Προς το περιεχόμενο

Τα παιχνιδάδικα σταμάτησαν τις αντικαταβολές;


UncleKim

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ρε παιδιά, το θέμα είναι απλό.

Σίγουρα δεν είναι ζήτημα ζωής ή θανάτου, δεν είναι καν σε κάποιο ράφι προτεραιοτήτων . Είναι στον πάτο.

Απλά σχολιάζουμε μία κατάσταση.

Δεν μπορεί οι λύσεις στο πρόβλήμα να είναι

1. Δεν παραγγέλνω

2. Παραγγέλνω με τεράστιο ρίσκο σε χρόνο , κόπο ίσως και χρήμα.

Αυτό συζητάμε. Ότι έχεις περάσει ήδη ένα lockdown, το έχεις δει το έργο. Τώρα σε ενημερώνουν εκ των προτέρων οτι θα παίξει lockdown τέτοια περίοδο. Ε προετοιμάσου ρε αδερφέ λίγο καλύτερα (πελάτη, καταστηματάρχη, courier)

Πάντως, στο πρώτο lockdown που είχε βγει η ACS και ζήτησε αύξηση τιμών (τις είχε ανακοινώσει κίολας), την πήραν με τις πέτρες και το πήρε πίσω. Οπότε τώρα απλά μας εκδικείται :) :)

Και για να ολοκληρώσω το γιατί άνοιξα το θέμα.

Δεν με πειράζει που κόπηκε η αντικαταβολή. Με πειράζει που κόπηκε τώρα, που μου κόβει τα χέρια λόγω καθυστερήσεων. Μου δεσμέυσαν τα χρήματα μου σε περίπτωση στραβής. Και στην προκειμένη περίπτωση, η στραβή είναι πολύ πιθανή να συμβεί, και αυτό στα μάτια μου είναι κουτοπονηριά του καταστήματος.

  • Like 2
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 99
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 λεπτό πριν, AristidisZ είπε

Ο όρος "μη απαραίτητα" είναι πολύ σχετικός βέβαια...

Για εμένα δεν είναι πρόβλημα π.χ. να έχουν καεί οι 2 λάμπες από τις 6 στο φωτιστικό στο σαλόνι, για εσένα είναι

Για εμένα το γεγονός ότι έχω ξεμείνει από φόρμες, επειδή δε φόραγα ποτέ και τώρα είμαι 18 ώρες τη μέρα με φόρμα μπορεί να είναι θέμα, άλλος θα πει δε μαμιέται, θα την φοράω 10 μέρες σερί ας πούμε και δε τρέχει μία

Γενικά και λόγω της κατάστασης οι "ανάγκες" μας αλλάζουν

Ένα χριστουγεννιάτικο δώρο στο παιδί μας ή στο βαφτιστήρι μας είναι ανάγκη ή όχι τελικά ;

 

Και βέβαια είναι, απαραίτητα δεν εννοώ μόνο το φαί, ή αν τρυπήσει και το τελευταίο βρακί, να πάρουμε ακόμα 1, εννοώ πράγματι απαραίτητα. Το απαραίτητο για τον καθένα αλλάζει.

Νομίζω οτι το πράγμα που χειροτέρεψε ΠΟΛΥ την κατάσταση, ηταν η Black Friday, γιατι ακόμα και αν δεν είχε σκοπο να ψωνίσει κάποιος ψώνισε, και παραπάνω απο 1 πράγμα, και κάπου εκει μπλοκάραμε. 

Εγώ π.χ πήγα και πήρα γυαλοκαθαριστήρες για το αμάξι, γιατι μου φάνηκε καλή τιμή. 8 μέρες ακόμα Αθήνα, είναι, μαλακία έκανα, ασε που μπορούσα να πάρω απο το βενζινάδικο, δεν μπαίνω και στο αμάξι 🤣.

Η κατάσταση είναι σκατά, οι μεταφορικές λίγο χειρότερες απο την κατάσταση, και οι μεταφορείς απλά άνθρωποι, που έχουν και κακές συνήθειες.

Εγώ απλά σχολίασα γιατι φαινόταν παράξενη η αφαίρεση των αντικαταβολών. Νομίζω οτι όσα μαγαζιά έχουν τιμές που θα τους το επιτρέψουν θα τη βγάλουν όλα ακριβώς επειδή πολλές παραγγελίες είναι ΜΗ απαραίτητες, και αν αργήσουν, δεν πάνε απλά να την πάρουν.

Δικαίωμα του καθένα βέβαια, δεν έχει υπογράψει κανείς συμβόλαιο, οτι επειδή τον παίρνει η μεταφορική θα πρέπει να το παραλάβει μετά απο κανα μήνα, αλλα περίεργο δεν είναι που την αφαιρούν.

Μόλις τώρα, UncleKim είπε

 

Και για να ολοκληρώσω το γιατί άνοιξα το θέμα.

Δεν με πειράζει που κόπηκε η αντικαταβολή. Με πειράζει που κόπηκε τώρα, που μου κόβει τα χέρια λόγω καθυστερήσεων. Μου δεσμέυσαν τα χρήματα μου σε περίπτωση στραβής. Και στην προκειμένη περίπτωση, η στραβή είναι πολύ πιθανή να συμβεί, και αυτό στα μάτια μου είναι κουτοπονηριά του καταστήματος.

Εκει ειναι νομίζω το θέμα. Η απουσία της αντικαβολής δεν είναι τοσο κακή. Το πρόβλημα ειναι οτι τα καταστήματα δεν είναι αρκετά έμπιστα για να βασιστείς οτι αυτό που πήρες θα το στείλουν, και δεν κρατάνε απλά τα λεφτά σου μέχρι να τα ζητήσεις πίσω.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, AristidisZ είπε

Ο όρος "μη απαραίτητα" είναι πολύ σχετικός βέβαια...

Για εμένα δεν είναι πρόβλημα π.χ. να έχουν καεί οι 2 λάμπες από τις 6 στο φωτιστικό στο σαλόνι, για εσένα είναι

Για εμένα το γεγονός ότι έχω ξεμείνει από φόρμες, επειδή δε φόραγα ποτέ και τώρα είμαι 18 ώρες τη μέρα με φόρμα μπορεί να είναι θέμα, άλλος θα πει δε μαμιέται, θα την φοράω 10 μέρες σερί ας πούμε και δε τρέχει μία

Γενικά και λόγω της κατάστασης οι "ανάγκες" μας αλλάζουν

Ένα χριστουγεννιάτικο δώρο στο παιδί μας ή στο βαφτιστήρι μας είναι ανάγκη ή όχι τελικά ;

 

Ανάγκη δεν είναι το δώρο στο παιδί , όπως έγραψε και ένας φίλος παραπάνω μπορείς να του εξηγήσεις και αν δεν είναι κακομαθημένο θα καταλάβει.

Από την άλλη εγώ που έχω 2 παιδάκια και τραβάνε και αυτά το ζόρι τους τόσο καιρό με όλη αυτή την κατάσταση που είναι κλεισμένα στο σπίτι , δεν βγαίνουν ξεδώσουν , τηλ-εκπαίδευση , αντίστοιχο lockdown το Πάσχα , δεν βλέπουν παππούδες και θα περάσουν Χριστούγεννα με τον ίδιο τρόπο , δεν ήθελα να τους κόψω την χαρά των παιχνιδιών κάτω απο το δέντρο.

Απλά φρόντισα να παραγγείλω απο 15 Νοέμβρη έτσι ώστε να τα έχω

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, tsofras είπε

Ανάγκη δεν είναι το δώρο στο παιδί , όπως έγραψε και ένας φίλος παραπάνω μπορείς να του εξηγήσεις και αν δεν είναι κακομαθημένο θα καταλάβει.

Από την άλλη εγώ που έχω 2 παιδάκια και τραβάνε και αυτά το ζόρι τους τόσο καιρό με όλη αυτή την κατάσταση που είναι κλεισμένα στο σπίτι , δεν βγαίνουν ξεδώσουν , τηλ-εκπαίδευση , αντίστοιχο lockdown το Πάσχα , δεν βλέπουν παππούδες και θα περάσουν Χριστούγεννα με τον ίδιο τρόπο , δεν ήθελα να τους κόψω την χαρά των παιχνιδιών κάτω απο το δέντρο.

Απλά φρόντισα να παραγγείλω απο 15 Νοέμβρη έτσι ώστε να τα έχω

Σωστός, και well played.:)

2 λεπτά πριν, Konstantinos92 είπε

Το μεγαλύτερο ΠΑΙΧΝΙΔΑΔΙΚΟ και ΟΧΙ κινεζάδικο στην Ελλάδα αυτή την στιγμή είναι στην Γλυφάδα στην παλιά θέση του προαναφερθέν κινεζαδικου.

Το post μου δεν είναι για τα Jumbo

Ίσα ίσα, που ήταν από τους λίγους που είχε μπανεράκι οτι παιδιά δεν την παλεύουμε άλλο, κλείνουμε για λίγο. Πιο τίμιο από αυτό δεν γίνεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
25 λεπτά πριν, tsofras είπε

Ανάγκη δεν είναι το δώρο στο παιδί , όπως έγραψε και ένας φίλος παραπάνω μπορείς να του εξηγήσεις και αν δεν είναι κακομαθημένο θα καταλάβει.

Από την άλλη εγώ που έχω 2 παιδάκια και τραβάνε και αυτά το ζόρι τους τόσο καιρό με όλη αυτή την κατάσταση που είναι κλεισμένα στο σπίτι , δεν βγαίνουν ξεδώσουν , τηλ-εκπαίδευση , αντίστοιχο lockdown το Πάσχα , δεν βλέπουν παππούδες και θα περάσουν Χριστούγεννα με τον ίδιο τρόπο , δεν ήθελα να τους κόψω την χαρά των παιχνιδιών κάτω απο το δέντρο.

Απλά φρόντισα να παραγγείλω απο 15 Νοέμβρη έτσι ώστε να τα έχω

Off topic 

Καλά, βρες μου παιδί στην μέση οικογένεια στον δυτικό κόσμο που αν δεν του φέρεις δώρο σε καθιερωμένη εορτή/ημέρα αυτο δεν θα στεναχωρηθει και δεν θα απορρησει και θα δώσω βραβείο ανατροφής στους γονείς. Αυτές τις ημέρες τις περιμένουν πως και πως τα παιδιά οπως κάναμε και εμείς, το δώρο δεν αποτελεί ανάγκη για εμάς αλλά για τα παιδιά, γιατί εδώ και πολλές δεκαετίες οι μεγάλοι δημιούργησαν αυτή την ανάγκη προς τα παιδιά, καταναλωτική ανάγκη πες το, επιπλαστη ανάγκη ίσως, παραμένει ανάγκη για αυτά. 

Εξηγήσεις κτλ προς τα παιδιά απλα δεν περνάνε, ίσως μόνο σε οικογένειες με πολύ μεγάλη φτώχεια που οι κλασσικές όμορφες μέρες και άλλα διάφορα που περνούσαμε εμείς τους είναι άγνωστα λόγω συνθηκών. [/

 

Επεξ/σία από Βασίλης_29
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, DrLo είπε

Η καλύτερη πίεση στις μαλακίες των κούριερ είναι μια καλή κούριερ και η προτίμηση σε αυτές.

Αρκεί το να έρθει η Amazon στην Ελλάδα και θα αρχίζουν να κόβουν τις παγαποντιές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Υποθετω οτι δεν υπαρχει κανενας εδω μεσα που εχει προπληρώσει πλαυστασιον 500 ευρω και θα παραλάβει τον φεβρουαριο......................και αν.

Γιατι καθε νομισμα εχει παντα δυο πλευρες.......

Επεξ/σία από SPYRER_007
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, SPYRER_007 είπε

Υποθετω οτι δεν υπαρχει κανενας εδω μεσα που εχει προπληρώσει πλαυστασιον 500 ευρω και θα παραλάβει τον φεβρουαριο......................και αν.

Γιατι καθε νομισμα εχει παντα δυο πλευρες.......

 Το ΠΣ5 πως θα το πληρώσεις αντικαταβολή όταν έκανε 509 ευρώ;

Ο νόμος είναι σαφής για αγορές πάνω από 500 ευρώ. Αν επιλέξεις αντικαταβολή θα σου ζητήσουν να πληρώσειςσ με paypal/κάρτα/κατάθεση. Εμένα μου ζήτησαν ηλεκτρονική πληρωμή για το Σεριεσ Χ και δεν είχα όρεξη για άτοκο δάνειο στο πλαίσιο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, randomcat είπε

Αρκεί το να έρθει η Amazon στην Ελλάδα και θα αρχίζουν να κόβουν τις παγαποντιές.

Τι εννοείς να έρθει η Amazon στην Ελλάδα; Να φτιάξει παράρτημα; 

13 ώρες πριν, SPYRER_007 είπε

Υποθετω οτι δεν υπαρχει κανενας εδω μεσα που εχει προπληρώσει πλαυστασιον 500 ευρω και θα παραλάβει τον φεβρουαριο......................και αν.

Γιατι καθε νομισμα εχει παντα δυο πλευρες.......

Προπληρωσα υπολογιστή την Δευτέρα και πάω σήμερα να τον παραλάβω από το μαγαζί γιατί δεν υπήρχε περίπτωση να διακινδυνευσω να χαθεί ή να πάθει κάτι στην μεταφορά. 

Τουλαχιστον εδώ πολλά μαγαζιά σου δίνουν την δυνατότητα να παραλάβεις τις αγορές σου από το υποκατάστημα της αρεσκείας σου χωρίς καμία χρέωση και συνήθως πάει πολύ πιο γρήγορα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά η αντικαταβολή πρέπει να καταργηθεί τελείως. Δεν ξέρω τι γίνεται σε άλλες χώρες, αλλά σε ένα μικρό eshop που έχω, τα μισά δεν τα παραλαμβάνουν ποτέ, και οι courier χρεώνουν κανονικά το ναύλο. 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω μετα απο αυτο που ειχα παθει στο προηγούμενο λοκνταουν να εχω προπληρωσει ps4 και να ψάχνω τις κουριερ στα τηλέφωνα, τωρα 2 πραγματα που ήθελα τα πηρα με αντικαταβολή. 

 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 3/12/2020 στις 7:38 ΜΜ, JohnGTA είπε

Ειλικρινά καταλαβαίνω γιατί τα λες όλα αυτά, και θεωρητικά το δίκιο είναι με εσένα. Όμως πρακτικά γίνεται το εξής, τουλάχιστον αυτό βλέπω εγώ έχοντας ζήσει την μισή μου ζωή στο εξωτερικό και την μισή εδώ:

Ο βασιλιάς στην κουτοπονηριά είναι ο Έλληνας μικρομεσαίος επιχειρηματίας. Ως εκ τούτου θα ψάχνει πάντα τρόπους να σου βγάζει το χρήμα και το λάδι, και εσένα ως πελάτη αλλά και τον υφιστάμενο ως προϊστάμενος. Αυτό που γίνεται εντός Ελλάδας τον τελευταίο 20ετή καιρό είναι το εξής: Οι μεταφορικές εταιρείες είναι εντελώς μπουρδέλα και συνήθως είναι αυτοδιαχειριζόμενα παρακλάδια μεγάλων εταιρειών (βλ. πριν για τους μικρομεσαίους επιχειρηματίες). Όταν πχ. χρεώνουν 3€ για παράδοση (κόστος γελοιωδώς μικρό), θα κάνουν το λιγότερο δυνατό για να σου παραδώσουν αυτό που θες. Συνεπώς, κωλοεταιρείες τύπου acs/γενική έχουν κάνει πάγια τακτική να πηγαίνουν στις πόρτες ΧΩΡΙΣ ΔΕΜΑ με έτοιμα τα χαρτάκια, ούτε κουδούνια να χτυπάνε ούτε τπτ. και να σου λένε έλα πάρτο από το hub.

Αν εσύ το έχεις πληρώσει ήδη, έχεις σκάψει έναν λάκκο για εσένα γιατί έχεις μπει μέσα και πετάνε το μπαλάκι σε εσένα να πάρεις το αντικείμενο ΠΟΥ ΑΓΟΡΑΣΕΣ και ΠΛΗΡΩΣΕΣ να σου έρθει στην πόρτα. Ε, θα πεις δεν γαμιέται, ας πάω να το πάρω και στο μέλλον δεν θα τους ξαναπροτιμήσω. Νίκη πρός αυτούς.
Αν εσύ ΔΕΝ έχεις πληρώσει ήδη, οι άλλοι μη φέρνοντάς το στην πόρτα σου αναλαμβάνουν όλο το ρίσκο να μην εισπράξουν κέρδος και να χρεωθούν μόνοι τους την επιστροφή του δέματος. Επομένως άτυπα τους επιβάλλεις την υποχρέωση να στο φέρουν στην πόρτα σου για να τους πληρώσεις. Συνεπώς η αντικαταβολή είναι η μόνη επιλογή που σου εξασφαλίζει ότι θα βγεις τουλάχιστον μη-χαμένος από την όλη υπόθεση: είτε θα στο φέρουν, το πληρώνεις και όλα κομπλέ είτε δεν στο φέρνουν, και τους λές βάλτε το στον κώλο σας. Επομένως, αυτά τα 3€ έξτρα είναι μια ασφάλιση ότι θα στο φέρουν.

Τώρα, αυτή η εταιρεία που λέει ο op εγώ πιστεύω ότι λόγω της στενότητας από άποψη ρευστού στην αγορά είναι ένας τρόπος βραχυπρόθεσμου άτοκου δανεισμού (δώσε μου τα λεφτά τώρα, και θα στα στείλω τα παιχνίδια κάποτε) ώστε από την μια να υπάρχει κέρδος και από την άλλη ο πελάτης να μην νομίζει ότι εξαπατάται.

Έχει ανάγκη από άτοκο δανεισμό η JUMBO; ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΧΑ πλάκα μας κάνεις ρε φίλε; Ξέρεις τι μετρητό έχει στο ταμείο της η Jumbo; Απλά δεν επενδύει στο e-shop της κι επίσης λειτουργεί κανονικά τα μαγαζιά της σε βουλγαρία, ρουμανία, σκόπια, κύπρο και άσε την Ελλαδίτσα εδώ να προσπαθεί να λύσει το πρόβλημα του covid με κλειστά μαγαζία.

Συγκεκριμένα έχω ένα eshop με άλευρα και ζυμαρικά, δευτερευόντως μετά την χονδρική.

Τις έχω κόψει τις αντικαταβολές, βασικά δεν τις ξεκίνησα ποτέ γιατί μιλάμε για άλευρα και δεν μπορούν να πηγαινοέρχονται βόλτα ανά την Ελλάδα. Επίσης δεν συνεργάζομαι με κούριερ λόγω του βάρους των δεμάτων και συνεργάζομαι με μεταφορικές, όπου όλοι οι πελάτες ανεξαιρέτως παραλάβαν τα δέματα τους εντός 2-3 εργάσιμων ημερών, οπουδήποτε στην επικράτεια, με πάρα πολύ μικρό κόστος.

Οι περισσότεροι που ήθελαν αντικαταβολή, δέχτηκαν να πληρώσουν με άλλο τρόπο, κι έτσι είμαστε όλοι ευχαριστημένοι κι εγώ που δεν τρέχω να παραλάβω 40-50€ αντικαταβολή κι αυτοί που παραλαμβάνουν γρηγορότερα από το να πάνε σε σούπερμαρκετ για να αγοράσουν αλεύρι.

Επεξ/σία από Nauths
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Nauths είπε

Έχει ανάγκη από άτοκο δανεισμό η JUMBO; ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΧΑ πλάκα μας κάνεις ρε φίλε; Ξέρεις τι μετρητό έχει στο ταμείο της η Jumbo; Απλά δεν επενδύει στο e-shop της κι επίσης λειτουργεί κανονικά τα μαγαζιά της σε βουλγαρία, ρουμανία, σκόπια, κύπρο και άσε την Ελλαδίτσα εδώ να προσπαθεί να λύσει το πρόβλημα του covid με κλειστά μαγαζία.

Συγκεκριμένα έχω ένα eshop με άλευρα και ζυμαρικά, δευτερευόντως μετά την χονδρική.

Τις έχω κόψει τις αντικαταβολές, βασικά δεν τις ξεκίνησα ποτέ γιατί μιλάμε για άλευρα και δεν μπορούν να πηγαινοέρχονται βόλτα ανά την Ελλάδα. Επίσης δεν συνεργάζομαι με κούριερ λόγω του βάρους των δεμάτων και συνεργάζομαι με μεταφορικές, όπου όλοι οι πελάτες ανεξαιρέτως παραλάβαν τα δέματα τους εντός 2-3 εργάσιμων ημερών, οπουδήποτε στην επικράτεια, με πάρα πολύ μικρό κόστος.

Οι περισσότεροι που ήθελαν αντικαταβολή, δέχτηκαν να πληρώσουν με άλλο τρόπο, κι έτσι είμαστε όλοι ευχαριστημένοι κι εγώ που δεν τρέχω να παραλάβω 40-50€ αντικαταβολή κι αυτοί που παραλαμβάνουν γρηγορότερα από το να πάνε σε σούπερμαρκετ για να αγοράσουν αλεύρι.

Το βασικό σε αυτά που γράφεις, είναι ότι έχεις μεριμνήσει να παραλαμβανουν οι πελάτες σου αυτο που παραγγελνουν, οπότε, ο πελάτης δεν αγχώνεται και έχει περισσότερη εμπιστοσύνη να πληρώνει με καρτα. Δεν συμβαίνει όμως το ίδιο σε άπειρες άλλες περιπτώσεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 4/12/2020 στις 8:47 ΜΜ, Choutas είπε

 Το ΠΣ5 πως θα το πληρώσεις αντικαταβολή όταν έκανε 509 ευρώ;

Ο νόμος είναι σαφής για αγορές πάνω από 500 ευρώ. Αν επιλέξεις αντικαταβολή θα σου ζητήσουν να πληρώσειςσ με paypal/κάρτα/κατάθεση. Εμένα μου ζήτησαν ηλεκτρονική πληρωμή για το Σεριεσ Χ και δεν είχα όρεξη για άτοκο δάνειο στο πλαίσιο

Εχω πληρωσει ηδη τι δεν καταλαβαινεις........Αυτο για το οποιο πληρωσα δεν ξερω αν θα παραλαβω και ποτε.Για αυτο απο δω και περα αντικαταβολή και μονο η παραλαβη απο καταστημα.

Επεξ/σία από SPYRER_007
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...