Προς το περιεχόμενο

Διπλωμένο καλώδιο ακουστικών


dpolal

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω ένα ζευγάρι ακουστικών Logitec εδώ και ένα 2χρονο.
Τον τελευταίο καιρό το καλώδιο έχει αρχίσει να «στρίβει» και να διπλώνει, όπως παλιά στις συσκευές των τηλεφώνων.
Παρόλο που τα ξεκουμπώνω και το ισιώνω με το χέρι τραβώντας το σχεδόν αμέσως μόλις τα τοποθετήσω στην θέση τους αρχίζει πάλι το ίδιο με αποτέλεσμα να είναι αρκετά ενοχλητικό καθώς μειώνεται ουσιαστικά το μήκος του και τραβάνε κατά την χρήση.

Υπάρχει καμμιά άλλη λύση ;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο περιέργεια googlara "λύσεις για να μην μπερδεύεται το καλώδιο ακουστικών" και το πρώτο που μου βγαλε ήταν αγορά bluetοοth ακουστικού 😂

To έχω και εγώ απορία καθώς έχω το ίδιο θέμα.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Είναι θέμα ποιότητας καλωδίου αλλά και μεταχείρισης. Για την ποιότητα λίγα μπορείς να κάνεις, αλλά για την μεταχείριση μπορείς...
Εχω ένα ζευγάρι pro 770 μεγάλου διαφράγματος 600Ω από το 2000. Παρότι έχει λίγο στεγνώσει το σπιράλ στις άκρες, όλο το υπόλοιπο είναι σαν καινούργιο. Το αυτό και με ένα ζευγάρι φτηνά AKG δημοσιογραφικά που είναι ακόμα πιο παλιό.
Μετά την χρήση αφήστε το καλώδιο να κρέμεται και να ξεκουρντιστεί με το βάρος του. Μην το τυλίξετε στα ακουστικά, μην το κάνετε κουλούρα, αφήστε το να κρέμεται στη μέση και στηρίξτε το βύσμα και την γέφυρα των ακουστικών.
Μην αφήνετε ποτέ τα καλώδια με λίπη ή καπνό τσιγάρου, καθάρισμα ΜΟΝΟ με το παραδοσιακό λευκό στρογγυλό μπουκάλι azax για τα τζάμια και σφουγγαράκι κίτρινο πιάτων 3Μ, και ξέπλυμα με βρεγμένο μαλακό σφουγγάρι. ΟΧΙ ΤΡΑΒΗΓΜΑ ΚΑΙ ΞΎΣΙΜΟ. Σκούπισμα με χαρτί κουζίνας.
Θα κρατήσουν για πάντα.

Επεξ/σία από snbblp
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν εχω κανει τιποτα απο αυτα πουβλες ως λαθος και τα προσεχω αρκετα αλλα εχει γινει 1000 κομπους το καλωδιο οποτε θα υποθεσω πως ειναι απλα κακης κατασκευης

Ευτυχως βγαινει οποτε εχω παραγγειλει ενα πλεκτο απεξω ελπιζω να ειναι καλυτερα. 

Για την ιστορία εχω τα soundblasterx h6 της  creative

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 8/12/2020 στις 4:26 ΠΜ, xristakos95 είπε

Δεν εχω κανει τιποτα απο αυτα πουβλες ως λαθος και τα προσεχω αρκετα αλλα εχει γινει 1000 κομπους το καλωδιο οποτε θα υποθεσω πως ειναι απλα κακης κατασκευης

Ευτυχως βγαινει οποτε εχω παραγγειλει ενα πλεκτο απεξω ελπιζω να ειναι καλυτερα. 

Για την ιστορία εχω τα soundblasterx h6 της  creative

Αυτό το τελευταίο δεν είναι "για την ιστορία", δίνει την λύση στο πρόβλημα!

Εχθές αγόρασα τα συγκεκριμένα ακουστικά, ένα από τα κριτήρια αγοράς ήταν το ότι έχουν αποσπώμενα καλώδια, τόσο για την USB όσο και για το jack. Ανοίγω τα σακουλάκια με τα καλώδια, τα πιάνω και αμέσως τα βάζω πίσω στο κουτί και το θάβω στο ντουλάπι. Τα καλώδια που περιέχονται είναι από τα κακά που έχω δει.

Έχω αρκετά καλά καλώδια και των δύο τύπων, αλλά μπήκα στο ebay και αγόρασα ένα "3.5mm braided cable" με 5 ευρώ (από τα σχετικά ακριβά) και δύο "micro USB to USB braided cable" με 10 ευρώ, πάλι από τα σχετικά ακριβά. 

Χειρότερα έχω κάνει σε κάτι άλλα, πιο ακριβά ακουστικά που έχω. Είχαν καλό καλώδιο, αλλά υπερβολικά μακρύ. Πήγα σε ένα μαγαζί ηλεκτρονικών και ζήτησα να μου κόψουν το καλώδιο και να μου βάλουν θηλυκό βύσμα 3.5mm, μου πήρε €20. Θα μπορούσα μάλλον να το κάνω και μόνος μου, αλλά ο μάστορας έκανε τέλεια δουλειά και δεν φαίνεται τίποτα από την επέμβαση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Voodooman είπε

Αυτό το τελευταίο δεν είναι "για την ιστορία", δίνει την λύση στο πρόβλημα!

Εχθές αγόρασα τα συγκεκριμένα ακουστικά, ένα από τα κριτήρια αγοράς ήταν το ότι έχουν αποσπώμενα καλώδια, τόσο για την USB όσο και για το jack. Ανοίγω τα σακουλάκια με τα καλώδια, τα πιάνω και αμέσως τα βάζω πίσω στο κουτί και το θάβω στο ντουλάπι. Τα καλώδια που περιέχονται είναι από τα κακά που έχω δει.

Έχω αρκετά καλά καλώδια και των δύο τύπων, αλλά μπήκα στο ebay και αγόρασα ένα "3.5mm braided cable" με 5 ευρώ (από τα σχετικά ακριβά) και δύο "micro USB to USB braided cable" με 10 ευρώ, πάλι από τα σχετικά ακριβά. 

Χειρότερα έχω κάνει σε κάτι άλλα, πιο ακριβά ακουστικά που έχω. Είχαν καλό καλώδιο, αλλά υπερβολικά μακρύ. Πήγα σε ένα μαγαζί ηλεκτρονικών και ζήτησα να μου κόψουν το καλώδιο και να μου βάλουν θηλυκό βύσμα 3.5mm, μου πήρε €20. Θα μπορούσα μάλλον να το κάνω και μόνος μου, αλλά ο μάστορας έκανε τέλεια δουλειά και δεν φαίνεται τίποτα από την επέμβαση.

Τελικα πηρα και εγω braided mini usb με 5 ευρω απτο σκρουτζ το χω 2 μερες και εχω βρει την υγεια μου. Ειναι πολυ τιμια ακουστικα για 50 ευρω που τα ειχ βρει στο πλαισιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...