Προς το περιεχόμενο

Drivers για νέο pc


GeorgeR1_700

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα, σύντομα θα έχω στα χέρια μου τα κομμάτια που πήρα (μητρική, cpu, rams) τα οποία θα τα συνδυάσω με κάποια από αυτά που έχω από το παλιό pc.

Έχω απορίες με τους drivers καθώς δεν έχω ξανα ασχοληθεί (μόνο από φορμάτ ξέρω). Θα περάσω τα windows 10. Τα κομμάτια:

επεξεργαστής        : Intel Core I5-10400F Box 

μητρική                 : Gigabyte B460M DS3H (rev. 1.0)

κάρτα γραφικών    : MSI GeForce GTX750 Ti 2GB Twin Frozr OC Gaming (N750Ti TF 2GD5/OC)

κάρτες RAM         :  G.Skill Aegis 16GB DDR4-3000MHz (F4-3000C16D-16GISB) 

 

1. Αρχικά με ποια σειρά πρέπει να περάσω τους drivers? Πρώτα η cpu, μετά η μητρική και μετά η κάρτα γραφικών? (Πληροφοριακά η cpu δεν έχει γραφικά)

2. Τα bios update νομίζω πως χρειάζονται πιο πολύ στους amd, εγώ πρέπει να κάνω bios update?

3. Η μητρική έχει αυτούς τους  2 drivers, εγώ θα πάρω τον Realtek HD Audio Driver (Note) Win10 ver.2004 supported που βγήκε στις 2‎020/10/29? 

4. Στην κάρτα γραφικών να πάω στο automatic driver ή στο manual? Αν είναι στο manual, τα έχω βάλει σωστά? Λογικά τον τελευταίο driver θα κατεβάσω (Dec 02, 2020) καθώς μου βγάζει πολλές επιλογές.

5. Αφού τα κάνω όλα αυτά θα ενεργοποιήσω και το xmp (πρώτη φορά επίσης). Να βάλω το profil 1? Εδώ το manual. Κάτι λέει για το profil 2 πως μπαίνει μόνο όταν το υποστηρίζει η cpu και οι rams 🤔

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 λεπτά πριν, GeorgeR1_700 είπε

2. Τα bios update νομίζω πως χρειάζονται πιο πολύ στους amd, εγώ πρέπει να κάνω bios update?

Μέχρι στιγμής δεν έχει βγει κάποιο Bios update, οπότε τον κουμπώνετε και είναι εντάξη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, DimosthenisG είπε

Θα κατεβάσεις τους drivers της μητρικής

Μετά θα βρεις τους τελευταίους drivers για την nvidia , μέσω του geforce experience

Οι drivers της μητρικής είναι αυτοί που ανέφερα (που βγήκε στις 2‎020/10/29)?

Οπότε αυτά που λέω στο βήμα 4 τα παραλείπω και βάζω το geforce experience? Έχει διαφορά αν το κάνω όπως τα λέω εγώ?

Επεξ/σία από GeorgeR1_700
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, GeorgeR1_700 είπε

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας, θα περιμένω να μου απαντηθούν και τα ερωτήματα 1 και 5...

 Πρώτα κανείς εγκατάσταση το driver μητρικής, συνήθως είναι ένα μεγάλο αρχείο 

Για τις ραμ, δοκίμασε και τα 2 profile, μπορεί απλά το ένα να είναι σε ρύθμιση με γρηγορότερη ραμ.  

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 3/12/2020 στις 10:51 ΜΜ, DimosthenisG είπε

 Πρώτα κανείς εγκατάσταση το driver μητρικής, συνήθως είναι ένα μεγάλο αρχείο 

Για τις ραμ, δοκίμασε και τα 2 profile, μπορεί απλά το ένα να είναι σε ρύθμιση με γρηγορότερη ραμ.  

Μια χαρά, κάτι τελευταίο, όταν κατεβάσω τον driver της μητρικής, της gpu, της cpu, το ανοίγω και πατάω install ή είναι κάτι πιο περίπλοκο?

Επεξ/σία από GeorgeR1_700
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, GeorgeR1_700 είπε

Μια χαρά, κάτι τελευταίο, όταν κατεβάσω τον driver της μητρικής, της gpu, της cpu, το ανοίγω και πατάω install ή είναι κάτι ποιο περίπλοκο?

Ναι τόσο απλα

Windows να κάνεις εγκατάσταση από usb ξέρεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, DimosthenisG είπε

Ναι τόσο απλα

Windows να κάνεις εγκατάσταση από usb ξέρεις?

Ναι δεν είναι κάτι, εδώ με linux έχω ασχοληθεί και με τους dirvers, εδώ θα κολλούσα? :) Τα windows 10 τα έχω περάσει και σε λάπτοπ αλλα εκεί άφησα τους drivers να μπουν αυτόματα, καθώς το λάπτοπ δεν θα χρησιμοποιούταν οπότε δεν έδωσα σημασία εφόσον τους βασικούς drivers τους περνάνε τα windows 10.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, GeorgeR1_700 είπε

Ναι δεν είναι κάτι, εδώ με linux έχω ασχοληθεί και με τους dirvers, εδώ θα κολλούσα? :) Τα windows 10 τα έχω περάσει και σε λάπτοπ αλλα εκεί άφησα τους drivers να μπουν αυτόματα, καθώς το λάπτοπ δεν θα χρησιμοποιούταν οπότε δεν έδωσα σημασία εφόσον τους βασικούς drivers τους περνάνε τα windows 10.

Το ίδιο ισχύει και για τους realtek ... Για τον ήχο , τους κατεβάζει αυτόματα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...