Προς το περιεχόμενο

Οδηγός Επιλογής Εργονομικής Καρέκλας


bebius

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αναφορικά με τις ΝΕC, βρήκα από άλλο θέμα αυτό εδώ το μαργαριτάρι:

https://www.alibaba.com/product-detail/Flexible-Rotation-Lifting-Swivel-Chair-Ergonomic_60804334596.html?spm=a2700.galleryofferlist.normal_offer.d_image.1a3aee195ODR9b

Πρόκειται για ακριβώς ίδιο μοντέλο με την Comfort-01 Plus (στην περιγραφή του δεν αναφέρεται ότι είναι δικιά τους κατασκευής). Επιπλέον στα στατιστικά παραγγελιών εμφανίζεται αυτό:

716559693_.PNG.b1a1d59d88872b23c9ca91a9e0f35ce1.PNG

Λέτε να κοροϊδεύουν τον κόσμο με αυτό τον αισχρό τρόπο;

Εdit: Είναι ξεκάθαρο από το παρακάτω τι ακριβώς συμβαίνει νομίζω:

1675496614_.PNG.28c485eacc9b5fb1726e57704176f377.PNG

Επεξ/σία από bebius
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 607
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημερα, να παραθέσω την άποψη μου κ εγώ για την καρέκλα (comfort plus 1).

Για αρχή να πω ότι η καρέκλα είναι πολύ παρόμοια με την από πάνω, με πλάτη προσκέφαλο κ βάση με ρόδες να μοιαζουν ίδια, αλλά τα μπράτσα κ η έδρα εχουν διάφορες.

Η έδρα έχει σπογγωδη γέμισμα (δεν έχει κάτσει όπως το αντίστοιχο από δρομέα μέχρι στιγμής) κ δεν είναι "τρύπια" όπως η από πάνω. Και τα μπράτσα είναι μεγαλύτερα κ έχουν διαφορετικές ρυθμίσεις.

Βέβαια αυτό δεν καθιστά παράλογο το γεγονός να παραγγελνονται από εξωτερικό.

Στο εργοστάσιο που είχα πάει στο Βόλο είχα δει παραγωγή κ επισκευές σε καρέκλες, αλλά σίγουρα πρώτες ύλες (ύφασμα, έμβολο, ροδες) έρχονται από έξω, μου το είχε αναφέρει. Τα μεγαλύτερα μοντέλα φτιάχνονται εκεί (υπάρχει κ προϊόν με custom μετρήσεις με το σώμα του χρήστη)

Εγώ είμαι ευχαριστημένος σχετικά από το κάθισμα, δυστυχως δεν έχω χρησιμοποιήσει άλλο στην ζωή μου για να κάνω σύγκριση. Εμένα με έπεισε η άμεση παράδοση, η αμεσότητα στην εγγύηση κ στο after sales, ετοιμοπαραδοτα ανταλλακτικά μεμονωμένα οπότε ότι χαλάσει σε μια μέρα είσαι λειτουργικός, κ ότι από ότι είχα δοκιμάσει μέχρι τα 300 δεν είχα βρει καλύτερο κάθισμα σωματικά.

Αν πήγαινα σε καρέκλα χωρίς μπράτσα ίσως έδινα μια ευκαιρία στην jarvafelt η κάπως ετσι από ικεα, αλλά όταν έψαχνα η παράδοση ήταν από δίμηνο κ πάνω. 

Επεξ/σία από mitsdim1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 16/2/2021 στις 11:53 ΠΜ, mitsdim1 είπε

Καλημερα, να παραθέσω την άποψη μου κ εγώ για την καρέκλα (comfort plus 1).

Για αρχή να πω ότι η καρέκλα είναι πολύ παρόμοια με την από πάνω, με πλάτη προσκέφαλο κ βάση με ρόδες να μοιαζουν ίδια, αλλά τα μπράτσα κ η έδρα εχουν διάφορες.

Η έδρα έχει σπογγωδη γέμισμα (δεν έχει κάτσει όπως το αντίστοιχο από δρομέα μέχρι στιγμής) κ δεν είναι "τρύπια" όπως η από πάνω. Και τα μπράτσα είναι μεγαλύτερα κ έχουν διαφορετικές ρυθμίσεις.

Βέβαια αυτό δεν καθιστά παράλογο το γεγονός να παραγγελνονται από εξωτερικό.

Στο εργοστάσιο που είχα πάει στο Βόλο είχα δει παραγωγή κ επισκευές σε καρέκλες, αλλά σίγουρα πρώτες ύλες (ύφασμα, έμβολο, ροδες) έρχονται από έξω, μου το είχε αναφέρει. Τα μεγαλύτερα μοντέλα φτιάχνονται εκεί (υπάρχει κ προϊόν με custom μετρήσεις με το σώμα του χρήστη)

Εγώ είμαι ευχαριστημένος σχετικά από το κάθισμα, δυστυχως δεν έχω χρησιμοποιήσει άλλο στην ζωή μου για να κάνω σύγκριση. Εμένα με έπεισε η άμεση παράδοση, η αμεσότητα στην εγγύηση κ στο after sales, ετοιμοπαραδοτα ανταλλακτικά μεμονωμένα οπότε ότι χαλάσει σε μια μέρα είσαι λειτουργικός, κ ότι από ότι είχα δοκιμάσει μέχρι τα 300 δεν είχα βρει καλύτερο κάθισμα σωματικά.

Αν πήγαινα σε καρέκλα χωρίς μπράτσα ίσως έδινα μια ευκαιρία στην jarvafelt η κάπως ετσι από ικεα, αλλά όταν έψαχνα η παράδοση ήταν από δίμηνο κ πάνω. 

Ίσως να ήμουν υπερβολικός που έγραψα για κοροϊδία, μπορεί το κέρδος να μην είναι τόσο μεγάλο όσο φαίνεται αν με τα μεταφορικά και τον εκτελωνισμό του βγαίνει τελικά π.χ. 150€ η καρέκλα. Θα πρέπει να υπολογιστούν και όλα τα άλλα έξοδα λειτουργίας, μεταφοράς κλπ. Το πρόβλημα μου είναι ότι όπως είναι στημένο το site οι περισσότεροι χρήστες νομίζω ότι σκέφτονται ότι είναι δικής τους κατασκευής τα συγκεκριμένα καθίσματα.

Εγώ τελικά παρήγγειλα την Οvertime Εvo από GreenOffice. Ήμουν ανάμεσα στην Stay και αυτήν αλλά την προτίμησα λόγω σύστασης του πωλητή για πιο βαριά άτομά και επειδή είναι πιο πρόσφατο μοντέλο και έχει 5 χρόνια εγγύηση (λογικά σύμφωνα με την περιγραφή έχει και κάπως πιο εξελιγμένο μηχανισμό απο τον synchro). €400 με προσκέφαλο και απλό configuration βγήκε με μια έκπτωση. Review θα ακολουθήσει σε κανένα μήνα περίπου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 16/2/2021 στις 10:36 ΠΜ, bebius είπε

Αναφορικά με τις ΝΕC, βρήκα από άλλο θέμα αυτό εδώ το μαργαριτάρι:

https://www.alibaba.com/product-detail/Flexible-Rotation-Lifting-Swivel-Chair-Ergonomic_60804334596.html?spm=a2700.galleryofferlist.normal_offer.d_image.1a3aee195ODR9b

Πρόκειται για ακριβώς ίδιο μοντέλο με την Comfort-01 Plus (στην περιγραφή του δεν αναφέρεται ότι είναι δικιά τους κατασκευής). Επιπλέον στα στατιστικά παραγγελιών εμφανίζεται αυτό:

716559693_.PNG.b1a1d59d88872b23c9ca91a9e0f35ce1.PNG

Λέτε να κοροϊδεύουν τον κόσμο με αυτό τον αισχρό τρόπο;

Εdit: Είναι ξεκάθαρο από το παρακάτω τι ακριβώς συμβαίνει νομίζω:

1675496614_.PNG.28c485eacc9b5fb1726e57704176f377.PNG

Ενδιαφέρον εύρημα! Πως γίνεται να έχει γίνει παραγγελία για Ελλάδα μόνο μια φορά το Μαιο ωστόσο?

Είναι πιθανό ο seller να άλλαξε όνομα ή απλα να μην ηταν στο BABA πιο πριν. Επίσης τα reviews έχουν άτομα από άλλες χώρες.

Επίσης keep in mind ότι στα 350 κομμάτια πάει 35$ η μία που είναι ένα κεφάλαιο 10-12κ ευρώ, κλαιν μαιν δηλαδή. 

Όπως και να χει, έτσι δουλεύουν οι μισές επιχειρήσεις εκεί έξω, ωστόσο με κάνει να σκέφτομαι ότι αυτή η καρέκλα θα μπορούσε να κοστίζει και λιγότερο πχ 300 ευρώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα σας. Επειδή έχουμε κλείσει περίπου μια αιωνιότητα μέσα στο σπίτι και κάθομαι στο γραφείο μου κάνα 10ώρο την ημέρα αποφάσισα να τα σκάσω για να πάρω μια καρέκλα. Η ενδιαφερόμενη είναι του τίτλου ορίστε και το λίνκ https://www.ikea.gr/proioda/karekles/karekles-grafeiou/trohilates-karekles-grafeiou/markus-peristrefomeni-karekla/40103100 και θα ήθελα να μου πείτε εντυπώσεις. Θα προτιμούσα αυτοί που θα απαντήσετε να είστε 1.90+ και 90+ κιλά μιας και γω τόσο είμαι και παίζει και αυτό ρόλο για την άνεση της καρέκλας. Ευχαριστώ εκ των προταίρων. Stay safe! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Επανέρχομαι καθώς παρέλαβα την Overtime Evo της ιταλικής Luxy από το κατάστημα Green Office. Tην έχω εδώ και τρείς μέρες. Στα θετικά πολύ καλή ποιότητα κατασκευής, άνετη και υποστηρικτική έδρα και πολύ ανθεκτικό εκ πρώτης όψεως δίχτυ πλάτης το οποίο είναι πολύ άνετο στις ωμοπλάτες. Επίσης, είναι πολύ δροσερή τόσο στην πλάτη όσο και στο κάθισμα. Ο μηχανισμός συγχρονισμού επίσης θετικό στοιχείο καθώς είναι στην ουσία ένας βελτιωμένος syncrho. Υπάρχει υποστηρικτικό πλαστικό πλαίσιο μέσης με μεγάλο εύρος ρύθμισης στο ύψος.

Δυστυχώς, θα ήθελα πιο επιθετική υποστήριξη χαμηλά στη μέση, να υπάρχει δηλαδή μεγαλύτερη κυρτότητα, μαζί με την χρήση του πλαισίου, με μεγαλύτερο βέλος χαμηλά στην πλάτη. Κάθε σωματότυπος έχει διαφορετικές προτιμήσεις και είναι αδύνατον να δοκιμάσεις κάτι για 3 - 4 πολύωρα sessions πριν το αγοράσεις, αλλά κατόπιν εορτής θα έπαιρνα από το ίδιο κατάστημα την Stay της Actiu λόγω του ότι στα σχέδια φαίνεται να λύνει το αρνητικό που ανέφερα παραπάνω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι 100 κιλά και 1,85 ύψος. Έχω βάλει στο μάτι την εταιρία ''Anda''  και συγκεκριμένα το μοντέλο  ''Anda Seat AD12XL V2''  (280€) που κάνει πιστεύω για τον σωματότυπου μου, Υπάρχει στο Mall Αμαρουσίου στημένες έτοιμες για δοκιμή απ΄ ότι μου είπαν. Μου έκανε εντύπωση που κανένας δεν ανέφερε την εταιρία αυτήν μέχρι τώρα (υπάρχει μέσα στο Scrootz).

Περιμένω την γνώμη σας.!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, geor212 είπε

Είμαι 100 κιλά και 1,85 ύψος. Έχω βάλει στο μάτι την εταιρία ''Anda''  και συγκεκριμένα το μοντέλο  ''Anda Seat AD12XL V2''  (280€) που κάνει πιστεύω για τον σωματότυπου μου, Υπάρχει στο Mall Αμαρουσίου στημένες έτοιμες για δοκιμή απ΄ ότι μου είπαν. Μου έκανε εντύπωση που κανένας δεν ανέφερε την εταιρία αυτήν μέχρι τώρα (υπάρχει μέσα στο Scrootz).

Η anda είναι καρεκλάρα, υπερβολικά αναπαυτική και πολύ ποιοτική. Δεν ανήκει στην κατηγορία των εργονομικών όμως. Επειδή έψαχνα καλή εργονομική καρέκλα και την αγόρασα σου λέω πως την άλλαξα μετά απο δυο μήνες για την reflex D του δρομέα. 

Αν θες gaming Και ταινίες τότε παρτην ασυζητητί, όμως για εργασία γραφείου/διάβασμα δεν την προτείνω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε ''phantom_20'', κοίταξα την καρέκλα που λες, ότι είναι πιο εργονομική η ''reflex D του δρομέα'', αλλά για το δικό μου το ύψος (1,85 μ.) είναι υπερβολικά κοντή, δηλαδή ο αυχένας μου και η πλάτη μου θα είναι απ΄ έξω από την καρέκλα. Εγώ προσωπικά δεν μπορώ να ξεχωρίσω την διαφορά που έχουν στον χαρακτηρισμό μεταξύ εργονομικής κ΄αναπαυτικής καρέκλας. Αλλά μου κάνει εντύπωση που άλλαξες την ''Anda''  με του ''Δρομέα'' . Παρακαλώ περισσότερα σχόλια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, geor212 είπε

Φίλε ''phantom_20'', κοίταξα την καρέκλα που λες, ότι είναι πιο εργονομική η ''reflex D του δρομέα'', αλλά για το δικό μου το ύψος (1,85 μ.) είναι υπερβολικά κοντή, δηλαδή ο αυχένας μου και η πλάτη μου θα είναι απ΄ έξω από την καρέκλα. Εγώ προσωπικά δεν μπορώ να ξεχωρίσω την διαφορά που έχουν στον χαρακτηρισμό μεταξύ εργονομικής κ΄αναπαυτικής καρέκλας. Αλλά μου κάνει εντύπωση που άλλαξες την ''Anda''  με του ''Δρομέα'' . Παρακαλώ περισσότερα σχόλια.

Είμαι ίδιο ύψος και ελάχιστα κιλά πιο κάτω. Το θέμα μου με την anda ήταν οτι η μέση κατά τις κινήσεις που κάνεις στο γραφείο έμενε εκτεθειμένη. Δεν έχει μηχανισμό να ακολουθεί η πλάτη της καρέκλας την μέση σου, παρα μόνο κλειδώνει η πλάτη στην θέση που την θές. Εμένα με ζόρισε πολύ αυτό για την εργασία.

Δεν θα σου πω οτι είναι η καλύτερη καρέκλα γραφείου η rflex, όντως ο αυχένας είναι στον αέρα και το προσκέφαλο δεν έχει λόγο ύπαρξης. Αλλά και αυτό που μου έκανε αρνητική εντύπωση ήταν το μέτριο κάθισμα της, δεν ήταν αναπαυτικό και μου έκανε εντύπωση για καρέκλα σε αυτό μπάτζετ. Επειδή όμως την βρήκα σε πολύ καλή τιμή την Black friday δεν το σκέφτηκα δεύτερη φορά και δεν το μετάνιωσα και καθόλου. Εαν και ποιοτίκα δεν υπάρχει σύγκριση με την anda Που ειναι κορυφή και όντως ζορίστηκα που την έδωσα.

Αλλά όπως έιπα το θέμα έιναι η χρήση που θες. Αν την βρεις στημένη δες την και προσομοίωσε τις κινήσεις που κάνεις για δουλεία. Εαν σε εξυπηρετεί τότε μαζί σου. Επειδή την είδα η anda είναι κορυφή ποιοτικά.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε ''phantom_20'',  σε ευχαριστώ για τα σχόλια και τις διευκρινήσεις σου, με βοήθησαν να κατανοήσω πόση σημασία έχει  για το ευαίσθητο σημείο στο σώμα όπως είναι η μέση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 28/4/2021 στις 10:39 ΠΜ, geor212 είπε

Φίλε ''phantom_20'',  σε ευχαριστώ για τα σχόλια και τις διευκρινήσεις σου, με βοήθησαν να κατανοήσω πόση σημασία έχει  για το ευαίσθητο σημείο στο σώμα όπως είναι η μέση.

Τώρα μου έχει πέσει στην αντίληψή μου η μάρκα  ''EDGE ANTARES  με Προσκέφαλο '' Εργονομική Καρέκλα γραφείου , με τιμή 275€   https://ergoaction.gr/product/ergonomiki-karekla-grafeiou-edge/ , την έχει και το Public .

Παρακαλώ τα σχόλια σας γι  αυτό το μοντέλο εργονομικής καρέκλας.

Θα ήθελα και εγώ να πάρω από τον Δρομέα ένα μοντέλο που έχει  με προσκέφαλο , αλλά  η τιμή του είναι 350 € + !!!

Ενώ κάποιοι που την πήραν  me 240€ στην Black Friday, είναι Super τιμή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγω του Dromea την πήρα στην τιμή black friday που ηταν πολύ καλή τιμή όντως. Δεν πιστεύω όμως οτι αξίζει για 350 ευρώ. Εαν είσαι Αθήνα αυτό που θα έκανα στην θέση σου θα ήταν μια βόλτα στα παρακάτω:

1) Sigma

2) Green Office

3) Πλαίσιο (σε μεγάλο κατάστημα για να έχει αρκετές επιλογές στημένες)

4) Δρομεας

Σε αυτά έχω καταλήξει πάνω κάτω για καταστήματα που προσφέρουν εργονομικές καρέκλες. Κάνε τις δοκιμές σου και με την ευκαρία γράψε μας κιόλας. Εγω κατά την περίοδο που την ήθελα ήταν όλα κλειστά λόγω μέτρων.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, phantom_20 είπε

Και εγω του Dromea την πήρα στην τιμή black friday που ηταν πολύ καλή τιμή όντως. Δεν πιστεύω όμως οτι αξίζει για 350 ευρώ. Εαν είσαι Αθήνα αυτό που θα έκανα στην θέση σου θα ήταν μια βόλτα στα παρακάτω:

1) Sigma

2) Green Office

3) Πλαίσιο (σε μεγάλο κατάστημα για να έχει αρκετές επιλογές στημένες)

4) Δρομεας

Σε αυτά έχω καταλήξει πάνω κάτω για καταστήματα που προσφέρουν εργονομικές καρέκλες. Κάνε τις δοκιμές σου και με την ευκαρία γράψε μας κιόλας. Εγω κατά την περίοδο που την ήθελα ήταν όλα κλειστά λόγω μέτρων.

 

Φίλε ''phantom_20'' , σε ευχαριστώ και πάλι για την απάντηση σου. Βασικά δεν θέλω να ξεφύγω πάνω από τα 300€, Ναι στην Αθήνα μένω.

Κάποιος να μας πει αν ξέρει για την Εργονομική Καρέκλα ''EDGE ANTARES  με Προσκέφαλο '' ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδιά ωράια όλα αυτά που γράφετε (δεν τα διάβασα όλα αλλά δεν θέλω να τα μειώσω σίγουρα υπάρχει κάποιο ψάξιμο γύρο απο αυτά και κάποια λογική) 

 

Αλλά η δικιά μου πείρα μετά απο ατελείωτες ώρες γραφείου τα τελευταία 10 χρόνια όντας 1,90 γύρο στα 100 κιλά πάνω κάτω όλο αυτό το διάστημα ειναι το εξής. 

 

Πολλές "καλές" "εργονομικές" "ανατομικές" καρέκλες ειναι πάτος όσο αφορά το value for money 

 

Μια καλή καρέκλα (πάλι κατα την ταπεινή μου άποψη) που να μην πιάνεσαι αλλά και να αντέξει στον χρόνο μπορεί να την βρείς και γύρο στα 300 ευρώ μια αξιοπρεπή ίσως και λίγο πιο πάνω απο 150 ευρώ αρκεί να έχει τα εξής χαρακτηριστικά. 

 

1) Μεταλλική βάση (δεν μιλάω μόνο για τον άξονα αλλά και για το αστέρι) 

2) ρόδες τύπου rollerblate σαν και αυτές (μπορείς να τις βάλεις σε καρέκλα που δεν είχε ειναι συμβατές με τις περισσότερες)

 

how-to-replace-chair-wheels.jpg?v=158458

 

Οι άλλες απλά θα φαγωθούν μέσα σε μερικούς μήνες αν έχετε κάποιο βάρος και κάθεστε κάποιες ώρες στην καρέκλα κάθε μέρα. 

 

3) ΧΟΝΤΡΗ επένδηση στον πάτο της καρέκλας το σημαντικότερο οι περισσότερες καρέκλες ακόμη και ακριβές συνήθως "κλέβουν" κέρδος απο εκει στις φωτογραφίες φουσκώνουν απλά το μπροστινό μέρος αλλά η επένδυση στην μεγαλύτερη επιφάνεια του πάτου ειναι λεπτή! 

Αν συμβαίνει αυτό η καρέκλα ειναι μούφα (όσοι βγείτε και πειτε η δικιά μου καρέκλα δεν είχε χοντρή επένδυση και ειναι μια χαρα δεν σας πιστεύω :P στην καλύτερη αυτό που συμβαίνει ειναι απλά να μην περνάτε πολλές ώρες με την καρέκλα) 

 

Ενδεικτικά 

 

Αυτή μούφα 

 

images?q=tbn:ANd9GcS2fAstKgKQ-27Tbo2y3A6

 

Αυτή καλή 

 

black-merax-ergonomic-chairs-pp189619baa

 

(Όσο αφορά τον πάτο γιατί πχ έχει πλαστικά μπράτσα θα αναφερθώ παρακάτω, όσο πιο χοντρός πάτος τόσο το καλύτερο δεν ειναι δείγμα η απο πάνω εικόνα του πιο πλουμιστού πάτου απλά την διάλεξα στα γρήγορα απλά ενδεικτικά για ένα σχετικά καλό πάχος) 

 

3) Ο μηχανισμός που συνδέει την πλάτη της καρέκλας θα πρέπει να ειναι χοντρός και μεταλλικός και να δένει στην πλάτη της καρέκλας (όχι να κρατάει έναν άξονα στον οποίο βασίζεται η πλάτι)  αν συμβαίνει το δεύτερο απλά θα χαλάσει κάποια στιγμή. 

 

4) τα μπράτσα της να ειναι μεταλλικά και καλύτερα να μην συνεισφέρουν στην στήριξη της πλάτης (να μην βιδώνονται με την πλάτη) αυτά απλά σπάνε.. 

 

5) να έχει τουλάχιστον 1 μαξιλαράκι (αυτό βέβαια μπορείτε να το προσθέτεται και εσείς μετά αλλά βολεύει να το έχει εξ αρχής γιατί συνοδεύεται συνήθως και απο ιμάντες που το κρατάνε σε συγκεκριμένες θέσεις) ειναι απίστευτα βολικό ειδικά όταν γέρνετε λίγο προς τα πίσω με την καρέκλα 

6) να έχει προσκέφαλο ή η πλάτη να σας φτάνει τουλάχιστον λίγο πιο πάνω απο το σβέρκο

7) αν έχει στήριγμα για τα πόδια (σαν στην φωτογραφία πιο πάνω που ήταν ενδεικτική για τον χοντρό πάτο) το στήριγμα να ειναι όπως σε εκείνη την φωτογραφία (και κατα προτίμηση με ακόμη πιο χοντρούς άξονες) δηλαδή μεταλλικό και σαν ράφι..

 

Υπάρχουν και άλλες που έχουν πιο περίεργο σύστημα σαν αμορτισέρ για να βγάζουν το στήριγμα για τα πόδια αυτό είναι απλά μάπα εκτός αν έχετε μικρά ελαφριά γυναικεία πόδια... 

 

Αν λοιπόν οι καρέκλα που ψάχνετε έχει αυτά τα 7 στοιχεία τότε σας εγγυώμαι ότι θα σας κρατήσει πολύ καιρό αν όχι για πάντα και θα μπορείτε να περνάτε πάρα πολλές ώρες χωρίς κανένα θέμα. 

Έχω σκάσει λεφτά πολλά σε καρέκλες τα τελευταία 10 + χρόνια και έχω αγοράσει και "ανατομικές" hightech καρέκλες με 3χίλιαρα+ που πραγματικά σε σύγκριση με καρέκλες 300-500 ευρώ με τα στοιχεία που σας λέω ειναι οριακά καλύτερες ή και κάποιες χειρότερες!!! Ακόμη και με 150+ (αγοράζοντας μια λίγο καλύτερη απο κίνα που να μοιάζει σαν την ενδεικτική φωτογραφία) θα κάνετε πολύ καλή δουλειά και η καρέκλα των 5000 χιλιάδων θα ειναι απλά οριακά πιο άνετη... 

Επεξ/σία από Dr_Pepper
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...