Προς το περιεχόμενο

D-Link COVR-1102 Review - Ένα δελεαστικό Mesh WiFi σύστημα


poulinos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

υποστηριζει πολλες τεχνολογιες και τις εχω αναφερει και στο Review.

roaming, κτλ κτλ.

3 minutes ago, therock said:

To mesh δηλαδη πως λειτουργει. Γεμιζεις το σπιτι με τοιους πομπους/δεκτες και εχουν ενα κοινο wifi ssid access point το οποιο εσυ καθως κινεισαι με τη συσκευη σου, αυτο μεταβαινει στο σημειο με τη μεγαλυτερη ενταση σηματος? Αυτο ειναι αδιακοπτο? Δηλαδη εφοσον στην ουσια συνδεεται σε αλλο hardware αναμεταδοτη, δε θα χασω εγω εστω και προσωρινα τη συνδεση καθως θα γινει αυτο

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το έχω εδώ και μερικές ημέρες...η βασική λειτουργία του αν έχετε router στο σπίτι είναι φρίκη... Ο λόγος ότι ξαφνικά στο ίδιο δίκτυο έχεις 2 dhcp server και γίνετε πανηγύρι... Οπότε ή θα πρέπει να σταματήσετε το DHCP στον router σας και να κάνει DHCP το dlink. Επίσης ότι συνδέεται στο covr το περνάει σε άλλο subnet οπότε κάνει τα πράγματα ακόμη πιο περίπλοκα για αυτούς που ξέρουν και θέλουν προχωρημένα πράγματα και όχι απλά ξερό internet στο κινητό ή στο laptop.

Σε εμένα ο router είχε τρελαθεί σε καταγραφές και traffic λόγω του διπλού dhcp server.

Εγώ επέλεξα να το βάλω σε bridge mode και ησύχασε το κεφάλι μου γιατί στην ουσία απλά ήθελα καλή κάλυψη στο σπίτι...

Στο bridge mode χάνεις τα καλούδια (firewall child  κλπ) αλλά δεν έχεις τρέλες που μπορεί να τα κάνουν χειρότερα τα πράγματα μέσα στο δίκτυο σου.

Με ταλαιπώρησε λίγο στο στήσιμο και αρχικά έφαγε ένα κόλημα με firmware update και ενώ πήγαινα στη σελίδα του δε μου έδινε πρόσβαση στις επιλογές, μου έδειχνε μόνο να κάνω manual firmware update. Έπρεπε να του κάνω reset για να στρώσει.

Οπότε δεν είναι τόσο αγγελική η εγκατάστασή του...

Πιστεύω ότι είναι προϊόν για άτομα που γνωρίζουν κάποια βασικά δικτυακά... ή έχουν modem και όχι router και βάζουν αυτό για τα υπόλοιπα...

Τώρα είναι μια χαρά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 minutes ago, thanosc said:

Το έχω εδώ και μερικές ημέρες...η βασική λειτουργία του αν έχετε router στο σπίτι είναι φρίκη... Ο λόγος ότι ξαφνικά στο ίδιο δίκτυο έχεις 2 dhcp server και γίνετε πανηγύρι... Οπότε ή θα πρέπει να σταματήσετε το DHCP στον router σας και να κάνει DHCP το dlink. Επίσης ότι συνδέεται στο covr το περνάει σε άλλο subnet οπότε κάνει τα πράγματα ακόμη πιο περίπλοκα για αυτούς που ξέρουν και θέλουν προχωρημένα πράγματα και όχι απλά ξερό internet στο κινητό ή στο laptop.

Σε εμένα ο router είχε τρελαθεί σε καταγραφές και traffic λόγω του διπλού dhcp server.

Εγώ επέλεξα να το βάλω σε bridge mode και ησύχασε το κεφάλι μου γιατί στην ουσία απλά ήθελα καλή κάλυψη στο σπίτι...

Στο bridge mode χάνεις τα καλούδια (firewall child  κλπ) αλλά δεν έχεις τρέλες που μπορεί να τα κάνουν χειρότερα τα πράγματα μέσα στο δίκτυο σου.

Με ταλαιπώρησε λίγο στο στήσιμο και αρχικά έφαγε ένα κόλημα με firmware update και ενώ πήγαινα στη σελίδα του δε μου έδινε πρόσβαση στις επιλογές, μου έδειχνε μόνο να κάνω manual firmware update. Έπρεπε να του κάνω reset για να στρώσει.

Οπότε δεν είναι τόσο αγγελική η εγκατάστασή του...

Πιστεύω ότι είναι προϊόν για άτομα που γνωρίζουν κάποια βασικά δικτυακά... ή έχουν modem και όχι router και βάζουν αυτό για τα υπόλοιπα...

Τώρα είναι μια χαρά.

α.δεν χρειαζεται να το βαλεις ως router. αλλαζεις το Mode εκτος αν θες να κανεις bridge to vdsl/adsl modem router.

β.και δυο Dhcp να εχεις δεν θα εχεις θεμα αν παιρνεις ιντερνετ μονο απο το d link.κοινως κλεινεις το ασύρματο.ειναι 2 nat.εκτος αν κανεις pppoe passthrough μετα. με το firmware δεν ειχα θεμα.μπηκα μεσα εβγαλε οτι εχει New το πατησα και εγινε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, poulinos είπε

οσο κοιταξα δεν βρηκα κατι τετοιο οπως ειχα βρει στο fritz

ναι δυστυχως ολοι οι κατασκευαστες βαζουν το συνολο και των 2,4ghz και των 5ghz.οποτε δεν ειναι 1200 στο ac. Επίσης πολλες συσκευες ακομα και καινουριες πχ s10+ samsung galaxy το μεγιστο που φτανουν ειναι 866 mbit. δεν ειχα βαλει video call.απλα το ειδα απο το Ping. Λογικά πάντα δεν θα πρεπει να το ριξει.διοτι και σε viber για παραδειγμα πριν σου κανει Drop την κλήση το παλευει .πχ εναλλαγη 4g σε wifi. σου βγαζει Reconnecting.

To S10+ έχει και WiFi 6.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, djuan1988 said:

To S10+ έχει και WiFi 6.

δεν το εχω δοκιμασει σε wifi 6 router ακομα.αλλα σε οσα εχω κανει δοκιμη με S10+ Και galaxy tab 6 αν θυμαμαι σωστα σε ολα το μεγιστο που ειδα ηταν 866mbit.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΠΡΟΣΟΧΗ. ΟΠΟΙΟΣ ΕΧΕΙ ΣΥΣΚΕΥΕΣ BROADLINK ΝΑ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΠΩΣ ΔΕΝ ΣΥΝΔΕΟΝΤΑΙ ΣΤΙΣ ΣΥΣΚΕΥΕΣ COVR.

ειμαι ενα μηνα σε επικοινωνια με το support τους και ανταλαζουμε logs και κανουμε packet capturing στο δικτυο κλπ και ακρη δεν εχουμε βγαλει.

 

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
On 04/12/2020 at 16:09, Snolly said:

ΠΡΟΣΟΧΗ. ΟΠΟΙΟΣ ΕΧΕΙ ΣΥΣΚΕΥΕΣ BROADLINK ΝΑ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΠΩΣ ΔΕΝ ΣΥΝΔΕΟΝΤΑΙ ΣΤΙΣ ΣΥΣΚΕΥΕΣ COVR.

ειμαι ενα μηνα σε επικοινωνια με το support τους και ανταλαζουμε logs και κανουμε packet capturing στο δικτυο κλπ και ακρη δεν εχουμε βγαλει.

 

any news απο περιεργεια?

On 09/12/2020 at 09:37, mkougis said:

Τα TP-Link Deco E4 είναι καλύτερα ή όχι?

η tp link ειναι value for money.υπαρχουν καλυτερες υπαρχουν χειροτερες.

On 03/12/2020 at 19:33, vasioula1 said:

η εμβέλεια σήματος ακριβώς η ίδια να υποθέσω;

Ναι δεν ειδα καμια σημαντικη διαφορα εμβελειας αναμεσα στα δυο διαφορετικα μοντελα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 02/01/2021 at 14:00, Snolly said:

Ακόμα back and forth με logs είμαστε 😢

οτι ζητανε Logs αντι να κανουν Lab αυτοι με ξεπερναει.αν ειναι γενικο το προβλημα ας το εξομοιωσουν αυτοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, poulinos said:

οτι ζητανε Logs αντι να κανουν Lab αυτοι με ξεπερναει.αν ειναι γενικο το προβλημα ας το εξομοιωσουν αυτοι.

δεν λες καλα που απαντανε τεχνικοι στο support και συνεννοουμαστε από το να ηταν call centers στην Ινδια; νομιζω ειναι γαλλοι κιολας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 minutes ago, Snolly said:

δεν λες καλα που απαντανε τεχνικοι στο support και συνεννοουμαστε από το να ηταν call centers στην Ινδια; νομιζω ειναι γαλλοι κιολας.

καλα ναι αν μπορειςνα συννενοηθεις μαζι τους ειναι καλο αυτο.να μην λες ασπρο και να βλεπουν μαυρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Πως ακιρβώς γυρνάς τον δορυφόρο να λειτουργεί μεσω του ethernet backhaul αντί για wifi συνδεση με το master; Μεσω την εφαρμογής και του web ui δεν βλεπω καποια επιλογή.Στο manual επισης δεν βλεπω να αναγράφεται(πέραν της προσθηκης νεων δορυφορων με ethernet καλώδιο για το αρχικο pairing)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...
On 20/01/2021 at 21:28, touristas1925 said:

Πως ακιρβώς γυρνάς τον δορυφόρο να λειτουργεί μεσω του ethernet backhaul αντί για wifi συνδεση με το master; Μεσω την εφαρμογής και του web ui δεν βλεπω καποια επιλογή.Στο manual επισης δεν βλεπω να αναγράφεται(πέραν της προσθηκης νεων δορυφορων με ethernet καλώδιο για το αρχικο pairing)

γενικως ναι δεν αναφερουν πολλα για το πως γινεται.καποια στιγμη ειχα κανει διαφορα τεστ για να δω πως ακριβως παιζει αλλα δεν θυμαμαι και πολλα.μεταξυ τους ηταν ευκολο ενω αμα εμπαινε switch γινοταν πιο δυσκολο.γενικως σε αυτο το κομματι δεν εχουν δωσει σοβαρες οδηγιες.απλα σου λεει το καλωδιο απο το ενα στο αλλο.μετα ειχα διαβασει οτι με τον ιδιο τροπο παιζει και με switch αλλα δεν κανουν ολα τα switch. .και επισης δεν δειχνει με σωστο τροπο αν παιζει με καλωδιο ή οχι .το ιδιο θεμα ειχα και τα dlink covr και στο asus lyra trio οσο θυμαμαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...