Προς το περιεχόμενο

Ποια ειναι η αγαπημενη σας διανομή linux ;


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Με βάση το θέμα που άνοιξα εδώ, ανοίγω και αυτό 

ποια είναι η αγαπημένη σας διανομή linux  ; 🙂

και αρχίζω πρώτος , μου αρέσει  η διανομή  Alt linux  , γιατί για έμενα προσωπικά διαθέτει κάτι από παλιό καλό windows εδώ ,αλλα επειδή δεν ξέρω γιατι οι εικόνες δεν φαίνονται τις βάζω  και ε

sony_1.jpg.9166fa8d8abec659880470f28bd30b61.jpg

sony_2.jpg.04bd27365580d16aef87954ed175e9f6.jpg

 

 

 

Επεξ/σία από optimerious
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 81
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Τα τελευταια 4 χρόνια έχω βολευτεί με Ubuntu Mate αλλά όταν βάζω σε κάποιον φίλο για δοκιμή μια διανομή για να του δείξω ότι μπορεί να κάνει τη δουλειά του και με κάτι διαφορετικό  από windows τότε προτιμώ Mint (Mate ή Χfce αναλογα το χρέπι :P )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι διανομές χωρίς systemd είναι η καψούρα μου. Γιατί αν ήθελα Windows, θα είχα Windows. 

Η καλύτερη εξ αυτών που έχω μείνει πολύ ευχαριστημένος είναι το artix. Με έχει βολέψει απίστευτα η ποικιλία ενός Archbased συστήματος και η ευκολία ενός desktop ready iso. 

Αν έπρεπε να βρω  και μια δεύτερη διανομή είναι το void. Αν παίξει στο pc κάποιου είναι μπόμπα. Πολύ ελαφρύ σε ότι d.e δοκίμασα. 

Υ. Γ δεν το ήξερα το altlinux και φαίνεται ωραίο παρότι έχει systemd. Όμως θεωρώ ότι το xfce σε όποια διανομή το βάλεις μπορεί να μοιάζει με το altilinux που μας έδειξες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, rhtoras είπε

Οι διανομές χωρίς systemd είναι η καψούρα μου. Γιατί αν ήθελα Windows, θα είχα Windows. 

Δηλαδή όσοι έχουμε διανομή με systemd έχουμε windows?

On topic, μου αρέσει το Arch Linux (το παλιό το ορθόδοξο) και το ubuntu στους servers που έχω (επαγγελματικό site,cloud κλπ)

 

Επεξ/σία από becoming_I
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
46 λεπτά πριν, becoming_I είπε

Δηλαδή όσοι έχουμε διανομή με systemd έχουμε windows?

Σύμφωνα με το καταστατικό του "κόμματος" ναι....και άρα αφού έχεις systemd άρα windows είσαι "εχθρός" ....βρε τι μου θυμίζει αυτή η λογική/ρητορική 🤔🤣🤣

 

 

Και για να επανέλθουμε στο θέμα...προσωπικά δεν μπορώ να αναφέρω μια διανομή μου είναι αδύνατον...θα πω απλάς τις αγαπημένες μου.

Mint Cinnamon: Γιατι είναι η "απόλυτη" για μένα out of the box διανομη, εύκολη λειτουργική σχέδον τέλεια, ότι καλύτερο για τον νεοεισερχόμενο στο Linux

Elementary OS: Γιατί είναι όμορφη απλή όσο δεν πάει (αυτό είναι θετικό για μερικούς), θεωρώ πως έχει την καλύτερη απόκριση  που έχω δει σε linux διανομή και είναι απο τις λίγες που είναι πιο κοντά στην λογική ενός λειτουργικού συστήματος...έχει δική της λογική, δικό της store και δικές της dedicated εφαρμογές...είναι κάτι σαν οικοσύστημα

Fedora Silverblue: Γιατί είναι κάτι σχετικά φρέσκο ένα σύστημα που δεν "σπάει" και κάνει το flatpak να έχει κάποιο ουσιαστικό νόημα.

Manjaro: Γιατί πολύ απλά είναι το "Mint" του Arch...τέλειο;

 

Επεξ/σία από ConstantineP
  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 παιδιά εχει δοκιμάσει κανένας απο εσας το MX Linux σε desktop???  βλέπω πως είναι πρώτο στην κατάταξη ....

1 ώρα πριν, rhtoras είπε

Οι διανομές χωρίς systemd είναι η καψούρα μου. Γιατί αν ήθελα Windows, θα είχα Windows. 

Η καλύτερη εξ αυτών που έχω μείνει πολύ ευχαριστημένος είναι το artix. Με έχει βολέψει απίστευτα η ποικιλία ενός Archbased συστήματος και η ευκολία ενός desktop ready iso. 

Αν έπρεπε να βρω  και μια δεύτερη διανομή είναι το void. Αν παίξει στο pc κάποιου είναι μπόμπα. Πολύ ελαφρύ σε ότι d.e δοκίμασα. 

Υ. Γ δεν το ήξερα το altlinux και φαίνεται ωραίο παρότι έχει systemd. Όμως θεωρώ ότι το xfce σε όποια διανομή το βάλεις μπορεί να μοιάζει με το altilinux που μας έδειξες. 

υπάρχει διανομή Alt και χωρίς systemD εάν θέλει να δοκιμάσεις  εδώ είναι μόνο το σύστημα  ....

Επεξ/σία από optimerious
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, rhtoras είπε

Οι διανομές χωρίς systemd είναι η καψούρα μου. Γιατί αν ήθελα Windows, θα είχα Windows. 

Εχω systemd, κατεβασα ενα .exe αλλα δεν τρεχει, τι φταιει?

Edit

Ακυρο, με systemctl start nt-kernel επαιξε, ηταν κλειστο το service

Επεξ/σία από tritonas00
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

40 λεπτά πριν, tritonas00 είπε

Εχω systemd, κατεβασα ενα .exe αλλα δεν τρεχει, τι φταιει?

 και εγω εχω ενα apk αρχειο αλλα δεν λέει να τρέξει 🤣

ΥΓ: ποιος ο λογος να τρέξεις ενα τέτοιο αρχείο τύπου exe, εδω η microsoft σε λιγο ίσως να τον καταργήσει εντελώς τον installer exe, και θα τα τρέχει σαν το «android !!!!! ;  τι αρχείο ειναι αυτό ;;;

ΥΓ:2 σε λιγο τα windows μπορεί να τρέχουν σε λινουξ kernel😀να γελάσω ή να προβληματιστώ 🤔

 

Επεξ/σία από optimerious
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, tritonas00 είπε

Ακυρο, με systemctl start nt-kernel επαιξε, ηταν κλειστο το service

Μην ξεχασεις να κανεις systemctl enable nt-kernel , για να μην ξαναρχεσαι εδω περα με προβληματα :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν πιστευω σε αγαπημενη διανομη, πιστευω στην επιλογη της Χ διανομης αυτην που καθεται καλυτερα στο pc, για παραδειγμα προσωπικη εμπειρια μεταξυ debian unstable σε σχεση με arch μερα με τη νυχτα, τουλαχιστον σε θεμα γραφικων, μετα απο αρκετα χρονια απουσιας debian ηθελα να φυγω για λιγο καιρο απο arch παιζω με debian 10 μερες, το στηνω, περναω τον κλειστο οδηγο nvidia παροτι με υβριδικα γραφικα intel τον κλεινω με kernel parameter για να ειναι η nvidia πρωτευων στα γραφικα και με εκπληξη διαπιστωνω παροτι ειναι ας θεωρησουμε οτι ειναι rolling το debian unstable ο οδηγος ειναι 450 και κατι με αποτελεσμα με τον πυρηνα 5.9.0-4 (5.9.11) να μην βλεπει τους cuda στο blender, ενω σε arch 5.9.11 με οδηγο 455 και κατι βλεπει τους cuda

Screenshot_2020-12-01_22-51-06.png.720d9b143f561e4dccc877a298c913d6.png

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, optimerious είπε

 παιδιά εχει δοκιμάσει κανένας απο εσας το MX Linux σε desktop???  βλέπω πως είναι πρώτο στην κατάταξη ....

υπάρχει διανομή Alt και χωρίς systemD εάν θέλει να δοκιμάσεις  εδώ είναι μόνο το σύστημα  ....

Το MX Linux είναι αρκετά καλό. Σε ένα λαπτοπι φίλης έβγαλε θέμα το WiFi αν εξαιρέσεις αυτό ήταν καλή η εμπειρία. 

 

Αυτό για το Alt δεν το ήξερα. Θα του ρίξω μια ματιά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, μπουρτζοβλαχος said:

Δεν πιστευω σε αγαπημενη διανομη, πιστευω στην επιλογη της Χ διανομης αυτην που καθεται καλυτερα στο pc, για παραδειγμα προσωπικη εμπειρια μεταξυ debian unstable σε σχεση με arch μερα με τη νυχτα, τουλαχιστον σε θεμα γραφικων, μετα απο αρκετα χρονια απουσιας debian ηθελα να φυγω για λιγο καιρο απο arch παιζω με debian 10 μερες, το στηνω, περναω τον κλειστο οδηγο nvidia παροτι με υβριδικα γραφικα intel τον κλεινω με kernel parameter για να ειναι η nvidia πρωτευων στα γραφικα και με εκπληξη διαπιστωνω παροτι ειναι ας θεωρησουμε οτι ειναι rolling το debian unstable ο οδηγος ειναι 450 και κατι με αποτελεσμα με τον πυρηνα 5.9.0-4 (5.9.11) να μην βλεπει τους cuda στο blender, ενω σε arch 5.9.11 με οδηγο 455 και κατι βλεπει τους cuda

Screenshot_2020-12-01_22-51-06.png.720d9b143f561e4dccc877a298c913d6.png

Δεν είναι θέμα πυρήνα, είναι θέμα driver. Κάθε έκδοση cuda απαιτεί minimum version του driver.

https://docs.nvidia.com/deploy/cuda-compatibility/index.html

Κατά συνέπεια δεν μπορείς να βάλεις Cuda 11.1 στο debian. Βάλε cuda 11.0 η χαμηλότερο και θα παίξει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, mphxths είπε

Μην ξεχασεις να κανεις systemctl enable nt-kernel , για να μην ξαναρχεσαι εδω περα με προβληματα :)

μπα εαν ειναι nt-kernel - είτε enable είτε disable  , πάντα ανοιχτό θα είναι 😀......δε θα εχει πρόβλημα ...

Επεξ/σία από optimerious
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να πώ και εγώ

Αν δεν είχα έναν συγκεκριμένο VPN client που θέλει αρκετό ζόρι να παίξει σε linux θα ήμουν με Fedora ή Manjaro

Τώρα είμαι με mint στη δουλειά , έβαλα το τελευταίο mint στο σπίτι και επειδή είχα κάποιες ασυμβατότητες με το hardware παίζω με Ubuntu 20.04 LTS και είναι όλα μπόμπα

Μετά απο τόσα χρόνια με apt ζορίζομαι κιόλας να πάω σε κάποια άλλη διανομή με διαφορετικό package manager

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...