Προς το περιεχόμενο

Οδηγός Επιλογής Εργονομικής Καρέκλας


bebius

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Φίλε μας Dr_Pepper  , πολύ καλή η ανάλυση που μας έκανες (από την εμπειρία σου) και σε ευχαριστούμε γι αυτό.

Όμως θα μου επιτρέψεις να πω την δικιά μου ταπεινή άποψη όπως:

1) Όσον αφορά για το πολύ πάχος  του πάτου της καρέκλας, είναι σωστό και θετικό.

2) Για την πλάτη της καρέκλας (σωστό αυτό που λες για το ύψος μέχρι τον αυχένα), αλλά εγώ θα το ήθελα μόνο με πλέγμα από δίχτυ (Mesh) για αερισμό.

3) Δεν είσαι φαν των καθαρά των Εργονομικών-Ανατομικών καρεκλών , προσωπικά για την σωστή στάση της σπονδυλικής στήλης δεν θα έπαιρνα τις τύπου Gamer ή τις τύπου Anda χωρίς προσκέφαλο και τα δύο μαξιλαράκια (που καθε λίγο και λιγάκι πρέπει να τα βάζεις στη θέση τους), ενώ η μάρκα Anda κατά τ΄άλλα είναι κορυφή στην ποιότητα.

Η γνώμη μου είναι ότι η ελληνική εταιρία Δρομέας είναι η καλύτερη από πλευράς εργονομίας -καινοτομιών άνεσης , άψογου Service , αλλά όλα αυτά ακριβαίνουν τα κόστη και αρχίζουν από 350€ και πάνω.

Όσο αφορά για την καρέκλα ''EDGE ANTARES  με Προσκέφαλο '' (275€) , επικηνόνησα μαζί τους και μου είπαν ότι δεν υπάρχει πουθενά στην Αθήνα στημένη για δοκιμή , οπότε την απόρυψα.

Αυτά από εμένα.

Αυτή είναι υποθέτω η πιο οικονομική και καλύτερη καρέκλα του Δρομέα (340€)

https://dromeasprs.gr/proionta/kathismata/kathismata-diefthintika/reflex-d/yfasma-mavro-2/ 

εικόνα.png

εικόνα.png

Επεξ/σία από geor212
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
  • Απαντ. 604
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γεια σας. Γνωρίζει κανεις αυτα τα καλα ροδακια για καρεκλες που μπορουμε να τα βρουμε? Εναλακτικα κατι που μπορω να κανω γτ φθείρετε το ξυλινο πατωμα απο την καρεκλα. Υπαρχει καποιο βερνικι που μπορω να το περασω για να προστατεψω το πατωμα? Ασχετο λιγο αλλα δεν ξερω που αλλου να απευθυνθώ.

how-to-replace-chair-wheels.jpg?v=158458

Επεξ/σία από mp44christos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, mp44christos είπε

Γεια σας. Γνωρίζει κανεις αυτα τα καλα ροδακια για καρεκλες που μπορουμε να τα βρουμε? Εναλακτικα κατι που μπορω να κανω γτ φθείρετε το ξυλινο πατωμα απο την καρεκλα. Υπαρχει καποιο βερνικι που μπορω να το περασω για να προστατεψω το πατωμα? Ασχετο λιγο αλλα δεν ξερω που αλλου να απευθυνθώ.

Ρώτα εδώ

http://flexrepairs.gr/

https://ergaleiadiko.gr/

 

Αλλιώς τα ψάχνεις σαν rubber chair casters for hardwood floors and carpet

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Προς κάθε ενδιαφερόμενο η Autonomous εχει έκπτωση στην Ergochair Pro..

https://www.autonomous.ai/en-GR/campaign/fathers-day

Πηρα την Green(300€ τελικη) με παράδοση Αύγουστο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα κι από μένα, 

Έχω αρχίζει και κοιτάζω για εργονομικές και ψάχνω καρέκλες με υποστήριξη στη μέση χαμηλά, προσκέφαλο, και adjustable μπράτσα (καθ'ύψος, κατά βάθος, αλλά και περιστροφή στον κατακόρυφο άξονα).

Απ'όσα έχω δει έχω ξεχωρίσει τα εξής μοντέλα
- StatusOffice, Ergohuman (δεν ξέρω ποια έκδοση δυστυχώς), γύρω στα 700€, πολύ άνετη, φάνηκε να με υποστηρίζει καλά
- SigmaOffice, Sedioliti Libra (~500€), αυτή έχει "έρθει κουτί" για το σωματότυπό μου, έχει μπράτσα που μετακινούνται και στη βάση τους (άρα αριστερά δεξιά, ανάλογα με το άνοιγμα των χεριών του καθενός)

Το θέμα μου με την Sedioliti Libra είναι πως έχει δερματίνη στην βάση (minor ίσως γιατί θα είμαι συνήθως σε δροσερό χώρο) αλλά το πιο περίεργο είναι ότι η πλάτη της είναι σαν πλαστικό (TPEE βασικά). 
Βέβαια η εταιρεία δίνει 5 χρόνια εγγύηση για το πλαστικό αυτό αλλά και για άλλα μέρη της καρέκλας. 

Έχει κανείς καμία γνώμη επί αυτών? 🙂

Ergohuman:
https://imgur.com/58x7FaE

Sedioliti Libra:
1. Front https://imgur.com/o7cxqQt
2. Back https://imgur.com/qGOQIkN

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Είμαι κι εγώ σε αναζήτηση καρέκλας non-gaming για δουλειά γραφείου και gaming :-)

Μέχρι τώρα έχω δοκιμάσει:

NEC comfort-03 plus II <-- μέχρι στιγμής η προτίμησή μου.

Dromeas reflex D.

Για δοκιμή έχω τις:

Sigma (sponsor ή κάποια άλλη με αρκετές ρυθμίσεις).

Actiu Stay.

Μου άρεσε οπτικά η  Autonomous Ergochair 2 αλλά βρήκα video που αναφέρει ότι τα χερούλια κινούνται ελεύθερα οριζόντια χωρίς κλείδωμα πράγμα απαγορευτικό για μένα.

Επίσης ενδιαφέρουσες ήταν κάποιες από public, οι οποίες έρχονται από Θέσις Home στην Κρήτη, οπότε αποκλείονται λόγω μη δοκιμής.

Επεξ/σία από nik5163
αφαίρεση παράθεσης
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 17/6/2021 στις 11:31 ΠΜ, nik5163 είπε

Είμαι κι εγώ σε αναζήτηση καρέκλας non-gaming για δουλειά γραφείου και gaming :-)

Μέχρι τώρα έχω δοκιμάσει:

NEC comfort-03 plus II <-- μέχρι στιγμής η προτίμησή μου.

Dromeas reflex D.

Για δοκιμή έχω τις:

Sigma (sponsor ή κάποια άλλη με αρκετές ρυθμίσεις).

Actiu Stay.

Μου άρεσε οπτικά η  Autonomous Ergochair 2 αλλά βρήκα video που αναφέρει ότι τα χερούλια κινούνται ελεύθερα οριζόντια χωρίς κλείδωμα πράγμα απαγορευτικό για μένα.

Επίσης ενδιαφέρουσες ήταν κάποιες από public, οι οποίες έρχονται από Θέσις Home στην Κρήτη, οπότε αποκλείονται λόγω μη δοκιμής.

Για τις NEC έχουν γραφτεί και εδώ διάφορα, προσωπικά τις θεωρώ πανάκριβες σε σχέση με την χαμηλή τιμή χονδρικής αγοράς απο Κίνα. Πάντως από κατόχους έχω διαβάσει καλά λόγια και επίσης το ότι την έχεις δοκιμάσει και σε βολεύει είναι το πιο σημαντικό.

Reflex D έχουμε στη δουλειά, καλή ποιότητα κατασκευής και ανατομικό κάθισμα. Έχει επιθετική καμπύλη για υποστήριξη της μέσης και αυτό σε οδηγεί να κάθεσαι με το πάνω μέρος της πλάτης να γέρνει αρκετά προς τα πίσω, ίσως κάποιους να μην τους βολεύει. Στα €200 κάτι που έχει βγει σε προσφορά κάποιες φορές αξίζει σίγουρα.

Sigma τις θεωρώ πανάκριβες για κινέζικες.

Actiu Stay μου φαίνεται πολύ καλή, μου έχει πει και πολύ καλά λόγια ο κάτοχος @yanc. Υπάρχει και ένα πρόσφατο ισπανικό review στο Youtube.

Για την Autonomous έχω διαβάσει αντιφατικά πράγματα, θα ήθελα να την δοκιμάσω κάποια στιγμή.

Μπορείς να τσεκάρεις και στο ergoaction, ειδικά για αυτές του ομίλου Antares (φέρνουν κινέζικα αξιόλογα καθίσματα σε όλη την ανατολική Ευρώπη), υπάρχουν reviews και αξιολογήσεις σε διάφορα sites. Προσωπικά θα ήθελα να δοκιμάσω την Oklahoma phd. Δυστυχώς δεν υπάρχει δυνατότητα δοκιμής σε εκθεσιακό χώρο, τουλάχιστον όταν είχα ρωτήσει.

Επειδή το bugdet σου δεν είναι μικρό, θα μπορούσες να το ψάξεις και για τη Neue Chair.

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 19/6/2021 στις 11:33 ΠΜ, bebius είπε

Μπορείς να τσεκάρεις και στο ergoaction, ειδικά για αυτές του ομίλου Antares (φέρνουν κινέζικα αξιόλογα καθίσματα σε όλη την ανατολική Ευρώπη), υπάρχουν reviews και αξιολογήσεις σε διάφορα sites. Προσωπικά θα ήθελα να δοκιμάσω την Oklahoma phd. Δυστυχώς δεν υπάρχει δυνατότητα δοκιμής σε εκθεσιακό χώρο, τουλάχιστον όταν είχα ρωτήσει.

Η Oklahoma PHD μου άρεσε εμφανισιακά, μόνο που λόγω βάθους έδρας (50 cm σταθερό) είναι για ψηλότερους από μένα.

Από την ergoaction ξεχώρισα την Ergopro, απλά θέλω να μάθω περισσότερα για την λειτουργία ανάκλιση Synchro με Weight Sensing Function. Δηλαδή δεν έχει χειροκίνητη ρύθμιση της σκληρότητας ανάκλισης.

Επεξ/σία από nik5163
ορθογραφικό λάθος
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω την neue chair εδώ και 7 μήνες περίπου. Καλούτσικη καρέκλα αλλά για τα  λεφτά της (700 μαζί με  το στήριγμα για αυχένα) ούτε με σφαίρες δεν την προτείνω. Είναι άψογη για productivity sessions / gaming αλλά για πιο  χαλαρή κατάσταση δεν με βολεύει  ιδιαίτερα

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά πήρα την Actiu Trim και με ευγνωμονεί η μέση μου 🙂. Περισσότερες εντυπώσεις εν καιρώ.

Οι sigma που δοκίμασα είναι τεράστιες και πανάκριβες (γι αυτό που προσφέρουν).

Η ergopro έχει λάθος προδιαγραφές στο site και έκανα το μόνο λάθος που δεν επιτρέπεται σε καρέκλα γραφείου: πρώτα την δοκιμάζεις και μετά την αγοράζεις.

Έχει βάθος έδρας 48 ενώ αναφέρει 44, οπότε ίσως να ταιριάζει σε ύψη 1,80+.

Επίσης το μαξιλάρι στη μέση μετά από λίγη ώρα γίνεται ανυπόφορα ενοχλητικό.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, nik5163 είπε

Τελικά πήρα την Actiu Trim και με ευγνωμονεί η μέση μου 🙂. Περισσότερες εντυπώσεις εν καιρώ.

Οι sigma που δοκίμασα είναι τεράστιες και πανάκριβες (γι αυτό που προσφέρουν).

Η ergopro έχει λάθος προδιαγραφές στο site και έκανα το μόνο λάθος που δεν επιτρέπεται σε καρέκλα γραφείου: πρώτα την δοκιμάζεις και μετά την αγοράζεις.

Έχει βάθος έδρας 48 ενώ αναφέρει 44, οπότε ίσως να ταιριάζει σε ύψη 1,80+.

Επίσης το μαξιλάρι στη μέση μετά από λίγη ώρα γίνεται ανυπόφορα ενοχλητικό.

 

Αν επιτρέπεται πόσο κόστισε η Trim?

Σε σχέση με την D-Reflex Δρομέας πως την βρίσκεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

569€ με μεταλλικά χερούλια με περιστροφή 360 μοίρες. Είναι εκείνη που εμφανίζει στο stock house.

Την D-reflex την είχα βρει βολική στο κατάστημα. Ειδικά για εμένα που δεν είμαι ψηλός.

Απλά με επηρέασαν κάποια αρνητικά σχόλια σχετικά με το ύψος των χερουλιών και την όχι τόσο όρθια θέση γι' αυτό δεν την πήρα (ίσως να έκανα και λάθος).

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή άλλαξα πρόσφατα καρέκλα στην δουλειά και θα έπρεπε να βρω κάτι σε Low budget έκανα μια βόλτα στο Πλαίσιο να δοκιμάσω μερικές στα χρήματα που διέθετε η εταιρεία. Μου έκανε κλικ η παρακάτω καρέκλα την οποία και πήρα και βλέπω είναι σε προσφορά κιόλας τώρα.

Πλαίσιο - Καρέκλα angle

Έχοντας σπίτι την Reflex-D απο δρομέα μπορώ να πω οτι η αίσθηση είναι παρόμοια, το δε κάθισμα της angle είναι πιο αναπαυτικό. Νομίζω οτι σε αυτά τα χρήματα είναι μια πολύ τίμια επιλογή για δουλειά γραφείου. Τα μπράτσα ανεβοκατεβαίνουν, η πλάτη ακολουθεί την μέση και κλειδώνει στο σημείου που θες, η βάση είναι μεταλλική και τα ροδάκια έχουν καλή ποιότητα.

Επειδή βρίσκεται και στημένη ρίξτε μια ματια απο κοντά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 7/7/2021 στις 9:19 ΠΜ, phantom_20 είπε

Επειδή άλλαξα πρόσφατα καρέκλα στην δουλειά και θα έπρεπε να βρω κάτι σε Low budget έκανα μια βόλτα στο Πλαίσιο να δοκιμάσω μερικές στα χρήματα που διέθετε η εταιρεία. Μου έκανε κλικ η παρακάτω καρέκλα την οποία και πήρα και βλέπω είναι σε προσφορά κιόλας τώρα.

Πλαίσιο - Καρέκλα angle

Έχοντας σπίτι την Reflex-D απο δρομέα μπορώ να πω οτι η αίσθηση είναι παρόμοια, το δε κάθισμα της angle είναι πιο αναπαυτικό. Νομίζω οτι σε αυτά τα χρήματα είναι μια πολύ τίμια επιλογή για δουλειά γραφείου. Τα μπράτσα ανεβοκατεβαίνουν, η πλάτη ακολουθεί την μέση και κλειδώνει στο σημείου που θες, η βάση είναι μεταλλική και τα ροδάκια έχουν καλή ποιότητα.

Επειδή βρίσκεται και στημένη ρίξτε μια ματια απο κοντά.

Συμφωνώ για την συγκεκριμένη, την έχει ο αδελφός μου και μπορώ να πω ότι είναι αναπαυτική και τίμια επιλογή.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...