Προς το περιεχόμενο

Μεταπτυχιακό Βιοπληροφορικής στο ΕΑΠ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα, 

Υπάρχει κάποιος που έχει παρακολουθήσει το εν λογω μεταπτυχιακό; Και αν ναι, θα μπορούσε να μας πει σχετικά με την δυσκολία του και αν το βρίσκει ενδιαφέρον; Ειμαι προγραμματιστής και βασικό πτυχίο στην φυσική και απο το οδηγών σπουδών φαινεται ενδιαφέρον σαν αντικείμενο αλλα θα ήθελα την άποψη κάποιου που ήδη το συμμετέχει σ'αυτό.

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, spartakos87a είπε

Καλησπέρα, 

Υπάρχει κάποιος που έχει παρακολουθήσει το εν λογω μεταπτυχιακό; Και αν ναι, θα μπορούσε να μας πει σχετικά με την δυσκολία του και αν το βρίσκει ενδιαφέρον; Ειμαι προγραμματιστής και βασικό πτυχίο στην φυσική και απο το οδηγών σπουδών φαινεται ενδιαφέρον σαν αντικείμενο αλλα θα ήθελα την άποψη κάποιου που ήδη το συμμετέχει σ'αυτό.

Ευχαριστώ

Από λίγα πράγματα που έχω δει σε εργασίες  οι γνωσεις που θέλει είναι κυρίως μαθηματικών. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, velociraptoras είπε

Από λίγα πράγματα που έχω δει σε εργασίες  οι γνωσεις που θέλει είναι κυρίως μαθηματικών. 

Μηπώς μπορείς να μου πεις που υπαρχουν εργασίες να δω και γω να παρω μια ιδεα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://www.eap.gr/education/postgraduate/biannual/bioinformatics-and-neuroinformatics/

 

Δεν βλέπω και τόσα πολλά μαθήματα που να σχετίζονται με μαθηματικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, spartakos87a είπε

Μηπώς μπορείς να μου πεις που υπαρχουν εργασίες να δω και γω να παρω μια ιδεα;

Από δικό μου ατομο που το παρακολουθεί τις είδα. εμένα μου φάνηκαν απαιτητικές. δεν ξέρω αν είναι κάπου δημόσια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Επειδη με ενδιεφερε και μενα πέρσι, ειχα ρωτησει δυο ατομα ακυρα στο linkedin που το παρακολουθουσαν και μου ειπαν τα παρακατω:

 

1. Είναι αρκετά ενδιαφέρον αλλά απαιτει αρκετο προσωπικό διάβασμα.. Έχεις μια κατεύθυνση ως προς το τι πρέπει να διαβάσεις.. Έχει και αρκετές εργασίες και σε κάποιες σου δίνουν επιλογές για το ποια γλώσσα προγραμματισμού μπορείς να χρησιμοποιήσεις.. Εγώ ως τώρα έχω ασχοληθεί με Octave και R αλλά έχω συναντήσει και Python.. Δεν ζητάει τρελά πράγματα ως προς τον προγραμματισμό εγώ δηλαδή δεν είχα ξανά ασχοληθεί αλλά τα καταφέρνω..
 

 2. Εγώ δεν είμαι πολύ ευχαριστημένη καθώς περίμενα περισσότερη τεχνική κατάρτιση σε επίπεδο κώδικα (R, Python, Matlab). Δεν την παρέχει στο βαθμό που πρέπει και έτσι πρέπει να κάνω μεγάλη αναζήτησή κ έρευνα εγώ. Επίσης η ύλη ανα θεματική ενότητα είναι άναρχα δομημένη που σημαίνει περισσότερο ψάξιμο κυρίως για τις βιολογικές έννοιες.
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 4/12/2020 στις 11:12 ΜΜ, zenwalk23 είπε

 Επειδη με ενδιεφερε και μενα πέρσι, ειχα ρωτησει δυο ατομα ακυρα στο linkedin που το παρακολουθουσαν και μου ειπαν τα παρακατω:

 

1. Είναι αρκετά ενδιαφέρον αλλά απαιτει αρκετο προσωπικό διάβασμα.. Έχεις μια κατεύθυνση ως προς το τι πρέπει να διαβάσεις.. Έχει και αρκετές εργασίες και σε κάποιες σου δίνουν επιλογές για το ποια γλώσσα προγραμματισμού μπορείς να χρησιμοποιήσεις.. Εγώ ως τώρα έχω ασχοληθεί με Octave και R αλλά έχω συναντήσει και Python.. Δεν ζητάει τρελά πράγματα ως προς τον προγραμματισμό εγώ δηλαδή δεν είχα ξανά ασχοληθεί αλλά τα καταφέρνω..
 

 2. Εγώ δεν είμαι πολύ ευχαριστημένη καθώς περίμενα περισσότερη τεχνική κατάρτιση σε επίπεδο κώδικα (R, Python, Matlab). Δεν την παρέχει στο βαθμό που πρέπει και έτσι πρέπει να κάνω μεγάλη αναζήτησή κ έρευνα εγώ. Επίσης η ύλη ανα θεματική ενότητα είναι άναρχα δομημένη που σημαίνει περισσότερο ψάξιμο κυρίως για τις βιολογικές έννοιες.
 

ο γνωστός μου που το παρακολουθεί επειδή είναι από σχολή βιολογίας μου είπε πως περισσότερο δυσκολευεται με τους αλγόριθμους και τις μαθηματικές εννοιες, πχ τις συναρτήσεις που πρέπει να χρησιμοποιήσει για το octave. επειδή κανουμε κι εμεις στη σχολή φέτος octave μου είχε ζητήσει βοήθεια αλλά μου φάνηκαν πολύ πιο δύσκολα σε σχέση με αυτά που γνωρίζω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 χρόνια αργότερα...

Έχω πτυχιο logistics από τομέα διοίκησης και οικονομίας, με ενδιαφέρει πολύ τέτοιου είδους μεταπτυχιακό. Γνωρίζει κανεις ποσο εύκολο θα είναι στην παρακολούθηση του για κάποιον που δεν είναι σχετικός με βιολογία και πληροφορική ;;;; Στο ΕΑΠ μου είπαν οτι γίνομαι δεκτός στο πρόγραμμα βιοπληροφορικής, πιστεύει κάποιος ότι θα μπορέσω να ανταπεξέλθω ; Και τι παίζεται ακριβώς με την αγορά εργασίας (ειδικά για κάποιον που το προπτυχιακό του είναι άσχετο με το μεταπτυχιακό);;;!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
Στις 4/12/2020 στις 11:12 ΜΜ, zenwalk23 είπε

 Επειδη με ενδιεφερε και μενα πέρσι, ειχα ρωτησει δυο ατομα ακυρα στο linkedin που το παρακολουθουσαν και μου ειπαν τα παρακατω:

 

1. Είναι αρκετά ενδιαφέρον αλλά απαιτει αρκετο προσωπικό διάβασμα.. Έχεις μια κατεύθυνση ως προς το τι πρέπει να διαβάσεις.. Έχει και αρκετές εργασίες και σε κάποιες σου δίνουν επιλογές για το ποια γλώσσα προγραμματισμού μπορείς να χρησιμοποιήσεις.. Εγώ ως τώρα έχω ασχοληθεί με Octave και R αλλά έχω συναντήσει και Python.. Δεν ζητάει τρελά πράγματα ως προς τον προγραμματισμό εγώ δηλαδή δεν είχα ξανά ασχοληθεί αλλά τα καταφέρνω..
 

 2. Εγώ δεν είμαι πολύ ευχαριστημένη καθώς περίμενα περισσότερη τεχνική κατάρτιση σε επίπεδο κώδικα (R, Python, Matlab). Δεν την παρέχει στο βαθμό που πρέπει και έτσι πρέπει να κάνω μεγάλη αναζήτησή κ έρευνα εγώ. Επίσης η ύλη ανα θεματική ενότητα είναι άναρχα δομημένη που σημαίνει περισσότερο ψάξιμο κυρίως για τις βιολογικές έννοιες.
 

Από θέμα μαθηματικών σε τι επίπεδο χρειαζόταν για να ανταπεξέλθεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...