Προς το περιεχόμενο

Το Ευρωπαϊκό κοινοβούλιο ψηφίζει υπέρ του δικαιώματος επισκευής


JohnVani18

Προτεινόμενες αναρτήσεις

17 ώρες πριν, dieksodo είπε

αν θελει

εδω τα πληρωνεις και αν δε θελεις

δεν ισχύει τίποτα τέτοιο

4 ώρες πριν, dieksodo είπε

τι με νοιαζει ακριβως αν την εγγυηση μου την δινει το πλαισιο ή ο κατασκευαστης ή ο παπας της ρωμης?

 

ο νομος δεν μου "δινει" τιποτα

εξοσων γνωριζω κανενας νομος δεν κατασκευαζει ουτε επισκευαζει τηλεορασεις 

φίλε δεν έχεις ιδέα τι λες ε;

4 ώρες πριν, manosmer είπε

Όλα ξεκινούν από το ότι όταν αγοράζεις ένα αγαθό πρέπει να είναι πλέον ιδιοκτησία σου. Μπορείς να το κάνεις ό,τι θες. Οι υπάρχουσες πολιτικές πολλών εταιριών όμως κρατούν δέσμια τα αγαθά τους μετά την πώληση, σαν leasing. Ως γνωστόν, οι περισσότερες εταιρίες δεν βγάζουν σημαντικά κέρδη από την πώληση του βασικού προϊόντος: αυτό φέρνει χρήματα μόνο για την προώθηση και το R&D. Τα κέρδη έρχονται από τις aftersale υπηρεσίες και τα συμπληρωματικά αγαθά, Product-as-a-Service με λίγα λόγια (DLC, υποστήριξη, service, subscriptions κλπ.). Όσον αφορά το άρθρο, δεν βλέπω πως αυτό θα επηρεάσει την τρέχουσα κατάσταση, αφού το μόνο που θα υποχρεώνει είναι να αναφέρεται πόσο "επισκευάσιμο" ή όχι είναι ένα αγαθό.... λες και δεν το ξέραμε ήδη... Εκτός και αν δεν κατάλαβα κάτι.

Αυτή η άποψη ότι και καλά ένα προϊόν δεν είναι δικό σου δεν έχω καταλάβει πως έχει επικρατήσει. Το ότι η οποιαδήποτε εταιρία σου κόβει την εγγύηση αν επεμβεις σε ένα προϊόν δεν σημαίνει ότι δεν μπορείς να επεμβεις. Φυσικά και μπορείς απλά θα χάσεις την εγγύηση. Αν τώρα θες να αγοράζεις ένα προϊόν να επεμβαινεις όπως θες εσύ και περιμένεις η κάθε εταιρία να σε καλύψει με "εγγύηση καλής λειτουργίας" όσες επεμβάσεις και να έχεις κάνει εσύ, τότε σορρυ αλλά νομίζω ότι ψάχνεις για χαζούς. Κανείς δε θα δεχτεί να σε καλύψει. Αλλά και πάλι δε σημαίνει ότι δεν είναι ολοδικο σου το προϊόν και δεν μπορείς να κανείς ότι θες εσύ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 87
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

3 hours ago, Choulio said:

δεν ισχύει τίποτα τέτοιο

φίλε δεν έχεις ιδέα τι λες ε;

Αυτή η άποψη ότι και καλά ένα προϊόν δεν είναι δικό σου δεν έχω καταλάβει πως έχει επικρατήσει. Το ότι η οποιαδήποτε εταιρία σου κόβει την εγγύηση αν επεμβεις σε ένα προϊόν δεν σημαίνει ότι δεν μπορείς να επεμβεις. Φυσικά και μπορείς απλά θα χάσεις την εγγύηση. Αν τώρα θες να αγοράζεις ένα προϊόν να επεμβαινεις όπως θες εσύ και περιμένεις η κάθε εταιρία να σε καλύψει με "εγγύηση καλής λειτουργίας" όσες επεμβάσεις και να έχεις κάνει εσύ, τότε σορρυ αλλά νομίζω ότι ψάχνεις για χαζούς. Κανείς δε θα δεχτεί να σε καλύψει. Αλλά και πάλι δε σημαίνει ότι δεν είναι ολοδικο σου το προϊόν και δεν μπορείς να κανείς ότι θες εσύ.

Μια χαρα ισχυει

αν το προιον κανει χ με 1 χρονο και χ+50€ με 2 χρονια ποιος πληρωνει το 50αευρω καπελο ; Το πλαισιο  ή εσυ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
24 λεπτά πριν, dieksodo είπε

Μια χαρα ισχυει

αν το προιον κανει χ με 1 χρονο και χ+50€ με 2 χρονια ποιος πληρωνει το 50αευρω καπελο ; Το πλαισιο  ή εσυ;

Επίσης αν ένα προϊόν κάνει χ τότε χωρίς εγγύηση κάνει χ-50... Γιατί να μην τα πουλάνε χωρίς εγγύηση και να γλυτώνουμε αυτό το 50αερω?

ΥΓ: θέλω να δω ποιός θα τολμήσει να υποστηρίξει το ΝΑΙ...

Επεξ/σία από AtiX
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 minutes ago, AtiX said:

Επίσης αν ένα προϊόν κάνει χ τότε χωρίς εγγύηση κάνει χ-50... Γιατί να μην τα πουλάνε χωρίς εγγύηση και να γλυτώνουμε αυτό το 50αερω?

ΥΓ: θέλω να δω ποιός θα τολμήσει να υποστηρίξει το ΝΑΙ...

Γιατι ως γνωστον ο καθε πελατης πρεπει να παρει την αδεια σου πριν αποφασισει τι θα αγορασει ε;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, dieksodo είπε

Γιατι ως γνωστον ο καθε πελατης πρεπει να παρει την αδεια σου πριν αποφασισει τι θα αγορασει ε;;

Για την ταμπακέρα πες μας, μην πετάς την μπάλα στην εξέδρα...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 minutes ago, AtiX said:

Για την ταμπακέρα πες μας, μην πετάς την μπάλα στην εξέδρα...

 

καλα αναγνωση ξερεις? το αρθρο λεει "Το Ευρωπαϊκό κοινοβούλιο ψηφίζει υπέρ του δικαιώματος επισκευής"

ποια εξεδρα μας βρηκες τωρα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, dieksodo είπε

 

καλα αναγνωση ξερεις? το αρθρο λεει "Το Ευρωπαϊκό κοινοβούλιο ψηφίζει υπέρ του δικαιώματος επισκευής"

ποια εξεδρα μας βρηκες τωρα?

Εγώ αποδεδειγμένα ξέρω ανάγνωση, εσύ καλείσαι να το αποδείξεις με αυτά που γράφεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, AtiX said:

Εγώ αποδεδειγμένα ξέρω ανάγνωση, εσύ καλείσαι να το αποδείξεις με αυτά που γράφεις...

ρε φιλε

μας κοροιδευεις?

τοσες μερες με κατηγορεις πως δεν ξερω να διαβαζω δεν ξερω τι μου γινεται και δεν καταλαβαινω τι λεει το αρθρο

λες απο πανω πως αν ενα προιον δεν εχει εγγυηση μπορει να κανει -50$ και ποιος θα τολμησει να πει ΝΑΙ

και σου απανταω πως ακριβως αυτο επιβαλλει απο δω και μπρος η ΕΕ να μην μπορουμε να πουμε ΝΑΙ. δηλαδη δια της βιας να αγοραζουμε κατι που δε θελουμε

τι δεν καταλαβαινεις ακριβως?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, dieksodo είπε

ρε φιλε

μας κοροιδευεις?

τοσες μερες με κατηγορεις πως δεν ξερω να διαβαζω δεν ξερω τι μου γινεται και δεν καταλαβαινω τι λεει το αρθρο

λες απο πανω πως αν ενα προιον δεν εχει εγγυηση μπορει να κανει -50$ και ποιος θα τολμησει να πει ΝΑΙ

και σου απανταω πως ακριβως αυτο επιβαλλει απο δω και μπρος η ΕΕ να μην μπορουμε να πουμε ΝΑΙ. δηλαδη δια της βιας να αγοραζουμε κατι που δε θελουμε

τι δεν καταλαβαινεις ακριβως?

Η εγγύηση είναι δικαίωμα προστασίας του καταναλωτή... τα δικαιώματα δυστυχώς δεν είναι δωρεάν, πχ ακόμα και η αστυνόμευση πληρώνεται μέσω των φόρων, αν εσύ το θεωρείς προϊόν και θέλεις να κερδίσεις μερικά χρήματα δικαίωμα σου, μην το κανείς όμως κανόνα...

Επεξ/σία από AtiX
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 minutes ago, AtiX said:

Η εγγύηση είναι δικαίωμα προστασίας του καταναλωτή... τα δικαιώματα δυστυχώς δεν είναι δωρεάν, πχ ακόμα και η αστυνόμευση πληρώνεται μέσω των φόρων, αν εσύ το θεωρείς προϊόν και θέλεις να κερδίσεις μερικά χρήματα δικαίωμα σου, μην το κανείς όμως κανόνα...

εσυ θελεις να το κανεις κανονα

αρα εσυ καταργεις δικαιωματα μου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, dieksodo είπε

εσυ θελεις να το κανεις κανονα

αρα εσυ καταργεις δικαιωματα μου

Εγώ ερμηνεύω τον νόμο... εσύ δεν τον υπολογίζεις και μάλιστα για ευτελείς λόγους...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, AtiX said:

Εγώ ερμηνεύω τον νόμο... εσύ δεν τον υπολογίζεις και μάλιστα για ευτελείς λόγους...

βρε ασε με μενα εγω ειπαμε ειμαι χαζος και δεν ξερω βασικα πραγματα

εσυ θες να μου επιβαλλεις την δικη σου την αποψη και να μην με αφησεις να αποφασισω μονος μου τι να παρω ΝΑΙ ή ΟΥ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

τελικα το 50 αρικο ειναι υποχρεωτικό στην αγορά με την εγγύηση🙄  ,

ΥΓ: άσε δεν το αγοράζω  !!!!!μέχρι να το ξεχρεώσω θα έχει περάσει και η εγγύηση 😴

Επεξ/σία από optimerious
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
51 λεπτά πριν, dieksodo είπε

βρε ασε με μενα εγω ειπαμε ειμαι χαζος και δεν ξερω βασικα πραγματα

εσυ θες να μου επιβαλλεις την δικη σου την αποψη και να μην με αφησεις να αποφασισω μονος μου τι να παρω ΝΑΙ ή ΟΥ?

Μου θυμίζεις νοοτροπίες από κάτι τύπους που λέμε όταν πάνε για δουλειά ότι δεν θέλουμε ασφάλιση και απαιτούν να πληρωθούν τα ένσημα... ή κάτι άλλους που δεν θέλουν απόδειξη φτάνει να γλυτώσουν το φπα... ή το ακόμα καλύτερο σε παραγγελία φαγητού να αφαιρέσουν από την τιμή του delivery γιατί θα πάνε να τα παραλάβουν από εκεί...

Τι σου επιβάλει το νέο ψήφισμα υπέρ του δικαιώματος επισκευής και ποτέ σου επέβαλε αυτό ή εγώ κάτι επιπλέον?

Επεξ/σία από AtiX
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 minutes ago, AtiX said:

Μου θυμίζεις νοοτροπίες από κάτι τύπους που λέμε όταν πάνε για δουλειά ότι δεν θέλουμε ασφάλιση και απαιτούν να πληρωθούν τα ένσημα... ή κάτι άλλους που δεν θέλουν απόδειξη φτάνει να γλυτώσουν το φπα... ή το ακόμα καλύτερο σε παραγγελία φαγητού να αφαιρέσουν από την τιμή του delivery γιατί θα πάνε να τα παραλάβουν από εκεί...

Τι σου επιβάλει το νέο δημοψήφισμα υπέρ του δικαιώματος επισκευής και ποτέ σου επέβαλε αυτό ή εγώ κάτι επιπλέον?

1)σου επιβαλλει να πληρωνεις το δελιβερυ χωρις λογο. εγω ας πουμε παω ο ιδιος να τα παρω γιατι να επιβαρυνθω 30% παραπανω χωρις λογο?

2)σου επιβαλλει να πληρωσεις ενσημα στο ικα ενω μπορει εσυ να θελεις ιδιωτικη (οπως κανει γνωστη μου γιατι θελει το καλυτερο για το παιδι της)

3)η αποδειξη ειναι ασχετο γιατι ο φορος αφορα ζητηματα μη επιλογης. εκτος και αν ειναι ατομικο ζητημα η ασφαλεια στους δρομους ή στα συνορα μας. αντιθετα η ασφαλεια μου τι σε νοιαζει εσενα? η το ευρωκοινοβουλιο?

 

το δημοψηφισμα παλι ειναι εκτος θεματος

ειναι σαν να μου λες να βαλουμε σε δημοψηφισμα τι χρωμα θα βαψω το διαμερισμα μου αν θα βαλω πετρελαιο ή αεριο ή τι τηλεοραση θα παρω. οχι δεν χρειαζεται δημοψηφισμα γιατι το τι θα αποφασισω εγω δεν ειναι ζητημα δημοκρατιας

 

ειδες που καταλαβαινεις σιγα σιγα? μηπως τελικα δεν ειμαι τοσο ασχετος οσο νομιζεις?

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...