Προς το περιεχόμενο

Ιταλία: Πρόστιμο 10€ εκατομμυρίων στην Apple για παραπλανητικές πρακτικές


Crash24

Προτεινόμενες αναρτήσεις

τελικά σε υγρά η σε νερά???

 οι περισσότερες εταιρείες κινητών τα ίδια γράφουν στις εγγυήσεις με λίγο διαφορετικό περιτιλυγμα(εννοείται ότι αυτα

τα έχουν αναλάβει  τα νομικά τμηματα των εταιρειων)

τώρα αφού το Ιταλικό δικαστήριο έκανε την αρχή να δω από περιέργεια αν το συνεχίσουν και άλλοι με το

ίδιο σκεπτικό και πως τώρα μετά απο την παραγωγή του 8 ,γιατί αναφέρει παραπλάνηση από τότε  .

Μάζευαν τηλέφωνα και υπογραφές τα τελευταία 4 χρόνια???

Αναμένω το ίδιο δικαστήριο να δει και τις άλλες μεγάλες εταιρείες , αν παραπλανουν το κόσμο η όχι.......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 111
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
26 λεπτά πριν, billdanos είπε

Μα έχω παει συσκευή που πήρε υγρασία στο εσωτερικό επειδή η οθόνη της δεν εφάρμοζε σωστά σε ενα σημείο. Εντός εγγύησης προφανώς με φουλ κάλυψη χωρίς κόστος κλπ. Στα επίσημα και σοβαρα επισκευαστικά κέντρα μπορούν να καταλάβουν απο που προέκυψε το πρόβλημα. 

Κι εγώ στο iStorm το πήγα (απ' όπου έχω κάνει πολλές αγορές και έχω αφήσει χιλιάδες ευρώ στην κυριολεξία) και μου είπαν ότι δεν καλύπτεται γιατί έχει πάρει νερό. Δεν υπήρχε ούτε χτύπημα, ούτε άνοιγμα πουθενά τίποτα. Το κινητό ήταν 6 μηνών αψεγάδιαστο. Δεν είχε πέσει ποτέ κάτω, φορούσε τζάμι από την iStorm και θήκη της Apple. 

Είμαι σίγουρος πως πολλοί την έχουν πατήσει έτσι γιατί άλλα λέει η Apple και άλλα γράφει στα ψιλά γράμματα. Όταν ο επικεφαλής λέει πως αν σας πέσει στην πισίνα μην αγχώνεστε απλά μπείτε και πάρτε το, τότε σημαίνει ΑΠΕΥΘΕΙΑΣ ότι μπορώ να το κάνω κι εγώ. 

Από τη στιγμή πως ούτε εγώ μπορώ να αποδείξω πως έγινε αλλά ούτε και η iStorm ή η Apple κτλ τότε οφείλει να κάνει αυτό που ΔΙΑΦΗΜΙΖΕΙ με ένα ΚΟΡΥΦΑΙΟ στέλεχός της.

 

Επίσης όταν κάποια στιγμή καταφέρει κάποιος ανταγωνιστής της να ενοποιήσει το σύστημα του έτσι όπως το έχει κάνει η Apple θα φύγω με 100000 από την Apple. Μετά το συγκεκριμένο γεγονός το μόνο πράγμα που με κρατάει είναι ότι μπορώ να κάνω τα πάντα είτε από το laptop μου, είτε στο κινητό μου, είτε στο tablet.

Επεξ/σία από multidanze
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, billdanos είπε

Στη μια περίπτωση λοιπόν αντιγραφείς λογάκια που είπε η Samsung σε ενα site και στην άλλη τους τυπικούς όρους στη σελίδα της apple. (όπως άτυπα λέει και η Samsung) αλλά ...δεν! :) 

Στην ιδια σελιδα ειναι φιλε μου και η σελιδα λεγεται techguide αν σου λεει κατι... Ξεστραβωσου!! https://www.techguide.com.au/news/mobiles-news/water-resistant-iphone-not-covered-warranty-water-damage/

Πιο νιανια μπας και.... η samsung εξεταζει την καθε περιπτωση ξεχωριστα και δεν τσουβαλιαζει συσκευες των 1000ε οι οποιες επειδη βραχηκαν (εχει και αισθητηρα τρομαρα τους), δεν καλυπτονται σε καμια περιπτωση οπως αναφερει η πολυαγαπημενη σου εταιρια.

24 λεπτά πριν, billdanos είπε

Στο εξηγώ τόση ώρα  πως στο επίσημο service εξετάζουν κατά περίπτωση το κάθε περιστατικό

Και εγω σου εξηγω οτι ΟΧΙ. Και δεν στο εξηγω εγω αλλα η ιδια η apple!!! δεν καταλαβαινω γιατι νομιζεις οτι υποστηριζεις κατι που βγαζεις απ το κεφαλι σου και ποσο μαλλον οταν αυτο το κατι ειναι εναντιον σου και εναντιον ολων των κατοχων apple συσκευων. Αυτο ειναι μαζοχισμος!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω την εντυπωση οτι στην σελιδα του support της apple γραφει οτι οι επισκευες σε βλαβες που προκληθηκαν απο υγρα δεν καλυπτονται απο την εγγυηση του ενος ετους της εταιριας.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
2 minutes ago, jimmakoss E30 said:

Στην ιδια σελιδα ειναι φιλε μου και η σελιδα λεγεται techguide αν σου λεει κατι... Ξεστραβωσου!! https://www.techguide.com.au/news/mobiles-news/water-resistant-iphone-not-covered-warranty-water-damage/

Πιο νιανια μπας και.... η samsung εξεταζει την καθε περιπτωση ξεχωριστα και δεν τσουβαλιαζει συσκευες των 1000ε οι οποιες επειδη βραχηκαν (εχει και αισθητηρα τρομαρα τους), δεν καλυπτονται σε καμια περιπτωση οπως αναφερει η πολυαγαπημενη σου εταιρια.

Και εγω σου εξηγω οτι ΟΧΙ. Και δεν στο εξηγω εγω αλλα η ιδια η apple!!! δεν καταλαβαινω γιατι νομιζεις οτι υποστηριζεις κατι που βγαζεις απ το κεφαλι σου και ποσο μαλλον οταν αυτο το κατι ειναι εναντιον σου και εναντιον ολων των κατοχων apple συσκευων. Αυτο ειναι μαζοχισμος!

 

431BF63C-7D16-4DFD-A964-61564BB1819A.jpeg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, billdanos είπε

Μα έχω παει συσκευή που πήρε υγρασία στο εσωτερικό επειδή η οθόνη της δεν εφάρμοζε σωστά σε ενα σημείο. Εντός εγγύησης προφανώς με φουλ κάλυψη χωρίς κόστος κλπ. Στα επίσημα και σοβαρα επισκευαστικά κέντρα μπορούν να καταλάβουν απο που προέκυψε το πρόβλημα. 

Ειδες που εσυ κατι δεν καταλαβαινεις καλα?? Ολα αυτα που λες τα στηριζεις επειδη το iphone σου πηρε υγρασια και στο φτιαξαν τσαμπα??? Σε παρακαλω απαντα μου ειλικρινα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
6 minutes ago, jimmakoss E30 said:

Ειδες που εσυ κατι δεν καταλαβαινεις καλα?? Ολα αυτα που λες τα στηριζεις επειδη το iphone σου πηρε υγρασια και στο φτιαξαν τσαμπα??? Σε παρακαλω απαντα μου ειλικρινα!

Να ανατρέξεις σε όσα έγραψα έως τωρα. Εδώ εσυ στηρίζεσαι στο τι είπε άτυπα η Samsung σε ενα site και όχι στους επισήμους όρους της και εκνευρίζεσαι με τη δίκη μου εμπειρία απο το επίσημο service? :) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, billdanos είπε

Να ανατρέξεις σε όσα έγραψα έως τωρα. Εδώ εσυ στηρίζεσαι στο τι είπε άτυπα η Samsung σε ενα site και όχι στους επισήμους όρους της και εκνευρίζεσαι με τη δίκη μου εμπειρία απο το επίσημο service? :) 

Δεν στηριζομαι.. συγκρινω την αντιμετωπιση προς τους πελατες.. Και δεν εκνευριζομαι, γελαω μετα δακρυων!!

Δες και τι ξεκαθαριζει (official μονο για σενα!!) η samsung για το θεμα...

https://www.samsung.com/nz/support/mobile-devices/is-samsung-galaxy-s9-s9plus-waterproof/

This Warranty does not cover water damage to the Samsung IP67 or higher IP rated Mobile Phone where the water damage was caused by: 

•improper closure of the back cover of the Samsung IP67 or higher IP rated Mobile Phone; or
•use of a non Samsung accessory cover; or
•submersion of the Samsung IP67 or higher IP rated Mobile Phone in water for 30 minutes or more; or
•the depth of the water at which the Samsung IP67 rated Mobile Phone was submerged was greater than or equal to 1 metre or submerged in water deeper than 1.5m for IP68 rated devices. 

Επεξ/σία από jimmakoss E30
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άλλη μια αρπαχτή από κράτος / μέλος του αίσχους που λέγεται Ε.Ε. επειδή πρόκειται για την Αpple. Όταν η Sony προωθούσε τα "αδιάβροχα" κινητά της διαφημίζοντας γκομενάκια να κάνουν βουτιές και να τραβάνε βίντεο κάτω απ'το νερό, μετά τα μάζεψε βγάζοντας ανακοίνωση να μην γίνεται τέτοια χρήση και φυσικά δεν αναλάμβανε επισκευές μέσα στην εγγύηση λόγω υγρασίας, δεν είδαμε να έπεσε κανά πρόστιμο...

Και πριν προλάβει κάποιος να πει για fanboys, δεν έχει να κάνει. Αν είναι να ρίχνεις πρόστιμο για τέτοια θέματα, να το ρίχνεις και στους υπόλοιπους που έκαναν / κάνουν τα ίδια...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι εταιρίες παίζουν με τα λόγια γιατί κάποιος δεν τους έχει τραβήξει το αυτί, και σίγουρα η εταιρία καταχράται τη δεσπόζουσα θέση της απέναντι στους μεμονωμένους καταναλωτές. Η ιστορία του marketing είναι γεμάτη με καταχρηστικούς όρους πωλήσεων, συμβάσεων κλπ. μέχρις ότου να καταπέσουν από κάποια δικαστική απόφαση. Το να λες ότι είναι αδιάβροχο και μετά να απορρίπτεις την εγγύηση που έδωσες ο ίδιος επειδή το κινητό χρησιμοποιήθηκε σε ψιλόβροχο, είναι ίδιο σαν η αυτοκινητοβιομηχανία να μην αναγνωρίζει την εγγύηση διότι ισχυρίζεται ότι το γκάζωσες πολύ - χωρίς να έχει κανένα αποδεικτικό στοιχείο. Άλλο να είναι ένα κινητό πλημμυρισμένο και πνιγμένο στο νερό γιατί το ξέχασες και μπήκες μαζί του στη θάλασσα και άλλο να το πηγαίνεις για μια α βλάβη και να σου λένε φταίει η υγρασία (what...) και όλα αυτά σε υποτιθέμενο αδιάβροχο κινητό και μάλιστα σε μοντέλο που διαφήμισαν ως εκεί που δεν παίρνει αυτό το χαρακτηριστικό για να πάρουν την πώληση. Εγώ αυτό το λέω και απάτη με δόλο... Δυστυχώς οι εταιρίες πατάνε στο ότι στην Ευρώπη δεν έχουμε ισχυρό καταναλωτικό κίνημα ούτε δικαστήρια να επιβάλλουν κτηνώδεις αποζημιώσεις - ενώ στις ΗΠΑ οι δικηγορικές εταιρίες κυνηγάνε με μανία τέτοιες υποθέσεις - λουκούμια. Τις παίρνουν χωρίς έξοδα για τον καταναλωτή και αν κερδίσουν παίρνουν το 50% από κάποια εκατομμύρια.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στα αγγλικά η Apple λέει waterproof, που σημαίνει προστασία από το νερό και μάλιστα δίνει και νούμερα για βάθος και χρόνο. Πολύ καλά έκαναν και της έριξαν πρόστιμο.

Αδιάβροχο σημαίνει αδιαπέραστο από την ΒΡΟΧΗ και όχι βύθιση σε νερό. Αν δηλαδή έλεγε αδιάβροχο (RAINPROOF, ναι υπάρχει αυτή η λέξη στα αγγλικά) τότε πολύ σωστά δεν θα έπρεπε να το καλύπτει. Αλλά, όπως είπα, στα αγγλικά γράφει WATERPROOF και όχι RAINPROOF.

Στα ελληνικά κακώς έχει γίνει συνώνυμο το αδιάβροχο με το υδατοστεγές που σημαίνει αδιαπέραστο από νερό. Αλλά δυστυχώς δεν δίνουμε καμία σημασία πια στην λεπτομέρεια της λέξης με αποτέλεσμα σε στην καλύτερη να υπάρχει ασυνεννοησία  και στην χειρότερη εξαπάτηση.

Επεξ/σία από Retromaniac
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, multidanze είπε

40:40 ο Phill Schiller λέει ότι είναι αδιάβροχο κι ότι αν σου πέσει στο νερό μην αγχώνεσαι απλά βούτα και πάρε το...

+ Rinse it, let it dry!

13 λεπτά πριν, Retromaniac είπε

Στα αγγλικά λέει waterproof. Που σημαίνει προστασία από το νερό και μάλιστα η Apple δίνει και νούμερα για βάθος και χρόνο. Πολύ καλά της έριξαν πρόστιμο.

Αδιάβροχο σημαίνει αδιαπέραστο από την ΒΡΟΧΗ και όχι βύθιση σε νερό. Αν δηλαδή έλεγε αδιάβροχο (RAINPROOF, ναι υπάρχει στα αγγλικα αυτη η λέξη) τότε πολύ σωστά δεν θα έπρεπε να το καλύπτει. Απλά στα αγγλικά γράφει WATERPROOF και RAINPROOF.

Πού τα είδες αυτά;;

Για να ξέρουμε και τι λέμε...
Στα ελληνικά: Τα iPhone 12 και iPhone 12 mini είναι ανθεκτικά στο νερό και στη σκόνη και έχουν δοκιμαστεί σε ελεγχόμενες συνθήκες εργαστηρίου με αξιολόγηση IP68 σύμφωνα με το πρότυπο IEC 60529 (μέγιστο βάθος 6 μέτρα για έως και 30 λεπτά). Η ανθεκτικότητα στο νερό και στη σκόνη δεν είναι μόνιμη και ενδέχεται να μειωθεί εξαιτίας φυσιολογικών φθορών. Μην προσπαθήσεις να φορτίσεις ένα βρεγμένο iPhone. Συμβουλέψου τον οδηγό χρήσης για οδηγίες σχετικά με τον καθαρισμό και το στέγνωμα. Βλάβες που προκαλούνται από την επαφή με υγρά δεν καλύπτονται από την εγγύηση.

Στα αγγλικά: Phone 12 and iPhone 12 mini are splash, water, and dust resistant and were tested under controlled laboratory conditions with a rating of IP68 under IEC standard 60529 (maximum depth of 6 meters up to 30 minutes). Splash, water, and dust resistance are not permanent conditions and resistance might decrease as a result of normal wear. Do not attempt to charge a wet iPhone; refer to the user guide for cleaning and drying instructions. Liquid damage not covered under warranty.

Ούτε αδιάβροχο, ούτε rainproof, ούτε waterproof.... O άλλος πιο πάνω μας λέει πως το έκανε βόλτες στη θάλασσα! Πουθενά δεν προβλέπεται το να συνεχίσεις να το χρησιμοποιείς ενώ έχει βραχεί ολοσχερώς!

BTW, το iPhone 4S που είχα κάποτε είχε φάει ολόκληρο ποτήρι νερό. Με κλείσιμο και στέγνωμα μια χαρά έζησε και ζει ακόμα!

Αυτά. Χωρίς να σημαίνει πως συμφωνώ με την πολιτική αυτή.

Επεξ/σία από SeaLion
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τις αξιολογήσεις IP68 κλπ πως τις παίρνουν; Δεν θα έπρεπε να είναι αξιόπιστες; 
κραζαμε την 1+ Που δεν έδωσε λεφτά για να πάρει τέτοια πιστοποίηση θυμάμαι. Αλλά βλέπω πως άδικα την κράζανε γιατί δεν έχει νόημα. 
 

ειδα πως https://www.iec.ch/homepage

ειναι κατά κάποιο η υπεύθυνη. Δεν θα έπρεπε να πάρει θέση; 

Για την Sony πάντως που αναφέρθηκε παραπάνω σε ποστ μετά από πολλές καταγγελίες αναγκάστηκε να αποζημιώσει στις ΗΠΑ αρκετούς συν το πρόστιμο που πλήρωσε. Θυμάστε την διαφήμιση με τις μπογιές και το ξέπλυμα του Xperia κάτω από την βρύση. Παν αυτά πλέον. Επισης η Ιταλία παραδοσιακά κόβει πρόστιμα στην Apple αλλά νομίζω πως είναι για «τα μάτια του κόσμου». Δεν αλλάζουν κάτι πρακτικά ούτε έχουν κανένα αντίκτυπο (εν αντίθεση πχ με την Sony που άλλαξε «τροπάριο»)

 

Επεξ/σία από kabamaru80
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 λεπτά πριν, Retromaniac είπε

Στα αγγλικά η Apple λέει waterproof, που σημαίνει προστασία από το νερό και μάλιστα δίνει και νούμερα για βάθος και χρόνο. Πολύ καλά έκαναν και της έριξαν πρόστιμο.

Αδιάβροχο σημαίνει αδιαπέραστο από την ΒΡΟΧΗ και όχι βύθιση σε νερό. Αν δηλαδή έλεγε αδιάβροχο (RAINPROOF, ναι υπάρχει αυτή η λέξη στα αγγλικά) τότε πολύ σωστά δεν θα έπρεπε να το καλύπτει. Αλλά, όπως είπα, στα αγγλικά γράφει WATERPROOF και όχι RAINPROOF.

Στα ελληνικά κακώς έχει γίνει συνώνυμο το αδιάβροχο με το υδατοστεγές που σημαίνει αδιαπέραστο από νερό. Αλλά δυστυχώς δεν δίνουμε καμία σημασία πια στην λεπτομέρεια της λέξης με αποτέλεσμα σε στην καλύτερη να υπάρχει ασυνεννοησία  και στην χειρότερη εξαπάτηση.

Πουθενα δεν υπαρχει η αναφορα στη λεξη waterproof. Που ακριβως την ειδες εσυ; Παντου λεει water resistance. Καλο ειναι να ξερουμε τι λεμε και να μη γραφουμε με τον πισινο μας ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, enlightened είπε

Πουθενα δεν υπαρχει η αναφορα στη λεξη waterproof. Που ακριβως την ειδες εσυ; Παντου λεει water resistance. Καλο ειναι να ξερουμε τι λεμε και να μη γραφουμε με τον πισινο μας ..

Με τον πισινό σου γράφεις εσύ προφανώς λόγω έλλειψης παιδείας που ολοφάνερα έχεις...

1 ώρα πριν, SeaLion είπε

+ Rinse it, let it dry!

Πού τα είδες αυτά;;

Για να ξέρουμε και τι λέμε...
Στα ελληνικά: Τα iPhone 12 και iPhone 12 mini είναι ανθεκτικά στο νερό και στη σκόνη και έχουν δοκιμαστεί σε ελεγχόμενες συνθήκες εργαστηρίου με αξιολόγηση IP68 σύμφωνα με το πρότυπο IEC 60529 (μέγιστο βάθος 6 μέτρα για έως και 30 λεπτά). Η ανθεκτικότητα στο νερό και στη σκόνη δεν είναι μόνιμη και ενδέχεται να μειωθεί εξαιτίας φυσιολογικών φθορών. Μην προσπαθήσεις να φορτίσεις ένα βρεγμένο iPhone. Συμβουλέψου τον οδηγό χρήσης για οδηγίες σχετικά με τον καθαρισμό και το στέγνωμα. Βλάβες που προκαλούνται από την επαφή με υγρά δεν καλύπτονται από την εγγύηση.

Στα αγγλικά: Phone 12 and iPhone 12 mini are splash, water, and dust resistant and were tested under controlled laboratory conditions with a rating of IP68 under IEC standard 60529 (maximum depth of 6 meters up to 30 minutes). Splash, water, and dust resistance are not permanent conditions and resistance might decrease as a result of normal wear. Do not attempt to charge a wet iPhone; refer to the user guide for cleaning and drying instructions. Liquid damage not covered under warranty.

Ούτε αδιάβροχο, ούτε rainproof, ούτε waterproof.... O άλλος πιο πάνω μας λέει πως το έκανε βόλτες στη θάλασσα! Πουθενά δεν προβλέπεται το να συνεχίσεις να το χρησιμοποιείς ενώ έχει βραχεί ολοσχερώς!

BTW, το iPhone 4S που είχα κάποτε είχε φάει ολόκληρο ποτήρι νερό. Με κλείσιμο και στέγνωμα μια χαρά έζησε και ζει ακόμα!

Αυτά. Χωρίς να σημαίνει πως συμφωνώ με την πολιτική αυτή.

Το water resistant είναι στην ουσία waterproof υπό προϋποθέσεις. Waterproof στην ουσία δεν υπάρχει γιατί δεν μπορεί κανείς να εγγυηθεί ότι υπό οποιαδήποτε συνθήκες δεν θα μπει νερό (πχ 1000 μέτρα βάθος)... Οπότε λέει απροσπέλαστο από νερό για τάδε βάθος και τάδε διάρκεια. Αν δεν το δίνει στην εγγύηση δεν μπορεί να το ισχυρίζεται. Αν θέλει να βάλει ψηφιακό μετρητή πίεσης για να βλέπει αν ξεπέρασε το μέγιστο βάθος ή διάρκεια και να τον βγάζει εκτός εγγύησης... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...