Προς το περιεχόμενο

Οδηγός Επιλογής Εργονομικής Καρέκλας


bebius

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 604
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλησπερα,διοτι ταλαιπωριεμαι το τελευταιο χρονο με την καστοτε καρεκλα και με πονανε τα πλευρα θα ηθελα βοηθεια στην αγορα καρεκλας γραφειου για αρκετες ωρες στον υπολογιστη.Το μπατζετ ειναι 100-130 βαρια. κιλα:110

ευχαριστω εκ των προτερων για οποια βοηθεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 25/5/2023 στις 7:31 ΜΜ, nlogginidis είπε

Σε όποια και να κάθεται και καλά να είναι ο άνθρωπος μάντεψε ποιοι την πλήρωσαν...

Βρείτε την φωτογραφία που έδωσε το γραφείο του στον νέο πρωθυπουργό.... Την πήρε μαζί του την Aeron και άφησε την μουφα στον άλλον...😹😹

Επεξ/σία από Allan-Wake
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω τη Haworth Zody από την Asset εδώ και 3 μήνες περίπου. Είχα κάποια concerns στην αρχή και εγώ με τη πλάτη, γιατί και εγώ ένιωθα το πλαστικό. frame στη δοκιμή, αλλά μετά από τόσο καιρό χρήσης, θα πω ότι δεν ενοχλεί καθόλου. Αυτό που χρειάστηκε χρόνο να συνηθίσω είναι το κάθισμα, που φαινομενικά στην αρχή φαίνεται μαλακό, αλλά μετά από 2 ώρες συνεχούς χρήσης, νιώθεις αρκετά τις καμπύλες που κάνει, όμως και αυτό μετά από τους 3 μήνες πλέον το χω συνηθίσει φουλ και είναι πραγματικά άνετο. 

Ένα πράγμα που θα ήθελα ίσως είναι να έβγαινε λίγο παραέξω η έδρα, είμαι 180 και νιώθω ότι τα πόδια μου λίγο κρέμονται αν δεν κάτσω τέρμα πίσω στο κάθισμα. Χωρίς headrest, ύφασμα και mesh πλάτη. Για τα λεφτά της μέχρι τώρα τα χει πάει πολύ καλά, και ελπίζω ότι θα τα βγάλει τα λεφτά της. Να σημειώσω στα θετικά ότι 3 μήνες μετά και δεν τρίζει τίποτα ακόμα στη καρέκλα, και τη χρησιμοποιώ καθημερινά (δουλεύω από το σπίτι).

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά υπέκυψα στην άνεση, την εργονομία και την ομορφιά της Fern και έδωα τα 1100 τελικά για την αγορά της. Έκατσα δυόμιση ώρες και μόλις σηκώθηκα ένιωθα λες και μόλις είχα κάτσει. Πραγματικά φανταστική καρέκλα. Αξίζει το χιλιάρικο+; Δεν ξέρω αν όντως κάποια καρέκλα αξίζει αυτά τα χρήματα αλλά την βλέπω σαν επένδυση στη μελλοντική μου υγεία, την άνεση/ξεκούραση που νιώθω στην καθημερινότητα του καθισιού και στην ίσως αυξημένη παραγωγικότητα που θα έρθει ως αποτέλεσμα αυτών των παραγόντων. Ούτως η άλλως οι high-end καρέκλες είναι φτιαγμένες να κρατάνε απο δεκαετία και πάνω, άρα σε βάθος χρόνου πιστεύω θα τα βγάλει τα λεφτά της.

Μπορούσα να κάνω την δουλειά μου με λιγότερα χρήματα; Ναι, αλλά θα ένιωθα ότι συμβιβάζομαι σε αρκετους τομείς αν πήγαινα για παράδειγμα σε Zody στα 450, η οποία όπως ανέφερα και πιο πάνω είναι μακράν η καλύτερη καρέκλα σε αυτά τα χρήματα κατά την άποψη μου. Δεδομένου ότι ούτε τα 450 είναι αμελειτέο ποσό, προτίμησα να δώσω 1100 για να μη νιώθω ότι συμβιβάστηκα σε ένα προϊόν που θα χρησιμοποιείται καθημερινά, για πολλές ώρες και για πολλά χρόνια. 

Ελπίζω να μην το μετανοιώσω! Θα ενημερώσω μόλις παραλάβω την καρέκλα (5-8 εβδομάδες δυστυχώς) και την έχω στην κατοχή μου κάποιο καιρό ώστε να μπορώ να κάνω ένα πιο λεπτομερές review. Μέχρι τότε θα χαρώ να απαντήσω σε όποια ερώτηση σχετικά με τις καρέκλες και τα μαγαζιά που επισκέφτηκα και ανέφερα στις πιο πάνω αναρτήσεις μου στο νήμα. 

Α, και επειδή αναφέρθηκα αρχικά στις καρέκλες της ΘΕΣΙΣ από Ηράκλειο Κρήτης, βρήκα την ίδια καρέκλα με την Mission που κοιτούσα σε review στο youtube. Φτηνή πλαστική κινεζιά που πωλείται έναντι 629. Τρομερά υπερτιμημένη κατά την  άποψη μου αλλά δεν την έχω δοκιμάσει οπότε δεν μπορώ να εκφέρω άποψη. Σίγουρα πάντως δεν θα έδινα αυτά τα χρήματα για καρέκλα χωρίς να την έχω δοκιμάσει. 

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Ouzododeka είπε

Τελικά υπέκυψα στην άνεση, την εργονομία και την ομορφιά της Fern και έδωα τα 1100 τελικά για την αγορά της. Έκατσα δυόμιση ώρες και μόλις σηκώθηκα ένιωθα λες και μόλις είχα κάτσει. Πραγματικά φανταστική καρέκλα. Αξίζει το χιλιάρικο+; Δεν ξέρω αν όντως κάποια καρέκλα αξίζει αυτά τα χρήματα αλλά την βλέπω σαν επένδυση στη μελλοντική μου υγεία, την άνεση/ξεκούραση που νιώθω στην καθημερινότητα του καθισιού και στην ίσως αυξημένη παραγωγικότητα που θα έρθει ως αποτέλεσμα αυτών των παραγόντων. Ούτως η άλλως οι high-end καρέκλες είναι φτιαγμένες να κρατάνε απο δεκαετία και πάνω, άρα σε βάθος χρόνου πιστεύω θα τα βγάλει τα λεφτά της.

Μπορούσα να κάνω την δουλειά μου με λιγότερα χρήματα; Ναι, αλλά θα ένιωθα ότι συμβιβάζομαι σε αρκετους τομείς αν πήγαινα για παράδειγμα σε Zody στα 450, η οποία όπως ανέφερα και πιο πάνω είναι μακράν η καλύτερη καρέκλα σε αυτά τα χρήματα κατά την άποψη μου. Δεδομένου ότι ούτε τα 450 είναι αμελειτέο ποσό, προτίμησα να δώσω 1100 για να μη νιώθω ότι συμβιβάστηκα σε ένα προϊόν που θα χρησιμοποιείται καθημερινά, για πολλές ώρες και για πολλά χρόνια. 

Ελπίζω να μην το μετανοιώσω! Θα ενημερώσω μόλις παραλάβω την καρέκλα (5-8 εβδομάδες δυστυχώς) και την έχω στην κατοχή μου κάποιο καιρό ώστε να μπορώ να κάνω ένα πιο λεπτομερές review. Μέχρι τότε θα χαρώ να απαντήσω σε όποια ερώτηση σχετικά με τις καρέκλες και τα μαγαζιά που επισκέφτηκα και ανέφερα στις πιο πάνω αναρτήσεις μου στο νήμα. 

Α, και επειδή αναφέρθηκα αρχικά στις καρέκλες της ΘΕΣΙΣ από Ηράκλειο Κρήτης, βρήκα την ίδια καρέκλα με την Mission που κοιτούσα σε review στο youtube. Φτηνή πλαστική κινεζιά που πωλείται έναντι 629. Τρομερά υπερτιμημένη κατά την  άποψη μου αλλά δεν την έχω δοκιμάσει οπότε δεν μπορώ να εκφέρω άποψη. Σίγουρα πάντως δεν θα έδινα αυτά τα χρήματα για καρέκλα χωρίς να την έχω δοκιμάσει. 

 

Να τη χαρείς εύχομαι!

Εγώ μάλλον θα καταλήξω στη Zody καθώς μου άρεσε περισσότερο το κάθισμά της και η αίσθηση του mesh αλλά και το recline που ήταν σαφώς μεγαλύτερο. H Fern κέρδιζε σίγουρα στο πολύ ωραίο lumbar support.

Προσωπικά τα παραπάνω εννοείται, ό,τι κάθεται καλύτερα στο σώμα σου παίρνεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Κατέληξα και παρέλαβα Zody, πολύ ευχαριστημένος από τις πρώτες 4-5 μέρες που την έχω.

Άψογη κατασκευή, χωρίς τριξίματα, πολύ άνετο recline και πραγματικά δε με κουράζει καθόλου όση ώρα και να καθίσω χωρίς ουσιαστικά να αλλάξω θέση/στάση. 

Θεωρώ πως σε αυτή την τιμή που παίζει αυτή τη στιγμή δεν έχει πολλές καρέκλες για ανταγωνισμό.

IMG_20230724_210633.jpg

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, Indiko_Xoiridio είπε

Σε τι τιμή την πήρες και από που;

4-5 posts πιο πάνω αναφέρεται και το κατάστημα και η τιμή.

Επεξ/σία από thanasis00
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...