Προς το περιεχόμενο

[Laptop] Acer Nitro 5 17.3" (i7-9750H/16GB/256GB/RTX2060/W10) @ Amazon US 998.72€


neosstoforum

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Περί εγγύησης λοιπόν:

Q4. My notebook was purchased in a country other than where I reside. Can I use the ITW to get my notebook fixed in my home country?
A4. No, only bona fide travelers who are in possession of a copy of the original sales invoice of the notebook may bring claims under the Acer ITW. The definition of a "bona fide traveler" under the Acer ITW is a person temporarily outside the territorial scope of the local warranty covering the respective notebook, without the intention of establishing a permanent residence. Otherwise, the notebook will only have a local warranty from where it was purchased; you will have to pay for any repairs made outside the country of purchase.

 

Άρα πρέπει να σταλεί USA αν πάθει κάτι εντός εγγύησης. Τελωνεία, μεταφορικά, χρόνος...πρακτικά αδύνατον.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 56
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, andreas1gr είπε

Στις ΗΠΑ δεν έχει ΦΠΑ...

Οπότε δεν γίνετε να υπολογίσει και να αφαιρέσει κάτι που δεν υπάρχει.... 

 

μου αρέσει οτι απαντάς με μεγάλη σιγουρία. στις ΗΠΑ δεν υπάρχει αλλα εμείς δεν είμαστε στις ΗΠΑ. σε οτιδήποτε εισάγεται για χρήση στην ελλάδα πρέπει να προστίθετε το νόμιμο φπα. ακόμα και εταιρία να είσαι, πληρώνεις το φπα και μετά το συμψηφίζεις με το φπα που θα εισπράξεις πουλώντας στον τελικό χρήστη. ειναι τυχαίο οτι αν βγάλεις το μικρό είδος οι φόροι και δασμοι ισοδυναμούν με το 24% της αξιας CIF ?(κόστος+ μεταφορικο)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
39 λεπτά πριν, stcp είπε

Περί εγγύησης λοιπόν:

Q4. My notebook was purchased in a country other than where I reside. Can I use the ITW to get my notebook fixed in my home country?
A4. No, only bona fide travelers who are in possession of a copy of the original sales invoice of the notebook may bring claims under the Acer ITW. The definition of a "bona fide traveler" under the Acer ITW is a person temporarily outside the territorial scope of the local warranty covering the respective notebook, without the intention of establishing a permanent residence. Otherwise, the notebook will only have a local warranty from where it was purchased; you will have to pay for any repairs made outside the country of purchase.

 

Άρα πρέπει να σταλεί USA αν πάθει κάτι εντός εγγύησης. Τελωνεία, μεταφορικά, χρόνος...πρακτικά αδύνατον.

Είναι άλλη αγορά οπότε φαντάζομαι ότι αυτό ισχύει για όλα τα προϊόντα που αγοράζονται από την Αμερική. Εκτός αν σε κάποια υπάρχει κάποιου είδους εγγύηση παγκόσμια. Αλλά είναι σίγουρο ότι σε περίπτωση επιστροφής το Amazon δεν καλύπτει τα έξοδα;

Επεξ/σία από neosstoforum
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, stcp είπε

Περί εγγύησης λοιπόν:

Q4. My notebook was purchased in a country other than where I reside. Can I use the ITW to get my notebook fixed in my home country?
A4. No, only bona fide travelers who are in possession of a copy of the original sales invoice of the notebook may bring claims under the Acer ITW. The definition of a "bona fide traveler" under the Acer ITW is a person temporarily outside the territorial scope of the local warranty covering the respective notebook, without the intention of establishing a permanent residence. Otherwise, the notebook will only have a local warranty from where it was purchased; you will have to pay for any repairs made outside the country of purchase.

 

Άρα πρέπει να σταλεί USA αν πάθει κάτι εντός εγγύησης. Τελωνεία, μεταφορικά, χρόνος...πρακτικά αδύνατον.

αρα νομιζω και εδώ τελειώνει το θέμα...

Μόλις τώρα, neosstoforum είπε

Είναι άλλη αγορά οπότε φαντάζομαι ότι αυτό ισχύει για όλα τα προϊόντα που αγοράζονται από την Αμερική. Εκτός αν σε κάποια υπάρχει κάποιου είδους εγγύηση παγκόσμια. Αλλά είναι σίγουρο ότι σε περίπτωση επιστροφής το Amazon δεν καλύπτει τα έξοδα;

ειναι μια καλή ερώτηση για την εξυπηρέτηση αμαζον που προσφέρει και την υπηρεσία. βεβαία ξέροντας το άμαζον μπορεί να σου στείλουν και άλλο λαπτοπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, beez είπε

μου αρέσει οτι απαντάς με μεγάλη σιγουρία. στις ΗΠΑ δεν υπάρχει αλλα εμείς δεν είμαστε στις ΗΠΑ. σε οτιδήποτε εισάγεται για χρήση στην ελλάδα πρέπει να προστίθετε το νόμιμο φπα. ακόμα και εταιρία να είσαι, πληρώνεις το φπα και μετά το συμψηφίζεις με το φπα που θα εισπράξεις πουλώντας στον τελικό χρήστη. ειναι τυχαίο οτι αν βγάλεις το μικρό είδος οι φόροι και δασμοι ισοδυναμούν με το 24% της αξιας CIF ?(κόστος+ μεταφορικο)

Οκ ότι πεις... 

Προσπάθησε τότε να κάνεις αποφορολόγηση στο Αμερικανικό Αμαζον...

Επεξ/σία από andreas1gr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ η πληρωμη εγινε. Να δουμε σε ποσες μερες θα γινει η αποστολη. Λογικα δινουν κ tracking number ετσι? Γνωριζει καποιος τι παιζει με τον χρονο παραδοσης? Γτ στο site αναφερει καθυστερησεις στην ευρωπη λογω κορονοιου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, murcielago580 είπε

Οκ η πληρωμη εγινε. Να δουμε σε ποσες μερες θα γινει η αποστολη. Λογικα δινουν κ tracking number ετσι? Γνωριζει καποιος τι παιζει με τον χρονο παραδοσης? Γτ στο site αναφερει καθυστερησεις στην ευρωπη λογω κορονοιου.

Από το Ισπανικό ακόμη τίποτα; 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

7-10 μερες υπολογισε, κρινοντας απο παλιοτερες παραγγελιες αμαζον αμερικης.

Αν δεν εχεις ξανακανει παραγγελια απο εκει, θα σε καλεσει/στειλει εμαιλ η κουριερ για τυπικα στοιχεια τελωνειου, οταν φτασει Ελλαδα.

Αν εχεις ξανακανει, δεν σε καλει.

---

Για την εγγυηση ρωταει καποιος:

I’m from Israel, if I buy the Laptop the warranty will be applied in my country or ill have to send it abroad for it?
Answer:
The manufacturer's warranty is a domestic warranty good in the country of purchase. These laptops do have an International Travelers Warranty that applies to genuine travelers only. Our customers that are outside North America and need warranty service will ship the laptop to the US repair location. Once repaired we can ship it back to a US address and they usually provides a friend or family members contact information, address and phone for us to return after repair. Once received the family member/friend ships the laptop to the owner. You can go to our website under Support to book a repair online, or you can contact Chat Support for help with this as well.

Εν ολιγοις, οτι ειπωθηκε και στα προηγουμενα σχολια. Πρακτικα ειναι χωρις εγγυηση, με εξαιρεση defoa και καλυψη αμαζον φανταζομαι. Ειναι πολυ χαμηλη τιμη παντως, μοναχα ενα παρομοιο 17-αρι επαιξε απο Ευρωπη (προσφορα Ισπανικου αμαζον) λιγο πριν το BF στα 1.160 ευρω, οποτε, παρα τα μειονεκτηματα, το παρηγγειλα και γω...

Τουλαχιστον αυτο δεν χρειαζεται κολπα η αυτοκολλητα στο πληκτρολογιο, χαχα.

(Παιρνει εξτρα 2 δισκους απ'οτι ειδα, εναν 2.5" sata και εναν m2. Θα του βαλω και τους 2).

 

Επεξ/σία από nek4d
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, neosstoforum είπε

Από το Ισπανικό ακόμη τίποτα; 

Απο ισπανια τπτ κ απλα θα ακυρωθει μονη της η παραγγελια. Τα ειχα παραγγειλει κ τα 2 και ειπα οποιο κατσει 1ο. Σημειωτεον το σημερινο προχψραει γρηγοροτερα απο το ισπανικο αμαζον που εκανα παραγγελια παρασκευη πρωι. Απλα αισχος κ οι υπαλληλοι ανιδεοι κυριολεκτικα.

 

3 λεπτά πριν, nek4d είπε

7-10 μερες υπολογισε, κρινοντας απο παλιοτερες παραγγελιες αμαζον αμερικης.

Αν δεν εχεις ξανακανει, θα σε καλεσει/στειλει εμαιλ η κουριερ για τυπικα στοιχεια τελωνειου, οταν φτασει Ελλαδα.

Αν εχεις ξανακανει, δεν σε καλει.

---

Για την εγγυηση ρωταει καποιος:

I’m from Israel, if I buy the Laptop the warranty will be applied in my country or ill have to send it abroad for it?
Answer:
The manufacturer's warranty is a domestic warranty good in the country of purchase. These laptops do have an International Travelers Warranty that applies to genuine travelers only. Our customers that are outside North America and need warranty service will ship the laptop to the US repair location. Once repaired we can ship it back to a US address and they usually provides a friend or family members contact information, address and phone for us to return after repair. Once received the family member/friend ships the laptop to the owner. You can go to our website under Support to book a repair online, or you can contact Chat Support for help with this as well.

Εν ολιγοις, οτι ειπωθηκε και στα προηγουμενα σχολια. Πρακτικα ειναι χωρις εγγυηση, με εξαιρεση defoa και καλυψη αμαζον φανταζομαι. Ειναι πολυ χαμηλη τιμη παντως, μοναχα ενα παρομοιο 17-αρι επαιξε απο Ευρωπη (προσφορα Ισπανικου αμαζον) λιγο πριν το BF στα 1.160 ευρω, παρα τα μειονεκτηματα, το παρηγγειλα και γω...

Τουλαχιστον αυτο δεν χρειαζεται κολπα η αυτοκολλητα στο πληκτρολογιο, χαχα.

(Παιρνει εξτρα 2 δισκους απ'οτι ειδα, εναν 2.5" sata και εναν m2. Θα του βαλω και τους 2).

 

Απο μνημη ξερουμε αν εχει 1×8 μεσα η 2×4 απο το εργοστασιο?

Οχι δεν εχω ξαναπαραγγειλει εκτος ευρωπης οποτε ναι θα εχω το νου μου για τηλεφωνημα ευχαριστω!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, beez είπε

φιλε δεν υπάρχει διαφωνία. ηταν ερώτηση. τελικα ποιο 17αρι εχει καλη διαχειριση ψυξης? να δούμε τα μοντέλλα οταν μιλάμε για gaming laptopt οτι οντως θα μπορείς να παιξεις κανα παιχνίδι χωρίς να ψηνεις τοστ στο λαπτοπ.

y740.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
26 λεπτά πριν, murcielago580 είπε

Απο μνημη ξερουμε αν εχει 1×8 μεσα η 2×4 απο το εργοστασιο?

Οχι δεν εχω ξαναπαραγγειλει εκτος ευρωπης οποτε ναι θα εχω το νου μου για τηλεφωνημα ευχαριστω!

Απο τα σχολια, μαλλον 2*8 φοραει. Δεν ειναι απολυτο αυτο, στο αμαζον βαζουν σχολια και απο αλλα μοντελα της σειρας.

Καλυτερα ειναι 1*16, ωστε να κουμπωσεις επιτπου αλλα 16, αλλα και 2*8 να ειναι, αλλαζουν ευκολα στο μελλον αν χρειαστει.

19 λεπτά πριν, Ghost_Rider είπε

y740.

Πασο με το προβλημα θερμοκρασιων, αλλα η παρουσα ειναι δυνατη προσφορα, υπαρχει μεγαλη διαφορα στην τιμη, κοντα 500-600 ευρω.

Αν δεν το θελει καποιος μονιμα κουμπωμενο μαξ settings για παιχνιδια και το εχει για πολλες χρησεις, μπορει φανταζομαι να δεχθει μειονεκτηματα με αυτην την τιμη, οπως πχ οτι δεν εχει πολυ φωτεινη οθονη. Επισης το 17-αρι εχει καλυτερο κυκλωμα ψυξης απο το 15-αρι διαβασα και πολλα reviews αναφερονται στο 15-αρι. Παντως στα reviews πελατων του αμαζον, τα παει πολυ καλα.

Επεξ/σία από nek4d
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, andreas1gr είπε

Οκ ότι πεις... 

Προσπάθησε τότε να κάνεις αποφορολόγηση στο Αμερικανικό Αμαζον...

οκ έχεις δίκιο σε αυτό που έγραψες. δεν υπάρχει φπα για να γίνει αποφορολόγηση, το θέμα ειναι τι φπα θα εχει το παραστατικό που θα πάρεις απο το αμαζον καθώς θα πρεπει να πληρωθεί κατα τον εκτελωνισμό. ειναι καλη  ερώτηση προς τον λογιστή αν πάγια που αγοράστηκαν απο το εξωτερικό μπορούν να εκπίψουν το φπα. αδιάφορο λοιπον για όποιον αγοράζει ως ιδιώτης και προς όφελος του το το μισο φπα που χρεώνει το αμαζον μέχρι να το καταλάβουν. ας μας ενημέρωσουν τα παιδιά που παραγγείλανε τι θα γίνει στο τέλος. δεν μπορει να περνάει το τελώνειο χωρις να εισπαχθει το 24% επι της αξίας του τιμολογίου φαντάζομαι, οποτε την διαφορά την πληρώνει το αμαζον?

εχει ενδιαφέρον οτι δεν υπάρχει αντίστοιχο Υ740 σε καινουργιο. ειναι refurbished. το ενα καινουργιο που εχει το amazon ειναι με 1660ti και δεν στελνει ελλαδα.

 

https://www.amazon.com/Lenovo-Legion-Gaming-Laptop-Computer/dp/B0862G9RH9/ref=sr_1_5?dchild=1&keywords=y740&qid=1606760515&refinements=p_89%3ALenovo%2Cp_n_size_browse-bin%3A7817234011&rnid=2242797011&s=pc&sr=1-5

 

https://www.amazon.com/s?k=y740&i=electronics&rh=n%3A565108%2Cp_89%3ALenovo%2Cp_n_size_browse-bin%3A7817234011&dc&qid=1606760515&rnid=2242797011&ref=sr_nr_p_n_size_browse-bin_1

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οσο αναφορα το συστημα ψυξης εγω παρεθεσα την εμπειρια μου με το acer nitro και αλλα μηχανακια που εχω δει (y540 17αρι) και δεν ηταν καλη παρολα αυτα ο καθενας κρινει.Για φετος το καλυτερο συστημα ψυξης εχει το νεο hp omen 15 απο οσο εχω δει αν εψαχνα για λαπτοπ θα πειρμενα να βρω αυτο σε καλη τιμη 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, aks είπε

οσο αναφορα το συστημα ψυξης εγω παρεθεσα την εμπειρια μου με το acer nitro και αλλα μηχανακια που εχω δει (y540 17αρι) και δεν ηταν καλη παρολα αυτα ο καθενας κρινει.Για φετος το καλυτερο συστημα ψυξης εχει το νεο hp omen 15 απο οσο εχω δει αν εψαχνα για λαπτοπ θα πειρμενα να βρω αυτο σε καλη τιμη 

Πολυ καλα εκανες φιλε, η εμπειρια σου μετραει πολυ και σε ευχαριστουμε για την προειδοποιηση και ενημερωση.
Ετσι πρεπει, οχι να ευλογουμε τα γενια μας.
Μην κοιτας εμενα, εγω δεν παιζω πολυ και οταν παιζω ειναι συνηθως μη απαιτητικα παιχνιδια σε γραφικα (στρατηγικης), οποτε προσωπικα δεν με μειραζει το ρισκο αυτο. Σιγουρα ομως ας το σκεφτουν οι hardcore gamers, γιατι δεν παυει να ειναι μεγαλο χρηματικο ποσο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το Acer Nitro 5 της υπογραφής μου αγοράστηκε με τον ίδιο τρόπο από Amazon.com το 2018. Επειδή μάλιστα η διαφορά της απλής αποστολής από την express ήταν πολύ μικρή, επέλεξα την express. 

Aπo την ημέρα που έγινε dispatched την επομένη είχε φτάσει στο Ελ.Βενιζέλος και 1 ημέρα μετά από την άφιξη με πήραν τηλέφωνο από DHL προκειμένου να με ενημερώσουν ότι το δέμα θα χρειαστεί έως και 3 εργάσιμες μέρες για να εκτελωνιστεί. Οι 3 μέρες ουσιαστικά έγιναν στην πράξη 2 μέρες και σε συνολικά 5 ημέρες μετά την αποστολή παρέλαβα το laptop από το κατάστημα DHL της περιοχής μου (ζήτησα να το πάρω ο ίδιος καθώς δεν θα με έβρισκαν σπίτι πρωινές ώρες).

Συμπέρασμα, την προ Κορωνοϊού εποχή για μια παραγγελία laptop από to Αmazon.com ήθελες λιγότερο από 7 μέρες από την ημέρα της αποστολής για να παραλάβεις. Τώρα δε γνωρίζω τι γίνεται.

Επεξ/σία από lionheart75
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...