Προς το περιεχόμενο

Το Νεο interface του insomnia


zvarthangalos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Members
6 ώρες πριν, telis είπε

Σοβαρή ερώτηση. Έχει μειωθεί η επισκεψιμότητα του site μετά την αλλαγή, έχει παραμείνει η ίδια ή έχει αυξηθεί; Γνωρίζει κανείς;

Είχα την ίδια απορία, και είχα ρωτήσει σχετικά τον Hal9000.

Από ό,τι φαίνεται, υπάρχει σταθερή αύξηση στις επισκέψεις μετά το λανσάρισμα του νέου design, με εξαίρεση τις 2/12, όπου υπήρχε κάποιο πρόβλημα με το AWS. Φυσικά είναι πολύ νωρίς για σοβαρά συμπεράσματα, πάντως, για την ώρα, σίγουρα η τάση είναι ανοδική, και μάλιστα αρκετά. 

Θυμάμαι, πάντως, πως και στο προηγούμενο redesign είχε συμβεί κάτι αντίστοιχο, με ακόμη μεγαλύτερη αύξηση της επισκεψιμότητας, που όπως αποδείχτηκε εκ των υστέρων δεν ήταν κάτι προσωρινό, αφού είχε συνέχεια. Εκεί βέβαια ήταν πιο αναμενόμενο, καθώς προηγουμένως το site δεν ήταν responsive και αυτό που εκτοξεύτηκε, τότε, ήταν οι επισκέψεις από κινητά τηλέφωνα.

 

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 411
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Super Moderators
18 minutes ago, Ntinaras said:

Δε ξερω αν απαντηθηκε, αλλα τι παταω για να δω τα νεα θεματα?

το κουμπι που υπηρχε εξαφανιστηκε

Στις ροές περιεχομένου υπάρχει πλέον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί αφαιρέθηκε η επιλογή μεγέθους γραμματοσειράς στα πόστς;

Οταν κάνουμε copy paste από εξωτερικό link, υπάρχει πρβλμ

Το ίδιο βέβαια ισχύει και στην επεξεργασία

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 hours ago, Thresh said:

Υπάρχει η επιλογή, λέγεται Size, στην ελληνική version φαίνεται Μέ..., δεν χωράει φαίνεται. 😛

Ω με συγχωρείτε

Αν σας πω σε τι ανάλυση βλέπω το site, θα γελάσετε

Σε 1024x768 επειδή η οθόνη μου υποστηρίζει μεν 1680x1050 (όπου και μιά χαρά φαίνεται το μέγεθος της γραμματοσειράς στην νέα έκδοση), αλλά επειδή είναι 19" και ξεστραβώνομαι με τα μικρά γράμματα, την τρέχω στα 1024x768

Στην παλιά έκδοση, έβλεπα το μέγεθος της γραμματοσειράς στα 1024x768, γι΄αυτό και μπερδεύτηκα

Ισως είναι χρήσιμο που μου το εξηγήσατε γιά πιθανόν και άλλους με το ίδιο "πρβλμ"

Και πάλι να με συγχωρείτε

Επεξ/σία από Coscas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θυμαμαι το insomnia στην προ-προηγουμενη εκδοση του, οπου ειχε και αλλο σημα (πολυ πιο ομορφο καθως εξεφραζε ολους εμας τους ξενυχτηδες) και θυμαμαι το ποσο με δυσαρεστησε η προηγουμενη αλλαγη στο interface που ειχε πραγματοποιηθει. Ολος αυτος ο διαλογος ειχε ξανα επαναληφθει με πανομοιοτυπο τροπο και δεν κατεληξε πουθενα.

Δεν υπαρχει λογος ουτε να λεμε χοντραδες, ουτε να ειρωνευομαστε, το site δεν ειναι δικο μας στην τελικη. Μπορουμε να πουμε την αποψη μας, με ευγενεια και επαρκη αιτιολογηση, ως εκει...

Απευθυνομενος στους διαχειριστες του site θα ηθελα απλα να πω οτι ισως θα ηταν μια καλυτερη ιδεα, οταν και οποτε ξανα προκυψει ενα τετοιο update, να γινει μια βολιδοσκοπηση ή μια υποτυπωδης ψηφοφορια με ερωτηματολογιο, απευθυνομενη στους καθημερινους και χρονιους χρηστες αυτης της ιστοσελιδας, με τις αλλαγες που θα ηθελαν να πραγματοποιηθουν.

Αυτοματως αυτο θα ηταν πολυ πιο παραγωγικο και αποδοτικο ως προς το τελικο αποτελεσμα καθως επισης θα εδειχνε και εναν σεβασμο / αμεσοτητα ως προς την γνωμη του συνολου των χρηστων.

Για να κλεισω και να μην μακρυγορω, απο δικης μου αποψης, παρατηρω οτι καθως εισερχομαι στην αρχικη σελιδα του site, ο γενικοτερος ¨προσανατολισμος¨ στα θεματα, υποσελιδες, ειδησεις κτλ ειναι αρκετα δυσκολος. Εγω προσωπικα νιωθω σαν να χανομαι και καταβαλω πιο πολυ κοπο / χρονο ωστε να πλοηγηθω μεσα στο site. Δεν ξερω εαν το εκφραζω σωστα, αλλα νομιζω οτι η γραφικη απεικονιση / positioning των θεματων και των παραθυρων στο site ειναι λιγοτερο εργονομικο απο πριν.

Ευχομαι καλη συνεχεια!

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένα πρόβλημα που εγώ εντοπίζω, είναι πως βγάζει notifications από νέα πχ posts των προσφορών, και βγαίνουν στο μέσο της σελίδας όπου πχ κοιτάς ένα άλλο θέμα. Παλιότερα αυτό το έκανε μόνο για το ποστ που έβλεπες, πχ μπήκε νέο reply. Τώρα το κάνει και για άσχετα, μπέρδεμα μεγάλο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, mr.robot είπε

Καλησπερα, η επιλογη για να γραψουμε αριθμο τηλεφωνου στις αγγελιες λειπει η απλα εγω δεν το βλεπω;

Ευχαριστω

Απο οτι φαινεται ναι ,και εγω προσπαθησα και το αστειο ειναι οτι στον επεξεργαστη κειμενου δεν με αφηνει να βαλω κινητο γιατι πρεπει να το βαλω στο συγκεκριμενο κελι που δεν υπαρχει😅 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, vaggelis dogas είπε

Απο οτι φαινεται ναι ,και εγω προσπαθησα και το αστειο ειναι οτι στον επεξεργαστη κειμενου δεν με αφηνει να βαλω κινητο γιατι πρεπει να το βαλω στο συγκεκριμενο κελι που δεν υπαρχει😅 

Το ιδιο ακριβως επαθα και εγω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσπάθησα να γράψω BBcode, δεν το αναγνώρισε και εμφανίστηκε σαν απλό [url=https://www.insomnia.gr/forums/topic/756567-%CF%84%CE%BF-%CE%BD%CE%B5%CE%BF-interface-%CF%84%CE%BF%CF%85-insomnia/page/24/]κείμενο[/url].

Από τις επιλογές του editor δούλεψε κανονικά, αλλά λόγω συνήθειας είναι πολύ πιο εύκολο να το κάνω χειροκίνητα. Πρόκειται για bug ή είναι εσκεμμένο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, BadBoy είπε

Προσπάθησα να γράψω BBcode, δεν το αναγνώρισε και εμφανίστηκε σαν απλό [url=https://www.insomnia.gr/forums/topic/756567-%CF%84%CE%BF-%CE%BD%CE%B5%CE%BF-interface-%CF%84%CE%BF%CF%85-insomnia/page/24/]κείμενο[/url].

Από τις επιλογές του editor δούλεψε κανονικά, αλλά λόγω συνήθειας είναι πολύ πιο εύκολο να το κάνω χειροκίνητα. Πρόκειται για bug ή είναι εσκεμμένο;

o ckeditor που χρησιμοποιει το ipboard το οποιο χρησιμοποιει το Insomnia δεν υποστηριζει bbcode χωρις extra plugin, το οποιο προφανως δεν υπαρχει.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 6/12/2020 στις 1:42 ΜΜ, telis είπε

Σοβαρή ερώτηση. Έχει μειωθεί η επισκεψιμότητα του site μετά την αλλαγή, έχει παραμείνει η ίδια ή έχει αυξηθεί; Γνωρίζει κανείς;

Ειλικρινά το έχω απορία, και θα το πάρω ένα βήμα παρακάτω και θα ρωτήσω (γνωρίζοντας φυσικά ότι δεν θα πάρουμε απάντηση) το εξής: Πόσο ΜΕΙΩΘΗΚΕ ο μέσος όρος παραμονής χρήστη στη σελίδα? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...