Προς το περιεχόμενο

Ηνωμένο Βασίλειο και Τελωνείο


Choutas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το Book Depository έχει δωρεάν μεταφορικά στο πλαίσιο της cyber week. Επειδή έχω χάσει επεισόδια ισχύει ότι από το 2021 θα υπάρχει τελωνείο στα προϊόντα από Αγγλία;

Λέει ότι λόγω κορονοιού και φόρτου θα έρθουν το 2021 και δεν θέλω να μπλέξω με τελωνείο καλύτερα δηλαδή να το πάρω από Αμαζον και να το πληρώσω 7 ευρώ επιπλέον το βιβλίο και να μην χρειαστεί να πάω τελωνείο αν όντως ισχύει.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναμένεται να φανεί αν θα υπάρξει κάποια συμφωνία μεταξύ ΕΕ και ΗΒ για ανοιχτό εμπόριο των δύο. Αν όχι, τότε ναι, τελωνείο.

Ίσως να αργούν (ακόμη) περισσότερο λόγω τελωνείου, αλλά εφόσον η αξία τους είναι μέχρι 22€, δεν έχεις πρόβλημα. Το bookdepo βάζει κι αποδείξεις στο πακέτο, οπότε ακόμη κι αν κάποιος δύσπιστος τελωνειακός ανοίξει το δέμα, θα φανεί η αξία του. Που προσωπικά, δε νομίζω να δουν δέμα που γράφει "bookdepository", έχει σχήμα βιβλίου και να κάτσουν να ανακαλύψουν αν το περιεχόμενο ξεπερνάει τα 22€.

Επίσης συνήθως το μαγαζί τα στέλνει όλα σε διαφορετικά πακέτα (και μέρες) οπότε ούτε με αθροιστικό ποσό πάνω των 22€ σε μία παραγγελία πιστεύω θα έχεις θέμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συμφωνία μάλλον δύσκολο. οι οδηγίες που υπάρχουν προς το παρόν από τα τελωνεία είναι πως το ΗΚ θα θεωρείται τρίτη χώρα επομένως δασμοί κτλ κανονικότατα σα να έρχονται από Κίνα. και μάλιστα από Κίνα υπάρχουν και συμφωνίες για τους δασμούς σε ορισμένες κατηγορίες προϊόντων, με το ΗΚ δεν θα υπάρχει καμία...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου φαίνεται περίεργο γιατί κάνουν promotion στα δωρεάν μεταφορικά ως cyber week deal διότι τόσο καιρό (κανα 3μηνο) που εχω και αγοραζω διαφορα βιβλία από εκει, πάντα είχε free shipping 🤔
Πάντως και εγώ έχω αυτή την απορία (και αγωνία) για το τι θα γίνει με τα περι τελωνιου, αν και προσεξα πως στους φακελους που στελνει το book depository δεν αναγραφει πανω καποια τιμη (να δείχνει την αξία του περιεχομένου δλδ) τωρα βεβαια δε γνωριζω αν αλλαξει απο το 21

(απο προσωπικη εμπειρία, συνηθως παίρνει καπου στις 3 βδομαδες μέχρι να φτασει, απο τη στιγμη που σου στειλουν email πως το βιβλιο εχει φυγει )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...