Προς το περιεχόμενο

Τιμές καρτών γραφικών


temecius

Προτεινόμενες αναρτήσεις

14 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

Γιατί να κάνουν παράταση της κυκλοφορίας της κάρτας αργότερα επειδή δεν θα βρουν κάρτες όλοι ???  Όσες κάρτες βγάζουν τις πουλάνε, αυτό τους ενδιαφέρει σαν εταιρεία και όχι να καλύψουν όλη την ζήτηση από day one.

Και τρις μήνες παράταση να έκαναν , είναι τόσο μεγάλη η ζήτηση σήμερα που πάλι θα μιλάγαμε για paper launch

Ή απλά γνωρίζουν και σου λέει "fuck it εξάλλου ξέρουμε ότι " Αυτοί είστε " :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 122
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

11 λεπτά πριν, 7nisiotis είπε

Σε πλήρως τεχνολογικά εξαρτώμενη κοινωνία η τεχνολογία είναι αναπόσπαστο κομμάτι κ θα έλεγα ότι δεν υπάγεται για αρκετούς σε παραδοσιακές -χαμηλές- βαθμίδες ανάγκης. Οι έρευνες & στατιστικές δείχνουν αυτό ακριβώς.

 

Προσβασή στην τεχνολόγια, δηλαδή η/υ, έχεις με 200€. Η 3090 για να παίζεις ultra cyberpunk δεν είναι πρόσβαση στην τεχνολόγια, είναι γιότ για να πηγαίνεις για ψαροντούφεκο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Herald είπε

Προσβασή στην τεχνολόγια, δηλαδή η/υ, έχεις με 200€. Η 3090 για να παίζεις ultra cyberpunk δεν είναι πρόσβαση στην τεχνολόγια, είναι γιότ για να πηγαίνεις για ψαροντούφεκο

Μίλησα μόνο για Η/υ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, 7nisiotis είπε

Μίλησα μόνο για Η/υ? 

To θέμα είναι τι αναφέρεται στην νομοθεσία ως είδος πρώτης ανάγκης και όχι τι θεωρούμε εμείς. Από τη στιγμή που έχουμε ελεύθερη οικονομία ο καθένας μπορεί να πουλάει τις κάρτες με ότι κέρδος θέλει αρκεί να είναι σωστός στις υποχρεώσεις του, ΦΠΑ και φορολογία..

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, masterone είπε

Μολις προλαβα Zotac 3060 ti oc 500 ευρω απο αμαζον ισπανιας μετα απο 3 μερες αναζητησης.

το ερώτημα είναι πότε θα παραλάβεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, jgeorgiou είπε

το ερώτημα είναι πότε θα παραλάβεις.

Κοιτα στην αρχη της παραγγελιας εγραφε 13 ιανουριου. Σημερα το βραδυ μου στειλαν email και γραφει 7 ιανουαριου οποτε θελω να πιστευω μεχρι 15 ιανουαριου να παραλαβω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

To θέμα είναι τι αναφέρεται στην νομοθεσία ως είδος πρώτης ανάγκης και όχι τι θεωρούμε εμείς. Από τη στιγμή που έχουμε ελεύθερη οικονομία ο καθένας μπορεί να πουλάει τις κάρτες με ότι κέρδος θέλει αρκεί να είναι σωστός στις υποχρεώσεις του, ΦΠΑ και φορολογία..

Δεν νομίζω ότι είναι τόσο απλό. Οι υποχρεώσεις μιας εταιρείας να είναι νόμιμη δεν σταματούν στη φορολογία. Υπάρχει νομοθεσία για μονοπωλιακές πρακτικές, για αθέμιτο ανταγωνισμό κλπ. Οι θιασώτες της Ελεύθερης οικονομίας, θέλουν ουσιαστικά να καταργηθεί κάθε νόμος και οι εταιρείες να κάνουν πραγματικά ό,τι γουστάρουν.

Δεν πάω να βγάλω τώρα την nvidia στην παρανομία, αλλά εξοργιστικό που δεν υπάρχει mid range κάρτα ούτε για δείγμα πλέον, μόλις βγήκαν οι 3060. Προφανώς δεν με ενδιαφέρει η 3060,η 3090 κλπ , οι περισσότεροι ψάχνουν μια κάρτα γύρω στα 200-250 που να τους κρατήσει.

Από τη μία θέλουμε να ξοδεύουμε έξυπνα , από την άλλη  κατηγορούμαστε κιόλας ως καταναλωτές ότι τσιμπάμε με ό,τι μας πλασάρουν.

Στην περίφημη ελεύθερη οικονομία, πολύ εύκολα φιξάρουν τις τιμές, ειδικά τώρα που παίζουν μπάλα δυο εταιρείες μόνο, και η mid range κατηγορία φτάνει στα 450 ευρώ. 

Ο,τι έγινε στην κινητή στη χώρα μας ας πούμε (στην κινητή τηλεφωνία, δεν εννοώ την αγορά συσκευών).

Θα μου πεις πάλι : μην αγοράζει κανείς  και θα πέσουν οι τιμές. Κάτι τέτοιο μου φαίνεται απλοϊκό, σα να λέμε "μην πίνεις coca cola για να πέσει ο καπιταλισμός " πχ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
34 λεπτά πριν, Greenday13 είπε

Δεν πάω να βγάλω τώρα την nvidia στην παρανομία, αλλά εξοργιστικό που δεν υπάρχει mid range κάρτα ούτε για δείγμα πλέον, μόλις βγήκαν οι 3060. Προφανώς δεν με ενδιαφέρει η 3060,η 3090 κλπ , οι περισσότεροι ψάχνουν μια κάρτα γύρω στα 200-250 που να τους κρατήσει.

Το πρόβλημα είναι ότι απλά ΔΕΝ ΔΟΥΛΕΥΟΥΝ οι radeon. Εγώ αγόρασα μία sapphire 5600xt 280 στο black friday για δοκιμή. Τίμια καρτούλα από κατασκευή και πολύ κρύα. Σε alt tab στο Heroes of the Storm σε ranked game είχα black screen. Βγήκε η κάρτα από το pc επιτόπου και πουλήθηκε ήδη(στην τιμή που αγοράστηκε εννοείται). Και από επιδόσεις ήταν super για 1080p. Τι να το κάνεις όμως, μου ήταν άχρηστη...

Για οποιονδήποτε παίζει online games η nvidia έχει μονοπώλιο λόγω της αδυναμίας της AMD να παρέχει ένα προϊόν που απλά δουλεύει. Ο πέτσινος κάνει ότι του καπνίσει! Και όσο εξακολουθεί να έχει μη λειτουργικούς drivers η AMD μόνο χειρότερα θα είναι τα πράματα σχετικά με τιμές και διαθεσιμότητα.

Τώρα πρέπει να πατάω f5 στα eshop και να σκάσω 600ε για να αναβαθμίσω. Δε πειράζει θα μείνω με την 1060 μέχρι να βγάλει artifacts! :P

Επεξ/σία από t0ne_de4f
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, Greenday13 είπε

Δεν νομίζω ότι είναι τόσο απλό. Οι υποχρεώσεις μιας εταιρείας να είναι νόμιμη δεν σταματούν στη φορολογία. Υπάρχει νομοθεσία για μονοπωλιακές πρακτικές, για αθέμιτο ανταγωνισμό κλπ. Οι θιασώτες της Ελεύθερης οικονομίας, θέλουν ουσιαστικά να καταργηθεί κάθε νόμος και οι εταιρείες να κάνουν πραγματικά ό,τι γουστάρουν.

Δεν πάω να βγάλω τώρα την nvidia στην παρανομία, αλλά εξοργιστικό που δεν υπάρχει mid range κάρτα ούτε για δείγμα πλέον, μόλις βγήκαν οι 3060. Προφανώς δεν με ενδιαφέρει η 3060,η 3090 κλπ , οι περισσότεροι ψάχνουν μια κάρτα γύρω στα 200-250 που να τους κρατήσει.

Από τη μία θέλουμε να ξοδεύουμε έξυπνα , από την άλλη  κατηγορούμαστε κιόλας ως καταναλωτές ότι τσιμπάμε με ό,τι μας πλασάρουν.

Στην περίφημη ελεύθερη οικονομία, πολύ εύκολα φιξάρουν τις τιμές, ειδικά τώρα που παίζουν μπάλα δυο εταιρείες μόνο, και η mid range κατηγορία φτάνει στα 450 ευρώ. 

Ο,τι έγινε στην κινητή στη χώρα μας ας πούμε (στην κινητή τηλεφωνία, δεν εννοώ την αγορά συσκευών).

Θα μου πεις πάλι : μην αγοράζει κανείς  και θα πέσουν οι τιμές. Κάτι τέτοιο μου φαίνεται απλοϊκό, σα να λέμε "μην πίνεις coca cola για να πέσει ο καπιταλισμός " πχ.

Έτσι είναι, deal with it. Για κάρτες γραφικών μιλάμε, όχι για ψωμί, καύσιμα και φάρμακα, οπότε δεν παθαίνεις κάτι αν αγοράσεις σε 2-3 μήνες όταν θα στρώσει η κατάσταση..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

Έτσι είναι, deal with it. Για κάρτες γραφικών μιλάμε, όχι για ψωμί, καύσιμα και φάρμακα, οπότε δεν παθαίνεις κάτι αν αγοράσεις σε 2-3 μήνες όταν θα στρώσει η κατάσταση..

Βασικά θέλω να φτιάξω pc για να δουλέψω, δεν είναι μονο για παιχνιδια. Αν ηταν μονο για παιχνιδια θα περιμενα. Να πάρω μια κάρτα τώρα για να ειναι αχρηστη σε 6 μηνες και να ξαναπαρω αλλη;

Και άντε να περιμένω : σου έγραψα ολοκληρο κατεβατο, και αλλα παιδια εξεφρασαν ανησυχια πως οι τιμες πανε να παγιωθουν στα 400αρια +. Σου εγραψα οτι πολυ ευκολα φιξαρουν τις τιμες, και μου λες "ετσι ειναι" ;

Οσο για το deal with it, πιστευεις οτι καθαγιαζει τα παντα; σου μιλαω οτι οι εταιρειες κανουν πραγματα περαν του νομιμου και εσυ μου λες deal with it?

Αν μεθαυριο σε απολυσει η εταιρεια που δουλευεις για να αυξησουν το κερδος τους , να σου πω deal with it? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Greenday13 είπε

Βασικά θέλω να φτιάξω pc για να δουλέψω, δεν είναι μονο για παιχνιδια. Αν ηταν μονο για παιχνιδια θα περιμενα. Να πάρω μια κάρτα τώρα για να ειναι αχρηστη σε 6 μηνες και να ξαναπαρω αλλη;

Και άντε να περιμένω : σου έγραψα ολοκληρο κατεβατο, και αλλα παιδια εξεφρασαν ανησυχια πως οι τιμες πανε να παγιωθουν στα 400αρια +. Σου εγραψα οτι πολυ ευκολα φιξαρουν τις τιμες, και μου λες "ετσι ειναι" ;

Οσο για το deal with it, πιστευεις οτι καθαγιαζει τα παντα; σου μιλαω οτι οι εταιρειες κανουν πραγματα περαν του νομιμου και εσυ μου λες deal with it?

Αν μεθαυριο σε απολυσει η εταιρεια που δουλευεις για να αυξησουν το κερδος τους , να σου πω deal with it? 

Και ξανά απαντάω, deal with it. Εσύ τι προτείνεις να κάνουμε δηλαδή πέρα από το να κλαιγομαστε στα forums..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

Και ξανά απαντάω, deal with it. Εσύ τι προτείνεις να κάνουμε δηλαδή πέρα από το να κλαιγομαστε στα forums..

Νομίζω ότι το απαξιώνεις. Δεν είναι κλάψα, ακόμη και που ο καθένας θα γράψει κάτι, καταδεικνύει ένα πρόβλημα.

Ένας θα ξεμπροστιάσει έναν scalper, ένας θα γράψει για αθέμιτες πρακτικές μια εταιρείας. Την ενημέρωση του κόσμου την λες κλάψα;

Εσύ πως συμβάλλεις ακριβώς στη βελτίωση; Λέγοντας deal with it?

Το ακόμα ωραιότερο: ξοδεύεις το χρόνο σου να μας πεις να μην γράφουμε ό,τι γουστάρουμε ουσιαστικά, ακόμη και εν είδη ψυχολογικής εκτόνωσης αν θες να το πεις κλάψα, αλλά υπερασπίζεσαι τις εταιρείες να κάνουν ό,τι γουστάρουν.

39 λεπτά πριν, t0ne_de4f είπε

Το πρόβλημα είναι ότι απλά ΔΕΝ ΔΟΥΛΕΥΟΥΝ οι radeon. Εγώ αγόρασα μία sapphire 5600xt 280 στο black friday για δοκιμή. Τίμια καρτούλα από κατασκευή και πολύ κρύα. Σε alt tab στο Heroes of the Storm σε ranked game είχα black screen. Βγήκε η κάρτα από το pc επιτόπου και πουλήθηκε ήδη(στην τιμή που αγοράστηκε εννοείται). Και από επιδόσεις ήταν super για 1080p. Τι να το κάνεις όμως, μου ήταν άχρηστη...

Για οποιονδήποτε παίζει online games η nvidia έχει μονοπώλιο λόγω της αδυναμίας της AMD να παρέχει ένα προϊόν που απλά δουλεύει. Ο πέτσινος κάνει ότι του καπνίσει! Και όσο εξακολουθεί να έχει μη λειτουργικούς drivers η AMD μόνο χειρότερα θα είναι τα πράματα σχετικά με τιμές και διαθεσιμότητα.

Τώρα πρέπει να πατάω f5 στα eshop και να σκάσω 600ε για να αναβαθμίσω. Δε πειράζει θα μείνω με την 1060 μέχρι να βγάλει artifacts! :P

Κατ'αρχάς μπραβο που πουλησες στην τιμη που την πηρες. 

Αυτο με την amd και τους drivers ισχυει γενικως; ειναι μονιμο το προβλημα; κοιταζα την 5600 σε περιπτωση που δεν πεσουν οι τιμες της nvidia γιατι ειναι απο τις ελαχιστες ετοιμοπαραδοτες.

https://www.gamesradar.com/uk-politicians-aim-to-take-action-against-ps5-and-xbox-series-x-scalpers/#:~:text=A group of British parliamentarians,them on at inflated prices.

Ε μα δεν ειναι ειδος πρωτης αναγκης, μα τι κανουν; ειναι τρελοι; μην δουν ανθρωπο να πλουτιζει, αμεσως να φτιαξουν νομο. Σε τι κοινωνια ζουμε;

 

Επεξ/σία από Greenday13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, Greenday13 είπε

Νομίζω ότι το απαξιώνεις. Δεν είναι κλάψα, ακόμη και που ο καθένας θα γράψει κάτι, καταδεικνύει ένα πρόβλημα.

Ένας θα ξεμπροστιάσει έναν scalper, ένας θα γράψει για αθέμιτες πρακτικές μια εταιρείας. Την ενημέρωση του κόσμου την λες κλάψα;

Εσύ πως συμβάλλεις ακριβώς στη βελτίωση; Λέγοντας deal with it?

Όταν λέω deal with it, σημαίνει αντιμετώπισε το κάπως, είτε δεν αγοράζεις και περιμένεις είτε αγοράζεις με καπέλο. Τι άλλο μπορείς να κάνεις; Εγώ δεν μίλησα πουθενά για scalpers, απλά είπα ότι δεν είναι παράνομο να πουλάει ο καθένας όσο θέλει σε μία ελεύθερη οικονομία. Κλάψα το θεωρώ να βγαίνει ο καθένας και να λέει ότι το τάδε κατάστημα τις πουλάει ακριβά και πρέπει να προστατευτούν οι καταναλωτές και άλλα τέτοια. Για κάρτες γραφικών μιλάμε όχι για είδη πρώτης ανάγκης..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το θέμα δεν είναι τόσο απλό και σίγουρα πρέπει να ερευνηθεί από τις αρχές του εκάστοτε κράτους που ελέγχουν κακές ή μονοπωλιακές εμπορικές πρακτικές.

Μια εταιρία που πουλάει ένα προϊόν δεν θα πρέπει να μπορεί να χειραγωγήσει την αγορά προς όφελος της προκειμένου να κερδίσει, εάν αυτές οι κινήσεις βλάπτουν άλλους ενδιαφερόμενους, επιχειρήσεις ή καταναλωτές.

Στην Αμερική πέφτουν βαριά πρόστιμα για τέτοια θέματα. Το πρόβλημα είναι να αποδειχθούν αυτές οι κακές πρακτικές. Εγώ θεωρώ ότι η nvidia το έχει ξεφτιλίσει το θέμα και μακάρι να έχει επιπτώσεις. Καταλαβαίνω τις δυσκολίες στη παραγωγή λόγω πανδημίας αλλά δεν μπορώ να καταλάβω πως πχ η sony και η Microsoft κρατάνε το msrp στις κονσόλες και των nvidia έχει πάει στο θεό. Σκεφτείτε μια εταιρία που έχει ανάγκη τις gpu να πρέπει να τις αγοράσει 80% πάνω από το msrp. Σκεφτείτε τα εκπαιδευτικά ιδρύματα που τις χρησιμοποιούν για έρευνα και δεν βρίσκουν πουθενά να αγοράσουν.

Ας ελπίσουμε να ελεγχθούν οι πρακτικές τις nvidia στην Αμερική  και εφόσον πρέπει να της επιβληθούν κυρώσεις ώστε να μην επαναληφθεί αυτό το φαινόμενο.

Επεξ/σία από t0ne_de4f
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...