Προς το περιεχόμενο

Οδηγός Επιλογής Εργονομικής Καρέκλας


bebius

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, bebius είπε

Συμφωνώ για την συγκεκριμένη, την έχει ο αδελφός μου και μπορώ να πω ότι είναι αναπαυτική και τίμια επιλογή.

Επειδη και εμενα το budget μου καπου εκει παιζει 100-150, έχω δει την πιο φθηνη του Dromeas, για την οποια βεβαια δεν εχω δει κριτικες εκτός απο skroutz. Εχει κανεις άποψη? https://eshop.dromeas.gr/karekles-ergasias/257-one.html ή ας πουμε γιατι όχι αυτή https://www.plaisio.gr/work-karekla-grafeiou-top-ii-mauri_3023974  που εχει και προσκεφαλο και ειναι φθηνοτερη?

Επεξ/σία από tzagaritos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντ. 606
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Νομίζω ότι ψάχνω εργονομική καρέκλα 3-4 χρόνια.

Όλες μας όλες μαζεύουν κοινές αρνητικές κριτικές και κοινές θετικές κριτικές.

Είμαι σε απόγνωση δεν ξέρω τι να κάνω, ειδικά όταν μιλάμε και για καρέκλες που βγάζουν μελλοντικά τα προβλήματα τους.

Ούτε όταν έφτιαχνα το mechanical keyboard με τα switches δεν είχα τόσο πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 28/7/2021 στις 11:13 ΜΜ, valkon είπε

Νομίζω ότι ψάχνω εργονομική καρέκλα 3-4 χρόνια.

Όλες μας όλες μαζεύουν κοινές αρνητικές κριτικές και κοινές θετικές κριτικές.

Είμαι σε απόγνωση δεν ξέρω τι να κάνω, ειδικά όταν μιλάμε και για καρέκλες που βγάζουν μελλοντικά τα προβλήματα τους.

Ούτε όταν έφτιαχνα το mechanical keyboard με τα switches δεν είχα τόσο πρόβλημα.

Επειδή και εγώ έψαχνα και προσπαθούσα να αποφασίσω πρόσφατα τι να κάνω με τη καρέκλα και ποια να πάρω (έφαγα ήδη πακέτο με δρομέα και δε ξαναπάω εκεί, με τις gaming πολύ mixed feelings από παντού), και επειδή δε μπορώ να δώσω τώρα κοντά στα 800 με 1000 για herman miller, αποφάσισα να κάνω λίγο ακόμα postpone τη κατάσταση με τη καρέκλα, παίρνοντας τη Markus από το ΙΚΕΑ. Είμαι πολύ ευχαριστημένος, είναι αρκετά άνετη, το κάθισμα κλάσεις ανώτερο από δρομέα, μου λείπουν λίγο οι ρυθμίσεις στα χερούλια, αλλά σε γενικές γραμμές πιστεύω θα τη βγάλω λίγα χρόνια και θα γίνει προσπάθεια να μαζευτούν τα λεφτά για herman miller...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 30/7/2021 στις 12:01 ΠΜ, thanasis00 είπε

Επειδή και εγώ έψαχνα και προσπαθούσα να αποφασίσω πρόσφατα τι να κάνω με τη καρέκλα και ποια να πάρω (έφαγα ήδη πακέτο με δρομέα και δε ξαναπάω εκεί, με τις gaming πολύ mixed feelings από παντού), και επειδή δε μπορώ να δώσω τώρα κοντά στα 800 με 1000 για herman miller, αποφάσισα να κάνω λίγο ακόμα postpone τη κατάσταση με τη καρέκλα, παίρνοντας τη Markus από το ΙΚΕΑ. Είμαι πολύ ευχαριστημένος, είναι αρκετά άνετη, το κάθισμα κλάσεις ανώτερο από δρομέα, μου λείπουν λίγο οι ρυθμίσεις στα χερούλια, αλλά σε γενικές γραμμές πιστεύω θα τη βγάλω λίγα χρόνια και θα γίνει προσπάθεια να μαζευτούν τα λεφτά για herman miller...

Και πολύ καλά έκανες, μετά από δοκιμές σε δύο καταστήματα με καρέκλες σήμερα, πήγα σχεδόν βουρκωμένος στο ΙΚΕΑ να δοκιμάσω την Markus.

Να σημειώσω και εγώ για τον δρομέα, πιστεύω η reflex d είναι αρκετά κατώτερη από την action d που παίζει σε μικρότερη τιμή. Η reflex d με χτύπησε στη μέση κατευθείαν ενώ η action d έκατσε καλύτερα πάνω μου.

Αλλά και στις δυο το προσκέφαλο ήταν κάτι σαν διακοσμητικό, πρέπει να έχει μεγάλυτερη κλίση κανείς δεν κάθεται έτσι.

Σε ένα άλλο κατάστημα με καρέκλες των 700€+ δεν μου φάνηκε καμία ότι άξιζε αυτά τα χρήματα.

 

Επεξ/σία από valkon
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψάχνω και εγώ πολύ καιρο καρέκλα μέχρι 200-220ε maximum εδώ και πολύ καιρό. Από Δρομέα μόνο η smart d αξίζει για μένα αλλά ξεφεύγει. Η sato είναι πανάκριβη που πήγα και είδα οπότε απορίπτεται.

Ανάμεσα σε angle από πλαίσιο και markus απο ικεα είμαι. Τη πρώτη τη δοκίμασα, μου άρεσε το κάθισμα της και η στήριξη της μέσης. Με προβλημάτισε μόνο το μέγεθος της πλάτης και αν θα με κουράζει μετά από λίγες ώρες.

Τη markus δεν την έχω δοκιμάσει από κοντά. Μεγάλο μείον μόνο τα armrests. Μεγάλο συν τα 10 χρόνια εγγύηση. Όποιος έχει εμπειρία, τι στήριξη σου δίνει στη μέση και αν χωρά κάτω από το γραφείο λόγω armrests που είναι σταθερά.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο παρατεταμένος καύσωνας μας πηγαίνει πίσω, ποιος παίρνει σβάρνα τα καταστήματα για δοκιμές;
Τούτων λεχθέντων, στο προτελευταίο newsletter του Banggood υπάρχει ένα αξιοπρεπές κάθισμα της Blitzwolf στα €127 (δωρεάν μεταφορικά από αποθήκη της Τσεχίας μέσω EU Priority Mail ή EU Priority Line) και παράδοση σε 6 έως 8 εργάσιμες μέρες.
Εναλλακτική λύση για τις περιπτώσεις κάποιου που βιάζεται (αρκετά απ’ τα μοντέλα στην ελληνική αγορά δεν είναι ετοιμοπαράδοτα) και δεν θέλει να ταλαιπωρηθεί λόγω ζέστης.
Παραθέτω screenshot και link («καθαρό» link - οι τιμές ενδέχεται να είναι διαφορετικές)

Blitz-Wolf-BW-HOC6.png

https://www.banggood.com/BlitzWolf-BW-HOC6-Office-Chair-Mesh-Midday-Rest-Chair-with-Hidden-Retractable-Footrest-Adjustable-Headrest-and-Lumbar-Support-Breathable-Mesh-Large-Tilt-+-Rocking-Office-Home-p-1802276.html

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 7/7/2021 στις 9:19 ΠΜ, phantom_20 είπε

Επειδή άλλαξα πρόσφατα καρέκλα στην δουλειά και θα έπρεπε να βρω κάτι σε Low budget έκανα μια βόλτα στο Πλαίσιο να δοκιμάσω μερικές στα χρήματα που διέθετε η εταιρεία. Μου έκανε κλικ η παρακάτω καρέκλα την οποία και πήρα και βλέπω είναι σε προσφορά κιόλας τώρα.

Πλαίσιο - Καρέκλα angle

Έχοντας σπίτι την Reflex-D απο δρομέα μπορώ να πω οτι η αίσθηση είναι παρόμοια, το δε κάθισμα της angle είναι πιο αναπαυτικό. Νομίζω οτι σε αυτά τα χρήματα είναι μια πολύ τίμια επιλογή για δουλειά γραφείου. Τα μπράτσα ανεβοκατεβαίνουν, η πλάτη ακολουθεί την μέση και κλειδώνει στο σημείου που θες, η βάση είναι μεταλλική και τα ροδάκια έχουν καλή ποιότητα.

Επειδή βρίσκεται και στημένη ρίξτε μια ματια απο κοντά.

Επειδή η πλάτη της είναι μικρή, μπορείς να μας πεις αν βολεύει για πολύωρη εργασία; και μετά τη πάροδο των 2 ετών μπορούμε να βρούμε ανταλακτικά;

Στις 31/7/2021 στις 8:47 ΜΜ, valkon είπε

Και πολύ καλά έκανες, μετά από δοκιμές σε δύο καταστήματα με καρέκλες σήμερα, πήγα σχεδόν βουρκωμένος στο ΙΚΕΑ να δοκιμάσω την Markus.

Να σημειώσω και εγώ για τον δρομέα, πιστεύω η reflex d είναι αρκετά κατώτερη από την action d που παίζει σε μικρότερη τιμή. Η reflex d με χτύπησε στη μέση κατευθείαν ενώ η action d έκατσε καλύτερα πάνω μου.

Αλλά και στις δυο το προσκέφαλο ήταν κάτι σαν διακοσμητικό, πρέπει να έχει μεγάλυτερη κλίση κανείς δεν κάθεται έτσι.

Σε ένα άλλο κατάστημα με καρέκλες των 700€+ δεν μου φάνηκε καμία ότι άξιζε αυτά τα χρήματα.

 

μπορείς να μας πεις αν χωρά κάτω από το γραφείο(και όταν κάθεσαι και όχι) λόγω armrests και αν η στήριξη στη μέση είναι καλή;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 3/8/2021 στις 1:13 ΜΜ, nasos96 είπε

μπορείς να μας πεις αν χωρά κάτω από το γραφείο(και όταν κάθεσαι και όχι) λόγω armrests και αν η στήριξη στη μέση είναι καλή;

Δεν έχω ιδέα αν χωράνε, έκατσα 10-15 λεπτά στο δρομέα και με την reflex d δεν ασχολήθηκα ιδιαίτερα γιατί με χτύπησε η μέση με το καλημέρα σας.

Πιστεύω χωράνε τα armrests όμως, αναλόγως και το γραφείο έτσι. Οπότε καλό θα ήταν να δεις τις μετρήσεις αρχικά.

Επίσης πήγαινε κάτσε πρώτα αν σε ενδιαφέρουν του Δρομέα, τις έχουν για δοκιμή. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, valkon είπε

Δεν έχω ιδέα αν χωράνε, έκατσα 10-15 λεπτά στο δρομέα και με την reflex d δεν ασχολήθηκα ιδιαίτερα γιατί με χτύπησε η μέση με το καλημέρα σας.

Πιστεύω χωράνε τα armrests όμως, αναλόγως και το γραφείο έτσι. Οπότε καλό θα ήταν να δεις τις μετρήσεις αρχικά.

Επίσης πήγαινε κάτσε πρώτα αν σε ενδιαφέρουν του Δρομέα, τις έχουν για δοκιμή. 

Νόμιζα έχεις τη markus, έτσι κατάλαβα. Για αυτήν ήταν η ερώτηση. Πήγα δρομέα, μόνο η smart d αξίζει αλλά λίγο ακριβή. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, nasos96 είπε

Νόμιζα έχεις τη markus, έτσι κατάλαβα. Για αυτήν ήταν η ερώτηση. Πήγα δρομέα, μόνο η smart d αξίζει αλλά λίγο ακριβή. 

Εγώ που έχω τη Markus, χωράει η Markus κάτω από το γραφείο με 70cm πόδια, απλά παίζει πολύ ρόλο το ύψος της καρέκλας. Εμένα εκεί που είναι τώρα είναι η σωστή γωνία για τα γόνατα, και χωράει σχεδόν οριακά και ακριβώς κάτω από το γραφείο. Αν έχεις γραφείο με ρυθμιζόμενα πόδια, 1-2cm μπορεί να είναι αρκετά να το ψηλώσεις ή να χαμηλώσεις τη καρέκλα για να χωράει σίγουρα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 2/8/2021 στις 4:58 ΜΜ, nasos96 είπε

Ψάχνω και εγώ πολύ καιρο καρέκλα μέχρι 200-220ε maximum εδώ και πολύ καιρό. Από Δρομέα μόνο η smart d αξίζει για μένα αλλά ξεφεύγει. Η sato είναι πανάκριβη που πήγα και είδα οπότε απορίπτεται.

Ανάμεσα σε angle από πλαίσιο και markus απο ικεα είμαι. Τη πρώτη τη δοκίμασα, μου άρεσε το κάθισμα της και η στήριξη της μέσης. Με προβλημάτισε μόνο το μέγεθος της πλάτης και αν θα με κουράζει μετά από λίγες ώρες.

Τη markus δεν την έχω δοκιμάσει από κοντά. Μεγάλο μείον μόνο τα armrests. Μεγάλο συν τα 10 χρόνια εγγύηση. Όποιος έχει εμπειρία, τι στήριξη σου δίνει στη μέση και αν χωρά κάτω από το γραφείο λόγω armrests που είναι σταθερά.  

Εάν είσαι πάνω από 1.80-1.85 δοκίμασε την πρώτα πριν την πάρεις, η πήγαινε για την jarfalet στα ίδια χρήματα χωρίς τα armrests(ή  20ευρω ακριβότερη με τα armrests τα οποία είναι σταθερά κ προσωπικά δεν με βολεψαν καθόλου)

Και οι 2 είναι εξαιρετικές επιλογές με 10 χρόνια εγγύηση.Μονο προτίμησε με ύφασμα κ όχι με δερμάτινη(ξεφτιζει μετά από κάποια χρόνια)

Επεξ/σία από @topos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 7/7/2021 στις 9:19 ΠΜ, phantom_20 είπε

Επειδή άλλαξα πρόσφατα καρέκλα στην δουλειά και θα έπρεπε να βρω κάτι σε Low budget έκανα μια βόλτα στο Πλαίσιο να δοκιμάσω μερικές στα χρήματα που διέθετε η εταιρεία. Μου έκανε κλικ η παρακάτω καρέκλα την οποία και πήρα και βλέπω είναι σε προσφορά κιόλας τώρα.

Πλαίσιο - Καρέκλα angle

Έχοντας σπίτι την Reflex-D απο δρομέα μπορώ να πω οτι η αίσθηση είναι παρόμοια, το δε κάθισμα της angle είναι πιο αναπαυτικό. Νομίζω οτι σε αυτά τα χρήματα είναι μια πολύ τίμια επιλογή για δουλειά γραφείου. Τα μπράτσα ανεβοκατεβαίνουν, η πλάτη ακολουθεί την μέση και κλειδώνει στο σημείου που θες, η βάση είναι μεταλλική και τα ροδάκια έχουν καλή ποιότητα.

Επειδή βρίσκεται και στημένη ρίξτε μια ματια απο κοντά.

Τι ύψος και τι κιλά είσαι αν επιτρέπεται, για να δω αν ταιριάζει και σε μένα, την έβγαλε τη προσφορά το πλαίσιο βέβαια.

Στις 3/8/2021 στις 12:00 ΠΜ, 9-11 είπε

Ο παρατεταμένος καύσωνας μας πηγαίνει πίσω, ποιος παίρνει σβάρνα τα καταστήματα για δοκιμές;
Τούτων λεχθέντων, στο προτελευταίο newsletter του Banggood υπάρχει ένα αξιοπρεπές κάθισμα της Blitzwolf στα €127 (δωρεάν μεταφορικά από αποθήκη της Τσεχίας μέσω EU Priority Mail ή EU Priority Line) και παράδοση σε 6 έως 8 εργάσιμες μέρες.
Εναλλακτική λύση για τις περιπτώσεις κάποιου που βιάζεται (αρκετά απ’ τα μοντέλα στην ελληνική αγορά δεν είναι ετοιμοπαράδοτα) και δεν θέλει να ταλαιπωρηθεί λόγω ζέστης.
Παραθέτω screenshot και link («καθαρό» link - οι τιμές ενδέχεται να είναι διαφορετικές)

Blitz-Wolf-BW-HOC6.png

https://www.banggood.com/BlitzWolf-BW-HOC6-Office-Chair-Mesh-Midday-Rest-Chair-with-Hidden-Retractable-Footrest-Adjustable-Headrest-and-Lumbar-Support-Breathable-Mesh-Large-Tilt-+-Rocking-Office-Home-p-1802276.html

Δύσκολα θα εμπιστεύομουν banggood για καρέκλα και γενικά χωρίς δοκιμή, πόσο μάλλον από εξωτερικό. Αν δε βολέψει τι κάνεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, nasos96 είπε

Δύσκολα θα εμπιστευόμουν Banggood για καρέκλα και γενικά χωρίς δοκιμή, πόσο μάλλον από εξωτερικό. Αν δεn βολέψει τι κάνεις;

Συμφωνώ, αλλά να που βρέθηκαν συμπατριώτες μας που τη παρήγγειλαν και -βάσει των κριτικών που άφησαν- έμειναν ευχαριστημένοι.
Τώρα βέβαια δεν ξέρω τι απαιτήσεις έχουν και ποια καρέκλα χρησιμοποιούσαν πριν.
Εδώ δυστυχώς δεν ισχύει το “One size fits all”.

Επεξ/σία από 9-11
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μετά από σταυροφορία και ταλαιπωρία στο συγκεκριμένο θέμα, μην διαβάσεις καμία γνώμη κανενός.

Κάνε μια λίστα με μαγαζιά και καρέκλες και πήγαινες να τις δοκιμάσεις. Η μέρα με τη νύχτα θα δεις ότι είναι τα περισσότερα reviews/γνώμες με τη δική σου άποψη και το δικό σου σώμα, μην αναλώνεσαι να διαβάζεις γνώμες άλλων.

Είναι μια λούπα που δεν έχει τελειωμό.

Εγώ προσωπικά είμαι σε απόγνωση πλέον, και χιλιάρικο σε Herman Miller και Steelcase και με παραπάνω χρέωση το headrest δεν το συζητάω καν. 

Για αυτό ο κόσμος πάει στις gaming (τις οποίες σιχαίνομαι), γιατί η επόμενη σωστή λύση είναι το χιλιάρικο. Ε δεν πάει έτσι ρε παιδιά.

Edit: Έχω πάρει από banggood την BW-GC5 και έχω κάτσει και στη BW-OC1. Μακρυά και αγαπημένοι. Από τη δικιά μου κράτησα τα μπράτσα και τα έβαλα στην παλιά μου καρέκλα, όλη η υπόλοιπη κατασκευή για πέταμα. 

Επεξ/σία από valkon
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...