Προς το περιεχόμενο

Το Νεο interface του insomnia


zvarthangalos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλορίζικο. Τα χρώματα ειναι ακριβώς ίδια με αυτά του Resetera οπότε και δεν με ενοχλούν (δεν ξέρω αν κάποιος εμπνεύστηκε από το Resetera για το νέο look). Το look όμως είναι πιο amateur-ish στο Insomnia και αυτό φαίνεται. Μερικές μικροδιορθώσεις χρειάζονται. Πχ, τα πλαίσια θα έπρεπε να είναι rounded IMO και ίσως λίγο πιο μεγάλα για να γίνεται καλύτερα ο διαχωρισμός (όταν κάνουμε Edit ή όταν post-άρουμε, έχουμε ωραία rounded πλαίσια. Παρόμοια ή λίγο μικρότερα θα έπρεπε να υπάρχουν στο forum ώστε να σπάει αυτή η ασπρίλα), ή στο να αλλάξει το χρώμα που είναι τα avatars ώστε να υπάρχει διαχωρισμός από το κείμενο που έχουμε γράψει ή στο να αλλάξει η γραμματοσειρά σε κάποια καλύτερη (πιο bolded τα γράμματα για να μην αχνοφαίνονται). Γι αυτό χτυπάει τόσο η ασπρίλα που λένε οι περισσότεροι. Δεν ξέρω αν γίνουν περαιτέρω αλλαγές (και δεν είμαι από αυτούς που θα πούνε γυρίστε το στο παλιό), αλλά καλό θα ήταν να γίνουν κάποιες QoL improvements.

Επεξ/σία από john2gr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 411
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Σήμερα στα στατιστικά θα έχει μεγάλες εκπλήξεις.
Ολες οι δημοσιεύσεις, και όλοι οι χρόνοι παραμονής των χρηστών θα μαζευτούν σε δύο μόνο θρεντς, στα bugs και εδώ στα παράπονα.
Επίσης θα έχει τεράστιους χρόνους idling visitor, καθώς όλοι θα ψάχνουν τα μενού για τις επιλογές που ήξεραν πως υπάρχουν και που ακριβώς βρίσκονται, και που τώρα έχουν χαθεί.

Και μετά από αυτό, με πρησμένα μάτια, οι χρήστες θα τρέπονται σε φυγή να συνέρθουν από το απέραντο λαμπερό λευκό, ή το σκούρο γκρι με λευκές τρύπες..

Για κάποιον σαν εμένα που έχει τρεις οθόνες γύρω και κάνει διάφορες δουλειές μαζί και παράλληλα, το νέο look είναι εφιάλτης. Αυτό που ζητάω είναι με τρία κλικ να βρίσκομαι εκεί που θέλω, και να μην χρειάζεται να κάνω κάτι περισσότερο για να δω το επόμενο αυτονόητο. Επίσης πρέπει να είναι ευκρινές, λεπτομερειακό αλλά με τονισμό στα σημαντικά, ξεκούραστο και να μην με βάζει σε περιπέτεια αναζήτησης. Και αφού κάνω κατά διαστήματα αυτό που χρειάζομαι εδω, να μπορώ να γυρίζω την πλάτη κάνοντας κάτι άλλο, και έχοντας τον νου μου μόνο στις ειδοποιήσεις.

Το insomnia δεν είναι η δουλειά μου. Και δεν θέλω να γίνει.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
44 minutes ago, snbblp said:

Σήμερα στα στατιστικά θα έχει μεγάλες εκπλήξεις.
Ολες οι δημοσιεύσεις, και όλοι οι χρόνοι παραμονής των χρηστών θα μαζευτούν σε δύο μόνο θρεντς, στα bugs και εδώ στα παράπονα.
Επίσης θα έχει τεράστιους χρόνους idling visitor, καθώς όλοι θα ψάχνουν τα μενού για τις επιλογές που ήξεραν πως υπάρχουν και που ακριβώς βρίσκονται, και που τώρα έχουν χαθεί.

Και μετά από αυτό, με πρησμένα μάτια, οι χρήστες θα τρέπονται σε φυγή να συνέρθουν από το απέραντο λαμπερό λευκό, ή το σκούρο γκρι με λευκές τρύπες..

Για κάποιον σαν εμένα που έχει τρεις οθόνες γύρω και κάνει διάφορες δουλειές μαζί και παράλληλα, το νέο look είναι εφιάλτης. Αυτό που ζητάω είναι με τρία κλικ να βρίσκομαι εκεί που θέλω, και να μην χρειάζεται να κάνω κάτι περισσότερο για να δω το επόμενο αυτονόητο. Επίσης πρέπει να είναι ευκρινές, λεπτομερειακό αλλά με τονισμό στα σημαντικά, ξεκούραστο και να μην με βάζει σε περιπέτεια αναζήτησης. Και αφού κάνω κατά διαστήματα αυτό που χρειάζομαι εδω, να μπορώ να γυρίζω την πλάτη κάνοντας κάτι άλλο, και έχοντας τον νου μου μόνο στις ειδοποιήσεις.

Το insomnia δεν είναι η δουλειά μου. Και δεν θέλω να γίνει.

Σήμερα τα στατιστικά ακολουθούν την ίδια πορεία όπως και τις προηγούμενες ημέρες...

Σε κάθε αλλαγή που γίνεται στην εμφάνιση είναι λογικό να υπάρχουν αντιδράσεις από κάποιους χρήστες και δεν υπάρχει περίπτωση να καταφέρουμε ποτέ κάτι που να τους έχει όλους ευχαριστημένους. Το αισθητικό κομμάτι είναι διαφορετικό για τον καθένα και για την ώρα μας ενδιαφέρουν οι αναφορές προβλημάτων κλπ που μπορούν να διορθωθούν, μιας και σε κάθε νέο theme πάντα θα υπάρχουν λεπτομέρειες που πρέπει να διορθωθούν στη συνέχεια. 

Όταν έχεις χιλιάδες χρήστες που συνδέονται καθημερινά, προφανώς και περιμένεις παράπονα κλπ αλλά παίζει σημαντικό ρόλο αν θα λάβεις 50 τέτοια μηνύματα ή 500! Σαφώς και δίνεις σημασία σε όλα αλλά ταυτόχρονα πρέπει να διαχωρίσεις τις προσωπικές γνώμες και συνήθειες από άλλα πιο σημαντικά προβλήματα κλπ...

Τέλος, σε κάθε αλλαγή που γίνεται δεν είναι μόνο το εικαστικό κομμάτι που αλλάζει αλλά και πολλά περισσότερα πράγματα που αλλάζουν από πίσω και έχουν σκοπό την καλύτερη λειτουργία της σελίδας, των αγγελιών, την προσθήκη νέων εργαλείων, κλπ κλπ. Stay tuned! 

Σε κάθε περίπτωση είναι η πρώτη μέρα των αλλαγών και γίνονται συνεχώς βελτιώσεις. :) 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

#Neophobia. Θα το ξεπεράσουμε και αυτό. Όλα για καλό γίνονται :)
Δεν νομίζω ότι είμαι στο σωστό topic, αλλά να κάνω μία ερώτηση μήπως κάποιος γνωρίζει; Στην προηγούμενη έκδοση, είχαμε τη δυνατότητα για styling στο description των αγγελιών και διάφορων άλλων features. Στη νέα έκδοση φαίνεται να μην λειτουργεί αυτό το feature. Παίζει κάποια εναλλακτική; Ευχαριστώ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς και εγω θα συμφωνήσω οτι η νεα εικαστική προσπάθεια ειναι αποτυχημένη. Εμενα με ενοχλει πιο πολυ οτι ειναι εχει γινει πιο δύσκολο να εντοπίσεις ενα νεο thread με κατι που σε ενδιαφέρει. Τεσπα αυτο εχουμε με αυτό θα πορευόμαστε

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο thread με τα bugs το ανέφερα, αλλά εδώ επειδή είναι πιο wild west ίσως μπορεί κάποιος να μου απαντήσει. Πού βρίσκεται το κουμπί που σε πάει στις Ροές Δραστηριότητας; Καταλαβαίνω οτι μπορεί αυτές να μη λειτουργούν σωστά, αλλά πώς πάμε εκεί πέρα από το insomnia.gr/discover ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για τον ιδιο λογο πατωσε το γειτονεικο "εργστηριο"οταν εκανε τα ιδια.Με ειχε σωσει το σκριπτ του πανος το οποιο τωρα δεν δουλευει πλεον και δεν εχω λυση.

Νομιζω οτι "ξυνεστε στη γκλιτσα του τσοπάνη" που λενε και στο χωριο μου

Και λαμβάνοντας ωσ δεδομενο οτι απο την αρχη που μετφερθηκε το σαιτ δεν λαβατε υποψην τα παραπονα των χρηστων που αφορουν την εμφανιση του ειμαι σιγουρος οτι και τωρα το ιδιο θα συμβει.

KEEP WALKING ...............

 

Επεξ/σία από agiannesg59
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το αισθητικό κομμάτι δεν είναι υποκειμενικό.  Γι' αυτό και υπάρχει ολόκληρη επιστήμη γύρω από το αντικείμενο του web design, της χρηστικότητας και της εμφάνισης.

Το συγκεκριμένο σχέδιο είναι σαν να ανέβασε απλά κάποιος ένα default theme χωρίς πολλά πολλά.

  • Like 8
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τα νεα μηνύματα που τα βρίσκουμε?

 

Τα νεα μηνύματα σε θέματα που συμμετέχω?

Τα νεα μηνύματα σε θέματα που παρακολουθώ?

 

 

Επεξ/σία από nemesi54
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, M A T R I X είπε

#Neophobia. Θα το ξεπεράσουμε και αυτό. Όλα για καλό γίνονται :)
Δεν νομίζω ότι είμαι στο σωστό topic, αλλά να κάνω μία ερώτηση μήπως κάποιος γνωρίζει; Στην προηγούμενη έκδοση, είχαμε τη δυνατότητα για styling στο description των αγγελιών και διάφορων άλλων features. Στη νέα έκδοση φαίνεται να μην λειτουργεί αυτό το feature. Παίζει κάποια εναλλακτική; Ευχαριστώ. 

If it ain't broke, don't fix it.

Μιλώντας για broken, περί αγγελιών, πως κάνω αξιολόγηση σε άλλον με το νεο look; Ψάχνω πέρα δώθε και δε βρίσκω άκρη :wacko:

Επεξ/σία από apleistos_gatos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...