Προς το περιεχόμενο

Τιμές καρτών γραφικών


temecius

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, Herald είπε

Eγώ την ξέρω την απάντηση, εσένα ρωτάω. Να τα πουλήσω ή όχι τα PC που έχω στο γραφείο? 

Η ερώτηση σου είναι άσχετη με το θέμα και δεν είναι επίσημη απάντηση.Ρώτα την ααδε και ξαναμιλάμε.Πρόσεξε μην εκπλαγείς μόνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 122
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, roybatty είπε

Η ερώτηση σου είναι άσχετη με το θέμα και δεν είναι επίσημη απάντηση.Ρώτα την ααδε και ξαναμιλάμε.Πρόσεξε μην εκπλαγείς μόνο.

Πως είναι άσχετη. Είπες οτι κάτι αγορασμένο με τιμολόγιο δεν μπορείς να το πουλήσεις αν δεν έχεις τον αντίστοιχο ΚΑΔ. 

Άρα τα 5 PC που έχω αγορασμένα με τιμολόγιο δεν μπορώ να τα πουλήσω γιατί δεν έχω τον αντίστοιχο ΚΑΔ. Όπου PC βάλε κάρτες γραφικών αν θες. 

Τα θα δεν πιάνουν τόπο, γιατί μπορώ να σου πώ οτι ΘΑ εκπλαγείς εσύ με την απάντηση. Ρώτα τον συγγενή σου, στη σχολή το μάθημα "Πώληση Παγίων" το σκίπαρε? Δεν το είδε καν στο πρόγραμμα σπουδών και γιαυτό τώρα νομίζει οτι απαγορεύεται? :P 

Επεξ/σία από Herald
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Herald είπε

Πως είναι άσχετη. Είπες οτι κάτι αγορασμένο με τιμολόγιο δεν μπορείς να το πουλήσεις αν δεν έχεις τον αντίστοιχο ΚΑΔ. 

Άρα τα 5 PC που έχω αγορασμένα με τιμολόγιο δεν μπορώ να τα πουλήσω γιατί δεν έχω τον αντίστοιχο ΚΑΔ. Όπου PC βάλε κάρτες γραφικών αν θες. 

Τα θα δεν πιάνουν τόπο, γιατί μπορώ να σου πώ οτι ΘΑ εκπλαγείς εσύ με την απάντηση. Ρώτα τον συγγενή σου, στη σχολή το μάθημα "Πώληση Παγίων" το σκίπαρε? Δεν το είδε καν στο πρόγραμμα σπουδών και γιαυτό τώρα νομίζει οτι απαγορεύεται? :P 

Τα θα και τα μα  δεν έχουν σημασία.Κόλλησε πάλι το μυαλουδάκι σου.Μην το ξαναλέμε,ρώτα την ααδε.
Για λογιστής που είσαι φίσκα στη δουλειά πολύ χασομέρη σε βρίσκω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, roybatty είπε

Τα θα και τα μα  δεν έχουν σημασία.Κόλλησε πάλι το μυαλουδάκι σου.Μην το ξαναλέμε,ρώτα την ααδε.
Για λογιστής που είσαι φίσκα στη δουλειά πολύ χασομέρη σε βρίσκω.

Εντάξει, τζάμπα λοιπόν το μάθημα πώληση παγίων, αφού απαγορεύεται :P 

Τι διάολο το διδασκούν στις σχολές ενώ απαγορεύεται δεν ξέρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 7/12/2020 στις 9:42 ΜΜ, Greenday13 είπε

Επειδή η κατάσταση είναι εξωφρενική με τις τιμές, έρχονται και οι αχαρακτηριστοι που κάνουν τα πράγματα χειρότερα.Στη bf είχε βγάλει το Πλαίσιο την rtx 2060 στα 270 και μόλις είδα στο Facebook marketplace να τις πουλάνε σφραγισμένες 370.Και αν κάνεις από αυτούς την πήρε και με τιμολόγιο, σημαίνει ότι πάει να κερδίσει 150€. Ελπίζω κάνεις να μην αγοράσει από αυτούς τους κουτοπόνηρους και να τις βάλουν στον πάτο τους.

Απαξιώ να απαντήσω σε αποφθέγματατα τύπου "ελεύθερη αγορά έχουμε", "είδε την ευκαιρία και την άρπαξε" κλπ. Η δική μου ηθική λέει ότι πουλάμε κάτι που δεν χρειαζόμαστε , και ότι δεν είμαστε μαυραγορίτες.

Όσον αφορά συγκεκριμένα τις κάρτες γραφικών, δεν φταίνε οι πωλητές (είτε είναι Scalpers είτε NVIDIA/AMD), σχεδόν πάντα φταίνε οι αγοραστές.

Κανείς δεν τους υποχρεώνει να τις αγοράσουν σε αυτές τις τιμές και ελάχιστοι από αυτούς έχουν πραγματικά ανάγκη.
Αν κανείς δεν αγόραζε σε αυτές τις εξωφρενικές τιμές, οι τιμές θα έπεφταν.

 

Να και το παράδειγμα παρακάτω.

Μπορεί να τον κατηγορήσει κάποιος που έβγαλε 200€ αντί για 300€;
ΟΧΙ!

Αφού βρήκε κάποιον που ήταν διατεθειμένος να τα δώσει, καλά έκανε.

11 ώρες πριν, Herald είπε

Σκόπευα να πουλήσω την 1080ti μου στα 200€ εδώ και καιρό. Είδα τις αγγελίες και λέω, δεν πάμε καλά. Την έβαλα λοιπόν 300 και έγινε ανάρπαστη :P 

Και 400 να την είχα βάλει θα είχε φύγει στο 2λεπτο. 


Ακριβώς αυτό:

9 ώρες πριν, totalius είπε

Οσο υπαρχουν κορόιδα θα υπαρχουν κ αυτοι που τα εκμεταλευονται . Διαχρονικό ειναι αυτο οποτε....

Στην υγειά των κορόιδων λοιπόν... και ας ανέβουν και άλλο οι τιμές.
Πόσο πάνω; Όσο πάνω αντέχουν οι τσέπες των κορόιδων.

Επεξ/σία από Aurumnus
  • Like 12
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, Aurumnus είπε

Όσον αφορά συγκεκριμένα τις κάρτες γραφικών, δεν φταίνε οι πωλητές (είτε είναι Scalpers είτε NVIDIA/AMD), σχεδόν πάντα φταίνε οι αγοραστές.

Κανείς δεν τους υποχρεώνει να τις αγοράσουν σε αυτές τις τιμές και ελάχιστοι από αυτούς έχουν πραγματικά ανάγκη.
Αν κανείς δεν αγόραζε σε αυτές τις εξωφρενικές τιμές, οι τιμές θα έπεφταν.

 

Να και το παράδειγμα παρακάτω.

Μπορεί να τον κατηγορήσει κάποιος που έβγαλε 200€ αντί για 300€;
ΟΧΙ!

Αφού βρήκε κάποιον που ήταν διατεθειμένος να τα δώσει, καλά έκανε.


Ακριβώς αυτό:

Στην υγειά των κορόιδων λοιπόν... και ας ανέβουν και άλλο οι τιμές.
Πόσο πάνω; Όσο πάνω αντέχουν οι τσέπες των κορόιδων.

Το αστείο είναι οτι μου κάναν προσφορές ενώ είχα ήδη κλειδώσει την αγγελία, να μου δώσουν 50 και 100€ παραπάνω για να ακυρώσω και να την δώσω σε αυτούς :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ φοβάμαι ότι δύσκολα θα ομαλοποιηθεί η αγορά , γιατί τελικά δεν  ήταν θέμα high demand που έλεγαν οι εταιρείες και κυρίως ο πέτσινος αλλά  προμηθευτών. Όλες οι καινούργιες υλοποιήσεις τρέχουν DDR6 και 6Χ που κάπου διάβασα ότι βγάζει μόνο η micron , δεν ξέρω αν είναι αλήθεια . Αν είναι όμως και η micron έχει το μονοπώλιο θα αργήσει να στρώσει η κατάσταση . Δεν ξέρω με τι μνήμη τρέχουν οι κονσόλες .Πέσαν και όλα μαζί , καινούργιες κονσόλες , καινούργιες κάρτες και ο κορονοιός , ε δε θέλει και πολύ .Καλή άνοιξη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, evkar είπε

Πολύ φοβάμαι ότι δύσκολα θα ομαλοποιηθεί η αγορά , γιατί τελικά δεν  ήταν θέμα high demand που έλεγαν οι εταιρείες και κυρίως ο πέτσινος αλλά  προμηθευτών. Όλες οι καινούργιες υλοποιήσεις τρέχουν DDR6 και 6Χ που κάπου διάβασα ότι βγάζει μόνο η micron , δεν ξέρω αν είναι αλήθεια . Αν είναι όμως και η micron έχει το μονοπώλιο θα αργήσει να στρώσει η κατάσταση . Δεν ξέρω με τι μνήμη τρέχουν οι κονσόλες .Πέσαν και όλα μαζί , καινούργιες κονσόλες , καινούργιες κάρτες και ο κορονοιός , ε δε θέλει και πολύ .Καλή άνοιξη...

Αν είναι πράγματι έτσι, τότε καλό καλοκαίρι για εξομάλυνση στις τιμές, ίσως και φθινόπωρο.

https://www.techpowerup.com/275573/1-hour-power-outage-at-micron-manufacturing-plant-could-mean-increased-dram-prices-throughout-2021

34 λεπτά πριν, Herald είπε

Το αστείο είναι οτι μου κάναν προσφορές ενώ είχα ήδη κλειδώσει την αγγελία, να μου δώσουν 50 και 100€ παραπάνω για να ακυρώσω και να την δώσω σε αυτούς :P 

Μην το συνεχίζεις, γιατί με βλέπω να βάζω την σφραγισμένη μου RX 590.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετα απο ολη αυτη τη διαφωνια, εγω παντως ακομα δεν καταλαβα. 

Εχω π.χ. μαναβικο, κ παιρνω μια καρτα για το pc του μαγαζιου, με τιμολογιο, 300 ευρω. Την αφηνω σφραγισμενη για τον χ ψ λογο. Εχω φυσικα δικαιωμα να την πουλησω, σωστα..; Επειδη ομως ειμαι πονηρος κ βλεπω οτι υπαρχει ζητηση, κ βλεπω τις καρτουλες λιανικη 400 κ να ανεβαινουν, τη βαζω αγγελια 400 κ εγω. "Καινουρια, σφραγισμενη" κλπ.

Και μου στελνει ο Μητσακος απο το Ινσομνια "φιλε ενδιαφερομαι, τι παιζει με εγγυηση..;" Του δινω το παραστατικο τιμολογιου που λεει 300 ευρω αγορα, κ βαζω ενα κατοσταρικακι τσεπα, επειδη ειναι ελευθερη η αγορα κ "αυτη ειναι δυστυχως η φαση, προσφορα κ ζητηση"..; 

Ή επειδη ειμαι μαναβικο κ οχι Πλαισιο, μου τραβαει μια καταγγελια ο Μητσακος για τα 100 ευρω καπελο σε αχρησιμοποιητο προιον που δεν εμπορευεται η επιχειρηση μου, τιμολογημενο 300, κ τρεχω κ δε φτανω μετα..;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Grim Fandango είπε

Μετα απο ολη αυτη τη διαφωνια, εγω παντως ακομα δεν καταλαβα. 

Εχω π.χ. μαναβικο, κ παιρνω μια καρτα για το pc του μαγαζιου, με τιμολογιο, 300 ευρω. Την αφηνω σφραγισμενη για τον χ ψ λογο. Εχω φυσικα δικαιωμα να την πουλησω, σωστα..; Επειδη ομως ειμαι πονηρος κ βλεπω οτι υπαρχει ζητηση, κ βλεπω τις καρτουλες λιανικη 400 κ να ανεβαινουν, τη βαζω αγγελια 400 κ εγω. "Καινουρια, σφραγισμενη" κλπ.

Και μου στελνει ο Μητσακος απο το Ινσομνια "φιλε ενδιαφερομαι, τι παιζει με εγγυηση..;" Του δινω το παραστατικο τιμολογιου που λεει 300 ευρω αγορα, κ βαζω ενα κατοσταρικακι τσεπα, επειδη ειναι ελευθερη η αγορα κ "αυτη ειναι δυστυχως η φαση, προσφορα κ ζητηση"..; 

Ή επειδη ειμαι μαναβικο κ οχι Πλαισιο, μου τραβαει μια καταγγελια ο Μητσακος για τα 100 ευρω καπελο σε αχρησιμοποιητο προιον που δεν εμπορευεται η επιχειρηση μου, τιμολογημενο 300, κ τρεχω κ δε φτανω μετα..;

Και αν του χαλασει σε διαστημα εντος εγγυησης το καταστημα που ειναι κομμενη η αποδειξη η το τιμολογιο σε περιπτωση που η εχει καταργηθει το προιον η ειναι ακριβοτερο απο οσο γραφει η αποδειξη εχει δικαιωμα να του δωσει η πιστωτικο η τα 300 ευρω και ετσι ο Μητσακος χανει 100 ευρω.

Το γραφω γιατι την πατησα με μια τηλεοραση,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 10/12/2020 στις 10:59 ΠΜ, evkar είπε

Πολύ φοβάμαι ότι δύσκολα θα ομαλοποιηθεί η αγορά , γιατί τελικά δεν  ήταν θέμα high demand που έλεγαν οι εταιρείες και κυρίως ο πέτσινος αλλά  προμηθευτών. Όλες οι καινούργιες υλοποιήσεις τρέχουν DDR6 και 6Χ που κάπου διάβασα ότι βγάζει μόνο η micron , δεν ξέρω αν είναι αλήθεια . Αν είναι όμως και η micron έχει το μονοπώλιο θα αργήσει να στρώσει η κατάσταση . Δεν ξέρω με τι μνήμη τρέχουν οι κονσόλες .Πέσαν και όλα μαζί , καινούργιες κονσόλες , καινούργιες κάρτες και ο κορονοιός , ε δε θέλει και πολύ .Καλή άνοιξη...

ειναι πιο ζορικες οι καταστασεις, σε κανα τριμηνο υπολογιζω οτι λογω μητσοτακη ,εε κοβιντ θα πεσουν οι τιμες.

θελω να πω ισως μπουν διαφορα πλαφον , ο ανταγωνισμος θα φερει μειωσεις, 

δεν θα πουλανε πολλους μηνες αυτες τις τιμες, θα πεσουν στα ταρταρα.

τωρα οι αγοραστες πιαστηκαμε απροετοιμαστοι.

εβαλε ο αμαζον 2000 ευρω καρτες κ πηγανε 100 αφεντικα κ 20 υπαλληλοι κ τις αγορασαν.

δεν σηκωνει να διαρκεσει αυτο  3 μηνες.

δεν υπαρχουν τοσοι αγοραστες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 hours ago, peiraiask said:

σε κανα τριμηνο υπολογιζω οτι λογω μητσοτακη (...) θα πεσουν οι τιμες.

:rolleyes: :unsure: :fear: 

Αυτό ακριβως πώς θα γίνει; Μήπως μπορείς  να μας το εξηγήσεις;

Θα ρίξει το φλογοβόλο βλέμμα; :rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 10/12/2020 στις 10:59 ΠΜ, evkar είπε

Πολύ φοβάμαι ότι δύσκολα θα ομαλοποιηθεί η αγορά , γιατί τελικά δεν  ήταν θέμα high demand που έλεγαν οι εταιρείες και κυρίως ο πέτσινος αλλά  προμηθευτών. Όλες οι καινούργιες υλοποιήσεις τρέχουν DDR6 και 6Χ που κάπου διάβασα ότι βγάζει μόνο η micron , δεν ξέρω αν είναι αλήθεια . Αν είναι όμως και η micron έχει το μονοπώλιο θα αργήσει να στρώσει η κατάσταση . Δεν ξέρω με τι μνήμη τρέχουν οι κονσόλες .Πέσαν και όλα μαζί , καινούργιες κονσόλες , καινούργιες κάρτες και ο κορονοιός , ε δε θέλει και πολύ .Καλή άνοιξη...

Η micron μόνο για τις DDR6X έχει το μονοπώλιο αυτή τη στιγμή, τις οποίες έχει μόνο η nVidia.
DDR6 έχουν αρκετοί κατασκευαστές. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...