Προς το περιεχόμενο

Laptop HP 15s-eq1262ng 565€


zacharis1955

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, zacharis1955 είπε

Αν και με TN οθόνη & μέτρια ποιότητα κατασκευής AMD Ryzen 7 4700U / 16 GB RAM / 512 GB SSD, στα 549 € + 15.90 € μεταφορικά είναι super περίπτωση, στην Ελλάδα θα κόστιζε...1000άρικο σε...προσφορά! Για ρίξε μια ματιά: https://www.skroutz.gr/c/25/laptop/f/350461/15-6.html?o=λαπτοπ&order_by=pricevat&order_dir=desc&price_max=700%2C00&price_min=

Θα συμφωνήσω με τα παραπάνω αλλά προσωπικά πάντα μιλώντας και με βάση την δική μου εμπειρία από αρκετά laptops που έχουν περάσει από τα χέρια μου δεν ξαναγοραζω Laptop με ΤΝ για προσωπική χρήση. Εάν δεν είναι dedicated για work σε χρήση αποκλειστικά γραφείου τότε είναι μια ταλαιπωρία.

Ακόμη και με μικρές αλλαγές γωνίας παραμορφωνονται τα πάντα. Με μεγάλες δεν βλέπεις τίποτε. Ακόμη και για να δείξω σε συνεργάτες μου πράγματα πρέπει να στέκονται πάνω από το κεφάλι μου και όχι σε καρέκλα στο πλάι. Για να δεις ταινία πάνω από ένα άτομο δεν παίζει. Να το έχεις σε κρεβάτι κλπ πρέπει να το σεταρεις ακριβώς.

Ή ποιότητα κατασκευής του σασί επίσης παίζει για εμένα μεγάλο ρόλο στην καθημερινή εμπειρία χρήσης αλλά και στην αντοχή σε χρόνο. Συνηθίζω να κρατάω τα laptops μέχρι το τέλος ζωής τους. Όλα αυτά με το πλαστικό κακής ποιότητας σασί έχουν flex τόσο που επηρεάζει πολλές φορές ακόμη και το touxhpad. Η οθόνη φοβάσαι σε κάποια για το πως θα την ανοίξεις. Λυγίζει στο παραμικρό. Οι μεντεσέδες της οθόνης επίσης. Edit: αυτο ισως και να εχει μεταλλικο σασι περιμετρικα

Προτιμώ ένα επεξεργαστή λίγο χειρότερο από κακό σασί και σίγουρα για εμένα μια ΤΝ οθόνη είναι deal breaker.

Αυτα για personal use όπως είπα και είναι φυσικά προσωπικές απόψεις και κριτήρια.

Επεξ/σία από SeNNinhA
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 112
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

4 λεπτά πριν, SeNNinhA είπε

 

Πρακτικά χωρίς μπλα μπλα μπλα, για διάλεξε μου ένα από 'δώ: https://www.skroutz.gr/c/25/laptop/f/350461/15-6.html?o=λαπτοπ&order_by=pricevat&order_dir=desc&price_max=700%2C00&price_min=

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, zacharis1955 είπε

Πρακτικά χωρίς μπλα μπλα μπλα, για διάλεξε μου ένα από 'δώ: https://www.skroutz.gr/c/25/laptop/f/350461/15-6.html?o=λαπτοπ&order_by=pricevat&order_dir=desc&price_max=700%2C00&price_min=

Πρακτικα χωρις μπλα μπλα

HUAWEI MateBook D15 2020 - 15.6 Inch 2020 - AMD Ryzen 5 4500U - 8/256GB - IPS FHD 1080 FullView - Multi-Screen, Fingerprint

Στα 550 ευρω με μεταφορικα χωρις ΦΠΑ

Λεπτομερεια: Εχει USB-C charger κατι που ειναι πολυ βολικο οταν το κουβαλας (για οσους το κουβαλανε εκτος σπιτιου/γραφειου συχνα)

 

 

Επεξ/σία από SeNNinhA
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, SeNNinhA είπε

Πρακτικα χωρις μπλα μπλα

HUAWEI MateBook D15 2020 - 15.6 Inch 2020 - AMD Ryzen 5 4500U - 8/256GB - IPS FHD 1080 FullView - Multi-Screen, Fingerprint

Στα 550 ευρω με μεταφορικα χωρις ΦΠΑ

Λεπτομερεια: Εχει USB-C charger κατι που ειναι πολυ βολικο οταν το κουβαλας (για οσους το κουβαλανε εκτος σπιτιου/γραφειου συχνα)

 

 

Αυτό έχει προταθεί τον τελευταίο καιρό πάρα πολλές φορές αλλά στο 95+% του κόσμου που ψάχνει laptop στο insomnia κοστίζει δυστυχώς: https://www.xe.com/currencyconverter/convert/?Amount=601.10&From=GBP&To=EUR

Επεξ/σία από zacharis1955
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, zacharis1955 είπε

Αυτό έχει προταθεί τον τελευταίο καιρό πάρα πολλές φορές αλλά στο 95+% του κόσμου που ψάχνει laptop στο insomnia κοστίζει δυστυχώς: https://www.xe.com/currencyconverter/convert/?Amount=601.10&From=GBP&To=EUR

Οπως ανέφερα και παραπάνω τα κριτήρια ειναι απολύτως προσωπικά και για κανένα λόγο δεν σημαίνουν ότι το συγκεκριμένο της προσφοράς δεν αξίζει τα λεφτά του.

Σαφέστατα είναι μια καλή αγορά και είναι όντως για τα δεδομένα της εποχής προσφορά. Δεν βρίσκεις laptop σε αυτα τα χρήματα με ryzen 4700. Ούτε με ryzen 3 2ης γενιάς δεν βρίσκεις δυστυχώς.

Ή ΤΝ οθόνη είναι αυτό που θα πρέπει να ανεχθεις για χάρη του καλύτερου hardware. Δεκτον εννοείται.

Απλά σε εμένα δεν μου κάνει και εξήγησα απλά γιατί έβαλα τον αστερίσκο στην αρχή.

Τουλάχιστον δεν είναι Lenovo...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, SeNNinhA είπε

προσωπικά πάντα μιλώντας και με βάση την δική μου εμπειρία από αρκετά laptops που έχουν περάσει από τα χέρια μου δεν ξαναγοραζω Laptop με ΤΝ για προσωπική χρήση. Εάν δεν είναι dedicated για work σε χρήση αποκλειστικά γραφείου τότε είναι μια ταλαιπωρία.

Ακόμη και με μικρές αλλαγές γωνίας παραμορφωνονται τα πάντα. Με μεγάλες δεν βλέπεις τίποτε. Ακόμη και για να δείξω σε συνεργάτες μου πράγματα πρέπει να στέκονται πάνω από το κεφάλι μου και όχι σε καρέκλα στο πλάι. Για να δεις ταινία πάνω από ένα άτομο δεν παίζει. Να το έχεις σε κρεβάτι κλπ πρέπει να το σεταρεις ακριβώς.

Έχεις δίκιο.

Και εγώ πια δεν μπορώ να αρκεστώ σε τίποτα λιγότερο από 2Κ οθόνη…

Καλόμαθα με το Huawei Matebook 14 που έχω εδώ και έναν σχεδόν μήνα που οποιαδήποτε άλλη IPS FHD μου φαίνεται τριτοκοσμική…

Καλά για TN δεν το συζητώ καθόλου…

 

Επεξ/σία από andreas1gr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, stavrakas112 είπε

Να ρωτήσω πως ξέρουμε ότι είναι TN Panel?
Επειδή δεν αναφέρει ότι είναι IPS?
...

Ναι...

http://h20195.www2.hp.com/v2/GetDocument.aspx?docname=c06702252&doctype=data sheet&doclang=DE_DE&searchquery=&cc=de&lc=de

Επεξ/σία από zacharis1955
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, kostasgpa είπε

πήρε κανένας mail?

 

Εγώ πάντως που γνωστοποίησα ενδιαφέρον (γιατί αυτό είναι, δεν έχουμε παραγγείλει ακόμα) χθες 20:00 ακόμα δεύτερο mail δεν έχω πάρει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, Spectrus είπε

Για όσους άλλους ενδιαφέρονται αυτό εδώ σου στέλνουν όταν δώσεις την παραγγελία. Λέει "Σύντομα θα λάβετε μια προσφορά από εμάς...". Ίσως αποστέλλεται από κάποιον υπεύθυνο η προσφορά, σε ωράριο λειτουργίας (αφού ελεγχθούν πχ διαθεσιμότητες). Γιατί εάν ήταν αυτοματοποιημένο δε θα υπήρχε λόγος τόσης καθυστέρησης, θα ερχόταν αμέσως όπως το πρώτο.

Screenshot 2020-11-30 224818.png

Εχω παραλαβει και εγω αυτο το email αλλα δεν βγαζω ακρη. Περιμενουμε και 2ο οντως;; 
Στις διαδικασιες του καταστηματος στην ιστοσελιδα, απο τα λιγα που διαβασα καταλαβα οτι θα επρεπε να εχουμε συμπληρωσει τροπο πληρωμης για να εχουμε φτασει σε αυτο το σημειο. 
Εκανα και εγγραφη στο καταστημα, συνεχισα λιγο το ψαξιμο και ως μελος αλλα δεν βρηκα κατι αλλο.
Εκανα και αναζητηση παραγγελιας με το internet order code που μας εχει ερθει, αλλα τιποτα.

Τετοιον γολγοθα για να....πληρωσω, πρωτη φορα συνανταω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 1/12/2020 στις 12:45 ΠΜ, nk9 είπε

Αυτό με το γερμανικό πληκτρολόγιο δεν το καταλαβαίνω...

Ο ένας λέει βάλτε μόνο αυτοκόλλητα, ενέργεια που δείχνει να μην έχει ιδιαίτερο νόημα, καθώς οι θέσεις των πλήκτρων δεν είναι οι ίδιες με αυτές του αγγλικού.

Ο άλλος λέει να προσθέσουμε πληκτρολόγιο μέσω των windows, γεγονός που και πάλι δείχνει να μην έχει κάποιο επί της ουσίας αποτέλεσμα, αφού τα δύο layouts έχουν διαφορετική διάρθρωση πλήκτρων (δεν είναι τα ίδια απλά τοποθετημένα διαφορετικά, καθώς εκεί δεξιά κοντά στο enter φαίνονται αλλιώτικα).

Τελικά, μπορεί ένα γερμανικό πληκτρολόγιο να λειτουργήσει 100% ως ελληνικό και αν ναι, με ποιον τρόπο;

οι θεσεις των πληκτρων  ειναι ακριβως ιδιες με του αγγλικου πληκτρολογιου.απλα αλλαζουν τα συμβολα στους αριθμους απο το νουμερο 4 και μετα.

επισης στα σημεια στιξης,το γερμανικο εχει τα "ουμλαουτ".

οποτε βαζεις αυτοκολλητα πανω σε αυτα τα συμβολα και εχεις ενα αγγλικο-ελληνικο layout(το καλυτερο ειναι να βαλεις αυτοκολλητα πανω σε ολα τα πληκτρα για να φαινεται ομοιομορφο.

Επεξ/σία από siakattack@gmai
grammar mistakes
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, siakattack@gmai είπε

οι θεσεις των πληκτρων  ειναι ακριβως ιδιες με του αγγλικου πληκτρολογιου.απλα αλλαζουν τα συμβολα στους αριθμους απο το νουμερο 4 και μετα.

επισης στα σημεια στιξης,το γερμανικο εχει τα "ουμλαουτ".

οποτε βαζεις αυτοκολλητα πανω σε αυτα τα συμβολα και εχεις ενα αγγλικο-ελληνικο layout(το καλυτερο ειναι να βαλεις αυτοκολλητα πανω σε ολα τα πληκτρα για να φαινεται ομοιομορφο.

Ξέρες γιατί μπερδεύομαι; Διότι σε διάφορες φωτό στο διαδίκτου βλέπω ότι το γερμανικό layout έχει συνολικά 62 πλήκτρα στην κύρια περιοχή του πληκτρολογίου, ενώ το αγγλικό 61.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, nk9 είπε

Ξέρες γιατί μπερδεύομαι; Διότι σε διάφορες φωτό στο διαδίκτου βλέπω ότι το γερμανικό layout έχει συνολικά 62 πλήκτρα στην κύρια περιοχή του πληκτρολογίου, ενώ το αγγλικό 61.

Μην μπερδευεσαι,δεν υπαρχει κανενα θεμα.απλα το ενα παραπανω πληκτρο θα βγαζει ακυρο χαρακτηρα.Το ελληνικο layout θα λειτουργει κανονικοτατα

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...