Προς το περιεχόμενο

Οδηγός Επιλογής Εργονομικής Καρέκλας


bebius

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δυστυχώς την εχω πετάξει εδω και πολυ καιρο, ηταν για 2 καθίσματα αυτό που ανέφερα στα 300 και το ophellos στα 250 (τιμές χωρίς φπα), την οποια απέριψα λόγω καμίας ρύθμισης πλήν ανάκλισης. Απο οτι θυμαμαι στο budget μου ηταν αυτές οπότε δοκίμασα και κανα 2 ακόμα λιγο πιο πανω οπως μου ειπε κ η κοπέλα που με εξυπηρετούσε αλλα δεν ενοιωθα ανετα σε κάποιο. Και εδω ειναι το υποκειμενικό του θέματος στην αγορά καρέκλας. Πχ στην markus μετα απο μισή ώρα πονάει το είναι μου, που κατα γενική ομολογία ειναι μία άνετη καρέκλα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 604
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

13 ώρες πριν, mitsdim1 είπε

Μετα απο μερικές μέρες όμως αρχισε να με ενοχλεί αρκετά η υποστήριξη της μέσης. Στο κατάστημα δέν με είχε ενοχλήσει αλλα όπβς μου είπε και τηλεφωνικά, άλλη η χρήση της μισής ώρας και άλλη του 8ωρου. Η υποστήριξη είχε ρύθμιση εμπρος πίσω, αλλα και στην τέρμα πίσω θέση ηταν πολύ για μενα.

Πρώτη παγίδα: πας, κάθεσαι, νομίζεις ότι είναι άνετη και διαπιστώνεις εκ των υστέρων πως δεν είναι, όταν η χρήση είναι πολύωρη.

Δεύτερη παγίδα: το μαξιλαράκι που βάζουν σε αρκετές office καρέκλες βοηθάει τελικά ή δεν βοηθάει; Υποτίθεται ότι μπαίνει εκεί, ώστε να ασκείται πίεση στο σωστό σημείο (ή το σημείο που θεωρεί σωστό και άνετο ο κάτοχος), αλλά έχω δει ότι πολλοί ενοχλούνται/νιώθουν άβολα.

Επίσης, κατ' εμέ τουλάχιστον, εάν η καρέκλα έχει ρύθμιση θέσης της έδρας (μπρος-πίσω), θα πρέπει αυτή να συνδυάζεται με ρύθμιση της πλάτης (πάνω-κάτω και μπρος πίσω), διότι, αν πας την έδρα μπροστά και η πλάτη είναι σταθερή, θα δημιουργηθεί κενό μεταξύ της πλάτης και της έδρας (του καθίσματος δηλαδή), με αποτέλεσμα να μην κάθεσαι σωστά.

Γι' αυτό, είναι σημαντικό η πλάτη, στο σημείο που κάνει curve στο κάτω μέρος της, να βρίσκεται όσο πιο κοντά γίνεται στην έδρα (το κάθισμα) της καρέκλας. Δηλαδή, το curve να είναι όσο πρέπει και όχι υπερβολικό, διότι, σχεδιαστικά και εργονομικά, δεν θα βοηθήσει τον κάτοχο να κάτσει σωστά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ μαζί σου σε όλα, Ναι είναι πρόβλημα το να πας και να πρέπει σε μισή ώρα το πολύ να βγάλεις συμπέρασμα. Πες πως έχεις περπατήσει 3 ώρες σε καταστήματα. Όπου και να κάτσεις θα σου φανεί καλή.

Απλά λες κάτι που μου κάνει μπαμ άκυρο το απορρίπτω. Επίσης εγώ ήμουν τελείως άπειρος από τέτοιου ειδους καρέκλες οπότε δεν ήξερα τι θα με βολέψει και τι όχι. Θα πω ότι βοηθάει να έχει αρκετές ρυθμίσεις ώστε τουλάχιστον να την φέρεις εκεί που σου κάθεται καλά. 

Όσον αφορά την έδρα Ναι έχεις δίκιο, αν δεις τις πολύ ακριβές θα δεις ότι μεγαλώνουν την έδρα και όχι απλά την μετακινούν.

Τώρα προσωπικά, θα του δώσω κανένα δίμηνο να δω αν βοηθάει η όχι γιατί είναι οι πρώτες μέρες και έχω πολλά πράγματα να συνηθίσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, yanc είπε

Τελικα παραγγειλα την Stay της Actiu απο GreenOffice στα 360 (με ΦΠΑ), πολυ καλη η διαδικτυακη εξυπηρετηση τους, θα γραψω για το καθισμα οταν παραλαβω.

 

Kαλορίζικη, ελπίζω να σου κάτσει κουτί. Και μένα μου φαίνεται από τις πιο καλές επιλογές στα λεφτά αυτά. Ανυπομονώ για το review. Ποια features επέλεξες;

Επίσης εγώ σήμερα ζήτησα και πήρα για το γαμώτο μια τιμή για την TNK Flex τους που φαίνεται τούμπανο. 843 με έκπτωση και φπα... Είναι αυτό το configuration: 

unnamed.png.585999053ff5c27dbc661291b89ccb17.png

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με ενδιαφέρει και μένα το θέμα.

Κάθομαι 11 χρόνια σε IKEA Markus και ήρθε η ώρα της αλλαγής της. Θα έπαιρνα άνετα και την ίδια, πλέον έχει και 10 χρόνια εγγύηση.

Από την άλλη διαβάζω εξαιρετικές κριτικές για τις Anda Seat.

Με έχει μπερδέψει λίγο το θέμα ότι κάποιοι αναφέρετε «μακριά από gaming καρέκλες».

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικα εχω gaming καρεκλα την https://www.skroutz.gr/s/10133428/Genesis-Nitro-330-Red.html

Το μονο κακο με την τηλεργασια που περναω 8+ ωρες πλεον στο pc το μαξιλαρακι ειναι σκληρο καιαβολο μετα το 6ωρο οποτε πλεον τα εχω καταρησει.

-1 δεν εχει ρυθμιζομενα μπρατσα αλλα το υψος τις ειναι ιδανικο για το γραφειο μου οποτε δεν εχω θεμα

+1 η συναρμολογηση ειναι παρα πολυ απλη την κανει και παιδακι 5 χρονων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραίες καρέκλες βλέπω αλλά με πολύ τσουχτερό αντίτιμο.

Προσωπικά έχω μία secretlab omega και είμαι αρκετά ευχαριστημένος.

Για να είχα την εργονομία της omega με παραδοσιακή καρέκλα γραφείου θα έπρεπε να πληρώσω τουλάχιστον 50% επιπλέον (334€ την πήρα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πολύ ωραίο θέμα, θα ήθελα αν γίνεται να συμπληρωθεί με πληροφορίες για xl.

είμαι 1,95 105 κιλά ήθελα να πάρω του δρομέα αλλα δε το έκανα γιατί φαινόταν να μην κουμπωνει καλά σε ψηλούς.

οποιος εχει δοκιμασμένη πρόταση σε μικρομεσαίο μπατζετ ας τη γράψει, ευχαριστώ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 3/12/2020 στις 1:24 ΜΜ, bebius είπε

Kαλορίζικη, ελπίζω να σου κάτσει κουτί. Και μένα μου φαίνεται από τις πιο καλές επιλογές στα λεφτά αυτά. Ανυπομονώ για το review. Ποια features επέλεξες;

Επίσης εγώ σήμερα ζήτησα και πήρα για το γαμώτο μια τιμή για την TNK Flex τους που φαίνεται τούμπανο. 843 με έκπτωση και φπα... Είναι αυτό το configuration: 

unnamed.png.585999053ff5c27dbc661291b89ccb17.png

Ευχαριστω, ελπιζω κι εγω να ειναι οτι πληρωνω, αυτη ειναι η συνθεση "Stay harlequin back with arms, white polyamide base, white frame and lumbar support, white polyamide arm support, black harlequin back, t82 black".

Την κοιτουσα την ΤΝΚ μου αρεσε επισης πολυ αλλα ξεφευγε και πολυ, εκανα και πολλες ερωτησεις σε καταστηματα απο UK και Γερμανια, Ιταλια αλλα δε βρηκα καποια καλη "ευκαιρια".

Η αλλη μου επιλογη ηταν η Overtime EVO της Luxy στα 420 ΕΥΡΩ, τελικα πηγα στην Stay.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πήρα κάποιες τιμές από καρέκλες που μου άρεσαν απο Sigma Office (είναι με ΦΠΑ):

Sponsor H €357

Χenon Net €849 😵

Vida €388

Κinetic €396

Pause €467

Ξέρει κανείς γιατί δε μπορώ να επεξεργαστώ το αρχικό ποστ;

Επεξ/σία από bebius
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 8/12/2020 στις 12:54 ΜΜ, kopan είπε

Έχει κανεις προμηθευτεί την   ErgoChair 2   της  Autonomοus  ,  να μας πει εντυπώσεις ;

Σκεφτόμουν να την αγοράσω, ψάχνοντας reviews έγραφαν ότι η έδρα δεν είναι τόσο άνετη όσο θα έπρεπε. Και για αυτό τον λόγο την απέρριψα.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, camel555 είπε

Σκεφτόμουν να την αγοράσω, ψάχνοντας reviews έγραφαν ότι η έδρα δεν είναι τόσο άνετη όσο θα έπρεπε. Και για αυτό τον λόγο την απέρριψα.

Και γω αυτό το σχόλιο ξεχώρισα σαν κοινή συνισταμένη σε διάφορα reviews της ErgoChair 2.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...