Προς το περιεχόμενο

Το Νεο interface του insomnia


zvarthangalos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Super Moderators
17 minutes ago, crom251 said:

Σε dark mode ξεχωριζουν λιγο καλυτερα ειναι η αληθεια (αν και θα επρεπε και εκει ακομα περισσοτερο νομιζω).

Εγω ωστοσο χρησιμοποιω light mode και σε σχεση με το πρωι που βελτιωθηκε πολυ, εγινε παλι πολυ δυσδιακριτο και σου βγαινουν τα ματια να καταλαβεις που αρχιζει και τελειωνει κατι...

 

Περιέργως μου φαίνεται πιο ευδιάκριτο στο light mode παρά στο dark mode, τουλάχιστον σε desktop. :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, Thresh είπε

Περιέργως μου φαίνεται πιο ευδιάκριτο στο light mode παρά στο dark mode, τουλάχιστον σε desktop. :(

Σε desktop ειμαι και εγω.

Να σημειωσω εδω πως το πρωι που ειχα δει σημαντικη βελτιωση ημουν σε αλλο υπολογιστη.

Σκεφτηκα μηπως παιζουν ρολο οι ρυθμισεις της οθονης, επαιξα λιγο με φωτεινοτητα, contrast, αλλα δεν καταφερα κατι καλυτερο. Αυτη τη στιγμη ειναι πολυ δυσδιακριτο.

Θα τσεκαρω και αυριο βεβαια στον υπολογιστη που εχω στη δουλεια να δω τι παιζει.

Επεξ/σία από crom251
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, billdanos είπε

To ότι είμαστε σε ένα topic που αναφέρουμε τα προβλήματα, δεν σημαίνει πως τα ίδια λένε και όλοι υπόλοιποι χρήστες που συνδέονται καθημερινά... Σε κάθε αλλαγή υπάρχουν προβλήματα που λύνονται σταδιακά και ανάλογα με το πόσο σοβαρά είναι. Το να φωνάζετε συνεχώς 10 άτομα για να φαίνεστε 100 ή 1000, έχει καταντήσει σχεδόν γραφικό! Όλες οι παρατηρήσεις είναι σημαντικές, αλλά όχι και οι προσβολές ή οι ειρωνίες που διατυπώνονται από πολλούς εδώ μέσα...

Για τις προσβολές και τις ειρωνίες δεν το συζητάμε καν. 

Ο κόσμος όμως γενικά δεν θέλει αλλαγές. Το forum ήταν μια χαρά πριν. Όλοι το χρησιμοποιούσαμε και όλοι ξέραμε που να πάμε, ειδικά μετά το καρκίνωμα (γιατί τέτοιο ήταν, μην κρυβόμαστε) των αξιολογήσεων. Όταν αλλάζεις κάτι, άλλαξέ το για το καλύτερο. Επίσης όταν κάνεις μια αλλαγή, οφείλεις να κάνεις κάποιου είδους beta testing πριν την κάνεις rollout. 

Από τα χειρότερα και πιο πρόχειρα roll outs που έχω δει είναι αυτό, ακόμα και σε 2 μέρες να έχουν φτιαχτεί όλα. 

Και προσωπικά αν και μέλλος κοντα 20 χρόνια, δεν έχω πλέον ούτε το σθένος ούτε καν τη θέληση να κάνω beta testing. Όποιος έχει το κουράγιο ας το κάνει για να βελτιωθεί η κατάσταση για όλους μας. Άλλα όταν πας και πετάς ένα λευκό γαλατί σε όλο το site και ψαχνόμαστε όλοι να δούμε αν έχει φορτώσει ο browser μας CSS, ε κάποιος ή κάποιοι πήραν μια ΠΟΛΥ ΛΑΘΟΣ απόφαση. Sorry αλλά δεν χρειάζονται beta testers για τα 9 στα 10 παράπονα που έχουν γραφτεί. Κοινή λογική χρειάζεται, αλλά μάλλον δύσκολο να βρεθεί στις μέρες μας. 

  • Like 4
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
3 minutes ago, crom251 said:

 

Σκεφτηκα μηπως παιζουν ρολο οι ρυθμισεις της οθονης, επαιξα λιγο με φωτεινοτητα, contrast, αλλα δεν καταφερα κατι καλυτερο. Αυτη τη στιγμη ειναι πολυ δυσδιακριτο.

Παίζω με 20% brightness btw.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
9 λεπτά πριν, crom251 είπε

Σε desktop ειμαι και εγω.

Να σημειωσω εδω πως το πρωι που ειχα δει σημαντικη βελτιωση ημουν σε αλλο υπολογιστη.

Σκεφτηκα μηπως παιζουν ρολο οι ρυθμισεις της οθονης, επαιξα λιγο με φωτεινοτητα, contrast, αλλα δεν καταφερα κατι καλυτερο. Αυτη τη στιγμη ειναι πολυ δυσδιακριτο.

Θα τσεκαρω και αυριο βεβαια στον υπολογιστη που εχω στη δουλεια να δω τι παιζει.

Θα διευκόλυνε ίσως την κατάσταση να παρεθέσεις ένα screenshot από αυτό που βλέπεις. Ίσως παίζει κάτι με παλιά cookies ή cached έκδοση και βλέπουμε διαφορετικά πράγματα...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, nikosgnr είπε

Δεν είναι δικό τους.

Template του Invision Community είναι που -δυστυχώς- υιοθετούν τα περισσότερα Forums που το χρησιμοποιούν.

Κάνεις λάθος. Μόνο η πλαινή μπάρα στα hot topics είναι καινούργιο feature απο το IPB 4.5 , η αλλαγή που βλέπουμε στο insomnia δεν εχει καμιά σχέση με το default. Προφανώς μαζί με το upgrade αλλάξανε και theme.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσπαθω απο χθες με το add on dark reader στον chrome να δωσω μια οσο πιο γινεται ευκολη σε αναγνωση εμφανιση του site και δεν μπορω. Παιζω και με dark mode και με light. Το προβλημα ειναι στα διαβασμενα θεματα. Απλα τα βγαζει με ιδιο χρωμα απλα λιγο πιο ξεβαμμενα. Κανω λιγο παραπανω ωρα ωστε να δω πια εχουν νεα μηνυματα. Το σκετο λευκο απο την αλλη βαραει πολυ στα ματια ακομα και με night mode στα windows το βραδυ. Δεν ξερω αν θελει εξοικειωση παντως ειμαι εδω απο το 2006 και μου φαινεται πρωτη φορα δυσκολευομαι τοσο να περιηγηθω στο forum.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

14 λεπτά πριν, Praetorian είπε

Θα διευκόλυνε ίσως την κατάσταση να παρεθέσεις ένα screenshot από αυτό που βλέπεις. Ίσως παίζει κάτι με παλιά cookies ή cached έκδοση και βλέπουμε διαφορετικά πράγματα...

https://ibb.co/fnr2fxD

Επεξ/σία από crom251
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Arkin είπε

Προσπαθω απο χθες με το add on dark reader στον chrome να δωσω μια οσο πιο γινεται ευκολη σε αναγνωση εμφανιση του site και δεν μπορω. Παιζω και με dark mode και με light. Το προβλημα ειναι στα διαβασμενα θεματα. Απλα τα βγαζει με ιδιο χρωμα απλα λιγο πιο ξεβαμμενα. Κανω λιγο παραπανω ωρα ωστε να δω πια εχουν νεα μηνυματα. Το σκετο λευκο απο την αλλη βαραει πολυ στα ματια ακομα και με night mode στα windows το βραδυ. Δεν ξερω αν θελει εξοικειωση παντως ειμαι εδω απο το 2006 και μου φαινεται πρωτη φορα δυσκολευομαι τοσο να περιηγηθω στο forum.

image.png.f49e2ddff866bcc3df6c1fd56b706844.png

Αυτο με αυτο

 

Insomnia.gr Blue and Night Theme 1 2 3 4 30

Από τον panoc, 4 Ιανουαρίου 2018
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

57 λεπτά πριν, billdanos είπε

Το θέμα είναι πως δεν απάντησες ποτέ εσύ σε αυτό που ρώτησα! :) 

To ότι είμαστε σε ένα topic που αναφέρουμε τα προβλήματα, δεν σημαίνει πως τα ίδια λένε και όλοι υπόλοιποι χρήστες που συνδέονται καθημερινά... Σε κάθε αλλαγή υπάρχουν προβλήματα που λύνονται σταδιακά και ανάλογα με το πόσο σοβαρά είναι. Το να φωνάζετε συνεχώς 10 άτομα για να φαίνεστε 100 ή 1000, έχει καταντήσει σχεδόν γραφικό! Όλες οι παρατηρήσεις είναι σημαντικές, αλλά όχι και οι προσβολές ή οι ειρωνίες που διατυπώνονται από πολλούς εδώ μέσα...

Πρώτη φορά σου κάνω like σε σχόλιο σου Bill.

ΦΑΝΤΑΣΟΥ ΠΟΣΟ ΣΠΑΣΤΙΚΟΙ έχουν γίνει.

  • Like 1
  • Sad 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, telis είπε

Να ρωτήσω πάλι;σε κινητό, βλέπετε και εσείς τα γράμματα των ποστ πολύ μικρά, σχεδόν ψείρες, ή μόνο σε εμένα συμβαίνει;

Σε κινητό είναι πράγματι πολύ μικρά, δυσδιάκριτα. Ανεξάρτητα αν έχεις light ή dark mode.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως έχω μια απορία, γιατί πρέπει σώνει και ντε να αλλάξει το skin του φόρουμ?

Εννοω, ηταν αναγκαστικό να γίνει?

Κι εμενα με κουράζει στα μάτια το άσπρο πολυ, δεν ειχα ποτέ αυτο το θεμα με το φόρουμ και περνάω πολλές ώρες εδώ.

 

  • Like 11
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, billdanos είπε

Προφανώς και φροντίζουμε να αλλάζουμε συνεχώς λεπτομέρειες που κάνουν καλύτερη την πλοήγηση ανάλογα με το theme που χρησιμοποιεί ο καθένας. Όπως επίσης και συγκεντρώνουμε όλα όσα γράφονται εδώ και μπορούν να διορθωθούν. Ήδη σήμερα άλλαξαν αρκετά στο UI, στον text editor, στις αγγελίες (εμφάνιση αγοραστή και επιλογή αξιολόγησης), κλπ. Ειδικά με το dark theme είναι πολλές οι λεπτομέρειες που ξεφεύγουν κάθε φορά και διορθώνονται σταδιακά.

για το dark η άποψη μου ειναι πως πρεπει να αλλάξουν τα χρωματα σε κατι πιο ανοιχτο και κυριως το background με την στηλη posts να εχει αρκετά διαφορετικο τονο ίσως και χρωμα. ειναι απλα λίγο πιο σκουρο απο οσο θα έπρεπε και λίγο πιο δυσδιάκριτο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, margaritagr είπε

Πάντως έχω μια απορία, γιατί πρέπει σώνει και ντε να αλλάξει το skin του φόρουμ?

Εννοω, ηταν αναγκαστικό να γίνει?

Κι εμενα με κουράζει στα μάτια το άσπρο πολυ, δεν ειχα ποτέ αυτο το θεμα με το φόρουμ και περνάω πολλές ώρες εδώ.

 

Έλα ντε αυτό αναρωτιέμαι και εγώ.

Το πρόβλημα δεν είναι με λειτουργίες αλλαγές προσθήκες κτλ το πρόβλημα είναι έντονο και έχει να κάνει με τα μάτια. Κρίμα πάντως αν παραμείνει η κατάσταση αυτή με το στανιό χωρίς να ακουστούν οι χρήστες. 

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...