Προς το περιεχόμενο

Τιμές καρτών γραφικών


temecius

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 122
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

15 λεπτά πριν, Herald είπε

Όχι, δεν είπες αυτό. Τα γραπτά μένουν, ανέβα 2 ποστ και διάβασε. Ο ΚΑΔ είναι άσχετος, δεν έχει καμία σημασία. Μια οποιαδήποτε επιχείρηση (καλή ώρα αυτή με τα είδη υγιεινής που ανέφερες) αγοράζει ένα γραφείο / αυτοκίνητο / υπολογιστή / κάρτα γραφικών, που πλέον δεν χρειάζεται. Δεν μπορεί να την πουλήσει επειδή δεν έχει τον αντίστοιχο ΚΑΔ? Προφανώς και μπορεί, εσύ είπες όχι. 

Έγραψες, κατά λέξη, και σε κάνω copy paste "Αν το έχει κόψει τιμολόγιο δεν το συζητάμε, είναι παράνομη η μεταπώληση."

Και μετά συνέχισες με τους ΚΑΔ, που είναι επίσης λάθος. 

Άρα μια επιχείρηση ασχέτος ΚΑΔ μπορεί να μεταπουλήσει οτιδήποτε αγόρασε με τιμολόγιο. Απλά πράματα. 

Τιμολόγιο σε ιδίωτη δεν υφίσταται. Οπότε ο συγγενής σου (το google δηλαδή, γιατί λογιστής αποκλείεται να στα είπε αυτά) ....θα πάρει αυτός κανέναν στο λαιμό του ;)

Όσον αφορά την εγγύηση, αυτό είναι νομικό θέμα αλλά από όσο ξέρω δεν μεταφέρεται, οπότε οτι και να σου κόψει δεν έχει σημασία. 

Επειδη είμαι οικονομολόγος και δε θυμάμαι καλά από λογιστική, μιλάμε για πώληση παγίων επιχείρησης σε ιδιώτη με το ανάλογο παραστατικό καθώς είναι σχεδόν σίγουρα πάνω απο την τιμή αγοράς άρα υπάρχει κέρδος, οπότε νομίζω κόβεται και το αντίστοιχο παραστατικό λιανικής και εγγραφή στα βιβλία ή για πώληση χέρι χέρι μαύρα με το αρχικό τιμολόγιο και ένα καπέλο στην τιμή της λιανικής καθώς δεν υπάρχει στοκ άρα κέρδος στη διαφορά απο τελική μείον αρχική;

Δε θυμάμαι αν τα λέω σωστά :D

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο καθένας αγοράζει όπως γουσταρει, και πουλάει όπως γουστάρει, αν σου κάνει αγοράζεις.Αν δεν σου κάνει πας παρακάτω Απλά τα πράγματα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, zygorito είπε

Επειδη είμαι οικονομολόγος και δε θυμάμαι καλά από λογιστική, μιλάμε για πώληση παγίων επιχείρησης σε ιδιώτη με το ανάλογο παραστατικό καθώς είναι σχεδόν σίγουρα πάνω απο την τιμή αγοράς άρα υπάρχει κέρδος, οπότε νομίζω κόβεται και το αντίστοιχο παραστατικό λιανικής και εγγραφή στα βιβλία ή για πώληση χέρι χέρι μαύρα με το αρχικό τιμολόγιο και ένα καπέλο στην τιμή της λιανικής καθώς δεν υπάρχει στοκ άρα κέρδος στη διαφορά απο τελική μείον αρχική;

Δε θυμάμαι αν τα λέω σωστά :D

Κοντά είσαι :P 

Εγγραφή στα βιβλία μόνο σε Γ', στα Β
' δεν αποτυπώνεται (υπάρχει τρόπος αλλά δεν έχει νόημα) η πώληση παγίου παρά μόνο στο Ε3 .

Ντάξει, τώρα το αν υπάρχει κέρδος άλλο καπέλο. Υπάρχουν και οι αποσβέσεις (100% ή τμηματικές, ανάλογα το κόστος και την μέθοδο που αποκολουθεί η επιχείρηση) αλλά καλά το πας

ΥΓ1. Τελικά δεν απαγορεύεται η πώληση από επιχείρηση κάτι που αγόρασε με τιμολόγιο ε? :P Ο συγγενής μας βγήκε μουσαμένιος

Επεξ/σία από Herald
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Herald είπε

Σκόπευα να πουλήσω την 1080ti μου στα 200€ εδώ και καιρό. Είδα τις αγγελίες και λέω, δεν πάμε καλά. Την έβαλα λοιπόν 300 και έγινε ανάρπαστη :P 

Και 400 να την είχα βάλει θα είχε φύγει στο 2λεπτο. 

Αναμενόμενο, δύσκολη quarantinατη περίοδος από κάθε άποψη με τιτάνια δίψα, όπως και τεχνολογική δίψα η οποία έχει ανθίσει παραπάνω λόγω εγκλεισμού και ελλείψεως επιλογών για εκτόνωση της καθημερινής κατάντιας, ρουτίνας και βαρεμάρας. Γενικά μια "δικαιολογημένη" ψυχολογική εξάρτηση πρς τη τεχνολογία που έχει ο σύγχρονος άνθρωπος ως έναν βαθμό φούσκωσε παραπάνω. Τουλάχιστον αυτό δείχνουν οι στατιστικές και τα επιστημονικά δεδομένα αυτή τη χρονιά.

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, Herald είπε

Κοντά είσαι :P 

Εγγραφή στα βιβλία μόνο σε Γ', στα Β
' δεν αποτυπώνεται (υπάρχει τρόπος αλλά δεν έχει νόημα) η πώληση παγίου παρά μόνο στο Ε3 .

Ντάξει, τώρα το αν υπάρχει κέρδος άλλο καπέλο. Υπάρχουν και οι αποσβέσεις (100% ή τμηματικές, ανάλογα το κόστος και την μέθοδο που αποκολουθεί η επιχείρηση) αλλά καλά το πας

ΥΓ1. Τελικά δεν απαγορεύεται η πώληση από επιχείρηση κάτι που αγόρασε με τιμολόγιο ε? :P Ο συγγενής μας βγήκε μουσαμένιος

Έχεις πρόβλημα κατανόησης,δεν εξηγείται αλλιώς.Σε καινούριο αντικείμενο δεν μπορεί να δικαιολογήσει απόσβεση και επίσης υπάρχει κέρδος.Το ότι μπορεί να το δώσει δεν σημαίνει ότι είναι και νόμιμο,η να στο θέσω με τρόπο που θα καταλάβεις,το ότι κάτι δεν είναι παράνομο δεν σημαίνει ότι είναι νόμιμο.
Αφού είσαι τόσο σίγουρος για τις εξυπνάδες που λες στείλε ένα email στην ααδε με το θέμα και γράψε μας την απάντηση να δούμε τι θα μας πουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, roybatty είπε

Έχεις πρόβλημα κατανόησης,δεν εξηγείται αλλιώς.Σε καινούριο αντικείμενο δεν μπορεί να δικαιολογήσει απόσβεση και επίσης υπάρχει κέρδος.Το ότι μπορεί να το δώσει δεν σημαίνει ότι είναι και νόμιμο,η να στο θέσω με τρόπο που θα καταλάβεις,το ότι κάτι δεν είναι παράνομο δεν σημαίνει ότι είναι νόμιμο.
Αφού είσαι τόσο σίγουρος για τις εξυπνάδες που λες στείλε ένα email στην ααδε με το θέμα και γράψε μας την απάντηση να δούμε τι θα μας πουν.

Eντάξει, έχεις δίκιο. Δεν είναι νόμιμο να πουλάς αντικείμενα που αγόρασες με τιμολόγιο. Τα παντρεύεσαι. Όπως επίσης και δεν δικαιολογούνται αποσβέσεις. Για χαραντάν. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Herald είπε

Eντάξει, έχεις δίκιο. Δεν είναι νόμιμο να πουλάς αντικείμενα που αγόρασες με τιμολόγιο. Τα παντρεύεσαι. Όπως επίσης και δεν δικαιολογούνται αποσβέσεις. Για χαραντάν. 

Ρε είσαι λογιστής ή μας κοροϊδεύεις; Ο συγγενής μου το google καλύτερες απαντήσεις δίνει 😉

Έστω ότι δικαιούται κάποιος να το πουλήσει,ασχέτως ΚΑΔ.Αν το δώσει χέρι με χέρι σε κάποιον άντε να πάει στην ευχή,μπορεί να πεί ότι το χάρισε,το έκλεψαν,κάηκε και το ανακύκλωσε,οτιδήποτε.

Αν του κάνει κάποιος κατάθεση 400 ευρώ και του στείλει το αντικείμενο μαζί με το τιμολόγιο,σε περίπτωση ελέγχου ισχυρίζεσαι ότι μπορεί να το δικαιολογήσει;  Δεν είναι νόμιμο όσο και να χτυπάς τον πισινό σου κάτω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, roybatty είπε

Ρε είσαι λογιστής ή μας κοροϊδεύεις; Ο συγγενής μου το google καλύτερες απαντήσεις δίνει 😉

Έστω ότι δικαιούται κάποιος να το πουλήσει,ασχέτως ΚΑΔ.Αν το δώσει χέρι με χέρι σε κάποιον άντε να πάει στην ευχή,μπορεί να πεί ότι το χάρισε,το έκλεψαν,κάηκε και το ανακύκλωσε,οτιδήποτε.

Αν του κάνει κάποιος κατάθεση 400 ευρώ και του στείλει το αντικείμενο μαζί με το τιμολόγιο,σε περίπτωση ελέγχου ισχυρίζεσαι ότι μπορεί να το δικαιολογήσει;  Δεν είναι νόμιμο όσο και να χτυπάς τον πισινό σου κάτω.

Σου είπα, έχεις δίκιο, τελείωσε. Αντικείμενο αγορασμένο με τιμολόγιο δεν μπορείς να το πουλήσεις αν δεν έχεις τον αντίστοιχο ΚΑΔ. Αφού στο είπε και ο συγγενής ο λογιστής σου, τι συζητάμε τώρα. 

Δεν έχεις ακούσει εταιρεία να πουλάει τα γραφεία της ή τις εγκαταστάσεις της? Ε, παράνομο. Δεν έχεις ακούσει για ξενοδοχεία να πουλάνε έπιπλα και λοιπό εξοπλισμό? Ε, παράνομο.

Η απλά έχουν ΚΑΔ για πώληση επίπλων τα ξενοδοχεία :P 

ΥΓ1. Μαρέσει πάντως που ρίχνεις νερό στο κρασί σου. "Έστω δικαιούται να το πουλήσει ασχέτως ΚΑΔ"? Τι γίνεται, άλλαξε άποψη ο συγγενής σου? 

Επεξ/σία από Herald
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, Herald είπε

Σου είπα, έχεις δίκιο, τελείωσε. Αντικείμενο αγορασμένο με τιμολόγιο δεν μπορείς να το πουλήσεις αν δεν έχεις τον αντίστοιχο ΚΑΔ. Αφού στο είπε και ο συγγενής ο λογιστής σου, τι συζητάμε τώρα. 

Δεν έχεις ακούσει εταιρεία να πουλάει τα γραφεία της ή τις εγκαταστάσεις της? Ε, παράνομο. Δεν έχεις ακούσει για ξενοδοχεία να πουλάνε έπιπλα και λοιπό εξοπλισμό? Ε, παράνομο.

Η απλά έχουν ΚΑΔ για πώληση επίπλων τα ξενοδοχεία :P 

Κόλλησε το μυαλουδάκι σου μου φαίνεται.Αυτά είναι χρησιμοποιημένα,έχουν γίνει απόσβεση,αν είναι μεγάλη επιχείρηση έχουν μητρώο παγίων,το ίδιο πράγμα είναι με την σφραγισμένη κάρτα γραφικών;

Επεξ/σία από roybatty
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, roybatty είπε

Κόλλησε το μυαλουδάκι σου μου φαίνεται.Αυτά είναι χρησιμοποιημένα,έχουν γίνει απόσβεση,αν είναι μεγάλη επιχείρηση έχουν μητρώο παγίων και αναγράφουν ότι τα πουλήσανε,το ίδιο πράγμα είναι με την σφραγισμένη κάρτα γραφικών;

 Μητρώο παγίων έχουν όλες οι επιχειρήσεις, όχι μόνο οι μεγάλες. Τα πάντα γίνονται απόσβεση την 1η μέρα του επόμενου μήνα από την αγορά. Αν αγόρασα μια κάρτα λοιπόν 31 Ιανουαρίου από 1η Φλεβάρη γίνεται απόσβεση. Το αν η κάρτα είναι σφραγισμένη ή οχι δεν παίζει κανένα απολύτως ρόλο. Δηλαδή εγκαταστάσεις ή έπιπλα που δεν εχουν χρησιμοποηθεί / είναι σφραγισμένα δεν μπορεί να τα πουλήσει το ξενοδοχείο? 

 Έχω και την επιλογή να κάνω ολική απόσβεση 100% με την ημέρα αγοράς, δηλαδή 31 Ιανουαρίου έχει αποσβεστεί ολοσχερώς η κάρτα. 

Οποιαδήποτε επιχείρηση ΑΣΧΕΤΟΣ ΚΑΔ μπορεί να πουλήσει ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ αγόρασε με τιμολόγιο. Εσύ είπες οτι δεν γίνεται, γιατί έτσι σου είπε ο συγγενής λογιστής σου.Το 1ο σου πόστ έλεγε αυτό 

 

Αν το έχει κόψει τιμολόγιο δεν το συζητάμε, είναι παράνομη η μεταπώληση.

 

Ε είσαι λάθος ρε φίλε, τι να κάνουμε τώρα, να το βασανίζουμε 3 ώρες? Αφού δεν ισχύει αυτό που έγραψες. Ούτε οι ΚΑΔ που ανέφερες ισχύουν, ούτε οι αποσβέσεις που ανέφερες ισχύουν. Τώρα το να συζητάμε 15 φορές το ίδιο πράμα με κάποιον που δεν έχει επαφή με το συγκεκριμένο αντικείμενο δεν το καταλαβαίνω. Να έρθω και γώ στη δουλειά σου να σου πώ έχεις λάθος γιατί έχω συγγενή που κάνει το επάγγελμα. Ε ήμαρτον. 

 

 

Επεξ/σία από Herald
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Herald είπε

 Μητρώο παγίων έχουν όλες οι επιχειρήσεις, όχι μόνο οι μεγάλες. Τα πάντα γίνονται απόσβεση την 1η μέρα του επόμενου μήνα από την αγορά. Αν αγόρασα μια κάρτα λοιπόν 31 Ιανουαρίου από 1η Φλεβάρη γίνεται απόσβεση. Το αν η κάρτα είναι σφραγισμένη ή οχι δεν παίζει κανένα απολύτως ρόλο. Έχω και την επιλογή να κάνω ολική απόσβεση 100% με την ημέρα αγοράς, δηλαδή 31 Ιανουαρίου έχει αποσβεστεί ολοσχερώς η κάρτα. 

Οποιαδήποτε επιχείρηση ΑΣΧΕΤΟΣ ΚΑΔ μπορεί να πουλήσει ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ αγόρασε με τιμολόγιο. Εσύ είπες οτι δεν γίνεται, γιατί έτσι σου είπε ο συγγενής λογιστής σου.Το 1ο σου πόστ έλεγε αυτό 

 

Αν το έχει κόψει τιμολόγιο δεν το συζητάμε, είναι παράνομη η μεταπώληση.

 

Ε είσαι λάθος ρε φίλε, τι να κάνουμε τώρα, να το βασανίζουμε 3 ώρες? Αφού δεν ισχύει αυτό που έγραψες. Ούτε οι ΚΑΔ που ανέφερες ισχύουν, ούτε οι αποσβέσεις που ανέφερες ισχύουν. Τώρα το να συζητάμε 15 φορές το ίδιο πράμα με κάποιον που δεν έχει επαφή με το συγκεκριμένο αντικείμενο δεν το καταλαβαίνω. Να έρθω και γώ στη δουλειά σου να σου πώ έχεις λάθος γιατί έχω συγγενή που κάνει το επάγγελμα. Ε ήμαρτον. 

 

 

Πάλι δεν καταλαβαίνεις,ή επιλέγεις να μην καταλάβεις.Ή άλλο πράγμα σου λέω εγώ και άλλο εξηγείς.Το να το πουλήσει σαν ιδιώτης και να πάρει λεφτά στο χέρι ενώ έχει τσεπώσει την έκπτωση του φπα ναι,δεν είναι νόμιμο.

Και ενώ μπορεί να το κάνει δεν σημαίνει ότι είναι καλυμένος αν το κάνει.Και ούτε είναι 100% σίγουρο πως αν του γίνει έλεγχος θα μπορέσει να το δικαιολογήσει.Τόσο δύσκολο είναι να το καταλάβεις;
Δεν συμφωνείς,οκ,και εγώ βαρέθηκα να σου εξηγώ πράγματα της δουλειάς σου.Σου είπα και πριν,ιδού η Ρόδος ιδού και το πήδημα.Ρώτα την ααδε και στείλε μας την απάντηση.


 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, roybatty είπε

Πάλι δεν καταλαβαίνεις,ή επιλέγεις να μην καταλάβεις.Ή άλλο πράγμα σου λέω εγώ και άλλο εξηγείς.Το να το πουλήσει σαν ιδιώτης και να πάρει λεφτά στο χέρι ενώ έχει τσεπώσει την έκπτωση του φπα ναι,δεν είναι νόμιμο.

Και ενώ μπορεί να το κάνει δεν σημαίνει ότι είναι καλυμένος αν το κάνει.Και ούτε είναι 100% σίγουρο πως αν του γίνει έλεγχος θα μπορέσει να το δικαιολογήσει.Τόσο δύσκολο είναι να το καταλάβεις;
Δεν συμφωνείς,οκ,και εγώ βαρέθηκα να σου εξηγώ πράγματα της δουλειάς σου.Σου είπα και πριν,ιδού η Ρόδος ιδού και το πήδημα.Ρώτα την ααδε και στείλε μας την απάντηση.


 

Ποιός σου είπε οτι το πουλάει σαν ιδίωτης? Πάμε μια επανάληψη. Έγραψες αυτό

Αν το έχει κόψει τιμολόγιο δεν το συζητάμε, είναι παράνομη η μεταπώληση.

 

Αυτό είναι λάθος. Δεν χρειάζεται να ρωτήσω την ΑΑΔΕ, η ΑΑΔΕ ρωτάει εμένα. 


Μια απλή ερώτηση. Στο γραφείο μου έχω 5 PC. Όλα αγορασμένα με τιμολόγιο. Δεν έχω ΚΑΔ για πώληση ηλεκτρονικών. Μπορώ να τα πουλήσω σε κάποιον ιδιώτη, ναί ή όχι? (Τα 2 από αυτά τα PC είναι ακόμα σφραγισμένα στο κουτί τους). 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Herald είπε

Ποιός σου είπε οτι το πουλάει σαν ιδίωτης? Πάμε μια επανάληψη. Έγραψες αυτό

Αν το έχει κόψει τιμολόγιο δεν το συζητάμε, είναι παράνομη η μεταπώληση.

 

Αυτό είναι λάθος. Δεν χρειάζεται να ρωτήσω την ΑΑΔΕ, η ΑΑΔΕ ρωτάει εμένα.

Έλα παλικάρι μου,στο βρήκε ο συγγενής μου γιατί εσύ μάλλον δεν ξέρεις που είναι.
https://www1.aade.gr/inquiry/newInquiry.htm

Ρώτα αυτούς και στείλε μας την απάντηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, roybatty είπε

Έλα παλικάρι μου,στο βρήκε ο συγγενής μου γιατί εσύ μάλλον δεν ξέρεις που είναι.
https://www1.aade.gr/inquiry/newInquiry.htm

Ρώτα αυτούς και στείλε μας την απάντηση.

Eγώ την ξέρω την απάντηση, εσένα ρωτάω. Να τα πουλήσω ή όχι τα PC που έχω στο γραφείο? 

ΥΓ1.  Δεν είναι αρμόδια η ΑΑΔΕ για το θέμα, και σίγουρα όχι η πλατφόρμα του λινκ που μου έστειλες. Εκεί απευθύνεσαι κυρίως για προβλήματα της πλατφόρμας και όχι για φορολογικές ερωτήσεις. Το υπουργείο είναι αρμόδιο να απαντήσει σε κάτι τέτοιο. 

Επεξ/σία από Herald
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...