Προς το περιεχόμενο

[Laptop] Acer Nitro 5 17.3" (i7-9750H/16GB/256GB/RTX2060/W10) @ Amazon US 998.72€


neosstoforum

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 λεπτά πριν, murcielago580 είπε

Επειδη το εψαξα και μιλησα και με την πειραιως, δεν δεσμευεται τιποτα. Δεν βλεπουν καν κινηση απο την τραπεζα για καμια αγορα. Δεν ξερω τι γινεται.

Αφού έκανες την παραγγελία και πέρασε κανονικά δεν θα ανησυχούσα.

Αν υπάρξει τελικά πρόβλημα με την πληρωμή θα σου στείλει e-mail το Amazon.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 56
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

8 λεπτά πριν, murcielago580 είπε

Την εριξα την παραγγελια παιδια. αντε να δουμε. τα χρηματα ομως δεν τα τραβηξαν απο την καρτα. Ειναι πολιτικη του αμαζον αυτη? 1η φορα μου συμβαινει αυτο και ειχα το ιδιο προβλημα και στο αμαζον ισπανιας προχτες.

Έτσι κάνει το amazon. Χρεώνει όταν προκειται να στείλει την παραγγελία. Υποθέτω είναι καλή πολιτική για όταν στραβώσει κάτι και δεν μπορεί να σου στείλει τελικά ώστε να μην μπλέκεστε με επιστροφές κλπ.
Το ερώτημα που προκύπτει είναι αν δεν εχεις λεφτα εσυ όταν πάει να τα τραβήξει τί γίνεται? Ακυρώνεται αυτόματα? Σε ενημερώνει και ξαναδοκιμάζει αργότερα? Δεν έχω ιδέα..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Damned7 είπε

Ναι μπορείς να το κάνεις με κάρτα που δεν έχει χρήματα μέσα.

Δεσμεύουν το προϊόν και πριν το στείλουν παίρνουν και τα λεφτά.

Εχει κανεις εικονα ποσο τους παιρνει για να το στειλουν? Απο ισπανια απο παρασκευη πρωι ακομα τιποτα. Προς το παρον τα εχω αφησει και τα 2 λαπτοπ σε παραγγελια και οποιο ξεκινησει 1ι αυτο θα κρατησω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, murcielago580 είπε

Επειδη το εψαξα και μιλησα και με την πειραιως, δεν δεσμευτεταθι τιποτα. Δεν βλεπουν καν κινηση απο την τραπεζα για καμια αγορα. Δεν ξερω τι γινεται.

Είναι σε φάση "μου χεις δώσει το δικαίωμα να σε χρεώσω Χ ποσό, όταν σου στείλω το λαπτοπ". Άρα πρακτικά δε σου δεσμεύει τίποτα, και απλά σε χ,ψ μέρες που θα αποσταλεί το λαπτοπ, τότε θα σε χρεώσει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, murcielago580 είπε

Επειδη το εψαξα και μιλησα και με την πειραιως, δεν δεσμευεται τιποτα. Δεν βλεπουν καν κινηση απο την τραπεζα για καμια αγορα. Δεν ξερω τι γινεται.

Το ίδιο θέμα είχα και εγω πριν μια βδομάδα με την Πειραιώς. Δεν φάνηκε καν σαν κίνηση και μου έστειλαν μήνυμα από αμαζον ότι δεν μπορούν να τραβήξουν τα λεφτά. Ίσως φταίει το όριο 600e ανά μέρα από κάρτα?

Το έλυσα βάζοντας το ποσό στην revolut (600 από την Πειραιώς και τα υπόλοιπα από eurobank) και πληρώνοντας από εκεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια εχετε υποψην οτι εχεει αθλιες θερμοκρασιες χειροτερες και απο αυτες του ASUS TUF απο προσωπικη εμεπειρια σας το λεω το πηρα απο ελλαδα και το γυρισα πισω

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, nighthawk6969 είπε

Το ίδιο θέμα είχα και εγω πριν μια βδομάδα με την Πειραιώς. Δεν φάνηκε καν σαν κίνηση και μου έστειλαν μήνυμα από αμαζον ότι δεν μπορούν να τραβήξουν τα λεφτά. Ίσως φταίει το όριο 600e ανά μέρα από κάρτα?

Το έλυσα βάζοντας το ποσό στην revolut (600 από την Πειραιώς και τα υπόλοιπα από eurobank) και πληρώνοντας από εκεί.

Εχω δηλωσει καρτα webuy που την βγαζεις στο winbank και εχει οριο 1100. Εχω αγορασει και κατι με 800 απο ebay παλαιοτερα και δεν ειχα θεμα με την συγκεκριμενη καρτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, aks είπε

Παιδια εχετε υποψην οτι εχεει αθλιες θερμοκρασιες χειροτερες και απο αυτες του ASUS TUF απο προσωπικη εμεπειρια σας το λεω το πηρα απο ελλαδα και το γυρισα πισω

να μπουμε στη διαδικασία να συζητήσουμε και ποιο 17αρι θα είχε καλές θερμοκρασίες? το ιδιο προβλημα και εγω σε λενοβο 50-70 τριετιας. απλά σταμάτησα να παίζω παιχνίδια. στην παρουσίαση στη σελίδα ελεγε οτι ειχε σουπερ συστηματα ψυξης κτλπ.

ενα αλλο θεμα. το έβαλα τώρα και λεει 998 ευρώ, αλλα δεν κάνει την αποφορολόγηση στο φπα για εταιρία οπως κάνει σε άλλες περιπτώσεις απο το γερμανικό η αγγλικο αμαζον κατι που με κάνει να πιστευώ οτι στην τιμή δεν ειναι υπολογισμένος ο φπα. αυτο ειναι αρκετά επισφαλές, δεν καταλαβαίνω πλήρως την πατεντα αλλα φαίνεται να κάνει εισαγωγη με την αξία του μικρότερου είδους. σε περίπτωση που βγάλεις το μικρό είδος τοτε σου βάζει κανονικά το 24% φπα πάνω στην αξία μεταφορικών και είδους και υπολογίζεται σωστα. προφανως ειναι λαθος του άμαζον οπότε εκμεταλευθείτε το οσο προλαβαίνετε και ελπίζω οι οροι να μην λενε οτι μετα μπορεί να έρθει να σου ζητήσει και τα υπόλοιπα

 

επίσης έχετε υπόψη οτι απο ιουλιου 21 καταργείτε το ελάχιστο των 22 ευρώ για αδασμολόγητο οπότε και αυτο θα σταματάει.

  • Κατάργηση των De Minimis (σε ισχύ από τον Ιούλιο 2021😞 Πρόκειται για την κατάργηση του De Minimis των 22€ (τώρα και μέχρι τον Ιούνιο 2021 αποστολές με αξία μικρότερη των 22€ δεν επιβαρύνονται με ΦΠΑ). Από 1ης Ιουλίου 2021 όλες οι  εισαγωγές από χώρες εκτός Ε.Ε. προς την Ευρωπαϊκή Ένωση, θα υπόκεινται σε διαδικασία τελωνειακού ελέγχου και επιβολής φόρου (ΦΠΑ). Η αλλαγή επηρεάζει τις αποστολές που προέρχονται από οποιαδήποτε χώρα του κόσμου προς την Ευρωπαϊκή Ένωση.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 minutes ago, beez said:

να μπουμε στη διαδικασία να συζητήσουμε και ποιο 17αρι θα είχε καλές θερμοκρασίες? το ιδιο προβλημα και εγω σε λενοβο 50-70 τριετιας. απλά σταμάτησα να παίζω παιχνίδια. στην παρουσίαση στη σελίδα ελεγε οτι ειχε σουπερ συστηματα ψυξης κτλπ.

ενα αλλο θεμα. το έβαλα τώρα και λεει 998 ευρώ, αλλα δεν κάνει την αποφορολόγηση στο φπα για εταιρία οπως κάνει σε άλλες περιπτώσεις απο το γερμανικό η αγγλικο αμαζον κατι που με κάνει να πιστευώ οτι στην τιμή δεν ειναι υπολογισμένος ο φπα. αυτο ειναι αρκετά επισφαλές, δεν καταλαβαίνω πλήρως την πατεντα αλλα φαίνεται να κάνει εισαγωγη με την αξία του μικρότερου είδους. σε περίπτωση που βγάλεις το μικρό είδος τοτε σου βάζει κανονικά το 24% φπα πάνω στην αξία μεταφορικών και είδους και υπολογίζεται σωστα. προφανως ειναι λαθος του άμαζον οπότε εκμεταλευθείτε το οσο προλαβαίνετε και ελπίζω οι οροι να μην λενε οτι μετα μπορεί να έρθει να σου ζητήσει και τα υπόλοιπα

 

επίσης έχετε υπόψη οτι απο ιουλιου 21 καταργείτε το ελάχιστο των 22 ευρώ για αδασμολόγητο οπότε και αυτο θα σταματάει.

  • Κατάργηση των De Minimis (σε ισχύ από τον Ιούλιο 2021😞 Πρόκειται για την κατάργηση του De Minimis των 22€ (τώρα και μέχρι τον Ιούνιο 2021 αποστολές με αξία μικρότερη των 22€ δεν επιβαρύνονται με ΦΠΑ). Από 1ης Ιουλίου 2021 όλες οι  εισαγωγές από χώρες εκτός Ε.Ε. προς την Ευρωπαϊκή Ένωση, θα υπόκεινται σε διαδικασία τελωνειακού ελέγχου και επιβολής φόρου (ΦΠΑ). Η αλλαγή επηρεάζει τις αποστολές που προέρχονται από οποιαδήποτε χώρα του κόσμου προς την Ευρωπαϊκή Ένωση.

διαφωνω καθετα ειχα 17 αρι legion με max sto lol 65 βαθμους οχι το nitro που μου επιανε 85 για πλακα.Φυσικα και εχει αθλιο συστημα ψυξης με δυο ανεμιστηρακια σε σειρα και 2 κοινα heatpipes οχι τα 5 που ειχα στο legion 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, aks είπε

διαφωνω καθετα ειχα 17 αρι legion με max sto lol 65 βαθμους οχι το nitro που μου επιανε 85 για πλακα.Φυσικα και εχει αθλιο συστημα ψυξης με δυο ανεμιστηρακια σε σειρα και 2 κοινα heatpipes οχι τα 5 που ειχα στο legion 

φιλε δεν υπάρχει διαφωνία. ηταν ερώτηση. τελικα ποιο 17αρι εχει καλη διαχειριση ψυξης? να δούμε τα μοντέλλα οταν μιλάμε για gaming laptopt οτι οντως θα μπορείς να παιξεις κανα παιχνίδι χωρίς να ψηνεις τοστ στο λαπτοπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, aks είπε

διαφωνω καθετα ειχα 17 αρι legion με max sto lol 65 βαθμους οχι το nitro που μου επιανε 85 για πλακα.Φυσικα και εχει αθλιο συστημα ψυξης με δυο ανεμιστηρακια σε σειρα και 2 κοινα heatpipes οχι τα 5 που ειχα στο legion 

75 βλεπω στα σχολια οτι παει μαξ.

Μηπως ειχες δοκιμασει το μοντελο με την 15-αρα οθονη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
58 λεπτά πριν, beez είπε

ενα αλλο θεμα. το έβαλα τώρα και λεει 998 ευρώ, αλλα δεν κάνει την αποφορολόγηση στο φπα για εταιρία οπως κάνει σε άλλες περιπτώσεις απο το γερμανικό η αγγλικο αμαζον κατι που με κάνει να πιστευώ οτι στην τιμή δεν ειναι υπολογισμένος ο φπα

Στις ΗΠΑ δεν έχει ΦΠΑ...

Οπότε δεν γίνετε να υπολογίσει και να αφαιρέσει κάτι που δεν υπάρχει.... 

 

Επεξ/σία από andreas1gr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...