουν οι μπάμιες»...Χωρίς άλλη αιτιολόγηση... 😛

καταρχην αυτο απο μόνο του ΔΕΝ θελει αιτιολόγηση είναι default setting.

Και θα συμφωνήσω με τον φίλο, δεν ειναι εύχρηστο στο αυτη την στιγμή καθόλου. Ειδικα αυτο που αναφέρω πιο πάνω, μου κανει το sait αχρηστο στην λειτουργία του. 

Και τα bugs απο τι βλέπω......πάνε και έρχονται !

Προς mods, διαβάστε το ποστ του @Dr.MikeD πιο πάνω και αφηστε τα "κανε δοκιμες στο άλλο thread και πείτε μας τι δεν δουλεύει."

Η αλλαγή τώρα + με το γεγονός που εχει συζητηθεί απειρες φορες τις ανουσιας και αυθερετης χωρις καμια δικαιολογια κλείσιμο πολλων thread , σοβαρων χώρις να έχουν ξεφύγει επειδη δεν σας αρέσει κάτι απο μόνα τους.

 

Επεξ/σία από great
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρίς να είναι ακριβώς bug, είναι λάθος όμως,
σε κάθε θέμα, έξω στο ευρετήριο της κατηγορίας -στην λίστα θεμάτων όπως την ονομάζετε- γράφετε

Από τον τάδε, ημερομηνία

Έχετε κάποιο συμβόλαιο ότι μόνο άντρες γράφουν στο σάιτ;
Στο θέμα που έκανα πριν 3 βδομάδες έχει ωραίο σκρηνσοτ,

Από τον ΜΑΝΟΥΛΑ

 

Για τα υπόλοιπα, δεν έχω να προσθέσω κάτι.
Μόνο ότι τα θέματα αισθητικής είναι υποκειμενικά, αλλά τα θέματα χρηστικότητας είναι αντικειμενικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, HERTHAN είπε

Αυτο το ειχα αναφερει κι εγω πριν μερικες ημερες και πρεπει να γινει αμεσα.

Ναι, όχι. Παίζει να είναι ότι χειρότερο σε moderation αυτή η λύση..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, jmirko15 είπε

Ναι, όχι. Παίζει να είναι ότι χειρότερο σε moderation αυτή η λύση..

moderation ξεmoderation ειναι πολυ σωστο να γινει κατι τετοιο γιατι ειδικα στο θεμα των προσφορων που ειχαμε θεμα πριν μερικες ημερες αυτο θα ηταν σωτηριο.

Δεν χρειαζεται ο mod να κανει παρατηρησεις και δινει ban μονο και μονο γιατι εγραψες σε αυτο το θεμα η αστειευτηκες.

Κλειδωνει το θεμα και τελος.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με firefox και addon "dark reader" γίνετε κάπως πιο άνετο.

φωτο το dark theme, dark me dark mode και οι ρυθμίσεις που βολεύουν εμένα. το έβαλα σε λίστα ομως για να μην πειράζει κανένα άλλο site

 

ins1.png

ins2.png

ins3.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πλέον το site δεν με αφήνει να ανεβάσω εικόνες από το firefox (δοκίμασα jpg, png κλπ), ανεβαίνουν αλλοιωμένες (παράδειγμα παρακάτω). Πριν την αναβάθμιση δεν είχα τέτοιο πρόβλημα.

Τις ίδιες εικόνες τις ανέβασα κανονικά από τον Edge.

Στον firefox έχω το ublock origin και στις ρυθμίσεις:

α. Always use private mode

β. Enhanced Tracking Protection -> Custom all options enabled. Block all third party cookies.

γ. about:config -> privacy.resistFingerprinting : true

Η εκτίμηση μου είναι ότι το site πλέον χρησιμοποιεί το canvas την ώρα του upload και φυσικά όλα τα privacy plugins αλλοιώνουν το αποτέλεσμα για να μην μπορεί να γίνει fingerprint.

Παρακάτω η ίδια εικόνα με upload από τον firefox και τον edge.

Spoiler

Firefox

crystal-default-970.jpg.8c8ba52bc04977311aa3813fac515208.jpg

Edge

crystal-default-970.jpg.aae1a84e61371cae898d3bdc1084c6a4.jpg

Επίσης το dark-headerGreyText είναι πολύ σκούρο και γενικά έχει μειωθεί πολύ το contrast του site λες και φτιάχτηκε για 400nits 34inch οθόνες.

 

Επεξ/σία από elpenor
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
7 minutes ago, HERTHAN said:

moderation ξεmoderation ειναι πολυ σωστο να γινει κατι τετοιο γιατι ειδικα στο θεμα των προσφορων που ειχαμε θεμα πριν μερικες ημερες αυτο θα ηταν σωτηριο.

Δεν χρειαζεται ο mod να κανει παρατηρησεις και δινει ban μονο και μονο γιατι εγραψες σε αυτο το θεμα η αστειευτηκες.

Κλειδωνει το θεμα και τελος.

 

 

Είναι μέχρι να δημιουργηθεί κλίκα και να το κάνει abuse σε posts που δεν τους αρέσει.

Γινόταν παλιότερα με τα down votes που έκαναν hide (κι έπρεπε να το ανοίξεις όπως τα spoilers) ένα post.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...