Προς το περιεχόμενο

Sony KD-65XH9096 vs Samsung QE65Q80T


booZe

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα σε όλους,

Δεν έχω προλάβει να κάνω αρκετή έρευνα αγοράς, αλλά είμαι μεταξύ αυτών των δύο, με την Samsung να είναι αυτή τη στιγμή 100 ευρώ ακριβότερη. Η χρήση της θα περιλαμβάνει και gaming με κάποιο next gen console -με πιθανότερο το Xbox X Series.

Υπέρ/κατά με βάση την τρέχουσα διαφορά τιμής;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων! :)

Επεξ/σία από booZe
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω προτίμησα τη Sony κυριως βλέποντας τις να παίζουν η μία δίπλα απο την αλλη . Αυτο που μου άρεσε ηταν τα πιο φυσικά χρώματα κ το βαθύ μαύρο σε σχεση με τα εντονα χρώματα της Samsung κ το πιο αδύναμο μαύρο . Επίσης προτίμησα Android tv σε σχεση με το πρόγραμμα της Samsung . Τελος εχω πολυ καλυτερη εμπειρία απο τη Sony σαν Brand σε σχεση με τη Samsung . 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπα με βαση την συγκριση εδω overall η Q80T τα παει καλυτερα. Βεβαια και η 9077 ειναι πολυ καλη τηλεόραση αναμφισβήτητα .

https://www.rtings.com/tv/tools/compare/samsung-q80t-vs-sony-x900h/1819/12284

Ουτε σε μαυρα υπολείπεται ουτε σαφως σε χρωμα, ειδικα εκει. Στα καταστήματα ολες οι TV παιζουν στην δυναμικη - ζωηρότερη ρυθμιση. Στο σπιτι σχεδον ποτε κανενας δεν τις επιλεγει καθως ''καινε'' τα χρωματα.

Τέτοιου επιπεδου TV οφειλουμε να τις κανουμε calibration η εστω να ασχοληθούμε οσο μπορουμε με την σωστη ρύθμιση τους, μιας και οι δυνατότητες παραμετροποίησης ειναι παρα πολλες και στα 2 μοντελα.

Τελος το android πλεων δεν θεωρειται στην TV ακομα η καλυτερη επιλογη καθως στερείται πολυ ταχύτητας και σταθερότητας. Και οι αλλες επωνυμες πλατφορμες πλων ενσωματώνουν σχεδον τα παντα cosmote tv, apple tv spotify, τα περισσοτερα αν οχι ολα τα video on demand, iptv πλατφόρμες κτλ κτλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, graphist83 είπε

Μπα με βαση την συγκριση εδω overall η Q80T τα παει καλυτερα. Βεβαια και η 9077 ειναι πολυ καλη τηλεόραση αναμφισβήτητα .

https://www.rtings.com/tv/tools/compare/samsung-q80t-vs-sony-x900h/1819/12284

Ουτε σε μαυρα υπολείπεται ουτε σαφως σε χρωμα, ειδικα εκει. Στα καταστήματα ολες οι TV παιζουν στην δυναμικη - ζωηρότερη ρυθμιση. Στο σπιτι σχεδον ποτε κανενας δεν τις επιλεγει καθως ''καινε'' τα χρωματα.

Τέτοιου επιπεδου TV οφειλουμε να τις κανουμε calibration η εστω να ασχοληθούμε οσο μπορουμε με την σωστη ρύθμιση τους, μιας και οι δυνατότητες παραμετροποίησης ειναι παρα πολλες και στα 2 μοντελα.

Τελος το android πλεων δεν θεωρειται στην TV ακομα η καλυτερη επιλογη καθως στερείται πολυ ταχύτητας και σταθερότητας. Και οι αλλες επωνυμες πλατφορμες πλων ενσωματώνουν σχεδον τα παντα cosmote tv, apple tv spotify, τα περισσοτερα αν οχι ολα τα video on demand, iptv πλατφόρμες κτλ κτλ.

Όλα αυτά βέβαια, με την προϋπόθεση ότι μπορείς να αγοράσεις το αμερικάνικο μοντέλο της Q80t. Γιατί η ευρωπαϊκή έκδοση είναι σαφώς υποδεέστερη με κυριότερο χαρακτηριστικό τις λιγότερες ζώνες  local diming (96 FALD έχει η αμερικάνικη Q80t) κτλ κτλ. Η αντίστοιχη ευρωπαϊκή έκδοση είναι η https://www.kitele.com/el/tv-samsung-qe65q85t και είναι φυσικά και 350 ευρώ ακριβότερη.... 

Άρα εν τέλει για να πάρεις τη διαφορά που διαβάζεις στο rtings χρειάζεται να δώσεις ένα 500άρικο παραπάνω.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...