Προς το περιεχόμενο

Προβλημα με Disconnects - Tplink Archer C6


giorgos kan

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαιρετω την Ομαδα!
Αγορασα προσφτα το tplink Archer C6 ( https://www.skroutz.gr/s/17743144/TP-LINK-Archer-C6-v2.html ). Ανα μια ωρα με πεταει απο το wifi. Το θεμα ειναι οτι συνηθως με πεταει απο το laptop, ενω στο κινητο μπορει να μη με εχει πεταξει. Εχω κανει frimwrare update. Εχω δοκιμασει να μπω μονο απο το 2ghz. Τα channel στς ρυθμισεις τα εχω στο auto αλλα δε νομιζω να χρειαζεται να βαλω χειροκινητα. Εκ των υστερων ειδα στο amazon σχολια κ εχουν κ αλλοι το ιδιο θεμα αλλα λεω μηπως και σωζεται καπως η κατασταση .

Επισης συνδεμενο με ethernet δεν εχω κανενα απολυτως θεμα.

Υπαρχει κατι αλλο να τσεκαρω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκίμασε να βάλεις καρφωτό ένα κανάλι πχ 2 ή 1. Εάν δεν φτιάξει δεν νομίζω ότι μπορείς να δοκιμάσεις κάτι άλλο. Ίσως να αναγκαστείς να πάρεις ένα άλλο ap συνδεδεμένο με το tp link με καλώδιο. Γενικά ενώ θεωρείται πολύ καλή μάρκα ότι και να έχω πάρει δικό της πάντα είχα θέμα. Μόνο σε switch με έχει βγάλει ασπροπρόσωπο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 01/12/2020 at 07:59, taslikos said:

Δοκίμασε να βάλεις καρφωτό ένα κανάλι πχ 2 ή 1. Εάν δεν φτιάξει δεν νομίζω ότι μπορείς να δοκιμάσεις κάτι άλλο. Ίσως να αναγκαστείς να πάρεις ένα άλλο ap συνδεδεμένο με το tp link με καλώδιο. Γενικά ενώ θεωρείται πολύ καλή μάρκα ότι και να έχω πάρει δικό της πάντα είχα θέμα. Μόνο σε switch με έχει βγάλει ασπροπρόσωπο...

value for money

On 30/11/2020 at 19:27, giorgos kan said:

Χαιρετω την Ομαδα!
Αγορασα προσφτα το tplink Archer C6 ( https://www.skroutz.gr/s/17743144/TP-LINK-Archer-C6-v2.html ). Ανα μια ωρα με πεταει απο το wifi. Το θεμα ειναι οτι συνηθως με πεταει απο το laptop, ενω στο κινητο μπορει να μη με εχει πεταξει. Εχω κανει frimwrare update. Εχω δοκιμασει να μπω μονο απο το 2ghz. Τα channel στς ρυθμισεις τα εχω στο auto αλλα δε νομιζω να χρειαζεται να βαλω χειροκινητα. Εκ των υστερων ειδα στο amazon σχολια κ εχουν κ αλλοι το ιδιο θεμα αλλα λεω μηπως και σωζεται καπως η κατασταση .

Επισης συνδεμενο με ethernet δεν εχω κανενα απολυτως θεμα.

Υπαρχει κατι αλλο να τσεκαρω?

δοκιμασε να κανεις uodate drivers και αλλαξε στο tp link το channel width(bandwidht)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Στις 2/12/2020 στις 8:16 ΠΜ, poulinos είπε

value for money

δοκιμασε να κανεις uodate drivers και αλλαξε στο tp link το channel width(bandwidht)

Γειας και παλι,

UPDATE

Εκανα αντικατασταση το router μηπως εχει προβλημα αλλα βγαζει ακριβως τα ιδια προβληματα.
Δεν ειχα αλλαξει καποια ρυθμιση στο προυγουμενο απο αυτες π ειπατε μιας και το ειχα γυρισει.
image.png.6388f252049a926c0865b902522fc996.png 

Να βαλω στο channel width ενα απο τα 2 εννοεις?
Το default ηταν αυτο το smart connect π εχει πανω.

Επισης βρηκα την παρακατω ρυθμιση.
Εφοσον ειναι ρουτερ και το χρησιμοποιω σαν ρουτερ. Το DHCP πρεπει να ειναι τικαρισμενο?
Το address lease time τι ειναι?

image.png.a18f0f92cdc25fc91f9b5bb273b5ed6e.png

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

το lease time ειναι ποτε θα απελευθερωνει την Ip που εχει δωσει σε μια συσκευη όταν αυτη εχει αποσυνδεθει.αν το εχεις 2 ωρες μετα τις 2 ωρες η Ip γίνεται Free. μην το βαλεις σαν ρουτερ.κλεισε dhcp δωσε Ip στο ιδιο δικτυο με το adsl/vdsl modem router και δοκιμασε το σαν Access point μηπως και ... παιξει σωστα.δεν θα το συνδεσεις στην Wan αλλα σε lan.

On 12/12/2020 at 13:12, giorgos kan said:

Γειας και παλι,

UPDATE

Να βαλω στο channel width ενα απο τα 2 εννοεις?
Το default ηταν αυτο το smart connect π εχει πανω.

Επισης βρηκα την παρακατω ρυθμιση.
Εφοσον ειναι ρουτερ και το χρησιμοποιω σαν ρουτερ. Το DHCP πρεπει να ειναι τικαρισμενο?
Το address lease time τι ειναι?

 

 

αν το εχεις ως router θα εχεις και 2 nat αν δεν ειναι bridge το adsl/vdsl modem router που εχεις και ναι πρεπει να ειναι on

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...