Προς το περιεχόμενο

Ανανέωση Οptiplex G620


alsthom351

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα.

Φίλος μου έχει δυο παλιούς dell optiplex G620 οι οποίοι έχουν αυτά:

  • CPU Intel Pentium 4 531 / 3 GHz
  • 64-bit Computing
    Data Bus Speed 800 MHz
  • Processor Main Features
    Hyper-Threading Technology, Intel Execute Disable Bit, Intel Extended Memory 64 Technology
  • Processor Socket LGA775 Socket
  • DDR2 SDRAM - non-ECC
  • Memory Speed
    533 MHz
Εχει δυο μικρά παιδιά του δημοτικού και τώρα με τις τηλεδιδασκαλίες τους έχει δώσει αυτούς τους παλιούς υπολογιστές. Οι οποίοι φυσικά ..ψιλοσέρνονται.
Η ερώτησή μου είναι η εξής. Στο soccket775 που έχουν οι optiplex μπορεί να μπει ο οποιοσδήποτε επεξεργαστής για το 775? Πχ μπορεί να μπεί ένας τετραπύρηνος?
Κάποιος από δω ας πουμε? https://minitipsx.com/best-lga-775-cpu/
Έχω βρεί κάποιους μεταχειρισμένους με πολύ καλές τιμές και με λίγη μνημη ακόμη πιστεύω θα ανταποκριθούν καλύτερα αυτοι οι υπολογιστές. Και με λίγα χρήματα.
 
Η μήπως λέω αρλούμπες? Για δώστε μου τα φώτα σας please...
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

με έναν pentium σειράς D και 4gb ram ddr2 ( η max που θα δεχτεί το μηχανάκι) και έναν 120 ssd θα γίνει δουλίτσα

κατά πάσα πιθανότητα θα θέλει και bios update πριν κουμπώσει ο επεξεργαστής

αν βρίσκεις σε καλές τιμές τα ανώτερα και είσαι μερακλής για να ασχοληθείς, καλή τύχη

αλλιώς κοίτα σε ανακατασκευασμένο pc με ssd

 

Επεξ/σία από Leleouras
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, alsthom351 είπε

Καλημέρα.

Φίλος μου έχει δυο παλιούς dell optiplex G620 οι οποίοι έχουν αυτά:

  • CPU Intel Pentium 4 531 / 3 GHz
  • 64-bit Computing
    Data Bus Speed 800 MHz
  • Processor Main Features
    Hyper-Threading Technology, Intel Execute Disable Bit, Intel Extended Memory 64 Technology
  • Processor Socket LGA775 Socket
  • DDR2 SDRAM - non-ECC
  • Memory Speed
    533 MHz
Εχει δυο μικρά παιδιά του δημοτικού και τώρα με τις τηλεδιδασκαλίες τους έχει δώσει αυτούς τους παλιούς υπολογιστές. Οι οποίοι φυσικά ..ψιλοσέρνονται.
Η ερώτησή μου είναι η εξής. Στο soccket775 που έχουν οι optiplex μπορεί να μπει ο οποιοσδήποτε επεξεργαστής για το 775? Πχ μπορεί να μπεί ένας τετραπύρηνος?
Κάποιος από δω ας πουμε? https://minitipsx.com/best-lga-775-cpu/
Έχω βρεί κάποιους μεταχειρισμένους με πολύ καλές τιμές και με λίγη μνημη ακόμη πιστεύω θα ανταποκριθούν καλύτερα αυτοι οι υπολογιστές. Και με λίγα χρήματα.
 
Η μήπως λέω αρλούμπες? Για δώστε μου τα φώτα σας please...

Έχω έναν pentium d 945 και 2gb ram σε 4 κομμάτια των 512mb και ίσως έχω και άλλον ένα pentium 4 630 που καπου θα βοηθήσει δεν ξέρω αν είναι πλήρως λειτουργικά αυτά αν θες στείλε μου πμ αν ενδιαφέρεσαι να στα δώσω για αναβάθμιση 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, alsthom351 είπε

Για δώστε μου τα φώτα σας please...

Αυτά που είπε ο @Leleouras. Από λειτουργικό Windows7x64. Όχι παραπάνω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Nik1239 είπε

Έχω έναν pentium d 945 και 2gb ram σε 4 κομμάτια των 512mb και ίσως έχω και άλλον ένα pentium 4 630 που καπου θα βοηθήσει δεν ξέρω αν είναι πλήρως λειτουργικά αυτά αν θες στείλε μου πμ αν ενδιαφέρεσαι να στα δώσω για αναβάθμιση 

Φίλε σε ευχαριστώ. Επειδή κάνω τον μεσάζοντα θα ενημερώσω τον φίλο και θα ενημερώσω και σένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, TheDevilMayCare είπε

Είχα πάρει εγώ έναν τέτοιο από ali και μετά από 2 μήνες που μου ήρθε μας άφησε το pc που ήθελα να τον βάλω και μου έχει μείνει αν θέλει του τον στέλνω δωρεάν με δικα του μεταφορικά 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...